Přinášíme bylinné recepty na mastnou a nečistou pleť, akné, uhry, rozšířené a ucpané póry.
Vnitřní užití
Pro vnitřní užití se hodí všechny recepty tzv. čistících čajů na jarní pročištění organismu, například směs lipového květu, meduňky, máty peprné, kopřivy stejným dílem od každé rostliny. Užíváme formou výluhu (zalijeme vlažnou převařenou vodou a necháme pod pokličkou vyluhovat několik hodin) z 1 polévkové lžíce na šálek vody, ráno a večer pijeme 1 šálek. Hodí se i všechny další recepty na metabolické a čistící čaje.
Šťáva z nati a kořene čerstvé pampelišky (smetanky lékařské) užívaná vnitřně udržuje pleť čistou a zbavuje ji furunkulózních projevů. Podobně působí i kopřivová šťáva, kopřivový špenát nebo nálev z nati kopřivy. Na jaře je prospěšné zařadit pampelišku a podobně i kopřivu do jídelníčku jako zeleninu (viz recepty).
Vnitřně užívaná čistí pleť i petržel, jako čerstvá šťáva 3-4x denně po 1 polévkové lžíci, anebo v nálevu, 10 g na 100 ml vody, nálev pijeme maximálně 2x týdně.
Meruňky jako léčivo používali Číňané již před 5 000 lety. Udržují mladistvý vzhled, regulují trávení, čistí pleť, odstraňují slabost, chrapot a špatnou náladu.
Omývání pleti
1. nálev z řebříčku obecného, 5 polévkových lžic na 500 ml vroucí vody
2. nálev z řepíku lékařského (nehodí se pro citlivou pleť)
3. nálev z nati pilátu lékařského, 200 g na litr vody, 20 minut vyluhovat
4. nálev z 20 g mletého kořene lopuchu nebo listů na 250 ml horké vody, nechat stát 10-15 minut
5. nálev ze 100 g mladých listů břízy na 1 litr vroucí vody, nechat 20 min stát
6. čerstvá šťáva z brutnáku lékařského, procedit chloupky, mohou dráždit
7. nálev z heřmánku římského, 10 g na 100 ml vody, 15 minut stát
8. slizový výluh ze semen kdoule připravíme zalitím 30 g semen kdoule čtvrt litrem studené vody a necháme vyluhovat 2-3 hodiny. Používá se i na otoky, záněty, popraskané rty nebo prsní bradavky, opar a popáleniny.
9. nálev z 20 g zemědýmu lékařského na 200 ml vroucí vody, vyluhovat 20 minut, po zchladnutí umýváme nečistou pleť
10. nálev z listů podbělu lékařského
11. na mastnou pleť se používá fenyklový nálev. 10 g plodů zalijeme 100 ml vroucí vody a necháme stát 20 minut. Kdo má však citlivou pleť, raději vyzkoušejte na tvář jiný recept.
12. omývat zředěnou tinkturou z třapatky (rudbekie). Pokud někomu problémy líh zhoršuje, nepoužívat a vybrat jiný recept.
13. nálev z 50 g listů jitrocele kopinatého (sušené listy) zalijeme půl litrem vody a necháme půl hodiny stát. Pokud nevadí líh, smícháme se stejným dílem zředěného lihu a používáme na čištění pleti při uhrách nebo akné
14. nálev nebo odvar z přesličky
15. nálev ze světlíku lékařského
16. nálev z listů divokého (zahradní jahody se nehodí) jahodníku, 50 g na 200 ml vody
17. nálev z nati vrbiny penízkové, 100 g na litr vroucí vody
18. nálev z meduňky
19. nálev z žindavy evropské
20. nálev z květu černého bezu
21. zlatobýl nať, nálev z 50 g na 150 ml vody, nechat zakryté vychladnout, někdy se doporučuje smíchat s černým čajem v poměru 1:1
22. póry stahuje rdesno peprné, 20-30 g nati na 100 ml vody, jako nálev nebo odvar
Pleťové masky
Jedna maska nestačí, je potřeba masky aplikovat pravidelně, např. jednou za dva až tři dny, přibližně deset masek celkem. Pokud patříte k těm, kterým pleťové masky působí bolest hlavy, přidejte k masce meduňku. Do všech stahujících masek můžeme přidat nať žindavy. Doporučuje se masku smývat černým čajem, samozřejmě neslazeným.
1. desinfekční maska: nálev z řepíku smíchat s rašelinou
2. maska na ucpané póry: výbornou pleťovou masku připravíme smícháním vodného nálevu z listů olše s ovesnou moukou na hustou kaši. Maska čistí a napíná pokožku, odstraní začínající záněty ucpaných pórů. Po aplikaci masky ošetříme pokožku polomastným krémem.
3. čerstvý kořen lopuchu, nastrouhaný
4. maska z čerstvé šťávy z brutnáku lékařského, procedit chloupky, mohou dráždit. Do šťávy namočíme vatu a přiložíme.
5. citrón nakrájíme na plátky, zalijeme 30% lihem, týden necháme stát. Pak namočíme vatu, na 15 minut přiložíme jako masku. Pokud někomu problémy líh zhoršuje, nepoužívat a vybrat jiný recept.
6. maska z čerstvé strouhané okurky čistí, stahuje, nepatrně bělí a vyhlazuje pokožku
7. pleťová maska na rozšířené póry: kdoule nakrájíme na tenké plátky a zalijeme 50 % lihem, necháme týden macerovat a slijeme. Vatu nasáknutou přípravkem přikládáme na čtvrt hodiny. Pokud někomu problémy líh zhoršuje, nepoužívat a vybrat jiný recept.
8. maska na uhrovitou pleť s ucpanými póry: čerstvou nať zemědýmu a řebříčku rozdrtíme, zalijeme trochou vody a přecedíme přes plátno. Přidáme pšeničnou mouku, aby vznikla kaše. Masku naneseme a necháme působit do zaschnutí, opakujeme každý druhý den do vyčištění pleti.
9. nedráždivou pleťovou masku na uhrovitou, mastnou a záněty poškozenou pokožku si připravíme z čerstvých, rozdrcených listů podbělu lékařského. Výborně vyčistí.
10. inkrustace pokožky odstraní špenát vařený v mléce
11. maska na uhrovitou pleť: čerstvé listy pampelišky (smetanky lékařské) rozmixujeme s trochou vody, přidáme půl lžičky medu a zahustíme bramborovou moučkou.
12. maska z čerstvých drcených listů jitrocele kopinatého
13. maska olejová: přiložíme vatu nasáklou nahřátým olejem avokádovým, olivovým nebo mandlovým, na 20 minut