Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 07. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Fareed Zakaria:
Katastrofální problém současného lékařství je v tom, že Hippokratova přísaha nic neříká o fakturaci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2497x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2471x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2460x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2359x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Sny a jejich poselství


J.J.Šalomoun - Sebepoznání - 20. 09. 2006 (4702 přečtení)

Toto pojednání svým způsobem navazuje na článek „Drogy na duchovní cestě“ ačkoliv vůbec není o drogách. Nicméně zabývá se fenoménem tzv. změněného stavu vědomí. Tentokráte vědomým sněním. Nepíšu o těchto fenoménech kvůli nějaké objevnosti či snad kvůli posilování své (čí?) důležitosti .Vize, jakékoliv, pro mě nejsou důležité ve smyslu jejich barviček, sdělených pravd a „božských“ vnuknutí. Beru je pouze jako etapu cesty k jednotě, kde není žádný chytrý Bůh a hloupý člověk a to ještě etapu začátečnickou. Je to hra na sebeobjevání. Jsem si velmi vědom pravdivosti slov tuším že Drtikola, že kdo má různé vize, vizionářské sny atd. je ještě dalek jednoty. Snažím se proto vždy po nějakém podobném prožitku o dvě věci – o pochopení poselství onoho prožitku a o zahlazení do jednoty prožitku samotného. Je stejně důležitý a svatý jako to, že mohu večer pohladit svou ženu, vyrazit s rodinou na výlet nebo spořádat dobrou večeři. A to neříkám proto, že se to tak říkává, ale proto, že to tak cítím a vnímám.

Možná to znáte. Sníte, prožíváte nějako situaci a nejednou vám to dojde. „Tohle se mi zdá!“ Začíná vědomá fáze snění, tzv. lucidní. Lucidní sny jsou vhodným terénem pro trénink na poli ducha. Na rozdíl od vizí, kde je člověk většinou pouze pasivním přijímatelem nebo pozorovatelem, zde můžeme být aktivní. Zkoušet meditovat, poznávat nebo si třeba jen tak zalítat :-).

Zažil jsem poměrně dost lucidních snů různých stupňů uvědomění a je to má oblíbená „disciplína“. Mám jí rád i proto, že je nevynutilelná. Můžete cvičit vědomé snění jak chcete, ale ono si přijde také jak chce :-) A vždy přinese téma. Poslední dobou přináší témata, která beru jako jistý druh přípravy. Dovolte mi, abych se o jeden takový a jeho poselství s vámi podělil.

Kráčím nějakou vesnicí, podobné horským vískám v severní Itálii. Všude jsou krásné jasné barvy, vzduch jiskří svou čirostí. Docházím k jakémusi malému plůtku, kde je cedulka o zákazu vstupu. Hups přes ní a pomalu ze svahu dolu. Svah najednou končí. Jsem na vrcholu ohromné přehrady, která nikdy nebyla naplněna. Dole pod ní je další vesnička, jasně vidím bílý kostelík v ní. Stojím na hraně přehrady a mám trošku závrať z té výšky, ale užívám si jí. Výšky mám rád. Když se pokochám, vracím se zpět. Opět procházím vesničkou a když jdu travnatou alejí obrostlou vysokými stromy – ťuk – „to se mi zdá! To je sen!“ Tenhle okamžik je vždy kouzelný. Zpomalím své tempo a bedlivě pozoruji stromy, dýchám vzduch, koukám na své nohy v trávě. Najednou mi dochází ta skutečnost z dalšího úhlu. „Vše co je kolem mne není skutečné, vše je pouze výtvorem mé mysli a při tom to má všechny rysy skutečnosti!“ Fascinován tímto uvědoměním hledám chybku ve výtvoru své mysli. Prohrabuji se hlínou a pozoruji jednotlivá zrnka půdy. Hlína se mi lepí na ruce úplně stejně jako ve skutečnosti. Dokonce jsem vyplašil nějakého broučka. Prohlížím si jeho krovky. Všechno je dokonalé, nic nechybí a přesto je zde naprostá jistoto toho, že to není skutečnost, že je to výtvor mé mysli. Najednou si vzpomínám na onu přehradu. „Ej. škoda že jsem to nevěděl, když jsem byl na přehradě. Hned bych si skočil do toho údolí a pěkně si zalétal. „ Miluju létání ve snu a nejlépe začíná-li nějakým pěkným skokem do hlubin :-) „No, ale mohl bych se tam vrátit a zalétat si i nyní“, uvažuji dále, „no jo, ale nebude to lehké udržet to vědomí snění celou tu cestu zpět. Nicméně se vydávám na cestu zpět. Celou cestu si dále prohlížím detaily staveb, pukliny na omítkách domů, starou zvonici – vše je stále dokonale skutečné a zároveň snem. Docházím k cedulce se zákazem. Rozbíhám se dolu. Na kraji hráze si vychutnávám ten pocit že si mohu skočit, protože vím že je to sen. Nadýchnu se a skočím do hlubin. Následuje krásné létání údolím, kde se proháním mezi stromy a pak vždy vyrážím k nebi. Od určité výše začínám cítit, že výš bych neměl. Nesnažím se tlačit na pilu, protože si moc dobře v tomto snu vzpomínám na jiný lucidní sen, kde jsem tuto neviditelnou bariéru násilně překročil a nebylo to vůbec nic příjemného. Takto si tedy vychutnávám požitek z létání včetně akceptování toho vrchního omezení, až se probouzím. Usedám na posteli a nechám vše doznít a zachytit onen mír a svátost, kterou provázelo poznání toho, že viděná skutečnost, ačkoliv se zdála být dokonalou kopií „skutečného světa“ byla jen hrou mysli.

Druhý den – je to tak prakticky vždy po lucidním snění – ve mě běží téma tohoto snu. Jdu po Karlově mostě a vše je tak napůl venku a na půl uvnitř. Vše je zároveň skutečné a zároveň neskutečné. Vším proniká něžné ticho a ani křik turistů ho neruší. Poselství snu ještě doznívá.... vše je hra mysli. Zároveň skutečné, zároveň neskutečné...

Dále je tam uvědomění si oné vrchní hranice, jakéhosi omezení, vymezené dosavadním poznáním a zralostí – tedy spíše nezralostí a radost z toho, že jsem jí akceptoval, protože to jinak nemívám ve zvyku.

Až večer před spaním si uvědomuji jednu důležitou věc – v tomto snu nebyl žádný jiný člověk. Jen já. :-)

Závěrem snad jen, že i ve vědomém snu bychom si měli počínat opatrně. Tuším že Míla Tomášová mluvila o tom, že zde už můžeme vytvářet karmu. A dále, jak jsem již výše naznačil, mám velmi nepříjemnou zkušenost, hraničící se zblázněním, z překračováním oněch neviditelných hranic, které se mohou objevit. Alespoň takové je mé poznání.

Jako největší dar beru vždy to ticho v pozadí. Je jiskřivé, nežné, uklidňující a konejšivé. Jako slova vesmírné mámy, která nám poslala v dopise, když jsme vyrazili z domova na dlouhý výlet. Ten dopis končí vždy stejně. Jeď synáčku, hledej a poznávej, já se však vždy budu těšit, až se vrátíš domů.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Snění (08.01.2008)
Podzimní equinox (24.09.2007)
Zapomnění (20.08.2007)
O reinkarnaci podruhé (10.08.2007)
A je to. (12.06.2007)
O reinkarnaci (27.03.2007)
Drogy na duchovní cestě II. (30.12.2006)
Křik vran prý utichá, až když vrány odlétnou. (09.12.2006)
Drogy na duchovní cestě (22.08.2006)
[Akt. známka: 1,71 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 705 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!