Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 05. 08. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Kryl:
1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2588x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2542x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2541x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2442x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Potřebujeme osvícení?


Válek Roman - Sebepoznání - 01. 11. 2005 (3344 přečtení)

Tohle je můj první článek, který publikuju na těchto stránkách. Ode dneška publikuju pod svým civilním jménem. Dříve jsem se na webu objevoval většinou jako Ryunin, což je jméno, které jsem dostal v rámci vysvěcení. Krátce se představím - několik let cvičím zazen - zenovou meditaci - a jako filozofickou podporu tohoto učení využívám především učení mistra Dogena. Cvičení zazenu a učení mistra Dogena mě obojí inspiruje k tomu, abych něco o buddhismu psal. Některé články píšu původně anglicky, tak se nedivte, že je to někdy divná čeština. Následující článek je taky přeložený z anglického originálu. Anglicky píšu taky proto, že jsem v kontaktu s několika lidmi z oblasti buddhismu, kterých si vážím a kteří česky nerozumí.

Když prostě sedíme a soustředíme se na pozici zazenu, vracíme se k přítomnému okamžiku – přirozeně. A nemusíme si ověřovat, jestli jsme zrovna v tu chvíli osvícení nebo ne. Lidé si stále něco ověřují, ale osvícení není něco, co závisí na srovnávání sebe a druhých - takže v podstatě každý je osvícený, aniž by o tom musel přemýšlet. Jakmile jsme v jednotě se skutečností, tehdy jsme otevření a tiše a nevýslovně šťastní a úplně pravdiví. To si ale nemusíme uvědomovat. Každý z nás je takový ve své podstatě, ale většina lidí dává přednost myšlenkám před vlastní zkušeností a také ideálům před skutečností, která je na ideálech nezávislá. Lidé si myslí, že zazen je duchovní dopravní prostředek, kterým se mají dopravit na nějaké duchovní místo, kde dosud ještě nebyli, ale zazen je ve skutečnosti přesně to místo a ten čas, kde jsme, když ho cvičíme. Zazen nás nikdy nikam jinam nedopraví.

Autentičtí učitelé cvičí zazen nikoliv jako něco zvláštního nebo něco, co by přidávali k jejich už úplné zkušenosti člověka, ale jako něco, co je samo o sobě úplnou zkušeností člověka. Zazen pro ně není něco, co kdysi dávno cvičili, aby dosáhli osvícení, ani něco, co by ukazovali druhým jako nějakou sochu nebo obrázek. Pro ně je zazen skutečnost sama a v ní tito lidé nejsou oddělení od přítomného okamžiku. V zazenu vyjadřují to, co je skutečné. Své myšlenky nechají objevovat a zanikat, aniž by se snažili dosáhnout nějakého zvláštního stavu mysli.

Lidé hledají odpovědi na své otázky v nejrůznějších knihách, ale konečná odpověď, kterou opravdu hledají, je jejich vlastní zkušenost tady a teď. Jiná konečná odpověď neexistuje. Existuje spousta konkrétních odpovědí na konkrétní otázky, ale konečná otázka a konečná odpověď je vyjádřená v naší lidské zkušenosti tady v tomto okamžiku. Pokud nás zajímá buddhismus, pak nemůžeme ignorovat jeho učení, které je vyjádřeno také ve slovech. Pokud cvičíme zazen, většinou nás zajímají základními principy učení mistra Dogena. Ale čím více chápeme Dogenovo učení, tím větší důraz klademe na náš každodenní život. Čili čím více oceňujeme učení Buddhy - protože Dogen samozřejmě z učení Buddhy vycházel - tím větší důraz klademe na to, jak opravdu, konkrétně žijeme.

Málokdo nachází uspokojení ve vlastní existenci tady a teď. Takže spousta lidí napodobuje jiné lidi a srovnávají se s nimi. Ale když cvičíme zazen nebo studujeme buddhismus, nemusíme nikoho napodobovat. Lidé chtějí být moudřejší, zkušenější nebo úspěšnější. Mě by mohlo zajímat, kolik lidí ocení tenhle článek. Ale spíš mě zajímá, kolik lidí je v tomto okamžiku opravdu spokojených v přítomnosti. Pokud tento článek někomu pomůže, aby byl sám sebou a cítil se šťastný, samozřejmě budu mít radost. Ale to bude úspěch Buddhova učení, nikoliv můj. Někteří lidé považují za úspěch dosáhnout osvícení. Někdy říkají: "Už cvičím deset let, ale osvícení pořád nikde." Nebo: "Osvícení jsem dosáhl před deseti lety." To je škoda takhle marnit každodenní příležitost být celistvým, opravdovým člověkem. Všichni máme přístup k pravému já v každém okamžiku, ale bojíme se vzdát svých stereotypních myšlenek. Ačkoliv nikdy nepřestaneme přemýšlet, protože to je přirozenost člověka, kde je psáno, že naše myšlenky jsou samy o sobě pravda? Proč nevěříme tomu, co znovu a znovu jsme v tomto okamžiku? Je to jako bychom říkali:"Já nejsem já! Co mám teda dělat?" Já bych řekl: "Nevěřte, že jste svými vlastními myšlenkami." Nezabývat se příliš svými myšlenkami, nebrat je jako objektivní reference, znamená znovu a znovu se vracet do přítomnosti.

Pokud věříme tomu, že nejsme osvícení, věříme prázdné myšlence, která se nevztahuje k ničemu konkrétnímu. Pokud věříme, že jsme osvícení, opět je to prázdná myšlenka, která nemá k ničemu skutečnému vztah. Pokud učitelé používají termín "osvícení", dělají to proto, aby zmatenou mysl navedli na jasný, užitečný směr myšlení. Takový směr myšlení bezesporu existuje. Ale vždycky je to jen směr, odkaz na skutečnost, nikoli skutečnost sama. Je obtížné uvědomit si, že naše myšlenky, ať už jsou skvělé nebo hloupé, nemají schopnost nahradit naše pravé já. Descartes řekl:"Myslím, tedy jsem." Ale Buddha by to možná komentoval: "Jsem, ačkoli přemýšlím." Jinými slovy - i když se v naší mysli mohou objevovat nesčetné hlouposti, v podstatě jsme živí Buddhové. Děláme, co jsme, ať už si to uvědomujeme, nebo nikoliv. Opravdu jsme to, co jsme, navzdory naší představě, kterou nazýváme "já".

Někdo se zeptal: "Existuje v buddhismu tradice Soto dosažení nějakého bodu, kdy už nemusíme cvičit zazen?" Moje odpověď je: " Je v našem životě dosažení nějakého bodu, kdy už nemusíme být sami sebou?"

Když uskutečňujeme své pravé já v přítomnosti, nemusíme se řídit žádnými duchovními instrukcemi, nemusíme se ptát, co by udělal na našem místě Buddha. Když pijeme čaj, v tu chvíli naše chápání Buddhova učení nehraje roli. Buddhovo učení nás pouze inspiruje k tomu, abychom byli sami sebou, takže není důvod se jím nakonec řídit. Musíme se řídit skutečností (což je samá podstata Buddhova učení - probuzení ze snu do skutečnosti), nikoliv učením o skutečnosti.

Zazen má samozřejmě vliv na to, jak myslíme a jak žijeme. Ale nemění nijak naši podstatu. Proto jedním z principů učení mistra Dogena je to, že cvičení je samo o sobě osvícením. Jak může být cvičení samo o sobě osvícením? Protože sedět na tomto místě v přítomnosti je totéž co být sám sebou. I když jsme během nebo mimo dobu zazenu pošetilí, tak jako tak jsme pořád v úplném kontaktu se skutečností. Jediný rozdíl je v tom, že si této skutečnosti nevážíme - prostě ji nedokážeme ocenit. Takže problém lidí není to, že by nebyli osvícení, ale že nedokážou ocenit skutečnost vlastní existence; takže si neváží vlastního budhovství. A to je teprve opravdu hloupé - když si nevážíme toho, co je skutečné. Co se děje v tomto okamžiku? Pračka pere špinavé prádlo a je jí úplně jedno, jestli je osvícená nebo ne.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 13 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 08. 2020:

Spisovatel Vlastimil Vondruška: "Nejsem xenofobní, jsem Čech a vlastenec...
Mnohým z nás padli rodiče, prarodiče, příbuzní ve světových válkách 20. století. Bojovali za svobodu a bojovali proto, aby jejich rodiny mohly žít ve svobodných Čechách. Dnes se dozvídám, že není správné bránit vlast, je lepší se sebrat a odejít vyklidit prostor pro nově příchozí. To samozřejmě neznamená, že nechci pomoci potřebným lidem...
Od středověku do téhle země přicházeli cizinci a usazovali se tu v klidu míru a pohodě. Bylo k tomu potřeba dodržet tři základní podmínky: přijmout naši víru, ctít zákony českého království a živit se poctivě...
Asi mě vychovali divně, protože všechno to, co jsem miloval a v co jsem věřil, je dnes špatně. Za zločin vlastizrady je dnes naopak pokládáno vlastenectví...
"

Celý článek...


22. 07. 2020:

Spisovatel a etnolog Mnislav Zelený-Atapana: "Dřív byl v tramvaji či autobusu řidič, konduktér a revizor. Ve vlaku byl mašinfíra, konduktér a revizor. Každý se staral o svůj díl práce celého provozu. Jak začneme na jednu osobu navlékat další a další činnosti, abychom takzvaně ušetřili, nemohou se soustředit na tu svou hlavní činnost a mohou přijít závratné chyby a neštěstí..."

Celý článek...


24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!