Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 15. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Thúkidides:
Impérium se nakonec stává chorobou. Právě ta zabila Athénskou demokracii.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2521x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2494x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2483x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2385x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Duchovní učení a to ostatní


Levit - Sebepoznání - 26. 01. 2006 (3348 přečtení)

Mnoho škol, směrů, učitelů a spisovatelů dnes šíří spousty nauk a souhrnně je to prezentováno jako duchovní, esoterické a spirituální učení. Díky zaostalosti některých zemí v oblasti duchovní kultury a všeobecného chápání "duchovna" lidé moc nerozlišují a považují za duchovní či osvobozující nauku kde co.......

Proto neuškodí pro přehlednost si v tom udělat trochu pořádek a věci pojmenovat. Nejlepší bude začít esencí duchovního učení. Pokud ji známe, pak je orientace v mnoha a mnoha naukách okamžitě snadnější.....

Ve světě není to, co vlastně svým způsobem všichni hledáme / štěstí, mír, bezpečí, útočiště/ a nejen to. Nikdy to tam ani nebude. Co lidí již položilo životy za mír, svobodu a štěstí ostatních. Dnes máme nové diktátory, nové války, nové nemoci, nová nebezpečí - ale principy na kterých svět funguje jsou pořád ty samé. To samozřejmě neznamená, že by snahy některých lidí o větší míru svobody, o mír  a tak dál byly zbytečné. Ale utrpení, strast ze světa nikdy nevymizí. Pouze její míra je v našich rukou. Takže přítomnost strasti ve světě to je první čeho si upřímný pohled na věci jak jsou ve světě všimne.

A dalším zkoumáním jsou odhaleny příčiny strasti. Tou prvotní příčinou je už samá podstata naší existence ve světě. Jeden požírá druhého, vznik a zánik, stáří, nemoc....to vše jsou strastné záležitosti které jsou ale ovšem se světem pevně spjaty. A je zde také zřejmá souvislost mezi mírou zaslepenosti, nenávisti a chtivosti a mírou strasti. Toto už potom není ta základní strast, které jsme vystaveni bez rozdílu. Tady ještě přikládáme pod kotel.Chtivost , nenávist a zaslepenost různých forem a různé intenzity se významně podílí na zvyšování strasti.

A tady začínáme uvažovat o těchto souvislostech a klademe si otázku zda je možný zánik strasti.Plně si uvědomujeme nedostatečnost a neuspokojivost života ve světě. Sundáváme jak růžové tak černé brýle a snažíme se upřímně vidět vlastní situaci. Jak z toho ven? A tady začíná být rozdíl v tom co je a co není duchovním učením. Ta škála těch všelijakých esoterních nauk se tady jasně dělí na minimálně dva základní směry - ten první je to čemu se dá opravdu říkat duchovní učení. Tady jednoduše pokračujeme čtvrtou vznešenou pravdou a tou je cesta vedoucí k zániku strasti - Duchovní cesta. V budhismu shrnutá do  osmidílné stezky. Cílem je dokonalé osvícení a osvobození od strasti - Nirvána. Školy zaměřené na Boha pak mají namířeno směrem návratu k Bohu, splynutí z absolutnem a nebo universálním Já. V každém případě problém strasti je řešen do hloubky a vytržen i s kořeny. Jako pevný základ který nesmí být opomíjen je mravní pročištění a zušlechtění bytosti. Vnitřní očista a práce z myslí. Přijetí a plné uvědomění si zodpovědnosti za vlastní činy a především snižování připoutanosti ke světu příslušnými metodamy.

Cílem a výsledkem jakékoliv cesty která se dá označit za duchovní učení, nauku je vždy ukončení našeho jistě ne rekreačního pobytu ve světě a jeho sférách a dosažení Osvobození.

No a dá se říct, že všechna ostatní učení ač mohou být do jisté míry prospěšná nejsou duchovními v pravém slova smyslu. Sem patří různé to pozitivní myšlení, učení, která staví Boha do role služebníka našich tužeb, učení o kontaktech s duchy, o různých formách duchovního léčení nemocí, nauky mající za cíl dokonalé zdraví / I když......dokonalým zdravím a zahojením je právě Nirvána.../ učení jak dosáhnout pomocí tzv jogy kvalitního sexu, učení o dosahování světských cílů skrze magii a tak dál...je toho opravdu spousta. Souhrnně  - tohle jsou učení jejichž cílem je maximální zmírnění strasti a dosažení maximálního štěstí tady - ve světě. Pozitivní myšlení přináší příjemnější výsledky než negativní. Některá z těchto učení mají pozitivní vliv na lidi a mnoho lidí nepřipravených pro hlubší chápání může v těchto učeních najít účinný nástroj třeba i ke zlepšení charakteru / což se jim bude jistě později hodit/ takže nejde o to je zavrhnout jako neduchovní, ale jen umět věci takto rozlišit a nezaměnovat je.Tyto záležitosti by neměly být považovány za nějakou tajemnou duchovní cestu, ale prostě za to čím opravdu jsou - za prostředky ke zlepšení naší situace ve světě, ale nikoliv za prostředky k jejímu definitivnímu vyřešení.

A pokud takto pojmenujeme věci pravými jmény pak není důvodu pro rozepře mezi zastánci názoru, že pro duchovní dosažení je třeba občas něco i udělat, že je zde prostě daná cesta jejíž základ je vždy učení od učení stejný/ jedná - li se o učení duchovní/ a mezi lidmi, kteří vidí smysl života spíše v materiálním snažení a jen proto že nějak přičichli k pár knihám a naukám by rádi viděli svůj současný stav ve světě jako ono Já, jako ono Božství či osvícení o kterém si trochu početli.

Jakýmkoliv slovem je možné označit cokoliv, ale když známe jeho pravý význam pak se nedáme snadno zmást.Svět je jako vězení - někdo by rád luxusní celu se skvělými spoluvězni a jiný se dívá o něco hlouběji a spíš by už rád na svobodu.......

A ještě další zase dává přednost před kopáním tunelu a rizikem že ho chytěj raději snění o tom, že je již na svobodě. A já bych jen sám pro sebe dodal - Kopej trpělivě a opatrně si počínej, nevykecej svůj záměr vězení opustit kde komu, nech snílky snít, nech nové vězně, kteří zatím nemají páru kde jsou obdivovat vymoženosti a vězenské zábavy, jen trpělivě kopej a občas koukej taky do mapy co ti tu nechali "utečenci" aby ses neprokopal třeba bachařum do šatny....kopej, hrabej...trpělivě, opatrně.

A z tohoto pohledu je třeba rozlišovat návody typu : Jak být štastnej ve vězení, jak si dobře zařídit celu, jak se vyhnout zbytečným, potížím a tak....

A návody k útěku - nikoliv od reality jak rádi říkají spokojení vězni - mazáci, ale k cestě na svobodu.

Ta samozřejmě také vede přes vzorné chování.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 8 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!