Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Karel Schwarzemberg:
Tragedií této země je skutečnost, že nemůžete věřit ani těm, které jste osobně podplatil

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2601x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2405x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2361x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2300x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Osvěžení v jezeře je lepší než osvícení


Válek Roman - Sebepoznání - 21. 10. 2006 (3037 přečtení)

Jedna internetová postava se mě ptala, jestli jsem osvícený. Tady je pokus o odpověď.

To, že píšu o osvícení, je velká drzost. Nikdo mě nezná jako důvěryhodnou autoritu v otázkách duchovních. Nic jsem v podstatě nikomu nedokázal, nepředvedl žádné zázraky a klidně si tu píšu o osvícení. Co to má znamenat? Samozřejmě to vypadá, že si myslím, že zrovna já jsem osvícený. Ale osvícení je v podstatě omyl.  Já o něm nepíšu jako o svém vlastním zážitku, ale jako o nedokonalém konceptu, jako o obrázku kočky, kterou vám někdo přinesl a tvrdil ? tady je živá kočka. Takže celá tato esej je vlastně založena na omylu. Pokud vás ten omyl zajímá, čtěte dál, protože jste už možná byli takto obětí omylu víckrát. Možná ten omyl odhalíme.  Když ale od čtení tohoto článku odejdete s jakýmkoli závěrem, co je nebo není osvícení a kdo je a kdo není osvícen, odnesete si obrázek kočky místo živé kočky.
 
Každý okamžik jsme součástí skutečnosti, reality. V noci je venku tma a někdy svítí hvězdy. Ráno slunce vychází. To vše je realita, ale lidé mají ve zvyku mezi sebe a realitu vkládat interpretaci v podobě slov. Když ukážu na šálek čaje, lidé řeknou, že to je šálek čaje. Když ukážu na oblohu, řeknou mraky. Když začne pršet, řeknou, prší. Ale kdo má přímý zážitek čaje, mraku a deště?

Někdy se stane, ze člověk objeví, že žil celý život v iluzích. Ačkoli byl neustále uprostřed skutečnosti, nahrazoval tuto zkušenost slovy. Žil v pojmech jako ?já?, ?mysl?, ?stromy?, ?mraky?. Nikdy ho nenapadlo, že by se dalo žít nezávisle na těchto pojmech. Když člověk objeví skutečnost samotnou, kterou nelze definitivně nazvat slovy jako ?strom?, ?já?, ?mysl?, tak se praští do hlavy - něco hlubokého pochopil. Na druhou stranu vidí, že jeho mysl se nezastavila, ale běží dál a dál pracuje v pojmech. I když je to tak, skutečnost se prostě nedá nikdy svázat lidským intelektem. Skutečnosti je filozofie naprosto ukradená. Přesto nutně potřebujeme takovou filozofii, která nás bude postrkovat směrem k trans-filozofii, která spočívá ve skutečném životě. A tam ukazuje buddhismus.
 
Když nenapíšu tento článek, na skutečnosti to nic nezmění ? nic to neubere na křišťálovém jasu skutečnosti, která je v nás a kolem nás. Ale z karmického hlediska má smysl poznávat buddhistickou filozofii, protože toto studium může nám a druhým pomáhat žít ve skutečnosti, a nikoli jen ve snech. V buddhismu jde tedy o to vracet se znovu a znovu do každodenní zkušenosti ? a také ke cvičení zazenu, který je sám o sobě vyjádřením nepopsatelné a celistvé zkušenosti člověka. Bez zazenu je buddhismus jen zajímavá filozofická škola, ale buddhismus je mnohem víc než jen zajímavá filozofická škola.  
 
Mohli bychom říct, že buddhismus je prostě každodenní život a cvičit zazen  už není třeba, pokud jsme buddhismus jako každodenní život pochopili. Ale pokud přestaneme cvičit zazen s tím, že jsme něco pochopili, jen dokazujeme, že jsme nic nepochopili ? místo toho jsme uvízli v intelektuální síti. Buddha, který dosáhl osvícení, pokračoval v zazenu nikoliv proto, aby šel příkladem, ale proto, že si uvědomoval, že dnešek je stejně cenný jako byl včerejšek. Jinými slovy, každý den stojí za to zažít skutečnost takovou, jaká je. A každý den stojí za to začít od nuly. Každý okamžik je dobrý. Každý okamžik je začátek našeho života a konec našeho života. Každý zazen je ten nejdůležitější zazen našeho života. 

Nakonec tedy nemá význam rozlišovat mezi někým, kdo dosáhl osvícení a kdo nedosáhl osvícení. Spíš si můžeme všimnout, že někteří lidé žijí ve skutečnosti znovu a znovu, aniž by se nechali mást intelektuálními koncepty svými nebo druhých lidí, a jiní lidé pořád dokola bloudí v lese intelektuálních konceptů ? a ačkoli cítí, že se nemohou nikam dostat, odmítají ty koncepty překročit. Tito lidé prostě nevěří, že skutečnost bez našeho pojmenování je to ono, co jsme vždycky hledali.
 
Můžeme to přirovnat k situaci, kdy se v jezeře koupají dvě dívky a ta jedna říká:
 
Poslyš, jaké to je koupat se v jezeře?
 
A ta druhá říká: Kde myslíš, že se koupeme?  
 
A ta první řekne: To mi chceš tvrdit, že ty se koupeš v jezeře? Vždyť v jezeře se mohou koupat jen lidé, kteří dosáhli dokonalosti, lidé, kteří celý život to jezero hledali a teď jsou pokrytí zlatými šupinami, jako kouzelné ryby. Kdepak my bychom se mohly koupat v jezeře!  
 
A ta druhá řekne: Co mají tvoje úvahy společného s tím, co tady děláme?
 
A ta první řekne: Já bych se strašně někdy chtěla koupat v jezeře a doufám, že jednou poznám tak velkého učitele, který mi tu cestu k jezeru ukáže!
 

A ta druhá si zacpe nos a ponoří se, protože ji už ten abstraktní dialog nebaví a chce si to jezero opravdu užít.   

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 67 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!