Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 11. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jaroslav Hašek:
Národ český dodnes ještě pro tanec se získá,
bohužel však vždycky tančí, jak mu jiný píská.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2505x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2476x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2468x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2367x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* 4 GA


Válek Roman - Sebepoznání - 11. 12. 2005 (3238 přečtení)

V buddhismu nevěříme na nějakou mysl nebo duši, který by byla neměnná. V každém okamžiku je stav naší mysli jiný. Existují čtyři japonské termíny, kterým říkáme čtyři světské iluze a jsou to gachi, gaken, gaman a gaai. Ga znamená v moderní japonštině “já”. Ale v tomto případě jde spíš o iluze mysli. Proto jsou tyto termíny nazvány “čtyři ga”. Následuje výklad těchto termínů, jak je popsal Kodo Sawaki, japonský buddhistický mnich, který žil ve dvacátém století.

Gachi znamená nevědomost o pravé povaze já. Nevíte, kdo opravdu jste, jinými slovy neznáte svou podstatu buddhy, probuzení. Nevidíte jasně, že vaše probuzená podstata je tatáž, jakou měl Gautama Buddha. Když sedíte v zazenu, váš stav je stejný, jako byl stav Gautamy Buddhy. Když cvičíte zazen, jste buddha, probuzení. Když někomu něco ukradnete, jste zloděj.

Můj komentář: Většina lidí si neuvědomuje, že jsou vlastně sami o sobě probuzení, že toto probuzení nemusí hledat někde daleko, ať už lokálně nebo časově. Probuzení chápou jako vyjímečný stav, kterého lze dosáhnout pouze pokud desítky let cvičíme několik hodin denně. Ale autentičtí učitelé buddhismu poukazovali na to, že rovnovážný stav těla a mysli v tomto okamžiku, který zažíváme v pozici, v jaké seděl Buddha, čili při zazenu, je samotné probuzení, samotná zkušenost buddhy. Na druhou stranu Kodo Sawaki upozorňuje, že tu nejde o trvalý stav. Když krademe, jsme zloději. Takže cvičit jako Buddha je stejně důležité jako žít jako Buddha. Nemůžeme popřít, že toho můžeme dosáhnout už dnes. Už dnes můžeme cvičit zazen a chovat se vyrovnaně.

Gaken znamená individualistický a egocentrický. Máte své názory a kritéria ohledně každé věci na světě. To je mysl neprobuzeného člověka. Prostě pořád nosíte brýle s barevnými skly.

Můj komentář: Většina lidí se spoléhá na své názory. Každý má jiný názor. Lidé se hádají dokonce o duchovních otázkách. Málokoho zajímá skutečnost nepřibarvená osobními barvami. Buddhismus nás neučí další názor na svět. Buddhismus nás učí sundat si své osobní brýle a vidět věci jasně. Nakonec nelpíme ani na žádných buddhistických teoriích nebo hlediscích. Slovem “nakonec” nemyslím za dvacet let, nakonec myslím “definitivně”, což je už v tomto okamžiku. Teorie jsou důležité. Skutečnost je taky důležitá. Být buddha znamená sundat si brýle a dělat to, co je teď aktuální. Někdo mi v komentáři psal, že bych si ve třídě, když píšu na tabuli, měl uvědomovat sebe sama a mít v sobě vědomí, že všechno je jen jako sen. Měl jsem vidět, že vše je bez já. Psaní na tabuli je psaní na tabuli. Tato činnost sama potvrzuje teorii o věcech, které nemají svou podstatu, takže tu teorii během té praxe psaní na tabuli nemusíme vůbec řešit. Buddhismus znamená být teď normální a dělat to, co je teď aktuální. Názory musí jít stranou. Dokonce i na to, co je nebo není buddhismus.

Gaman znamená porovnávat se s ostatními. Pořád se porovnáváte s jinými lidmi, takže buď máte tendenci být na sebe příliš hrdí – myslíte si, že jste chytřejší než druzí. Nebo naopak máte sklon se podceňovat a myslet si, že si nezasloužíte úctu ve srovnání s někým jiným. Ale to způsobuje vaše egocentrické zaměření.

Můj komentář: I když jsme žáci a máme učitele, neměli bychom zapomínat, že máme v podstatě totéž lidské tělo a tutéž lidskou mysl jako náš učitel. Když se klaníme učiteli, vyjadřujeme mu úctu, ale také vyjadřujeme úctu vlastní buddhovské podstatě. Když se klaníme a nemyslíme přitom na sebe, na to, jestli jsme chytří nebo hloupí, vyjadřujeme stejnou moudrost jakou vyjadřoval Buddha, když se klaněl. Taky bychom neměli ulpívat na představě, že jsme něco víc nebo důležitější než druzí, což může být založeno na naší dlouholeté praxi a pochopení nějakých principů. Když někdo poprvé v životě přijde do dojo, zaslouží si stejnou úctu jako náš učitel. To ovšem neznamená, že popřeme smysl hierarchie a posadíme začátečníka na místo učitele, a učitele pošleme někam do kouta. Učitel je učitel, začátečník je začátečník, oba svým vlastním způsobem vyjadřují svou buddhovskou podstatu. To, co vyjadřují v tomto okamžiku, je důležitější než jejich role. Když překonáme gaman, zbavíme se velkého dílu nejistoty a netrpělivosti.

Gaai znamená sebeláska. Myslíte si, že jste nejdůležitější člověk pod sluncem. Když někoho například píchne vosa, vám je to jedno, ale když píchne vás, tak z toho děláte velké drama. Lidé, kteří mají tento způsob života, jsou naprosto průměrní.

Můj komentář: I když studujeme a cvičíme buddhismus několik let, máme sklon starat se o sebe mnohem víc než o druhé. Pořád řešíme sebe, své nálady, své moudrosti a hlouposti, své plány, své vzpomínky a druhé vnímáme jen jako nějaké bezvýznamné stíny. Lidé si často říkají: Co když se mi stane tohle? Co když neudělám tohle? Co si o mně pomyslí, když řeknu tohle nebo napíšu tamto? Není důvod bát se, že druzí neocení nebo zkritizují naši práci nebo život. Mnohem důležitější je snažit se dobře pracovat a dobře žít už dnes. V takové poctivé činnosti, která každého zaměstná až až, nezbývá moc času na sebelásku.Můžeme se snažit na druhé dělat dojem a pak se narcisistně milujeme. Jsem hvězda. To je ale hloupost. Lepší je být úplně normální, nedělat na druhé dojem. Na opravdové lidi dělají dojem opravdoví lidé. Na hlupáky dělají dojem hlupáci.

Kodo Sawaki učil, že tyto čtyři ga, tendence, brání lidem, aby žili probuzený život. Tyto tendence ale neodejdou, pokud je budeme pouze intelektuálně studovat a chápat. Odcházejí s celoživotním cvičením zazenu. Když znovu a znovu cvičíme zazen jako Gautama Buddha, postupně náš charakter dostane rysy vyrovnanosti a pravdivosti. Buddhismus je celoživotní úkol, nikoliv nějaký letní rychlokurs. Na druhou stranu není důvod necvičit, nestudovat a neprožívat takový život už dnes. Každý okamžik k tomu máme skvělou příležitost. Není jediná chvíle, kdy bychom nemohli jednat jako Buddha.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!