Jitřní země byla založena na podzim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jóga, witchcraft (wicca), kult Bohyně, posvátná sexualita a tantra, mystika, New Age, šamanismus ale také třeba zdravá výživa, vegetariánství, léčivé rostliny a ekologie.
Jan Stráský:
„Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami.“ http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Stráský
Co také souvisí s kauzou Šumava:
Současný ministr životního prostředí říká - odborníci jsou moc přísní a rigidní, najdeme si jiné. Bývalý ředitel odboru téhož ministerstva se v otevřeném dopise ministra ptá: Je to nevědomost nebo záměr?
Serge Latouche je prominentní představitel myšlenky lepšího života s nižší spotřebou, tzv.. décroissance, nebo de-growth. Působí na Univerzitě Paris-Sud a kritice hospodářského růstu se věnuje již více než třicet let.
Ukázka z knihy (Miloslav Nevrlý - Kniha o Jizerských horách) - Ekologie - 04. 12. 2010 (5080 přečtení)
Z olověného nebe přichází na hory nový věk: všechno staré zmizí na půl roku pod sněhy. Dny jsou krátké, ale radost nad první bělostí je předlouhá a velká. Neomrzely se zatím jizerské sněhy a je možno dosud třeštit radostí v čistých lesích. Hebká bílá voda se pomalu a slavnostně spouští na lesy: nikdy potom už není sníh prachovější.
Převzato (Miloslav Nevrlý - Kniha o Jizerských horách) - Ekologie - 02. 11. 2010 (5523 přečtení)
I já jsem dostal mátový šnaps a zázvorkové koláčky. Upíjel jsem a blaženě mlčel. Náhle bylo dost času. Za okny vyli psi na mraky a vítr, ze síně vcházela do pokoje vůně bukových polen a kozích bobků a dědové si zpěvavě povídali. Chlad rychle odcházel z mých šatů i ode mne - nemohl krásněji skončit jizerskohorský listopadový den.
Ukázka z knihy (Miloslav Nevrlý: Kniha o Jizerských horách) - Ekologie - 01. 10. 2010 (5000 přečtení)
Tehdy přicházejí z lesů do opuštěných loveckých chat lesní myši, krásné a s velkýma očima. Osamělému poutníkovi pomáhají snášet samotu říjnové noci: sedí jako skřítci na okraji stolu, tiše dojídají zbytky jeho večeře a pokojně hledí do světla svíčky.
Měsíc změn a překvapení. Ležel jsem kdysi v noci na vrcholu Jizery. Mlha pokrývala celé Jizerské hory a končila až těsně pode mnou, jen vrcholová skála se vznášela jako opuštěná loď na oceánu bílé mlhy. Výš svítily už jen hvězdy. Když jsem se v noci probudil zimou, spatřil jsem na severním obzoru zvláštní světlo. Bylo nesmírně vzdálené. Z noční oblohy visely chvějící se, svítící závoje a měnily tvar - té říjnové noci jsem viděl z Jizerských hor polární záři.
Ve velké části Evropy byl červenec jedním z nejteplejších měsíců v historii měření. V České republice činila průměrná teplota podle předběžných informací 20,3 stupně Celsia, což je o 2,6 stupně více, než jaký je dlouhodobý průměr.
Ukázka z knihy (Miloslav Nevrlý: Kniha o Jizerských horách) - Ekologie - 01. 08. 2010 (4419 přečtení)
Dodnes si pamatuji místo, kde jsem tehdy vyšel z nekonečných klečí, které tam sahají až na samý břeh Jizery. Před užaslýma očima se rozevřela nejkrásnější krajina světa: nevídaná, nebeská mísa nádhery. Pamatuji si jasně ten okamžik, je takových v životě jen málo. Uzavřen v modrých lesích ležel žloutnoucí močál. Nad rudočernými vodami slepých ramen a tůní se skláněly rašelinné břízy. Průzračná řeka se vinula v širokých obloucích a obnažovala rozlehlé písčité břehy. Svítily neporušenou bělostí a na jejich okrajích stály husté sivé jalovce. Na druhém břehu mizely tmavé stěny rašeliny v hlubokých vodách Jizery. Zelený rašeliník. Jednotlivé obrovské smrky. Trávy a nesmírné ticho. Osamělost. Indiánský kraj do nedohledna. Nikdy předtím a nikdy ani později od té doby na mě žádný kraj tak hluboce nezapůsobil. Celistvost, svrchovaný severský mír. Jako ve snách jsem šel rašeliništěm Velké jizerské louky stále vzhůru, nesmírně chlapecky pyšný a vděčný, že jsem ten kraj objevil sám.
Unikající ropa, voda skoro bez kyslíku a obrovské množství metanu - tak vypadá situace v Mexickém zálivu. Kromě smrtícího koktejlu ve vodách Mexického zálivu se tento skleníkový plyn uvolňuje také do ovzduší.
překlad (DemocracyNow) - Ekologie - 15. 06. 2010 (4835 přečtení)
Přední vědec z týmu sestaveného americkou vládou pro zkoumání úniku ropy v Mexickým zálivu varuje, že množství ropy unikající do zálivu se v posledním týdnu výrazně zvýšilo.
překlad (DemocracyNow) - Ekologie - 28. 05. 2010 (5076 přečtení)
Ropa v Mexickém zálivu uniká již pět týdnů a konec není stále v dohledu. Jediné co je jasné je fakt, že rozsah katastrofy je mnohem větší, než se od počátku přiznávalo.
Senátor Jaroslav Doubrava:
"
...chovali se (poslanci) jako úchylové. Dokonce hejtmani z opozičních stran prosili své strany, aby neblbly a nouzový stav prodloužily. Politické hovězí hlavy ze stáda opozice z toho ale udělaly předvolební mejdan. Poslanci, kteří zařízli nouzový stav, jsou stejní primitivové jako ti, kteří demonstrovali proti nošení roušek. A opozice neustále do vlády bušila, že neudělala to či ono, že něco mohla dříve a lépe. Změnilo se to v politickou štvanici, nakonec vláda ztrácela rozhodnost, aby nebyla obviněna z nedemokratických zásahů...
...ČT1 se stává největším šiřitelem nenávisti, polopravd a dezinformací v ČR. Z tohoto hlediska se nedivím, že se takhle urvali z řetězu i primitivové z opozice. Poslanci z opozice ukázali, že nemají ani páru o tom co potřebují lidé dole, v konkrétních vesnicích, městských čtvrtích, ti kteří jsou odkázáni měsíc od měsíce na plat nebo v horším případě na podporu...
"
Bohumil Pečinka: "...je to třicet let stále o tomtéž. Už v letech 1990-92 dělalo právnické expertní duo Jičínský-Rychetský zákulisní rozhodnutí a nátlakové akce, jimiž stavělo parlament i vládu do neřešitelných situací. Často tomu sekundoval i Jan Filip z pozice experta, plně podřízeného Pavlu Rychetskému. Třicet let nato stejní lidé, tentokrát už bez zesnulého Zdeňka Jičínského, rozhodli o volebním zákonu a dostali politickou reprezentaci pod tlak..."
Petr Žantovský: "...USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena..."
Ivo Rušák: „Putinova rezidence“ u Černého moře
"...dnešní vlna mediálního „zájmu“ o tu „Putinovu rezidenci“ je už historicky druhou vlnou, jaksi reinkarnovanou a znovu rozvířenou zjevně v souvislosti s návratem A. Navalného do Ruska a tak nějak zakrývá skutečnost, že A. Navalného po návratu ruská policie ze zákona prostě musela zatknout, protože byl dříve odsouzený k podmíněnému trestu (30 dní vězení) a neplněním jeho podmínek ten trest podmíněný přešel v trest nepodmíněný. Jistě mu nikdo nebude vyčítat to období, kdy se jako léčil z té „otravy“ a kdy byl v „rekonvalescenci“, ale od té doby pobýval (schválně?) v Německu dále, a tedy se (schválně?) nehlásil v pravidelných intervalech ruské policii, jak stanovovaly podmínky trestu..."
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.
Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!