Mozková příhoda

Autor: Ukázka z knihy <@>, Téma: Léčivé rostliny, Vydáno dne: 16. 02. 2010

Další ukázka z knihy receptů od autorů J. Janči a J.A. Zentricha.Mozková příhoda
Náhlá příhoda mozková (mozková mrtvice) vzniká ze dvou hlavních důvodů: buď dojde k ischemii čili nedokrvení určité části mozku, nebo praskne cévka v krevním zásobování mozku a krev určitou část zalije a tím ji vyřadí z provozu. Otázkou je rozsah výronu a možnost jeho vstřebávání, a tím i dopad náhlé příhody.
Hlavním příkazem zde musí být prevence, zvlášť u jedinců, kteří už takovou příhodu v malém zažili anebo u kterých se dá taková příhoda předpokládat. Především se zaměříme na tzv. antisklerotickou stravu a doplňujeme ji bylinami jako je například zelený čaj, květ a nať pohanky, květ a plod jírovce maďalu (kaštanu koňského). V současné době je k dostání i vhodný čaj Ruton, obsahující hlavně drogu z jerlínu japonského a houtunie (nemá dosud české jméno).
Jinak při náznacích příhody okamžitě zajistíme ochlazováni, nebo spíše podchlazování hlavy studenými obklady (ledem apod.) a toto udržujeme až do příchodu lékařské služby.
Daleko více můžeme pomoci při doléčování těchto případů, a to i bylinami. Jednoznačně dáváme přednost prostředkům vyrobeným z jinanu dvoulaločného, které jsou v současné době lehce dosažitelné. Obyčejně ovšem zvyšujeme doporučené dávky, nebezpečí předávkování zde nehrozí.
HOM prostředky zde můžeme s úspěchem využít jednak pro dostupnost a jednak pro možnost snadného a přesného dávkování. Samozřejmě můžeme využívat i jiné byliny s podobným účinkem, například měsíčnici nebo třezalku.
Ovšem daleko nejúspěšnější je v takovém případě RT. Pomocí reflexní terapie můžeme stav po příhodě markantně zlepšit, ale především je možná okamžitá pomoc. Nemocný pocítí změny ihned, a to zajišťuje jeho spolupráci (tyto pocity podporují především naději na zlepšení). Masírujeme reflexní plošky hlavy v místě bolesti a pak bod „C".
Odkaz: Jinan II-152, Kaštan II-192, Okřehek III-188, Podzemnice IV-24, Pohanka N-28, Pupalka,IV-68, Třezalka V-40.

 

Ukázka z knihy J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin Receptář, díl 7., str. 158-159