Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 12. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
polský básník Julian Tuwim:
"Mysleme na chudé", řekl lodžský fabrikant: "To nic nestojí."

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2506x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2477x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2468x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2371x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Osvěžení v jezeře je lepší než osvícení


Válek Roman - Sebepoznání - 21. 10. 2006 (3145 přečtení)

Jedna internetová postava se mě ptala, jestli jsem osvícený. Tady je pokus o odpověď.

To, že píšu o osvícení, je velká drzost. Nikdo mě nezná jako důvěryhodnou autoritu v otázkách duchovních. Nic jsem v podstatě nikomu nedokázal, nepředvedl žádné zázraky a klidně si tu píšu o osvícení. Co to má znamenat? Samozřejmě to vypadá, že si myslím, že zrovna já jsem osvícený. Ale osvícení je v podstatě omyl.  Já o něm nepíšu jako o svém vlastním zážitku, ale jako o nedokonalém konceptu, jako o obrázku kočky, kterou vám někdo přinesl a tvrdil – tady je živá kočka. Takže celá tato esej je vlastně založena na omylu. Pokud vás ten omyl zajímá, čtěte dál, protože jste už možná byli takto obětí omylu víckrát. Možná ten omyl odhalíme.  Když ale od čtení tohoto článku odejdete s jakýmkoli závěrem, co je nebo není osvícení a kdo je a kdo není osvícen, odnesete si obrázek kočky místo živé kočky.
 
Každý okamžik jsme součástí skutečnosti, reality. V noci je venku tma a někdy svítí hvězdy. Ráno slunce vychází. To vše je realita, ale lidé mají ve zvyku mezi sebe a realitu vkládat interpretaci v podobě slov. Když ukážu na šálek čaje, lidé řeknou, že to je šálek čaje. Když ukážu na oblohu, řeknou mraky. Když začne pršet, řeknou, prší. Ale kdo má přímý zážitek čaje, mraku a deště?

Někdy se stane, ze člověk objeví, že žil celý život v iluzích. Ačkoli byl neustále uprostřed skutečnosti, nahrazoval tuto zkušenost slovy. Žil v pojmech jako „já“, „mysl“, „stromy“, „mraky“. Nikdy ho nenapadlo, že by se dalo žít nezávisle na těchto pojmech. Když člověk objeví skutečnost samotnou, kterou nelze definitivně nazvat slovy jako „strom“, „já“, „mysl“, tak se praští do hlavy - něco hlubokého pochopil. Na druhou stranu vidí, že jeho mysl se nezastavila, ale běží dál a dál pracuje v pojmech. I když je to tak, skutečnost se prostě nedá nikdy svázat lidským intelektem. Skutečnosti je filozofie naprosto ukradená. Přesto nutně potřebujeme takovou filozofii, která nás bude postrkovat směrem k trans-filozofii, která spočívá ve skutečném životě. A tam ukazuje buddhismus.
 
Když nenapíšu tento článek, na skutečnosti to nic nezmění – nic to neubere na křišťálovém jasu skutečnosti, která je v nás a kolem nás. Ale z karmického hlediska má smysl poznávat buddhistickou filozofii, protože toto studium může nám a druhým pomáhat žít ve skutečnosti, a nikoli jen ve snech. V buddhismu jde tedy o to vracet se znovu a znovu do každodenní zkušenosti – a také ke cvičení zazenu, který je sám o sobě vyjádřením nepopsatelné a celistvé zkušenosti člověka. Bez zazenu je buddhismus jen zajímavá filozofická škola, ale buddhismus je mnohem víc než jen zajímavá filozofická škola.  
 
Mohli bychom říct, že buddhismus je prostě každodenní život a cvičit zazen  už není třeba, pokud jsme buddhismus jako každodenní život pochopili. Ale pokud přestaneme cvičit zazen s tím, že jsme něco pochopili, jen dokazujeme, že jsme nic nepochopili – místo toho jsme uvízli v intelektuální síti. Buddha, který dosáhl osvícení, pokračoval v zazenu nikoliv proto, aby šel příkladem, ale proto, že si uvědomoval, že dnešek je stejně cenný jako byl včerejšek. Jinými slovy, každý den stojí za to zažít skutečnost takovou, jaká je. A každý den stojí za to začít od nuly. Každý okamžik je dobrý. Každý okamžik je začátek našeho života a konec našeho života. Každý zazen je ten nejdůležitější zazen našeho života. 

Nakonec tedy nemá význam rozlišovat mezi někým, kdo dosáhl osvícení a kdo nedosáhl osvícení. Spíš si můžeme všimnout, že někteří lidé žijí ve skutečnosti znovu a znovu, aniž by se nechali mást intelektuálními koncepty svými nebo druhých lidí, a jiní lidé pořád dokola bloudí v lese intelektuálních konceptů – a ačkoli cítí, že se nemohou nikam dostat, odmítají ty koncepty překročit. Tito lidé prostě nevěří, že skutečnost bez našeho pojmenování je to ono, co jsme vždycky hledali.
 
Můžeme to přirovnat k situaci, kdy se v jezeře koupají dvě dívky a ta jedna říká:
 
Poslyš, jaké to je koupat se v jezeře?
 
A ta druhá říká: Kde myslíš, že se koupeme?  
 
A ta první řekne: To mi chceš tvrdit, že ty se koupeš v jezeře? Vždyť v jezeře se mohou koupat jen lidé, kteří dosáhli dokonalosti, lidé, kteří celý život to jezero hledali a teď jsou pokrytí zlatými šupinami, jako kouzelné ryby. Kdepak my bychom se mohly koupat v jezeře!  
 
A ta druhá řekne: Co mají tvoje úvahy společného s tím, co tady děláme?
 
A ta první řekne: Já bych se strašně někdy chtěla koupat v jezeře a doufám, že jednou poznám tak velkého učitele, který mi tu cestu k jezeru ukáže!
 

A ta druhá si zacpe nos a ponoří se, protože ji už ten abstraktní dialog nebaví a chce si to jezero opravdu užít.   

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 67 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!