Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 25. 01. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Bertrand Russell, matematik, nositel Nobelovy ceny:
Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2682x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2555x)
Jsme bytostmi Země
(01. 02. 2017, 2437x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2366x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2327x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Žít můžeme jen teď


Válek Roman - Sebepoznání - 03. 11. 2006 (3818 přečtení)

Nejtěžší je na buddhismu opravdu žít v přítomnosti. To je něco, co se nelze naučit z knih. Musí se to dělat.

I když podléháme iluzím, stojíme uprostřed osvícení a ačkoli jsme osvícení, stojíme uprostřed iluzí. Být buddhistou znamená překročit tento rozpor a skočit přímo do skutečnosti tady a teď.

Přestože je docela naivní hledat osvícení, rozhodně není hloupé vyvíjet snahu žít v pravdě. Otázka zní: Jak bychom měli vyvíjet snahu žít v pravdě? Žít okamžik za okamžikem, aniž bychom hledali něco vně nás nebo uvnitř nás - to je obyčejný život a praxe zazenu. Tak nejlépe můžeme usilovat o život v pravdě. I když zazen nabízí spoustu výhod lidem, kteří hledají výhody, nepřidává ani špetku čehokoliv ke  krystalicky čisté skutečnosti. Tak pro člověka, který spoléhá na skutečnost, zazen potvrzuje tuto skutečnost a nepřidává k ní žádné výhody. Proč tedy vůbec zazen cvičit? Když se spoléháme na skutečnost, nehledáme přece něco, co by tuto skutečnost potvrdilo. Ale zazen je zkušenost, která přesahuje pouhá vysvětlení. Jakmile se nám podaří překonat takové chápání buddhismu, které je dané pouze  intelektem, pak se přestaneme  ptát, jestli bychom měli nebo neměli cvičit zazen.  Jakmile překročíme toto intelektuální chápání a zdůvodňování a rozhodneme se cvičit buddhismus, prostě si sedneme a cvičíme zazen. V okamžiku, kdy usedáme na polštář, se naše důvody pro a proti rozplynou. I když naši mysl mohou chvíli zajímat důvody, naši páteř, kolena, zadek nebo temeno hlavy  tyto intelektuální problémy nezajímají. Proto v zazenu myslíme nejen hlavou, ale celým tělem. I když se myšlenky vynořují, vynořují se z hloubi těla, vynořují se z kolen, z chodidel, z temena hlavy, z páteře. A navracejí se do kostí a do krve. Co je přítomné, je skutečné. Co není přítomné, je pouze sen. V zazenu se znovu a znovu vracíme ze snů do skutečnosti. To je nesmírně uklidňující.  
 
Když skočíme do studeného jezera, jistě máme přímou zkušenost studené vody, která pohlcuje naši kůži. Ale nemusíme zrovna skákat do vody, abychom měli zkušenosti, jak funguje vesmír. Každý den máme spoustu cenných zkušeností ? chodíme, jíme, pijeme, posloucháme ? Většina lidí ale neví, jak cenné tyto zkušenosti jsou. Většina lidí dává přednost dennímu snění nebo hledání mystických zážitků. Někdo protestuje, když píšu, že buddhismus je každodenní život. A přitom každodenní život skoro nikoho nezajímá. Ten zajímá jen opravdu moudré lidi. Zajímal Buddhu a zajímal všechny patriarchy, kteří pochopili jeho učení, ale koho zajímá dnes? Koho zajímá zazen jako nejobyčejnější zkušenost všedního dne? Skoro nikoho.
 
Nemůžeme vyskočit ze světa klamů ? není prostě kudy z něho vyskočit. Ale také nemůžeme vyskočit ze světa osvícení. Tyto světy nejsou nijak odděleny a jsou vždy podstatou našeho života. Jsou tu stále, právě na tomto místě, ať už jsme kdekoliv. Můžeme užívat pravdu, která přesahuje klamy a osvícení, ale k tomu je třeba cele se pustit do našich každodenních činností. Nikdy v budoucnosti nebudeme mít možnost ocenit hodnotu tohoto okamžiku. Proč? Protože tento okamžik se už nikdy nevrátí. Jak bychom ho mohli ocenit v budoucnosti? Nikdy nebudeme mít možnost někomu poděkovat: Děkuju za možnost žít v tomto okamžiku. Ale jednou možná budeme litovat, že jsme propásli šanci plně ocenit přítomnost. Gautama Buddha přišel na to, že je možné plně ocenit přítomný okamžik. Když plně oceníme přítomný okamžik, je to stejné, jako bychom řekli ?děkuju? hlasitěji než úder hromu. Komu ale můžeme děkovat? Nikdo tu není, komu bychom za přítomnost mohli děkovat, je tu jen přítomnost. A tak nejlepší způsob jak ocenit přítomný okamžik je žít prostě přítomný okamžik tak, jak je to právě nejlépe možné.
 
I když se zdá, že člověk a okamžik jsou dvě různé věci, ve skutečnosti tu nikdy nemohla být žádná dělící čára mezi mnou a přítomným okamžikem. Když se milenci oddávají své hře, neříkají přitom ?děkuju?. Prostě se jen milují, jsou jedna a tatáž skutečnost. A když se milují, je to totéž, jako by říkali ?děkuju?. Tento okamžik je ?děkuju?. Ale my nevíme, jestli někdo nebo něco je nám vděčné za tento okamžik nebo jestli my jsme vděční někomu nebo něčemu.  A tak místo toho, abychom hledali hranici mezi objektem a subjektem, prostě můžeme být tady a teď. Kdybychom mohli v rakvi sledovat film, na kterém by byl záznam našeho života, zřejmě bychom si všimli, jak úžasné bylo žít obyčejné okamžiky všedních dnů. Asi bychom cítili lítost, že jsme za celý život nebyli schopni zachytit hloubku a čistotu obyčejného života.

Ale buddhisté mají štěstí, že se mohou učit vidět tu slovy nevyjádřitelnou hloubku každodenního života už dnes, už nyní. Buddhisté mají štěstí a myslím, že cítí spoustu vděčnosti za své každodenní příležitosti žít celým srdcem a tělem a že jsou vděční Buddhovi Gautamovi a také svým učitelům a patriarchům. Myslím, že opravdový žák buddhismu  je nesmírně vděčný svému učiteli za to, že má možnost studovat a cvičit buddhismus. Někdy chci svému učiteli poděkovat za to, co pro mě dělá. Ale i když mu poděkuju, nezdá se mi, že to stačí. Myslím, že  pro mě, jako pro studenta buddhismu, je tento okamžik svým způsobem dar od mého učitele a také od Buddhy a všech patriarchů.  Nicméně  když budu pořád myslet na svého učitele a budu mu pořád vděčný, ztratím to, za co jsem vděčný. Je to jako plavání. Ačkoli je moje tělo šťastné a mysl šťastná, když plavu, nemůžu přestat plavat, abych někomu řekl: Děkuju. Když přestanete plavat, začnete se topit. Takže je nutné, abychom se nezastavovali plni nějakých úžasných citů nebo myšlenek. I když naši tvář skropí slzy vděku a štěstí,  musíme pokračovat pořád dál, okamžik za okamžikem. To je nejlepší způsob, jak poděkovat Buddhovi, patriarchům a učitelům. Každodenní život je v buddhismu ze všeho nejdůležitější.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 45 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!