Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Winston Churchill:
Na Američany se můžete spolehnout, vždycky udělají, co je správné. Nejprve ale vyzkoušejí všechno ostatní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2676x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2664x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2605x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2520x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2437x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2386x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Ekologie

* Nový projekt v oblasti ekologického nízkoenergetického bydlení


Převzato (www.shamansyurt.com) - Ekologie - 13. 11. 2008 (3255 přečtení)

NOVÝ PROJEKT :
V oblasti EKOLOGICKÉHO, NÍZKOENERGETICKÉHO, PŘÍRODNÍHO a ZDRAVÉHO bydlení a používání OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ nejen ENERGIE.
Toto je připravovaný a nyní prakticky se již rozjíždějící nový projekt Šamanské jurty. Bude se jednat o semináře a workshopy se zaměřením na nejen obyčejné bydlení. Je to spíše životní styl moderního člověka ve spojení více s přírodou. Jde o neobyčejné bydlení, alespoň prozatím. Proto naším cílem je seznámit co největší okruh lidí s alternativou v bydlení a žití, která se snad právě i s naší pomocí stane jednou běžnou záležitostí.


V projektu se bude odrážet několik směrů, které se vám tímto pokusím nastínit:

1. Nízkonákladové a nízkoenergetické bydlení za použití přírodních materiálů a bez zbytečně velké stavební techniky.

Nízkonákladové a nízkoenergetické bydlení za použití přírodních materiálů a bez zbytečně velké stavební techniky.
V plánu jsou workshopy na stavbu obydlí ze dřeva, juty, slámy a hlíny a jílů, které budou provázeny semináři o nových a jednoduše i vlastním přičiněním dostupných zdrojích stavebního materiálu a jeho výrobě.
V první fázi připravujeme projekt na stavbu domu ze slámy, který bude vycházet a stát na základech jurty. Takovýto dům bude vhodný i pro stálé bydlení a jeho výhoda je v možném umístění na jakémkoliv pozemku bez stavebního povolení. I touto legislativou a problematikou se bude část semináře zabývat.
V této části budeme preferovat co nejjednoduší přírodní stavitelství a kombinovat jej třeba se skautskými stavbami a semináři a workshopy ve spolupráci se skauty, kteří nám pomohou ukázat, jak možno přežít třeba jen nouzově v přírodě. Na takovéto stavby je většinou potřeba jen dřevo, sekera, popřípadě provaz a pila, a nějaká plachtovina se také hodí.
Budeme se, ale také zabývat třeba i s takovými alternativami, jako je celoroční bydlení v karavanu v přírodě. Tato alternativa je vhodná pro lidi, kteří mají rádi trochu toho komfortu, ale přeci jen by rádi byli celý rok v přírodě a ještě ke všemu mobilní, soběstační, za pár korun a v teple, pohodlí a přitom příliš nenarušovali ráz krajiny.

2. Nízkoenergetické, úsporné a soběstačné domy a bydlení.

V této části se budeme zabývat moderním stavitelstvím za použití moderní techniky, která se dá taktéž kombinovat a použít případnými zájemci, staviteli, svépomocnými staviteli, kutily a nadšenci i při stavbě nízkonákladového domu. Dále zde bude téma nízkoenergetický ve smyslu pořízení surovin za nízké nebo ekologické energetické náklady.
Předpokládáme, že v tomto oddíle budou zájemci o takovéto bydlení, malý i větší stavitelé, výrobci od drobných po velké firmy až po architekty, designery, a najdou se určitě i různí kutilové, zlepšovatelé a vynálezci, kteří přinesou další rozměr a techniky.
Z těchto setkání by měli těžit jak zájemci o toto stavitelství, tak stavebníci, kteří získají další náměty pro zákazníky, i dodavatelé, kteří všem budou moci předvést
své výrobky, přinášející úspory, ekologičnost a ochranu našeho zdraví i životního prostředí.

3. Obnovitelné zdroje energie a surovin.

Zde se budeme zabývat především zdroji energie na vytápění a výrobu elektřiny, ale i obnovitelnými zdroji stavebního materiálu a surovin. A co že to jsou obnovitelné zdroje? Pro jistotu to připomenu: jsou to zdroje, které jsme schopni obnovit a reprodukovat, což je například dřevo a jiné plodiny, anebo jsou přírodou vytvářeny v takovém prakticky nekonečném množství, jako je sluneční energie a další.
Budeme se zde například zabývat slunečními kolektory, fotovoltaickými panely, větrnými a vodními elektrárnami, biomasou, kořenovými čističkami, přirozenou klimatizací, geotermální energií, tepelnými čerpadly a dalšími možnými alternativami .

4. Pozitivní a negativní energetické zóny a vliv staveb na člověka.

A právě tato část vytvořila onen moment spojení šamana s bydlením. A když se zamyslíme, není to jen tímto momentem. Další paralely můžeme vidět v přírodním způsobu bydlení ve stepích, tajze, horách a zkrátka divočině Sibiře. I tam je spojení, ale ten hlavní motivační moment byl a je šamanský obřad očistění domu. Dalším momentem zrodu bylo, když se na semináři se šamanskou Ludmilou Oyun objevovali různí účastníci. Jeden z nich se například zabývál vyhledáváním energetických zón v domech, které působících na člověka. Další byl výrobcem nepálených cihel, nebo účastnice, která se měla zájem o studium vlivu starých staveb a jaký byl jejich účel projektování k působení na člověka. A bylo rozhodnuto, kam se naše činnost bude dále rozšiřovat, a přitom zůstane stále na stejném poli, vlně.
Zde asi neodmyslitelně patří staré čínské učení Feng Šuej (Feng Shui) a zájemci samozřejmě se s ním zde taktéž setkají.

 

Naše semináře, workshopy, přednášky a další akce budou určeny všem zájemcům o tato témata, a to od jednotlivců po sdružení a firmy. Ti všichni se u nás mohou setkávat, nabírat znalosti, zkušenosti, tvořit a dále předávat.
A kdo bude přednášet? Budeme se snažit pro Vás zajistit nejlepší kapacity v těchto oborech, znalce a odborníky. Taktéž se může přihlásit kdokoliv, kdo má k uvedeným tématům co říci a my s ním vytvoříme plán a zařadíme do programu.
Máme se stále všichni učit a tady v tomto je možnost jak nemrhat zdroji a energií, a to energií jak přírody tak i vlastní. To je vlastně jakýmsi mottem celého projektu i ve spolupráci s částí šamanskou, etnografickou a etnologickou: skloubit moderní techniku, výdobytky a vynálezy s přírodním a přirozeným způsobem života.
Už teď se sami moc těšíme na příští rok a nové akce, které budou probíhat nejen v přírodním prostředí naší jurty, ale i na přilehlém nově zrekonstruovaném mlýně, který by mohl být pro semináře v provozu možná již koncem podzimu tohoto roku.

Mládek 20.10.2008
Šamanská jurta

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...


17. 10. 2019:

Z komentářů na Internetu: "Elán je samozřejmě skandalizován pod trapnou a průhlednou záminkou. Normální lidé si to uvědomují. Dobře také vědí, že útoky např. na Jarka Nohavicu mají úplně stejný důvod - pošpinit člověka, který se nebojí myslet a chovat jinak, než se těm hajzlíkům hodí. Mají smůlu. Mnoho lidí je dávno prohlédlo a doslova jimi pohrdají."

Celý článek: Mediálne potkany reagujú: Klip Elánu “Bulvárne krysy” ich zasiahol presne tam, kde mal


05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!