Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 20. 09. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Orwell:
Každá revoluce končí tím, že se nová prasata dostanou ke korytům.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3124x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2593x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2566x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2508x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2441x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Osvěžení v jezeře je lepší než osvícení


Válek Roman - Sebepoznání - 21. 10. 2006 (2934 přečtení)

Jedna internetová postava se mě ptala, jestli jsem osvícený. Tady je pokus o odpověď.

To, že píšu o osvícení, je velká drzost. Nikdo mě nezná jako důvěryhodnou autoritu v otázkách duchovních. Nic jsem v podstatě nikomu nedokázal, nepředvedl žádné zázraky a klidně si tu píšu o osvícení. Co to má znamenat? Samozřejmě to vypadá, že si myslím, že zrovna já jsem osvícený. Ale osvícení je v podstatě omyl.  Já o něm nepíšu jako o svém vlastním zážitku, ale jako o nedokonalém konceptu, jako o obrázku kočky, kterou vám někdo přinesl a tvrdil – tady je živá kočka. Takže celá tato esej je vlastně založena na omylu. Pokud vás ten omyl zajímá, čtěte dál, protože jste už možná byli takto obětí omylu víckrát. Možná ten omyl odhalíme.  Když ale od čtení tohoto článku odejdete s jakýmkoli závěrem, co je nebo není osvícení a kdo je a kdo není osvícen, odnesete si obrázek kočky místo živé kočky.
 
Každý okamžik jsme součástí skutečnosti, reality. V noci je venku tma a někdy svítí hvězdy. Ráno slunce vychází. To vše je realita, ale lidé mají ve zvyku mezi sebe a realitu vkládat interpretaci v podobě slov. Když ukážu na šálek čaje, lidé řeknou, že to je šálek čaje. Když ukážu na oblohu, řeknou mraky. Když začne pršet, řeknou, prší. Ale kdo má přímý zážitek čaje, mraku a deště?

Někdy se stane, ze člověk objeví, že žil celý život v iluzích. Ačkoli byl neustále uprostřed skutečnosti, nahrazoval tuto zkušenost slovy. Žil v pojmech jako „já“, „mysl“, „stromy“, „mraky“. Nikdy ho nenapadlo, že by se dalo žít nezávisle na těchto pojmech. Když člověk objeví skutečnost samotnou, kterou nelze definitivně nazvat slovy jako „strom“, „já“, „mysl“, tak se praští do hlavy - něco hlubokého pochopil. Na druhou stranu vidí, že jeho mysl se nezastavila, ale běží dál a dál pracuje v pojmech. I když je to tak, skutečnost se prostě nedá nikdy svázat lidským intelektem. Skutečnosti je filozofie naprosto ukradená. Přesto nutně potřebujeme takovou filozofii, která nás bude postrkovat směrem k trans-filozofii, která spočívá ve skutečném životě. A tam ukazuje buddhismus.
 
Když nenapíšu tento článek, na skutečnosti to nic nezmění – nic to neubere na křišťálovém jasu skutečnosti, která je v nás a kolem nás. Ale z karmického hlediska má smysl poznávat buddhistickou filozofii, protože toto studium může nám a druhým pomáhat žít ve skutečnosti, a nikoli jen ve snech. V buddhismu jde tedy o to vracet se znovu a znovu do každodenní zkušenosti – a také ke cvičení zazenu, který je sám o sobě vyjádřením nepopsatelné a celistvé zkušenosti člověka. Bez zazenu je buddhismus jen zajímavá filozofická škola, ale buddhismus je mnohem víc než jen zajímavá filozofická škola.  
 
Mohli bychom říct, že buddhismus je prostě každodenní život a cvičit zazen  už není třeba, pokud jsme buddhismus jako každodenní život pochopili. Ale pokud přestaneme cvičit zazen s tím, že jsme něco pochopili, jen dokazujeme, že jsme nic nepochopili – místo toho jsme uvízli v intelektuální síti. Buddha, který dosáhl osvícení, pokračoval v zazenu nikoliv proto, aby šel příkladem, ale proto, že si uvědomoval, že dnešek je stejně cenný jako byl včerejšek. Jinými slovy, každý den stojí za to zažít skutečnost takovou, jaká je. A každý den stojí za to začít od nuly. Každý okamžik je dobrý. Každý okamžik je začátek našeho života a konec našeho života. Každý zazen je ten nejdůležitější zazen našeho života. 

Nakonec tedy nemá význam rozlišovat mezi někým, kdo dosáhl osvícení a kdo nedosáhl osvícení. Spíš si můžeme všimnout, že někteří lidé žijí ve skutečnosti znovu a znovu, aniž by se nechali mást intelektuálními koncepty svými nebo druhých lidí, a jiní lidé pořád dokola bloudí v lese intelektuálních konceptů – a ačkoli cítí, že se nemohou nikam dostat, odmítají ty koncepty překročit. Tito lidé prostě nevěří, že skutečnost bez našeho pojmenování je to ono, co jsme vždycky hledali.
 
Můžeme to přirovnat k situaci, kdy se v jezeře koupají dvě dívky a ta jedna říká:
 
Poslyš, jaké to je koupat se v jezeře?
 
A ta druhá říká: Kde myslíš, že se koupeme?  
 
A ta první řekne: To mi chceš tvrdit, že ty se koupeš v jezeře? Vždyť v jezeře se mohou koupat jen lidé, kteří dosáhli dokonalosti, lidé, kteří celý život to jezero hledali a teď jsou pokrytí zlatými šupinami, jako kouzelné ryby. Kdepak my bychom se mohly koupat v jezeře!  
 
A ta druhá řekne: Co mají tvoje úvahy společného s tím, co tady děláme?
 
A ta první řekne: Já bych se strašně někdy chtěla koupat v jezeře a doufám, že jednou poznám tak velkého učitele, který mi tu cestu k jezeru ukáže!
 

A ta druhá si zacpe nos a ponoří se, protože ji už ten abstraktní dialog nebaví a chce si to jezero opravdu užít.   

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 67 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Andrej Babiš - bývalý premiér?
Zdeněk Zbořil: "Tentokrát v ČT překročili míru nejenom slušnosti, ale i povinností, které jsou jim uloženy ze zákona. Nějaký zdroj informací, o kterém si můžeme myslet, že není nejserióznější, někteří novináři ho označují za "Bakalapress", tak vypustí informaci, že premiér Babiš byl zbaven nařčení, že se dopouštěl trestného činu, a tu zprávu převzala ČT, Český rozhlas i ČTK a v podstatě tak způsobí stav, který může vyvolat šíření poplašné zprávy.
A tak "opisovali" redaktoři veřejnoprávních médií i dalších médií jeden od druhého, až se jeden redaktor možná spletl a mluvil o Andreji Babišovi už jako o bývalém premiérovi, a o tom už by měla jednat mediální Rada, ale nedělám si iluze, že tomu tak je nebo bude...
"

Celý článek...


03. 09. 2019:

Ivan Lehotský: "USA před měsícem vypověděli smlouvu INF s Ruskem o omezení raket středního a krátkého doletu. Prý proto, že Rusko smlouvu porušovalo. Prošly sotva dva týdny a Američané provedli test takové rakety, kterou mají s mírně jinými nastaveními už dávno rozmístěnou ve více východoevropských zemích. Že by šlo o zázračně rychlý technický vývoj? Nebo to bylo jinak a kdosi se právě nechtěně přiznal ke lži a podvodu?..."

Celý článek...


24. 08. 2019:

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová: "...jsou tu skupiny, k nimž se stát chová macešsky, a které nemají ani sílu se nějak viditelněji bránit, protože na to nemají síly nebo čas. Osobně vidím zátěž, která se klade na samosprávu, jako by jí tu samosprávu někdo chtěl zase sebrat, vnímám rodiny s dětmi, jak se těm pracujícím neulehčuje nic, zatímco se strká do dávek těm, kteří nikdy pracovat nebudou, seniory, kterým se říká, ať se zabezpečí hlavně sami, drobné živnostníky, kteří za chvíli budou rušit živnosti, protože ten tlak neustojí, máme málo lékařů, policistů..."
"...Roztrhání Ústavy je z mého pohledu neomluvitelné gesto. Podobně jako česká vlajka ve vagíně a trenýrky na Pražském hradě. Máme demokracii, rozhodujme ve volbách, a aby ty výsledky byly jiné, pokud se nám současné nelíbí, tak pro to sakra něco dělejme. V Americe by něco takového znamenalo doživotní diskvalifikaci z veřejného života. Roztrháním Ústavy roztrhal Minář i svobodu slova a jiná práva v Ústavě obsažená. Je to cíl Milionu chvilek? Jen jedna pravda?..."

Celý článek...


15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!