Pražská návštěva dalajlámy

Autor: Anna Servanská <@>, Téma: Společnost a vztahy, Vydáno dne: 14. 12. 2011

Na nedělní konferenci u kulatého stolu, kterou  zorganizovala Nadace Fórum 2000 ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, vznikla tzv. Pražská deklarace, v níž signatáři vyjádřili podporu všem disidentům na světě. Podepsali ji mimo jiné dalajláma, exprezident Václav Havel, íránská bojovnice za lidská práva Širín Ebadyová, poslední žijící spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv, 93letý Stéphane Hessel z Francie, dále přední čínský disident, výzkumník Harvardské univerzity a prezident Iniciativ pro Čínu Yang Jianli a francouzský politik a lékař Bernard Kouchner.


Celou zprávu o jeho pražské návštěvě, zaznamenanou českými médii,  lze nalézt na http://web.volny.cz/noviny/z-domova/clanek/~volny/IDC/191210/duchovni-predstavitel-

Plné znění pražské deklarace v angličtině je zveřejněno na adrese http://www.forum2000.cz/en/projects/democracy-and-human-rights-in-southeast-asia/prague-declaration/

Jediným  současným vládním představitelem, se kterým se tibetský představitel během svého pobytu v Praze setkal, byl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při své přátelské návštěvě dalajlámy.

Dalajláma  v průběhu své tiskové  konference vyzdvihl několik témat:  myšlenku čisté mysli, otázku lidského bytí a nicotnosti materiálních prostředků.  "Každý člověk má právo být šťastný a každý má právo dosáhnout úspěšného života, a to bez ohledu na materiální hodnoty," řekl dalajláma.