Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 12. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2506x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2477x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2468x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2371x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Strach...


Jari - Sebepoznání - 16. 09. 2004 (2898 přečtení)

Četl jsem pár komentářů na duchovních serverech. Viděl jsem nelítostné útoky jednotlivých reagujících čtenářů. Názory do sebe narážely divokou silou a zanechávali smutnou spoušť. Nakonec, nikdo nevyhrál. Co se vlastně stalo? Proč je zuřivá obhajoba našich přesvědčení tak důležitá? Co je motivací lidského konání, co je odměnou, co je cílem ? Co leží za urážkami, nepřátelstvím a pohrdáním?

Lidé jsou velmi zvláštní. Snažíme se porozumět světu okolo nás a stahujeme se do těsného brnění připraveni vždy bojovat a otupit odstín vznášejícího strachu. Mnoho, velmi mnoho věcí nás intenzivně bolí. Strach nás tlačí do křečovité pózy všemu porozumět, být připraveni, nenechat se zaskočit. Tak vysušujeme naše nejvzácnější city i emoce. Pokud zvítězíme, pokud naše inteligence a dar slova zaskočí toho druhého, cítíme opojnou, velmi kratičkou energii náhlé moci a nadvlády. Milujeme neporušenost našeho přesvědčení, pravd a jistot. Ale život ve svém rychlém pohybu není statický, mění se velmi rychle. Nelze zastavit řeku, která vytváří klidnou vodu, tůňky, divoké peřeje a mohutné vodopády. Náš vlastní, cenný život se překlápí do těsné ulity pouhopouhého přežití, vyhaslosti a ne vášně.

Co získáme, pokud změníme pohled na svět u druhého člověka? Pocit bezpečí, pocit davové psychózy, že se nám události, které naše myšlení interpretuje jako nepříjemné, zlé a těžké, vyhnou? Náboženství, sekty, duchovní směry slibují nemožné. Slibují vyřešení problémů někde daleko za horizontem mimo náš dosah, odměnu za poslušnost, jedinou pravou nauku, rigidní a mrtvé návody. Poté sloužíme jen vlastnímu strachu, který nám odebírá vrozenou citlivost, touhu a chuť naplno žít.

Stále a stále nabádám své přátele. Dejte lidem, kteří vás stresují, svobodu. Dejte jim svobodu která jim náleží, dejte volnost projevu jejich vlastní osobnosti, jejich názorům a přesvědčení. To je milosrdný soucit. Nikdo není zapomenut a na ztuhlých maskách příliš nezáleží. Ti lidé, nejsou jejich maskami, které jim v bolesti a utrpení zkřivují dokonalou, božskou tvář. I oni klopýtají na cestě ke světlu a jen náše hluboké soucítění a pochopení jim může dodat potřebnou sílu opět nalézt záchytný bod. Každý touží být milován, každý touží být vyslyšen, každý touží po teple a bezpečném tlukotu lidského srdce. My sami nemůžeme nic ztratit. Rozpusťte se v konejšivé prázdnotě, v hlubokém porozumění, co vlastně je lidská mysl. A poté, vystaveni bezohlednému, nelidskému útoku a nepřátelství, budete vnímat přicházející agresi jako zoufalý pláč opuštěného a zapomenutého lidského tvora. Ta agrese na vás již nezanechá stopy, neboť mysli jako takové není dovoleno splynout s přicházející, temnou energií. Uvidíte plátno, běžící film, který vás již nedokáže vtáhnout do sebe.

K čemu nám je ego, sebevědomí, sebedůležitost, pýcha a moc? Jsou to úlomky fragmentů, které nedokážou přinést trvalé štěstí. V potu tváře vystoupáme na vysokou horu, kde vztyčíme naší vlajku omamného úspěchu a seberealizace, abychom v zápětí pohlédli na rozlehlé pohoří dalších a dalších tužeb, krkolomné výstupy a bolestné sestupy. Celý náš život je poté drogou, která bere vše. Bere naší energii, citlivé vnímání, lidskost a hluboké porozumění. Vše, vše zde musíme jednoho dne zanechat. Převozník vezme jen nás, převozník s vlídnou tváří a nezměrnou hloubkou očí.

V tichu se nalézá vše - domov, láska, naplnění. Děsí nás slova probuzených mužů a žen o totální prázdnotě. Ovšem, prázdnota, nicota, děsí jen naší mysl. Co tam budeme dělat, vše ztrácí smysl a pohyb. Vy sami poznáte, ucítíte, že v prázdnotě, v tichu je vše. Naprosto vše. Je to plné všeho. Srdce zaplaví neuvěřitelný pocit štěstí i úlevy. Vše ztratí původní důležitost, tak jako v milování, slova jsou již prázdná a zbytečná. Prožitek je konečný a věčný. Nic, nic nemusíte dělat, jste pohlceni a absorbováni v záplavě tolik známého světla. Mysl nakonec vzdává svůj chaotický boj o nadvládu a těžké okovy se zničehonic ztrácejí. My jediní stavíme překážky a omezení k dosáhnutí stavu citlivosti. Strach nám zaslepuje oči, potlačuje city. Vlastní mysl nás tupě a hloupě tlačí do iluze budoucnosti. Málokdy se stane, že se skutečně bojíme v přítomnosti. Nebo v minulosti. A přítomnost je nakonec zproštěna i času. Prožíváme zvláštní temné i světlé vize, které ještě nenastaly a to je zvláštní.

Toužíme po bohatství, a bohatství nám nadělí přesycenost. Toužíme po moci, a moc z nás udělá hlupáky, točící se ve vlastní iluzi. Toužíme po jiném uspořádání věcí našeho světa a přítomnost prožijeme ve stavu nebožtíků. Toužíme po partnerovi a nakonec v něm vidíme naší snovou projekci, mající sloužit nám samým. Toužíme po slávě a uznání a plazíme se u nohou vlastního strachu, rodící necitelnou oddělenosti. Život sám o sobě je velmi jednoduchý a od samého začátku naprosto dokonalý. Nic mu neschází. Je naší volbou, jak s tímto darem naložíme. Usmrtíme své emoce, touhy, rozkoš, nekončící oslavu čerstvé přítomnosti a staneme se chladnými, vyděšenými a uštvanými bytostmi? Je naším posláním strávit život jako ztuhlé, vychladlé mrtvoly v těsné truhle nekonečného dosahování a stálé nespokojenosti?

Odtlačte otrávenou a vnucenou mysl mimo sebe, podívejte se na ní z venku, rozpoznejte hloupé motivace i ekvilibristiku vzdušných zámků, slibujících nemožné za dalekým horizontem. Budu ve vás probouzet citlivost, pokud mě síly z nekonečnosti konání neopustí.

Láska a soucit jsou mými křídly.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 9 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!