Festival ProTibet 2010

Autor: Pozvánka <@>, Téma: Duchovno, Vydáno dne: 25. 02. 2010

Občanské sdružení M.O.S.T. pořádá již devátý ročník Festivalu ProTibet. Kulturní, vzdělávací a společenské akce tohoto ročníku festivalu se budou konat v Ostravě, Olomouci, Praze, Opavě a Frýdku-Místku. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy fotografií, zhlédnout dokumentární filmy, zúčastnit se zajímavých přednášek, diskuzí nebo ochutnat tradiční tibetskou kuchyni. Program festivalu nabízí zajímavé akce pro návštěvníky každého věku, včetně dětí.


Cílem festivalu je seznámit návštěvníky s tibetskou kulturou, tradicemi tibetského buddhismu a obtížnou situací, ve které se Tibeťané doma či v indickém exilu nacházejí. Občanské sdružení M.O.S.T. usiluje o zlepšení vzdělanosti, sociálních podmínek a o podporu tradiční kultury ve vysokohorských regionech severní Indie. Aktuální projekty jsou zaměřeny na podporu vzdělání dětí v exilových vesničkách a pomoc starým Tibeťanům v uprchlických táborech v nehostinných podmínkách horských pouští Ladaku. Nyní podporuje sdružení v projektu “Kmotrovství na dálku” 185 dětí a starých lidí. Za rok 2009 se podařilo do exilových vesniček a klášterních škol poslat celkem 1 291 900 Kč, kterými přispěli individuální i firemní dárci. Nedílnou součástí práce sdružení je také mapování potřeb lidí v místě a osobní kontrola využití všech darovaných prostředků.   
Festival ProTibet se koná také díky pomoci měst či městských obvodů. Festival a projekty sdružení podpořilo také Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.
 
Na co se můžete těšit?
 
Festival zahájí výstavou fotografií o Tibetu hraběnka Adrienne von Korff-Kerssenbrock.
 
Mezi další významné hosty patří tibetský učenec Geše Nima Özer, který vyučuje tibetštinu na Univerzitě Karlově v Praze. Přednáška Moudrost bönu seznámí posluchače s původní tibetskou duchovní tradicí, která se zachovala z před-buddhistických dob a je u nás téměř neznámá.
V prostorách Divadla hudby v Olomouci se uskuteční diskusní večer Tibet – malá země ve velké Číně. Své názory na současnou situaci v Tibetu a možnosti uchování jedinečné tibetské kultury přednesou řečníci zaujímající odlišné pohledy – tibetolog, zástupce Amnesty International PhDr. Lubor Kysučan, Ing. Jana Neboráková z občanského sdružení M.O.S.T., rodilý Tibeťan Jigme Tendzin, obhájce oficiálního čínského přístupu, zástupce Strany přátel Tibetu Parlamentu ČR. Akci pořádáme ve spolupráci s Katedrou rozvojových studií PřF-UP Olomouc, večer bude moderovat Doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc.
O cestování v Himalájích a životě Tibeťanů a tibetských dětí v indickém exilu se návštěvníci mohou dovědět na přednáškách členů sdružení M.O.S.T. (Ing. Jany Neborákové, Mgr. Karin Machaté a Adama Kubesy). Svou účastí přispěje pražská tibetoložka PhDr. Zuzana Ondomišiová, která do Tibetu jezdívá pravidelně již řadu let. Na programu je také film a beseda se známým českým cestovatelem a spisovatelem panem Martinem Mykiskou.
 
Dne 10. března si každoročně připomínáme obsazení Tibetu Čínou. Na znamená solidarity s tibetským národem budeme v Ostravě s pomocí všech příchozích opět malovat tibetskou vlajku.
Malování můžete podpořit svým hlasem na http://www.conasbavi.cz/projekty/#malovani-tibetske-vlajky.
 
V Olomouci proběhne svíčková vigilie a tibetský večer s bohatým programem a ve Frýdku-Místku koncert pro Tibet s promítáním filmů.
 
Milovníci filmu budou mít vzácnou příležitost zhlédnout dokument "Poselství Tibeťanů", který natočil pan Arnaud Desjardins. Dokument mapuje situaci Tibeťanů v 60. letech 20. století a vznikl za podpora J.S. dalajlamy.
Mezi další zajímavé filmy, které mohou návštěvníci zhlédnout, patří film Tibet zpívá (USA 2009), Můj hrdina je Richard Gere (Indie 2007), Dalajlamova renesance (USA 2009), Dreaming Lhasa (VB 2005) nebo Přechod přes Himálaj (SRN 2000) a Na druhé straně Himálaje (SRN 2006).
 
Návštěvníci se mohou těšit také na Gastročtení - čtení pohádek a mýtů ze „Střechy světa“ostravským hercem Vladimírem Polákem spojený s tibetským občerstvením připraveným Tibeťanem Jigme Tenzinem žijícím v Ostravě.
 
V programu nebudou chybět také další výstavy, besedy či meditace pořádané buddhistickým centrem BDC Ostrava.
 
Program celého Festivalu ProTibet 2010 najdete na našich webových stránkách www.protibet.org