Meditovat s velkými mistry

Autor: překlad <@>, Téma: Duchovno, Zdroj: www.matthieuricard.org, Vydáno dne: 23. 12. 2014

Matthieu Ricard konstatuje, že se do západních mravů v  poslední době stále častěji včleňuje meditace.


V posledním svém blogu ze 17. prosince 2014 http://www.matthieuricard.org/blog/posts/mediter-avec-les-grands-maitres

proto věnuje pozornost tomu, co meditace vlastně je a upozorňuje na knihu Catherine Barry « Méditer avec les grands maîtres », Presse du Châtelet, 2014), která čtenářům představuje meditaci jako soubor znalostí a technik pro každodenní duševní trénink .Ve svém vstupu do meditace se Catherine Barry opírá o původní základy a seznamuje čtenáře s postupy a naukami, jež vycházejí z  asijských kontemplativních praktik, předávaných velkými mistry buddhismu, taoismu, hinduismu a konfuciánství.

Vysvětluje, že „meditovat znamená spojit specifické znalosti s praxí a každý den se věnovat zpracovávání různých aspektů mysli, jehož  cílem je dosáhnout vnitřního míru, klidu, stability, které nejsou závislé na žádných okolnostech a podmínkách“.

Skutečně bychom neměli podceňovat sílu mysli utvářet světy radosti nebo utrpení. Catherine zvláště cituje vysvětlení Swami Prajnanpada, učitele Arnauda Desjardinse: „Všechno se odehrává v Mysli. Je to ona, její způsob rozlišování věcí, jež utváří svět,v němž žijete. Přebýváte ve světě, který je vám vlastní.“

Naše mysl může být naším nejlepším přítelem stejně jako naším nejhorším nepřítelem. Záleží jen na nás, abychom jí lépe rozuměli a zbavili ji mentálních jedů: nenávisti, chamtivosti, arogance, žárlivosti a nedostatku rozeznávání, jež jsou příčinou našeho utrpení a utrpení, které působíme druhým.

Pro Jitřní zemi
z portálu Matthieu Ricarda
www.matthieuricard.org
přeložila Anna Servanská