Co je nového okolo záhadného Patomského kráteru?

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Věda, Vydáno dne: 10. 03. 2011

31.března mají být na konferenci Hornického ústavu v Petrohradě zveřejněny výsledky expedice ze srpna 2010. Mezi tím se objevilo pár novinek, svědčících o tom, že se jedná o endogenní geologickou strukturu. Úřady irkutské oblasti se připravují vyhlásit Patomský kráter a údolí řeky Javaldin za regionální park.


Geolog a mineralog, akademik Viktor Antipin tvrdí, že pro meteoritickou hypotézu vzniku kráteru nejsou žádné důkazy. Kráter vytvořily hlubinné síly, s největší pravděpodobností spojené s vulkanickými procesy v počáteční fázi, při kterých dochází k intenzivnímu toku plynu na povrch. Z nějakého důvodu se ale tento proces zastavil a k výlevu lávy už nedošlo.

Akademik Viktor Isaev souhlasí, jenom věří, že hnací silou která vytvořila Patomský objekt jsou plynné uhlovodíky, zejména metan. Při expedici jsme našli v této oblasti jezero s velmi chladnou vodou, na jehož dně jsou velmi pravděpodobně plynohydráty, snad hydráty dusíku. V každém případě se s velkou pravděpodobností jedná o hlubinné plyny, o čemž svědčí vysoký obsah metanu, vodíku a hélia.

Vedoucí vědecký pracovník Ústavu dynamiky geosféry Boris Golubov potvrzuje, že meteoritickou verzi vzniku kráteru je možné vyloučit. Aby se objasnily příčiny magnetické anomálie, je nutné provést průzkumné vrty.

Další zajímavostí je, že podle satelitních snímků z roku 2006 je asi 10 km od Patomského kráteru "černá díra" - jezero na vrcholu hory, vypadající jako zatopený kráter. Odebrané vzorky mají podobné složení jako vzorky od Patomského kráteru, tedy vápenec s pyritem. Podle Viktora Isajeva se jedná o zatopený závrt.

Doposud zjištěné údaje jsou velmi zajímavé a je třeba provést další průzkum. Proto se připravuje další expedice a pokud budou peníze, mohla by se uskutečnit již v létě tohoto roku.

Zdroj: www.vsp.ru