Podmořská sopka Marsili opět hrozí

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Věda, Vydáno dne: 23. 04. 2010

Vědce v Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV) znepokojuje 3000 m vysoká podmořská sopka Marsili v Tyrhénském moři, 150 km jihozápadně od Neapole.


Nejnovější výzkum ukazuje, že sopečné stěny vulkánu jsou slabé a magmatická komora, vzniklá v posledních letech, má velké rozměry. To vše naznačuje, že sopka je aktivní a může nečekaně vybuchnout. Pozorování ukazují, že hydrotermální emise z otvorů kolem Marsilli v poslední době zesílily a oceánografická výzkumná loď Urania objevila důkazy o sesuvech půdy v únoru loňského roku. Dr. Enzo Boschi (INGV) varuje, že při zhroucení stěny vulkánu by došlo k sesuvu milionů kubických metrů materiálu.

Marsili je jednou z nejméně známých obrovských sopečných systémů v Evropě a patří k potenciálně velmi destruktivním podvodním obrům. Při délce 70 km a šířce 30 km se jedná o největší sopkou v Evropě. Případné sesuvy půdy na svazích Marsili, vyvolané seismickou aktivotou, by mohla vzniknout tsunami, která udeří během pár minut na pobřeží jižní Itálie, vzdálené pouhých 150 km.

Pobřeží jižní itálie ohrožené tsunami
Ohrožené pobřeží jižní Itálie - grafické znázornění
časového průběhu šíření tsunami v případě seismické
aktivity podmořské sopky Marsili.

 

Zdroje:

http://volcanism.wordpress.com/2010/03/30/marsili-seamount-tsunami-threat-for-southern-italy/
http://notizie.virgilio.it/tecnologia/marsili-vulcano-tirreno-tsunami.html
http://protezionecivilenews.info/archives/1141