Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 22. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Honoré de Balzac:
Za každým velkým majetkem se skrývá zločin.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2679x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2669x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2608x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2523x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2441x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2389x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Hudba jinak

* Večer plný manter v Praze a v Brně


Vlastimil Marek - Hudba jinak - 19. 09. 2006 (5902 přečtení)

Henry Marshall, americký psycholog, žijící již celé roky v holandském Amsterodamu, je i u nás již dvanáct let znám svými melodickými a snadno zapamatovatelnými mantrami. Ve dnech 22. a 23. září 2006 Henry již po čtvrté navštíví Českou republiku, aby „své“ sanskrtské písničky zazpíval spolu se stovkami těch, kterým jeho mantry celá léta pomáhají, ať už zdravotně nebo psychicky.

Večer plný manter začíná 22. září 2006 jak v Brně (v 19:00 v kulturním domě Rubín, Makovského nám. 3), tak o den později, 23. září 2006 v 18:00 v Praze (ve velkém sále Kulturního domu Vltavská, kde Henry také pokřtí novou knihu Vlasty Marka „Když už i dalajlama - fejetony o době, duši, mozku a jiném myšlení“). Na závěr pak zazpíváme Henrymu Marshallovi českou mantru Lásko Bože lásko.

Jak tak v průběhu roku zpíváme mantry na různých seminářích a kurzech, občas se nějaký zájemce zeptá právě na Henryho, na mantry, nebo na to, jak mantry zpívat. Řadu otázek Henry zodpověděl jaksi předem, ve své knize Mantry – zpěvem ke klidu a míru (Roiva 1999). Několik nových otázek jsem Henrymu před pár dny poslal e-mailem a zde jsou jeho odpovědi:

Svět vypadá stále hůř, přestože mantry zpívá stále více lidí. Proč bychom tedy měli zpívat mantry v této temné době (kaliyugy)?

Henry Marshall: Právě temná doba je pro zpěv manter ta nejlepší, protože probouzí zážitek božského. Právě teď, v době zmatku a nízkého uvědomění, potřebujeme jednoduché přístupy k nekonečnu. Zpívat nahlas a celým srdcem posvátná slova je jednoduchá, ale velmi efektivní metoda jak vystoupit z vědomí hmoty do království čirého bytí.

Neměl bys složit nějakou mantru pro politiky, zloděje a násilníky?  Zdá se, že mantry zpívají vlastně ti, kteří je zase až tak nepotřebují.

HM: Mantry jsou zpívány pro dobro všech. Bez výjimky. Jak se člověk duševně vyvíjí, prohlubuje se i jeho smysl pro celistvost existence. I politici, zloději a násilníci jsou její součástí. A je velmi užitečné zářit i jejich směrem.

Henry Marshall

Co bys doporučil těm, kteří si mantry již delší dobu zpívají, ale jejich počáteční nadšení už vyprchalo?

HM: Zkušený zpěvák manter vědomě vypne mysl, která neustále komentuje, například „To už znám, to už umím zpívat.“ Pro mysl je zpěv mantry prostě jen další věc, kterou vykonává, kterou spotřebovává, a která ji později i nudí. Ale z perspektivy bytí teď a tady je zpěv mantry branou k podstatě. Stačí se nadechnout, být teď a tady, a mantra někde čeká, aby byla zpívána.

No právě. Mozek člověka chce stále nové věci, nové písničky. Není to stresující muset skládat stále nové mantry? Zpíváš si někdy mantry z prvního dvojalba z roku 1994?

HM: Pro mne je stresující být svědkem toho, jak jsou mantry natáčeny, vydávány a někdy využívány i jinak než posvátně. Naštěstí nejsem nikým tlačen do dalšího skládání a vydávání. Někdy ale právě nějaký takový požadavek nějaké osoby zajiskří novým tvůrčím podnětem. Je to vše velmi přirozené, nenásilné.

Mantry z prvního dvojalba si zpívám pořád, protože obsahují některá zásadní „témata“, ke kterým se neustále vracím. Novější nahrávky přinášejí spíše specializovanější mantry. Takže bez ohledu na nejnovější nástroje, občas člověk potřebuje kladívko a šroubovák.

Co jsi ty dva roky, co jsme se neviděli, dělal? Tehdy ses zmínil, že začneš posilovat, daří se ti to?

HM: Ano, cvičím několikrát týdně v posilovně. Mé tělo to potřebovalo. Jóga samotná mi nedokázala například zpevnit zádové svaly. A dnes se cítím mnohem silnější, pevnější a víc si důvěřuji při pohybu. Zároveň ale denně cvičíme spolu se svou partnerkou jógu, a denně ráno meditujeme. Je to velmi důležité pro schopnost umět se koncentrovat na to skutečně podstatné.

V posledním období jsme se navíc soustředili na partnerské a sexuální vztahy a kultivaci sexuální energie. Výsledkem je právě naše nové album Mantry pro zamilované.

Jenže jak se snoubí tak intimní záležitost, jako milování, třeba s nutností nahrávku propagovat na veřejnosti?

HM: Doufáme a věříme, že tyhle mantry pomohou lidem zkvalitnit partnerské vztahy. Pro mne osobně to byly nezapomenutelné chvíle, když jsme je s Rickie začínali zpívat. Jsem, pokud jde právě o tyto mantry, docela optimistický, a rádi jsme riskovali i to dobrodružství nahrávání a nutnost distribuce.

Děkuji za odpovědi, Henry,  a na viděnou a na slyšenou 22. září v Brně  a 23. září v Praze! 

Ptal se a na Večer plný manter zve Vlasta Marek

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Informační e-mailVytisknout článek

Diskuse ke článku je možná zde.

 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...


17. 10. 2019:

Z komentářů na Internetu: "Elán je samozřejmě skandalizován pod trapnou a průhlednou záminkou. Normální lidé si to uvědomují. Dobře také vědí, že útoky např. na Jarka Nohavicu mají úplně stejný důvod - pošpinit člověka, který se nebojí myslet a chovat jinak, než se těm hajzlíkům hodí. Mají smůlu. Mnoho lidí je dávno prohlédlo a doslova jimi pohrdají."

Celý článek: Mediálne potkany reagujú: Klip Elánu “Bulvárne krysy” ich zasiahol presne tam, kde mal


05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!