Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 04. 08. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Henry Wotton, britský diplomat (1659):
Velvyslanec je čestný muž, vyslaný za hranice, aby tam lhal ve prospěch vlasti.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2585x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2541x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2541x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2437x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Víra

* Blaze muži, který se neřídí radami svévolníků


Karel Sýkora - Víra - 04. 08. 2008 (4749 přečtení)

„Blaze muži, který se neřídí radami svévolníků...“ (Žalm 1:1) Takto začíná biblický text třetí části Svatých textů Bible, třetí části תנ״ך. Třetí část תנ״ך je nazvána כתובים [ketubim] spisy.


V biblickém textu Žalmu prvního se odkazuje mimo jiné k תוֹרה. Vzhledem k tomu, že je řečeno אשרי־האיש [ašré haíš], což se dá přeložit jako blahoslavený, šťastný muž, tak vyvozuji jedno podstatné pravidlo. תוֹרה je sice darována Mojžíši a potažmo celému Izraeli, ale užitek z ní může mít každý člověk, tedy i pohan גוֹי [goj]. Jak to vím? Poněvadž je řečeno אשרי־האיש nikoliv אשרי־בן ישׂראל [ašré ben Jisrael].  

Vzhledem k tomu, že je řečeno o muži איש, nikoliv o synu Izraele בן ישׂראל, potom se požehnání, štěstí, blahoslavenství vztahuje na všechny, kteří se zabývají studiem תוֹרה. To je můj první „příspěvek“, který můžeme nalézt při četbě prvního žalmu. Blahoslavený, šťastný není zcela jistě takový muž, který nedělá nepatřičné věci. (Žalm 1:1) Pasivní nicnedělání ještě nikoho neučinilo šťastným. [1]

Jde o další část našeho biblického textu: „...nýbrž si oblíbil Hospodinův zákon (ten muž, student Tory), nad jeho zákonem rozjímá ve dne i v noci.“ V tomto textu je druhé ponaučení. Domnívám se, že nám tady žalmista zanechal určité poselství. „...nad jeho zákonem rozjímá ve dne i v noci.“ Na to, abych nad zákonem יהוה אלהים rozjímal ve dne i v noci musím ty texty znát nazpaměť! K tomu, aby תוֹרה trvale zaměstnávala mou mysl, je třeba znát alespoň některé texty zpaměti.  

Všichni jsme součástí tohoto světa, kde musíme zabezpečit rodinu, kde jsme rozptylováni různými druhy zábavy, jako je televize, kino, divadlo, internet a já nevím, čím ještě dalším. Tohle všechno není nutně hříšným chováním, ale je součástí עוֹלם הזה [olam haze] tj. tohoto věku. Podle mě nestačí pouze občasné čtení Svatých textů Bible ,תנ״ך, nebo poslech דבר אלהים [devar Elohim] slova Božího v synagoze každou sobotu. Abych se trvale zabýval דבר אלהים slovem Božím, potom Jeho slovo musím ale také znát. Podle mě má na mysli žalmista v prvním Žalmu znalost דבר אלהים, především slov תוֹרה zpaměti, o kterých se díky tomu může přemítat ve dne i v nocí. [2]

Boží slovo se má stát běžnou součástí každodenního života stejně tak, jako byl oblakový sloup každodenní skutečností pro עם ישׂראל lid Izraele. Jak to vím? Protože v našem textu Žalmu 1:2 je řečeno „ve dne i v noci“ , což je hebrejsky יומם ולילה [jomam valajla]. Úplně stejné identické spojení יומם ולילה je i v biblickém textu Šemot: „Hospodin šel před nimi ve dne v sloupu oblakovém, a tak je cestou vedl, v noci ve sloupu ohnivém, a tak jim svítil, že mohli jít ve dne i v noci.“ (Exodus 13:21) V obou textech je dokonce יומם ולילה na konci věty. [3]

Předpokládám, že žalmista při svém sepisování Žalmu myslel na putování עם ישׂראל lidu Izraele a jejich vedení בעמוד ענן בעמוד אש [beamud anan beamud eš] oblakovým ohnivým sloupem. To, co všechno představoval oblakový ohnivý sloup pro Starověký Izrael, představuje podobně תוֹרה proבני ישׂראל syny Izraele dnes. Především ,תוֹרה je stejně tak nadpřirozená, jako byl i oblakový ohnivý sloup. Oblakový ohnivý sloup vedl עם ישׂראל do zaslíbené země, do ארץ ישׂראל. [4] Docela jednoduše, jaký měli vztah synové Izraele k onomu oblakovému ohnivému sloupu, přesně takový vztah by měli mít i dnešní židé k תוֹרה. Soudím, že přesně to chtěl žalmista zanechat jako své poselství pro následující generace studentů תוֹרה. [5]

Závěr: v prvním Žalmu je určitě těch poučení mnohem víc, já jsem nalezl určitě tři. Užitek ze studia תוֹרה může mít každý jedinec, který se תוֹרה zabývá. To je první ponaučení. Je dobré znát תוֹרה nazpaměť, protože tak o ní můžeme rozjímat dnem i nocí. To je druhé ponaučení. Vztah k תוֹרה by měl být podobný jako vztah lidu Izraele k oblakovému ohnivému sloupu, který je doprovázel, který je vedl do zaslíbené země. To je třetí ponaučení.

Karel Sýkora
karel.sykora@email.cz

poznámky:

  1. Mohl bych se vám, vážení čtenáři, představit. Jsem křesťanem a hebrejštinou jsem se začal zabývat téměř od počátku svého duchovního obrácení. Článek byl napsán hlavně pro naše starší bratry ve víře, pro židy. (proto tolik hebrejštiny)
  2. Za svým názorem si stojím, ačkoliv je sloveso יהגה [jehge] přeložené v našem českém překladu slovesem rozjímat. Význam slovesa יהגה [jehge] ve slovesné třídě qal je mumlat, recitovat.
  3. To je jedna z tváří תוֹרה, má jich být 70. תוֹרה podobná oblakovému ohnivému sloupu...
  4. Těch myšlenek vás napadne určitě daleko víc, vážení čtenáři, já jsem uvedl pouze některé z nich.
  5. Hebrejský slovníček: תנ״ך [Tanach] v křesťanském pojetí je to Starý zákon; תוֹרה [Tora] 5 knih Mojžíšových; אשרי־בן ישׂראל [ašré ben Jisrael] blahoslavený syn Izraele; יהוה אלהים [Adonaj Elohim] Hospodin Bůh; עוֹלם הזה [olam haze] tento věk, tj náš svět; עם ישׂראל [am Jisrael] lid Izraele ארץ ישׂראל [erec Jisrael] země Izrael.
Karel Sýkora

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
22. 07. 2020:

Spisovatel a etnolog Mnislav Zelený-Atapana: "Dřív byl v tramvaji či autobusu řidič, konduktér a revizor. Ve vlaku byl mašinfíra, konduktér a revizor. Každý se staral o svůj díl práce celého provozu. Jak začneme na jednu osobu navlékat další a další činnosti, abychom takzvaně ušetřili, nemohou se soustředit na tu svou hlavní činnost a mohou přijít závratné chyby a neštěstí..."

Celý článek...


24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!