Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 10. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Kryl:
1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2501x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2475x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2464x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2365x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Zazenshin - léčba těla a mysli v sedě


Válek Roman - Sebepoznání - 14. 12. 2005 (2995 přečtení)

Tohle je báseň mistra Dogena s mými komentáři.

V kapitole Zazenshin slavného díla Shobogenzo z 13. století mistr Dogen zmiňuje a uvádí báseň čínského mistra Wanshiho nazvanou Zazenshin. Sám píše báseň, ke které ho inspirovaly právě verše mistra Wanshiho.  A nazývá ji Zazenshin. Takže název Zazenshin se tu vyskytuje víckrát. Nejdříve je to báseň mistra Wanshiho, podle ní Dogen nazval kapitolu ve své knize Shobogenzo a také báseň, kterou do této kapitoly vložil.
 
Co to znamená "zazenshin"? Zazen je japonsky totéž co dhjána. Zazen znamená soustředit tělo a mysl v sedě. "Shin" většinou v buddhistických textech znamená "mysl" nebo "srdce", ale v tomto případě jde o jiný význam, o akupunkturní jehlu nebo metodu léčby. Takže "zazenshin" bychom mohli přeložit takto: Metoda léčby těla a mysli v soustředěné pozici v sedě.
 
Tady je Dogenova báseň, kterou uvedu dvakrát. Nejdříve v celé podobě a pak se svými komentáři. Ačkoli Dogen byl vynikající učitel buddhismu, nemůžeme zcela spoléhat na jeho slova. Tím mám na mysli, že hloubku jeho slov musíme uskutečnit sami ve svém vlastním životě. O to méně bychom měli spoléhat na to, co v komentáři napíšu já, kdož jen Dogena s velkou pokorou studuje.   
 
Ještě k překladu. Nemám pochybnosti, že čínština, ve které tuto báseň Dogen napsal, je skvělá a poetická. Pokud ale chceme přeložit tento nesmírně symbolický a poetický jazyk do angličtiny (vycházím z anglického překladu, na kterém pracoval japonský mistr Nishijima a jeho anglický žák Mike Cross), aniž bychom překrucovali původní význam básně, nutně dostaneme do ruky text, který zní mnohem spíš jako přesný filozofický rozbor než báseň. A pokud zní ještě jakžtakž poeticky v angličtině, pak jakmile ho já přeložím do češtiny, aniž bych ho přebásnil, samozřejmě výsledek má téměř technický charakter. Nenechme se ale odradit spornou poetikou básně, za kterou nemůže Dogen, ale překlad,  který v tomto případě raději necháváme doslovný. Možná se někdy pokusím verše přebásnit tak, aby zůstal zachován poetický charakter, i když to bude na úkor přesnosti překladu. Tady je tedy báseň mistra Dogena, Zazenshin, kterou napsal roku 1242.    
 
 
 
 
Klíčová podstata každého buddhy,
podstatný klíč každého patriarchy.
Za myšlením, uskutečněním,
za komplikacemi, uskutečněním.
 
 
Za myšlením, uskutečnění:
uskutečnění je přirozeně okamžité.
Za komplikacemi, uskutečnění:
Uskutečnění je přirozeně stav zkušenosti.
 
 
Uskutečnění je přirozeně okamžité:
nebylo v něm nikdy žádné poskvrnění.
Uskutečnění je stav zkušenosti:
nebyla v něm nikdy žádná správnost nebo odklon.
 
 
Nikdy nebylo žádné poskvrnění okamžitosti:
ta okamžitost je nezávislá, a přesto se osvobozuje.
Nikdy nebyla žádná správnost nebo odklon od zkušenosti:
takový stav zkušenosti nemá žádnou podobu, a přesto usiluje. 
 
 
Voda je čistá až ke dnu,
ryby plavou jako ryby.
Nebe je široké, jasné až do nebes
a ptáci letí jako ptáci.
 
 
 
.............................................................
 
 
Teď tedy zkusím komentovat každou sloku.
 
 
Klíčová podstata každého buddhy,
podstatný klíč každého patriarchy.
Za myšlením, uskutečněním,
za komplikacemi, uskutečněním.
 
Dogen nejdřív vystavuje základní princip, kterým se bude dál zabývat. Neříká jen „podstata buddhy“, ačkoli by to mělo stačit. Říká „klíčová“, aby bylo jasno, že je to ta jediná a nenahraditelná, určující podstata, kterou nelze zaměnit za žádnou jinou. Je to klíčová podstata, bez níž není žádný buddha myslitelný. Pak obrací pořadí a píše: podstatný klíč patriarchy. Dogen si nehrál samoúčelně se slovy, ale snažil se, aby lidé neulpěli na jednom úhlu pohledu. Když ulpíme na „klíčové podstatě“ a zapomeneme na „podstatný klíč“, nepochopíme ani klíčovou podstatu, ani podstatný klíč. Pro Dogena je typické, že vše obrací ze všech stran, nespokojuje se pouze s jedním pohledem. Je to vlastně jakýsi filozofický kubismus. Podobně jako Picasso chtěl malovat předměty ze všech úhlů na jednom obraze, ačkoli to vypadá neuskutečnitelně, Dogen zkoumá každý filozofický problém ze všech úhlů.
 
Dále Dogen vysvětluje, že musíme překročit hranice myšlení  a meze uskutečnění, realizace pravého já, pokud chceme studovat zkušenost a mít zkušenost buddhy. Ačkoli myslíme, netrváme na svých myšlenkách, a ačkoli uskutečňujeme pravé já, netrváme na uskutečnění pravého já. Ačkoli je život komplikovaný, existuje také život za komplikacemi. Ačkoli můžeme dosáhnout uskutečnění, je tu něco, co přesahuje meze uskutečnění.           
 
 
 
 
Za myšlením, uskutečnění:
uskutečnění je přirozeně okamžité.
Za komplikacemi, uskutečnění:
Uskutečnění je přirozeně stav zkušenosti.
 
Když přesahujeme hranice myšlení, objevuje se uskutečnění pravého já, které se objevuje okamžitě a nic a nikdo mu v tom nebrání. Objevuje se samo, je to jeho přirozenost. Když se nenecháme vyvést z rovnováhy komplikacemi života, objevuje se uskutečnění, které je naší vlastní zkušeností, aniž bychom chtěli nebo nechtěli. Je přirozeností uskutečnění, že je vždy naší vlastní zkušeností.
      
 
 
 
Uskutečnění je přirozeně okamžité:
nebylo v něm nikdy žádné poskvrnění.
Uskutečnění je stav zkušenosti:
nebyla v něm nikdy žádná správnost nebo odklon.
 
 
Tady mistr Dogen vysvětluje, že povaha uskutečnění pravého já, které se objevuje v tomto okamžiku, je čistá. Nikdy ji nikdo nemohl poskvrnit. Kdyby se někdo snažil poskvrnit povahu uskutečnění, musel by zachytit nezachytitelné. V okamžiku se objevuje uskutečnění a v dalším okamžiku mizí. Nikdo nemůže být dost rychlý, aby stačil zachytit jediný okamžik, ve kterém k uskutečnění dochází. Ačkoli máme tendenci myslet, že existují různé stupně uskutečnění, v uskutečnění, jak ho popisuje Dogen, nejsou žádné kategorie jako „správně“ a „špatně“. Naše obyčejná zkušenost  v tomto okamžiku je uskutečnění. Na naší vlastní zkušenosti v tomto okamžiku není nic správného nebo nesprávného.    
 
 
 
 
Nikdy nebylo žádné poskvrnění okamžitosti:
ta okamžitost je nezávislá, a přesto se osvobozuje.
Nikdy nebyla žádná správnost nebo odklon od zkušenosti:
takový stav zkušenosti nemá žádnou podobu, a přesto usiluje. 
 
 
Lidé často vedou velice poskvrněné životy, ale v tomto okamžiku není nikde žádná skvrna. Utrpení a bída světa vzniká, když nevidíme čistotu přítomnosti. Okamžitost je přítomnost, která znovu a znovu přichází. Ačkoli ji nic neomezuje, ona se osvobozuje. Je to její přirozenost znovu a znovu dosahovat osvobození. Jinými slovy každý okamžik je svobodný, ale nezůstává ani chvíli spokojen s touto svobodou a okamžitě se stává novým okamžikem, aby se osvobodil. Ačkoli jsme v tomto okamžiku zcela svobodní a nic nás nesvazuje, pokud se neprobudíme do nového okamžiku, naše tělo ztuhne a náš pohled se zakalí. Ačkoli naše vlastní zkušenost je mimo kategorie „správné“ a „nesprávné“, ačkoli taková zkušenost je nezachytitelná slovy, nezůstává na jednom místě a znovu a znovu se proměňuje. Není to nějaké křečovité úsilí, ale přirozené úsilí v rámci aktuálního stavu vesmíru. I když se snažím komentovat Dogenovu báseň, necítím se tímto úsilím nějak omezen. V každém novém okamžiku znovu píšu a současně se znovu osvobozuju od minulosti a budoucnosti.     
  
 
 
 
Voda je čistá až ke dnu,
ryby plavou jako ryby.
Nebe je široké, jasné až do nebes
a ptáci letí jako ptáci.
 
 
Když mistr Dogen prozkoumá problém ze všech úhlů, vrací se do stavu věcí, které jsou nezávislé na našem filozofickém zkoumání. V tom je větší než Picasso. Picasso předměty na svých obrazech rozkouskoval - nabídl divákovi podívanou na předměty ze všech úhlů. Výsledek je ovšem takový, že divák obdivuje estetickou a filozofickou hodnotu Picassova díla, ale ve svém obdivu zapomíná na hodnotu předmětů jako takových. Obyčejná kytara, která visí na zdi, je pro milovníka kubismu jistě mnohem nudnější předmět než Picassova kytara namalovaná olejem na plátně. Picasso nás učí milovat hloubku jeho obrazů, ale obávám se, že nás neučí najít hodnotu obyčejných předmětů jako takových. Naproti tomu Dogen nezůstává jen u rozboru. Svou filozofickou studii uzavírá obrazem života samotného. Ryby ve vodě jsou nezávislé na našich filozofických rozborech a ptáka svobodně letícího po obloze  nezastaví ani ten nejsložitější koan na světě. Právě tam ukazuje učení mistra Dogena. Protože jsme lidé, máme přirozeně otázky a hledáme odpovědi. Moudří učitelé nás inspirují jasem svého filozofického vhledu  a jasem svého skutečného života. Ačkoli studujeme Dogena a cvičíme zazen jako Buddha, neměli bychom zapomínat, že nám nic nebrání, abychom se svobodně pohybovali v přítomnosti a na tomto místě. Nikde nejsou žádné klece ani zdi. Nic nám nebrání, abychom byli svobodní v přítomnosti a na tomto místě, když cvičíme zazen.    
   
 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!