Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 09. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Orwell:
Každá revoluce končí tím, že se nová prasata dostanou ke korytům.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2792x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2739x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2738x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2655x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2397x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* O našich emocích trochu jinak


Ukázka z knihy - Sebepoznání - 02. 03. 2009 (3975 přečtení)

tygrEmoce není žádná činnost, ale událost, která člověka postihne.

Afekty se zpravidla přiházejí na místech nejmenšího přizpůsobení a ukazují zároveň zřetelně příčinu sníženého přizpůsobení, totiž určitou méněcennost a existenci určité nižší úrovně osobnosti.

Na této hlubší úrovni s jejími emocemi, které lze kontrolovat buď stěží, nebo vůbec ne, se chováme víceméně jako primitiv, který je nejen bezmocnou obětí svých afektů, ale je navíc pozoruhodně neschopný morálního úsudku.

Do „afektu“ je subjekt vtažen a dostává tak pocítit celou váhu skutečnosti. Rozdíl tedy přibližně odpovídá poměru, jaký je mezi popisem těžké choroby, který čteme v knize, a skutečnou chorobou, kterou trpíme. Psychologicky nevlastníme nic, co jsme skutečně nezakusili. Pouze intelektuální náhled proto znamená příliš málo, neboť tak známe jen slova, ale neznáme podstatu zevnitř.Zklamání je tedy – jako šok pro city – nejen matkou hořkosti, ale i nejsilnější vzpruhou citové diferenciace. Selhání oblíbeného plánu, jednání milované osoby, které neodpovídá očekávání atd., je popudem k víceméně hrubému vybuchnutí afektu nebo k modifikaci a přizpůsobení citu, a tím k jeho vyššímu vývoji. Ten vrcholí v moudrosti, a to tehdy, když se k citu připojí i přemýšlivost a rozumové poznání. Moudrost není nikdy násilnická, a proto mezi nimi není žádné násilí. 

Ve skutečnosti se netěšíme žádné neomezené svobodě, ale jsme neustále ohrožováni určitými duševními faktory, které se nás mohou zmocnit jako, „přírodní fakta“. Dalekosáhlé stažení určitých metafyzických projekcí nás vydává téměř bezmocné tomuto dění natolik, že se ihned identifikujeme s každým impulsem, místo abychom ho pojmenovali jako něco „jiného“, čímž bychom ho od sebe alespoň drželi v bezpečné vzdálenosti, aby se nemohl ihned zmocnit citadely našeho já.

Nesvoboda a posedlost jsou synonyma. V duši je proto neustále něco, co se nás zmocňuje a omezuje nebo potlačuje naši mravní svobodu. Abychom na jedné straně utajili tento pravdivý, ale velmi nepříjemný stav věci, a na druhé straně si dodali odvahu ke svobodě, zvykli jsme si na podivně apotropaický (zlo zahánějící) způsob řeči a říkáme „mám sklon nebo zvyk či resentiment“ (t.j. pocit zatrpklosti z pozůstatků dřívější křivdy, ponížení), místo abychom podle pravdy konstatovali „zmocnil se mě sklon nebo zvyk či resentiment“. Druhý způsob vyjadřování by nás ovšem navíc připravil o iluzi svobody. Ptám se však, zda by to nebylo ve vyšším smyslu lepší, než když nám tuto skutečnost zamlžují vlastní slova.

Každý člověk má určitou psychickou dispozici, která do značné míry omezuje jeho svobodu, ba dokonce ji činí téměř iluzorní. „Svoboda vůle“ je nesmírný problém nejen filozofický, ale i praktický, poněvadž se zřídka setkáme s člověkem, kterého dalekosáhle nebo dokonce převážně neovládají sklony, zvyklosti, pudy, předsudky, resentimenty a všemožné komplexy. Všechny tyto přírodní skutečnosti fungují přesně jako celý Olymp bohů, kteří chtějí, aby si je člověk usmiřoval, aby jim sloužil, bál se jich a uctíval je, a aby tak činil nejen individuální vlastník tohoto spolku bohů, ale i jeho osobní prostředí.

Jsme dosud natolik barbarští, že nám důvěra v zákony lidské přirozenosti a lidské stezky připadá jako nebezpečný a neetický naturalismus. Proč? Protože u barbara je pod tenkou kulturní kůží hned bestie, a z té máme právem strach. Ale zvíře se nepřemůže tím, že se zavře do klece. Bez svobody neexistuje žádná mravnost. Když barbar vypustí svou bestii, není to žádná svoboda, ale nesvoboda. Abychom dokázali být svobodní, musí být barbarství nejprve překonáno. Děje se to v zásadě tak, že jednotlivec pociťuje základ a motivační sílu mravnosti jako součást své vlastní přirozenosti, nikoli jako vnější omezení.

Jen hlupáka zajímá vina druhého člověka, na které se nedá nic změnit. Moudrý se učí jen z vlastní viny. Položí si otázku: Kdo jsem já, jemuž se to všechno děje? Podívá se do svých vlastních hlubin, aby tam našel odpověď na tuto osudovou otázku.

Vědět, kde se dopouští chyby druhý člověk, má malou cenu. Zajímavé se to stává teprve tam, kde člověk sám chybuje, neboť tam se dá něco dělat.

 

Ukázka je z knihy „Člověk a duše“, kterou z díla Carla Gustava Junga vybrala a sestavila Jolande Jacobi; v českém překladu vydalo nakladatelství ACADEMIA v roce 1995

 

Přehled Jungových prací v českém překladu je např. zde

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...


18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...


10. 09. 2020:

Jaroslav Štefec: "Zajímalo by ale určitě nejen mě, jakou svobodu měl pan senátor (Vystrčil) na mysli. Svou svobodu kašlat na doporučení prezidenta, premiéra a ministra zahraničí a na ekonomické zájmy ČR? Svobodu vyhazovat peníze českých občanů za nesmyslné cesty, které nás navíc naprosto jistě o další peníze ještě připraví? Svobodu Tchaj-Wanu? Svobodu Číny? Nebo svobodu lidí v ČR? Netuším, a opět jsem si naprosto jist, že by to nedokázal vysvětlit ani on sám..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!