Nadledvinky

Autor: Ukázka z knihy <@>, Téma: Léčivé rostliny, Vydáno dne: 18. 02. 2010

Další ukázka z knihy známého bylináře J. A. Zentricha, související s tématem nespavosti.Nadledvinky (Addisonova choroba)
Nadledvinky jsou velice důležitými žlázami s vnitřní sekrecí, ale neměli bychom nikdy zapomínat, že „hormonální žlázy jsou valašského původu"! Ony jsou totiž „jedna rodina" a spolu nejen souvisejí, ale i navazují na svou činnost. Jinými slovy, pokud je jedna žláza dysfunkční, pak jsou více nebo méně dysfunkční všechny.
V praxi to znamená, že poruchy hormonálních žláz bychom vždy měli řešit komplexně. Při hledání a nasazování léků bychom měli vždy studovat problémy celé hormonální sféry.
Nadledvinkám ovšem věnujeme mimořádnou pozornost, protože se v nich tvoří steroidní hormony, a to jsou především hormony pohlavní, které jsou odpovědné nejen za pohlavní sféru, ale například i za funkci kloubů a za stav kostí (zejména ve starším věku) a řadu dalších, nám třeba neznámých funkcí.
Proto jim především po této stránce věnujeme pozornost a budeme je přednostně léčit:
Nejběžnějším a také nejúčinnějším prostředkem je například jírovec maďal (kaštan koňský). Ten totiž obsahuje hormony nadledvinek, tak říkajíc „k okamžitému upotřebení". Vzhledem k tomu, že převažuje mužský hormon (testosteron), musí muži zachovávat určitou opatrnost!
Stejně účinnými jsou květy a plody jeřábu ptačího, ovšem s převahou ženského hormonu, taktéž „k okamžitému použití". Zejména květ je bohatým zdrojem ženského hormonu estrogenu. Plody ovšem mají širší účinek, například proti padání vlasů apod.
Obecně účinné jsou prostředky z lékořice lysé (lidově „pendrek"). Šťáva z kořene má velice blahodárný vliv na funkci slinivky, ale i na nadledvinky a další žlázy s vnitřní sekrecí.
Odkaz: Černý rybíz V-160, Dvouzubec I-284, Kaštan II-192, Kozinec VI-122, Petržel III-272, Sladké dřevo IV-212.

Ukázka z knihy J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin Receptář, díl 7., str. 159-160