Otravy rostlinným materiálem tvoří sice nevelký, ale každoročně se opakující, relativně stabilní podíl z celkového počtu intoxikací léčených v nemocnicích.
V poslední době se na JZ objevily některé komentáře, které velmi podceňují až naprosto ignorují nebezpečí otrav jedovatými rostlinami. Takové potenciálně nebezpečné názory musím odmítnout a doporučuji všem věnovat tomuto aspektu pozornost a k jedovatým rostlinám přistupovat s náležitým respektem a znalostmi. Proto byly zařazeny některé články, které se tímto problémem zabývají. Neznamená to ale, že zastávám názor z druhého konce extrémního spektra, že vše co je neprobádané je potřeba apriori pokládat za nebezpečné. Myslím si, že všechny extrémy škodí a přikláním se k názoru, že to co je vyzkoušené a potvrzené zkušenostmi bylinářů lze používat i v případě, že neznáme mechanismus, kterým to působí. Zájemcům o léčivé rostliny doporučuji, aby celé toto poměrně složité téma důkladně nastudovali a věnovali pečlivou pozornost zejména dávkování, které nezřídka je tou hranicí, která dělí léčivou rostlinu od jedovaté.
Ivana Paukertová
K tomuto varování se redakce Jitřní země plně připojuje. Matka příroda nám ve svých darech poskytuje elixíry života i smrti. A je na nás, jestli k nim přistupujeme s moudrostí dospělého, nebo s důvěřivostí dítěte, hrajícího si s odjištěným granátem.
JiHo