Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 01. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
G. Lichtenberg:
Nejlépe poznáme člověka podle vtipu, nad kterým se pohoršil.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2671x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2548x)
Jsme bytostmi Země
(01. 02. 2017, 2428x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2359x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2319x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Víra

* Blaze muži, který se neřídí radami svévolníků


Karel Sýkora - Víra - 04. 08. 2008 (4571 přečtení)

?Blaze muži, který se neřídí radami svévolníků...? (Žalm 1:1) Takto začíná biblický text třetí části Svatých textů Bible, třetí části תנ״ך. Třetí část תנ״ך je nazvána כתובים [ketubim] spisy.


V biblickém textu Žalmu prvního se odkazuje mimo jiné k תוֹרה. Vzhledem k tomu, že je řečeno אשרי־האיש [ašré haíš], což se dá přeložit jako blahoslavený, šťastný muž, tak vyvozuji jedno podstatné pravidlo. תוֹרה je sice darována Mojžíši a potažmo celému Izraeli, ale užitek z ní může mít každý člověk, tedy i pohan גוֹי [goj]. Jak to vím? Poněvadž je řečeno אשרי־האיש nikoliv אשרי־בן ישׂראל [ašré ben Jisrael].  

Vzhledem k tomu, že je řečeno o muži איש, nikoliv o synu Izraele בן ישׂראל, potom se požehnání, štěstí, blahoslavenství vztahuje na všechny, kteří se zabývají studiem תוֹרה. To je můj první ?příspěvek?, který můžeme nalézt při četbě prvního žalmu. Blahoslavený, šťastný není zcela jistě takový muž, který nedělá nepatřičné věci. (Žalm 1:1) Pasivní nicnedělání ještě nikoho neučinilo šťastným. [1]

Jde o další část našeho biblického textu: ?...nýbrž si oblíbil Hospodinův zákon (ten muž, student Tory), nad jeho zákonem rozjímá ve dne i v noci.? V tomto textu je druhé ponaučení. Domnívám se, že nám tady žalmista zanechal určité poselství. ?...nad jeho zákonem rozjímá ve dne i v noci.? Na to, abych nad zákonem יהוה אלהים rozjímal ve dne i v noci musím ty texty znát nazpaměť! K tomu, aby תוֹרה trvale zaměstnávala mou mysl, je třeba znát alespoň některé texty zpaměti.  

Všichni jsme součástí tohoto světa, kde musíme zabezpečit rodinu, kde jsme rozptylováni různými druhy zábavy, jako je televize, kino, divadlo, internet a já nevím, čím ještě dalším. Tohle všechno není nutně hříšným chováním, ale je součástí עוֹלם הזה [olam haze] tj. tohoto věku. Podle mě nestačí pouze občasné čtení Svatých textů Bible ,תנ״ך, nebo poslech דבר אלהים [devar Elohim] slova Božího v synagoze každou sobotu. Abych se trvale zabýval דבר אלהים slovem Božím, potom Jeho slovo musím ale také znát. Podle mě má na mysli žalmista v prvním Žalmu znalost דבר אלהים, především slov תוֹרה zpaměti, o kterých se díky tomu může přemítat ve dne i v nocí. [2]

Boží slovo se má stát běžnou součástí každodenního života stejně tak, jako byl oblakový sloup každodenní skutečností pro עם ישׂראל lid Izraele. Jak to vím? Protože v našem textu Žalmu 1:2 je řečeno ?ve dne i v noci? , což je hebrejsky יומם ולילה [jomam valajla]. Úplně stejné identické spojení יומם ולילה je i v biblickém textu Šemot: ?Hospodin šel před nimi ve dne v sloupu oblakovém, a tak je cestou vedl, v noci ve sloupu ohnivém, a tak jim svítil, že mohli jít ve dne i v noci.? (Exodus 13:21) V obou textech je dokonce יומם ולילה na konci věty. [3]

Předpokládám, že žalmista při svém sepisování Žalmu myslel na putování עם ישׂראל lidu Izraele a jejich vedení בעמוד ענן בעמוד אש [beamud anan beamud eš] oblakovým ohnivým sloupem. To, co všechno představoval oblakový ohnivý sloup pro Starověký Izrael, představuje podobně תוֹרה proבני ישׂראל syny Izraele dnes. Především ,תוֹרה je stejně tak nadpřirozená, jako byl i oblakový ohnivý sloup. Oblakový ohnivý sloup vedl עם ישׂראל do zaslíbené země, do ארץ ישׂראל. [4] Docela jednoduše, jaký měli vztah synové Izraele k onomu oblakovému ohnivému sloupu, přesně takový vztah by měli mít i dnešní židé k תוֹרה. Soudím, že přesně to chtěl žalmista zanechat jako své poselství pro následující generace studentů תוֹרה. [5]

Závěr: v prvním Žalmu je určitě těch poučení mnohem víc, já jsem nalezl určitě tři. Užitek ze studia תוֹרה může mít každý jedinec, který se תוֹרה zabývá. To je první ponaučení. Je dobré znát תוֹרה nazpaměť, protože tak o ní můžeme rozjímat dnem i nocí. To je druhé ponaučení. Vztah k תוֹרה by měl být podobný jako vztah lidu Izraele k oblakovému ohnivému sloupu, který je doprovázel, který je vedl do zaslíbené země. To je třetí ponaučení.

Karel Sýkora
karel.sykora@email.cz

poznámky:

  1. Mohl bych se vám, vážení čtenáři, představit. Jsem křesťanem a hebrejštinou jsem se začal zabývat téměř od počátku svého duchovního obrácení. Článek byl napsán hlavně pro naše starší bratry ve víře, pro židy. (proto tolik hebrejštiny)
  2. Za svým názorem si stojím, ačkoliv je sloveso יהגה [jehge] přeložené v našem českém překladu slovesem rozjímat. Význam slovesa יהגה [jehge] ve slovesné třídě qal je mumlat, recitovat.
  3. To je jedna z tváří תוֹרה, má jich být 70. תוֹרה podobná oblakovému ohnivému sloupu...
  4. Těch myšlenek vás napadne určitě daleko víc, vážení čtenáři, já jsem uvedl pouze některé z nich.
  5. Hebrejský slovníček: תנ״ך [Tanach] v křesťanském pojetí je to Starý zákon; תוֹרה [Tora] 5 knih Mojžíšových; אשרי־בן ישׂראל [ašré ben Jisrael] blahoslavený syn Izraele; יהוה אלהים [Adonaj Elohim] Hospodin Bůh; עוֹלם הזה [olam haze] tento věk, tj náš svět; עם ישׂראל [am Jisrael] lid Izraele ארץ ישׂראל [erec Jisrael] země Izrael.
Karel Sýkora

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!