Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 23. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Havlíček Borovský
Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet nebo chválit

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2680x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2669x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2608x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2523x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2441x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2389x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Rostliny, biologie

* Matthioli: O celidoní větší


Ukázka z knihy - Rostliny, biologie - 04. 03. 2007 (4031 přečtení)

Další ukázka z Matthioliho herbáře ve staročeštině. Dnes bude povídání o vlaštovičníku větším.O CELIDONÍ VĚTŠÍ

Celidonia vykládá se česky nebeský dar a jest dvojí: jedna větší, druhá menší, kteréž někteří říkají roupové koření. Větší má prut tenký, okrouhlý, chlupatý, loketní i větší. Listí jako pryskyřník, kterýž latině ranunculus slove, než měkčejší a pomodralý. Květ žluri, tvářnosti bílé, z něhož vyroštují dva i tři lustíčky, a někdy víc, od jedné špičky, a v nich semeno větší než mák. Kořen při vrchu má samotný, ale při konci dělí se a má množství kořeníčka žlutého. Všecka bylina má v sobě vodnatost žlutou, hořkou a kou­savou, kterážto vodnatost, hned jak bylinu raníš, ven se prejští a teče.

Roste podlé zdí a plotův, v příkopích, mezi rumem, na starých zdech a v místech stinných; na lukách a na horách řídko roste. Ukazuje se ty doby, když vlaštovice při­leťují; a když odleťují, uvadá a pomíjí.

PŘIROZENÍ A MOCI

Větší celidonia jest ohnivého přirození na třetím stupni. Moci stírající, otvírající, ztenčující, rozrážející a rozpouštějící. Kořen s anýzem v víně bílém pitý žloutenici uzdravuje; též činí, aby jej do obuvi sobě nakladl a na něm chodil. Roztlučený přikládá se na rozjídané vředy; nebo je vyčišťuje a rozjídati se jim brání. V ustech rozžívaný bolest zubův krotí. Item vař kořen v vodě, přilej octa a tím ráno v hrdle kloktej, to hlavu vychrkováním od zlých vlhkostí vyčištuje, oči lehčí, bolest zubův krotí. Bylina přiložená na prsy ženské tok jejich zastavuje. Někteří chtějí tomu, že tato bylina odpírá mornímu nakažení, aby jí v víně bílém tři čtvrtce, přidada dryáku (hned, jakž by na sobě cítil) přijal a dobře se v loži vypotil, a to za zkušenou věc pokládají.

Voda celidonová dobrá jest k očím, píhy, lišeje, neštovice, trudovatiny, svraby na tváři shání. Též moci jest vodnatost vytlačená. Proti žření v břiše a bolení materníka ztluc bylinu, přilož na břicho. Obzvláštní pak moc také má zrak vostřiti a napravovati a dělá se z ní rozličným způsobem lékařství: Vezmi vodnatost celidonovou tehdáž, když ktve, dej jí na medeničku, postav na slunce, ať se speče, to potom přidává se k jiným lékům očí a užívá, povlaky hrubé na očích zžírá, zrak vostří, bělmo a husté mrákoty rozptyluje, mázdřičky od nepřirozených vlhkostí čistí a zřitedlnici od hustosti vyšlechtuje. Někteří chtějí tomu, že tuto bylinu laštovice nejprv lidem v známost uvedly, nebo laštovice pro lejna svá často v svých hnízdech zrak potracují a oslepují. Protož stará laštovice svým ptáčátkům tuto bylinu do hnízda přináší, na oči jim přikládá a tudy zas zrak se jím na­vracuje. To lidé spatřivše, k témuž také prospěšně jí užívají. Na toto pak sluší pamato­vati, aby samé vodnatosti celidonové nepouštěl, nebo jest velmi prudká a kousavá a mohla by oko sežrati; ale máš k ní ženského mléka aneb růžové vody přidati. Toto lékařství jest také výborné k očím: Vezmi celidoní, vař v vodě, proceď skrze sukno, vli do nového polévaného hrnce, opěňuj, potom opět proceď a schovej ; ten lék výborný jest proti mdlému zraku, když hledí jako skrze mhu. Item vodnatost celidonovou v ař s medem paruňkovým a v oči pouštěj, to šlemy a lepkosti z očí stírá. Item touž vodna­tostí čerstvou kdož by bradavic potíral, je vysušuje a shání. Item táž vodnatost v nos vtažená čistí mozk a průduchy otvírá. Prach tento raka, fistuli aneb stříly, francovité vředy a bradavice mrtví: Vodnatost celidonovou vař s močem dětinským, vsyp k tomu vápna nehašeného, hutrejchu méně, mišej, až se trochu zhustne, aby z toho pokroutek mohl nadělati a vysušiti. Když pak potřeba káže, vezmi jednu pokroutku, rozetři ji na prach a zesejpej, jest divné moci.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...


17. 10. 2019:

Z komentářů na Internetu: "Elán je samozřejmě skandalizován pod trapnou a průhlednou záminkou. Normální lidé si to uvědomují. Dobře také vědí, že útoky např. na Jarka Nohavicu mají úplně stejný důvod - pošpinit člověka, který se nebojí myslet a chovat jinak, než se těm hajzlíkům hodí. Mají smůlu. Mnoho lidí je dávno prohlédlo a doslova jimi pohrdají."

Celý článek: Mediálne potkany reagujú: Klip Elánu “Bulvárne krysy” ich zasiahol presne tam, kde mal


05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!