Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 07. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Tiskový mluvčí George Bushe:
V prezidentské debatě můžete říct cokoliv chcete a bude to slyšet 80 milionů lidí. Pokud reportéři později zjistí, že kandidát nemluvil pravdu - no a? Bude to číst 200 lidí, možná 2 tisíce nebo 20 tisíc lidí.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2497x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2471x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2460x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2359x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Pomerančová šťáva je lepší než moje přítelkyně


Válek Roman - Sebepoznání - 27. 11. 2005 (3503 přečtení)

Další marný pokus popsat něco, co nelze popsat slovy, tentokrát je to láska.

Původně jsem chtěl tenhle článek nazvat „Pravda je lepší než moje přítelkyně“, ale to by znělo trochu kazatelsky. Před chvílí jsem si vymačkal pomeranč a když jsem pil ten lahodný nápoj, tak mě napadlo: Tohle je lepší než moje přítelkyně. Nazvu ten článek „Pomerančová šťáva je lepší než moje přítelkyně.“ Je to dost dlouhý název, ale přesnější by bylo „Čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva je lepší než moje přítelkyně.“ Pomerančová šťáva totiž zní trochu jako název nějaké umělé limonády, kdežto já mám na mysli opravdovou, právě vlastníma rukama vymačkanou šťávu z pomeranče. Takže tahle esej by se měla jmenovat „Čerstvě vymačkaná šťáva z pomeranče je lepší než moje přítelkyně.“

Když jsem pil tu čerstvě vymačkanou šťávu, nestačilo mě ve skutečnosti ani napadnout, jestli tohle je pravda, nebo je to lepší než pravda nebo to není tak docela pravda. Prostě jsem pil, ale samozřejmě - i když něco děláme úplně, nemůžeme čekat, že nás po celou dobu té činnosti vůbec nic nenapadne. A mě napadlo: „Čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva je pravda.“ Ale co myslíte, že je ve vašem životě důležitější? Filozofická kategorie nebo skutečný zážitek? Pokud je pro nás „pravda“ pouhá filozofická kategorie, bude lepší, když se zaměříme na skutečnost, čili na prožívání každodenních skutečných věcí. Proto jsem dal přednost názvu „Pomerančová šťáva je lepší než moje přítelkyně“ před názvem „Pravda je lepší než moje přítelkyně.“ Ale je to vlastně totéž.

Teď je otázka, co s tím vším má společného moje přítelkyně? Jak bych ji mohl srovnávat s nějakým nápojem? To vzniklo tak, že jsem včera večer šel po ulici a cítil jsem jakousi těžko popsatelnou vnitřní vyrovnanost. Když jdete po zazenu na procházku, asi taky znáte ten pocit vnitřní vyrovnanosti. Není na tom nic zvláštního a není to nic, čím by se člověk mohl chlubit, protože by se chlubil cizím peřím. Ta vyrovnanost totiž vlastně není naše, ale týká se vesmíru. A jak jsem tak kráčel, napadlo mě, že pro mou přítelkyni je láska nesmírně důležitá. Naproti tomu já vidím vyrovnanost vesmíru jako něco, co je základem opravdové lásky. Lásky, která není založená na výčitkách, dramatických výstupech, rozchodech a návratech. A jak jsem tak přemýšlel o tom, co je podstatou lásky, napadlo mě, že musím napsat esej, ve které vysvětlím sobě a druhým, proč je zážitek prožívání skutečnosti důležitější než běžné představy o lásce. Jinými slovy proč je vyrovnanost vesmíru důležitější než to, jak běžně vnímáme naše vztahy s druhými lidmi.

Moje dívka samozřejmě chce, abych ji měl rád a abych to dával najevo. Na druhou stranu si uvědomuju, že člověk prostě nemá dost místa v srdci pro druhé, pokud je jeho vnímání světa omezeno na několik sentimentálních myšlenek nebo pokud je toto vnímání utlačováno strachem nebo nespokojeností. Takový člověk může prožívat romantickou lásku nebo může být nesnesitelným partnerem, ale v obou případech je jeho láska jako chaloupka postavená na vratkých špalcích. Aby si ta chaloupka pořádně sedla do svých základů, aby stála na pevné zemi, je potřeba vrátit se k vnímání skutečnosti v její původní podobě. Pokud jsme doma sami a pijeme čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu, je to mnohem důležitější než všechno, co si myslíme o buddhismu, o sobě nebo o našem partnerovi. Když se učíme poznávat skutečnost samotnou a prožíváme skutečnost samotnou, není důvod, abychom to nemohli dělat taky v přítomnosti partnera. A když s námi chce partner o něčem mluvit, nebude nám dělat takový problém ho nezaujatě poslouchat. Nebudeme totiž plni vlastních omezených názorů a všelijakých negativních pocitů. Pokud se nebojíme žít v pravdě, čili pokud směle pijeme čerstvě vymačkanou šťávu z pomeranče nebo se směle sprchujeme nebo směle pracujeme v kanceláři nebo si směle leháme do postele, pak i náš vztah bude smělý. Čili nebojácný, živý a zakotvený v přítomnosti. I když od vztahu můžeme očekávat podobné nesmysly, jaké očekáváme od studia buddhismu nebo cvičení jógy, nakonec zjistíme, že ten vztah, tato velká láska, nám nikdy nenabídne víc než čisté prožívání přítomnosti blízko nebo ne zas tak blízko partnera. Nebo dokonce nesmírně daleko partnera. Velkou lásku nikdo nerozdělí, protože ji nikdo nemusel spojovat. Je tu totiž odnepaměti.

Pokud náš partner není strašpytel, nakonec jen vytěží z toho, že když pijeme čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu, ani na něho přitom nemyslíme. Nebo že si dokonce myslíme, že čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva je to nejlepší, co se nám mohlo v životě přihodit.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!