Tři kroky ke zdraví.

Autor: Karel Vebr <@>, Téma: Inzerce, Vydáno dne: 07. 10. 2013

     Názory lékařů i léčitelů v pohledu na zdravý život a jídelníček jsou tak rozdílné, že se v nich běžný člověk dokáže jen těžko orientovat. Odůvodnění jedinečnosti právě jejich metod vzbuzuje falešný údiv. Ten obvykle trvá až do návštěvy jiného „znalce“, který nás seznámí s dalšími, ještě lepšími „způsoby léčby“ 


     Tento koloběh je sice zdlouhavý, ale vnímavým pacientům rozhodně předá mnoho zajímavých zkušeností, na základě kterých si nakonec postaví vlastní léčebný režim. Vyznavači pohybu upřednostňují různá cvičení, jiní vyzdvihují význam vody na zdraví a dbají přísně na pitný režim, jídlo a jeho přípravu. Absolvovali jsme přednášky mnoha „mistrů“ zmíněných i nezmíněných metod a vyslechli si, proč prý je právě ta jejich „nejdůležitější“. Zkušenosti ale ukázaly, že zdraví přichází až tehdy, dokážeme-li následující metody vhodně zařadit do žiota jako celek. Protože jsme ale časově a finančně omezeni, pokusme se vše zařadit do života efektivně.

Zdravý vzduch:

     Dýchat čistý vzduch je jistě velice důležité, ale svádět všechny potíže na znečištěný vzduch by bylo mylné. Nemocnost lidí z měst se od lidí žijících na vesnicích neliší o tolik, kolik bychom předpokládali. Naše zdraví bude proto muset záviset i na mnoha jiných faktorech. Argument o největší důležitosti dýchání je sice zajímavý, ale v praxi nepřesvědčivý. Špatný vzduch asi nenajdeme ve statistikách jako příčinu úmrtí, ale jeho zákeřnost spočívá v pozvolném působení „jedů“ na snižování obranyschopnosti každého jedince.

Zdravá strava:

     Ti, kteří staví na nejvyšší stupeň důležitosti v léčení stravu, mohou mít nejlepší výsledky, pokud dodrží více hledisek. Tj. budou se snažit využívat kvalitu „BIO“, která sleduje především chemickou čistotu, ale také se naučí potraviny i správně vybírat a připravovat. Budeme-li se proto „cpát“ pečenými, sušenými, smaženými, sladkými či překořeněnými pokrmy a to i v kvalitě BIO, zdraví nám rozhodně nepřinesou.

K této skupině řadím i vodu. Účastnit se přesvědčovacích akcí o nezbytnosti různých vodních filtrů či jiných, prý zdravých, úprav vody je skutečně fascinující. Posluchač obvykle získá dojem, že je ve správný čas na správném místě a neváhá zakoupit zařízení za často „astronomické“ částky, slibující zdravou budoucnost celé rodiny. Celou pravdu o zmíněných přístrojích se obvykle dozvíme až po přečtení názoru druhé strany. Takto se, někdy již pozdě, dozvíme nejen o nedostatcích různých „supertechnologií“, ale i to, že jsou doslova „na štíru“ s nařízeními státních zdravotních ústavů. Pro dřívější zkušenosti zde záměrně nejsem konkrétní. Každý má tu možnost vyhledat si všechny výhody i nevýhody na internetu. Navíc argumenty o největším vlivu vody na naše zdraví z důvodu jejího 2/3nového obsahu v lidském těle jsou naprosto nedostačující. Kolik problémů bychom vyřešili s možností získat „nejzdravější „ vodu (tj. se správnou mineralizací či rozložením jednotlivých iontů, bez nežádoucí chemie a mikroorganismů. Z našich zkušeností nevýznamně. Pouze čistý vzduch a voda k zachování zdraví také nestačí.

Zdravé energie:

     Pojem hůře představitelný, ale snadno pochopitelný. Tak jako bez jídla či vody nemůžeme dlouho žít, tak i bez pohybu nebude naše regenerace dobře pracovat. Prakticky všechna zvířata - včetně člověka - jsou v přírodě na pohybu přímo závislá a při jakémkoliv oslabení je velké riziko, že zemře nebo bude „sežrán“. Výhodou fyzické zdatnosti je nejen rychlejší regenerace nebo lepší umístění ve společnosti, ale i silná vůle, která lépe vede jedince za svým cílem.

V našem životě se ale objevují i energie škodlivé a nebezpečné. Protože jich je v dnešní průmyslové době mnoho, je zapotřebí je znát a vyhýbat se jim. Jedná se hlavně o energetické zářiče v podobě mobilů, počítačů, MV trub, UV světla nebo rentgenů. To ale neznamená, že musíme vše hned vyhodit. Mnoho přístrojů se dá řešit promyšleným používáním (bezdrátová sluchátka, stíněná elektronika, drátové rozvody k počítačům - nikoliv bezdrátové wifi rozvody apod.). Zato MV troubám nebo rentgenům je zapotřebí se vyhýbat co nejvíce. Ještě je nutné připomenout takové energie, které jsou prospěšné v rozumné míře. Mezi ně patří opalování, otužování, sauny, magnetizmus, masáže i různé meditace. Budou-li se používat rozumně, mohou být i v naší regeneraci velmi prospěšné.

     Z výše uvedeného vyplývá, že kvalita našeho zdraví závisí na třech důležitých „potravinách“: na správné stravě, vzduchu a energiích. Všeobecně známe, že bez vzduchu vydržíme pár minut, bez vody pár dní a bez potravin i týdny. Co nám však způsobuje nejvíce zdravotních problémů, když netrpíme jejich nedostatkem? Pokud zanedbáme genetické vlivy, hlavním viníkem nemocí je umělá chemie !

 

Dokonce je známo, že i ona je podepsána pod mnohými genetickými vadami, které jsme z hodnocení vyřadili. Kolem nás je spousta neznámých látek, tj. těch, s kterými se nemohly během evolučního vývoje setkat a zákonitě v nás způsobují postupné problémy. Projevují se nejrůznějšími typy alergií až po rakoviny. Umělou chemii můžeme označit za společného jmenovatele velké skupiny nemocí a zatím docela „úspěšně“ otravuje vodu, vzduch i potraviny. Hledejme jí v pesticidech, přídatných látkách, výfukových plynech, plastech, bytových doplňcích atd. Jsme jí zkrátka obklopeni.

I když jsou zhoubné choroby až na druhém místě v příčinách úmrtí, obáváme se jich nejvíce. Proti nim je nejlepší prevence chemická čistota vzduchu, vody a potravin. Přestože se sledování obsahu cizorodých látek v přijímaných potravinách provádí pravidelně, „moderní chemie“ nás stále více mrzačí. Nejvíce lidí zatím umírá na kardiovaskulární nemoci - tj. přes 50 % obyvatel celého průmyslového světa)! Nejedná se pouze o srdeční infarkt a mozkovou mrtvici, ale i o tzv. „předinfarktní“ stavy střev, jater nebo končetin, které „moderní“ lidstvo paralyzují.

     Tato hlavní skupina nemocí má příčiny spíše „biomechanické“, protože blokace, ucpávání, praskání cév atd. je více záležitostí fyzikální než chemickou. Proti nim je nejúčinnější zbraní správný výběr a příprava potravin a to hlavně díky znalostem přírodních makrobiotických zákonů.

                                                                                                                                                                                                                Ota a Petra Reissovi   

 

     Více se můžete dozvědět  na přednášce autora článku v rámci festivalu Miluj svůj život (Tři hlavní kroky správné makrobiotiky, v pondělí 28.10. 2013,  11.00 – 12.45 hod. )  Zmíněná přednáška se koná v sekci „Pondělí s makrobiotikou“  v učebně v přízemí, kam je vstup zdarma. Informace o dalších programech v této sekci a celý program festivalu najdete na http://www.ezotera.cz/ano