Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 05. 12. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Havlíček Borovský
Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet nebo chválit

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2794x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2713x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2624x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2551x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2431x)
Být otevření
(16. 01. 2017, 2376x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Víra

* Ibn Gabirol se setkává s králem Šalamounem


Karel Sýkora - Víra - 28. 06. 2008 (4305 přečtení)

Nadpis je nadsázka, samozřejmě se ti dva muži v tomto světě עוֹלם הזה [olam haze] nemohli potkat. Jde mi o jednu myšlenku, která spojuje tyto dva muže, tyto dva mudrce חכמים [chachamim].


 

Když se králi Šalamounovi zjevil ve snu אלהים יהוה Hospodin Bůh, tak si král Šalamoun přál mimo jiné i srdce slyšící לב שמע [lev šomea]. Prosba krále Šalamouna o srdce slyšící, je vlastně prosbou o schopnost naslouchat. Měli bychom si uvědomit, že v biblické terminologii není srdce centrem citu (tím jsou téměř vždy míněny vnitřnosti), nýbrž centrem myšlení, uvažování. 

Takže mít chrabré srdce, znamená být chrabrý, mít moudré srdce znamená být moudrý atd. V této naznačené logice je prosba o srdce slyšící prosbou o schopnost naslouchat, schopnost naslouchat jak Bohu, tak i lidem. Prosba o schopnost naslouchat druhým lidem je prosbou o naslouchání těmto lidem bez předsudků! Často jsou to právě předsudky, které nám brání slyšet to, co k nám druhý člověk hovoří.

V modlitbě, v překrásné modlitbě Koruna království כתר מלכות od rabína Šlomo ben Jehudy ibn Gabirola, ibn Gabirol prosí Boha „… otvor moje srdce pre tvoju Toru…“ – citoval jsem doslova ze slovenského překladu. [1] V hebrejském textu je to takto – ותפתחלבי בתוֹרתך [vetiftach libi betoratecha].

Překlad – „otevři moje srdce pro tvoji Toru“ je správný, o tom nepochybuji. Nabízí se ale alternativní překlad výše zmíněného textu – „otevři moje srdce tvojí Torou“. Alternativní překlad, který jsem nabídl k posouzení vám, vážení čtenáři, je možný díky prefixu be ב . Je docela pravděpodobné, že to byl od ibn Gabirola záměr. Ibn Gabirol chtěl, aby se tento text jeho modlitby dal vyložit dvojím způsobem:

1. „otevři moje srdce pro tvoji Toru“ tj. dej mi Hospodine Bože porozumět svatým textům תוֹרה , ale dá se to pochopit také jako ochotu najít si čas pro studium Tory
2. „otevři moje srdce tvojí Torou“ tj. nechť je
Bože tvoje תוֹרה nástrojem, který otevře moje srdce; tento výklad je více mystický – studium תוֹרה a potažmo תוֹרה samotná jako nástroj k otevření srdce

Odhlédněme nyní od mystického výkladu alternativního překladu hebrejského textu ותפתח לבי בתוֹרתך [vetiftach libi betoratecha]. Pokud ibn Gabirol žádá Boha o otevřené srdce, je jeho modlitební prosba velice podobná, modlitebnímu přání krále Šalamouna. Jak král Šalamoun, tak i ibn Gabirol prosí o to, aby se neuzavírali před tímto světem, před druhými lidmi. Nejde o jejich otevřenost vůči hříchu, ale spíše vůči potřebám druhých lidí. V modlitbách obou mudrců חכמים [chachamim] spatřuji jejich touhu pochopit druhého člověka, porozumět druhému člověku.

Ibn Gabirol se modlí, „dej Bože aby mně studium tvého Slova, tvé תוֹרה vedlo k „širokému srdci“ tj. otevřenosti pro druhé lidi,“ právě tak jsem pochopil ibn Gabirolovu modlitbu. Studium svatých textů תוֹרה nás má vést k tomu, abychom mohli více rozumět druhému člověku. Často si myslíme, že studium biblických textů, svatých textů Tanachu תנ״ך je intelektuální záležitostí. Libujeme si v lingvistických hříčkách, ve skrytých významech תנ״ך , ale podle ibn Gabirola je studium תוֹרה potažmo samotná תוֹרה mnohem pragmatičtější.

תוֹרה jako nástroj k porozumění člověka, nalezení pojítka k druhému člověku. Pokud spojíme oba možné výklady hebrejského textu ותפתח לבי בתוֹרתך [vetiftach libi betoratecha] – „otevři moje srdce pro tvoji Toru“ a „otevři moje srdce tvojí Torou“ – cílem studia biblických textů bude otevřené srdce.

Oba překlady ibn Gabirolovo přání v modlitbě Koruna království כתרמלכות by se daly pochopit jako – „dej mi אלהים Bože, abych si našel čas pro studium tvé תוֹרה Tory a mohl jsem jí také porozumět; vědomosti, které načerpám při porozumění tvé תוֹרה Tory nechť mi poté pomohou stejně tak i porozumět druhému člověku.“ 

Karel Sýkora
karel.sykora@email.cz
 
Poznámky:
  1. Koruna kráľovstva כתר מלכות od rabína Šlomo ben Jehudy ibn Gabirola vyšla dvojjazyčně (hebrejsky a slovensky). Autoři překladu do slovenštiny jsou rabín Dov Goldstein a doc. PhDr. Mária Mičaninová, CSc. Koruna kráľovstva כתר מלכות vyšla v nakladatelství Knižná dielňa AVE Košice jako 1. vydání v roce 2003.
  2. Mám takový dojem, že hebrejský tvar בתוֹרתך není v תנ״ך doložený. V תנ״ך je jenom doložený tvar לתוֹרתך – pokud by ho užil ibn Gabirol pak by tvar לתוֹרתך připouštěl pouze variantu překladu „otevři moje srdce pro tvoji Toru“.
  3. אלהים יהוה [Adonaj Elohim] Hospodin Bůh; תוֹרה [Tora] Pět knih Mojžíšových; תנ״ך [Tanach] označuje v našem křesťanském pohledu Starý zákon.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!