Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 25. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Bertrand Russell:
Smutné je, že hlupáci jsou tak sebejistí, zatímco moudří lidé jsou vždy plní pochybností.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2870x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2809x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2798x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2469x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2426x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Spiritualita a trauma: cesta k probuzení


Müller Michal - Sebepoznání - 10. 08. 2008 (4373 přečtení)

Podle několika buddhistických a taoistických tradic sex, meditace, smrt a trauma sdílejí společný potenciál. Jsou to brány – katalyzátory pro hluboké odevzdání a probuzení. Naneštěstí většina z nás není připravena využít příležitost, kterou nám tito dobří učitelé nabízí.Nejprve se podívejme na sex. Přestože mnoho z nás zažilo okamžiky sexuální extáze, tak zaměření na vzrušení, svádění a výkon v době postviagrové Ameriky velmi často zamezuje možnost hlubokého emočního a spirituálního odevzdání, které sex nabízí.

Meditace je další cestou k probuzení. Protože ale většinou vyžaduje dlouholeté úsilí k dosaženi „smrti ega“ skrze meditační praxi, velmi málo lidí uspělo s touto metodou.

Proces umírání, poslední šance dosáhnout míru sama se sebou, byla odevzdána do rukou lékařům, lékům a přístrojům. I v podpůrném a vědomém settingu (nastavení prostředí a mysli) procesu umírání často dochází k tomu, že nad samotným odevzdáním a probuzením převládnou výčitky svědomí, že si jejich potřebu umírající neuvědomil již dříve.

Odevzdání a transformace

Trauma je čtvrtou cestou k probuzení. V transformaci a uvolňování sama sebe z traumatu musím čelit, stejně jako novorozeně, nejistému světu. Je to svět oloupaný od iluzí bezpečnosti. A to nás nutí naučit se zcela nový způsob bytí a existence. Když jej otevřeme, zjistíme, že naše instinktivní energie nejsou limitovány jen na útěk nebo nekontrolované násilí. Ony jsou naše energie hrdinství. Mohou se stát silou, která se po uvolnění traumatického zajetí stane pramenem našeho kreativního a uměleckého cítění , které nás požene k celistvosti naší inteligence.

Trauma se týká pokřivených instinktů. Instinkty již z definice jsou v současnosti, v teď. Když jim dovolíme fungovat v jejich království, odevzdáváme se „věčnému Teď“. S plnou přítomností mysli a těla můžeme získat plný přístup ke zdroji naší energie a entuziasmu. Zamysleme se nad slovem entuziasmus. Slovo pochází z řeckého en (uvnitř) a theos (Bůh). Když získáme zpět ztracený entuziasmus, jsme přitahování blíže k Bohu a stáváme se více duchovními.

Při léčení naších traumat nalézáme ztracené části naší bytosti a stáváme se celistvými. Naše instinkty nesou jednoduché, ale velmi živé poznání „Já jsem já“ a „Já jsem zde“. Bez těchto pocitů, které nám říkají, že jsme součástí světa, jsme ztracení a odpojení od života. Když se naučíme odevzdat tomuto vrozenému poznání, tak potom nás ono může dovést na léčivou cestu, která vede zpět k naší přirozené spiritualitě – Bohem danému spojení se životem.

Proces léčení traumatu nás může vrhnout do virtuálního porodního kanálu vědomí. Z tohoto výhodného bodu můžeme sami sebe postavit do takové pozice, abychom byli přirozeně neseni proudem života. Léčení traumatu může být touto konečnou instinktivní snahou, tím vnitřním třepotem a chvěním, tím kopem, který nás probudí a povede zpět domů.

Toto mýtické vnitřní dobrodružství bychom mohli přirovnat k jízdě na raftu v neznámých vodách. První věc, které si všimneme, je, že si nemůžeme vymyslet cestu dolů po řece. Naše racionální mysl není vybavena řídit loď sama. Potřebuje k tomu pádla. Potřebujeme svá těla, instinkty, abychom dobře manévrovali a řídili loď. Začneme cítit sílu ve svých pažích, když si osvojíme instinktivní „pociťovaný smysl“. (Eugene Gendling – Focusing: „Pociťovaný smysl není mentální zkušenost. Jedná se o zkušenost fyzickou. Jedná se o tělesné vědomí situace, osoby či události. Je to vnitřní aura, která obsahuje vše, co cítíte a víte o dané věci v daném čase.“)

Když postupně získáváme schopnost řídit raft, můžeme si dovolit sjíždět prudké a divoké peřeje, které nás vedou do jeskyní „smrti“ - do světa, kde se cítíme bezmocní a neschopní pohybu. Všechny naše smysly jsou zesílené, ale tentokrát nejsme bezmocní. Nejsme už nuceni prožívat zahlcující noční můru události, ve které má trauma původ. Nejsme ani zaseklí v minulosti, ani požíráni pocity očekávané zkázy nebo iluzorním denním sněním o budoucnosti. Jsme zde, nyní. Naše instinktivní vědomí nás drží v přítomnosti a plynutí. Naše pádla – energie těla – nám pomáhají proplouvat ledovou temnotou, dokud se neobjevíme znovu na slunci. V teple slunce jsme znovu spojení se životem.

Jsme probuzení do nového já, do nového světa. S jemným a správným vedením může úspěšně proplouvat kalnými vodami traumatu. Můžeme se také naučit, jak vést ostatní přes noční můry zpět k životu.

 

Zdroj překladu:
Peter A. Levine, Healing Trauma: A Pioneering Program for Restoring the Wisdom of Your Body, Boulder CO, 2005, Sounds True.
Další zdroje: Eugen T. Gendlin, Focusing, 2003 Praha, Portál.

MIchal Muller, www.michalmuller.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 14 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
25. 10. 2020:

Exsenátor Jan Veleba: " V nadcházejícím týdnu jde v podstatě o všechno a pokud se nezklidní situace ve společnosti a na postu ministra zdravotnictví se rychle neobjeví kvalitní osobnost, pak opoziční demoblok a mediotelevizní žumpa ČT využijí všech prostředků k likvidaci vládnoucího hnutí, speciálně premiéra Andreje Babiše. Pokud by se jim to podařilo, tak tato společnost končí...
Naše společnost je nemocná, ztratila se slušnost, ztratila se elementární úcta k jakýmkoliv hodnotám, ztratil se stud. Nenajdete normální slušnou diskusi, názor proti názoru, najdete jenom urážky, zesměšňování a útoky...
"

Celý článek...


25. 10. 2020:

Sociolog Petr Hampl: "Epidemii si nemůže řešit každý sám. Výsledek je závislý na spolupráci. Jenže jsme v situaci, kdy se lidem lže téměř neustále a téměř o všem. O migraci, dluzích, Evropské unii, školství, mezi- národních smlouvách a čemkoliv jiném vás napadne...
Být ekonomickou celebritou – to dnes znamená, že dobře vypadáte, máte kontakty v médiích, a dokolečka opakujete, že řešením všeho je snížení daní pro bohaté, snížení státních výdajů a deregulace. To se naučíte za dvě minuty. K tomu nepotřebujete číst složité studie v cizích jazycích...
"

Celý článek...


24. 10. 2020:

MUDr. Ivan David: "Vláda se nechala dotlačit k uvolnění opatření. Ti, kteří ji k tomu tlačili, dnes tvrdí, že vláda udělala chybu. Radit, jak se to dělat má, je o dost lehčí, než to dělat. To je ověřený fakt. Vláda musí vážit mnoho aspektů současně. Více chránit obyvatele a vystavovat se nelibosti, že jsou omezeni? Nezasahovat do podnikání, než do něj zasáhne virus, nebo ho omezit a vystavovat se hněvu a žádostem o odškodnění? Atd.
Vláda se neměla nechat dotlačit k „rozvolnění“, jenže kdo by uvěřil, že to pomohlo, když by následky nenastaly?… Koho odškodnit za újmu způsobenou vládou více a koho méně, neboť nelze dát všem stejně. Pokud by újmu způsobil nebržděný koronavirus, zase by to bylo přičítáno vládě, na koronaviru si nikdo nic nevezme...
"

Celý článek...


07. 10. 2020:

Ladislav Petráš: " Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet... "

Celý článek...

Pozn. red.:  U všech afér, dezinformací i "informací" je vždy na místě stará otázka: Kdo z toho má prospěch?


26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!