Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 06. 06. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Deborah Eisenbergová, americká spisovatelka:
Američané jsou jediný národ na světě, který věří své vlastní propagandě.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2430x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2402x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2375x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2269x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Tajemno

* Hrad Holštejn a jeskyně Hladomorna


Ivana Paukertová - Tajemno - 10. 05. 2009 (8105 přečtení)

Malá pozvánka do Moravského krasu při příležitosti Evropského dne parků. Navštivte i méně známá místa, která mají velmi silnou atmosféru.Holštejn Jedním z unikátních a záhadných míst jsou zbytky hradu Holštejn, jehož název vznikl pravděpodobně z německého hohl - dutý a stein - kámen. Hrad byl vybudován kolem roku 1270 na vápencové skále. Byl časem opuštěn, chátral a jeho kamení bylo použito jako materiál pro stavbu domů v okolních vesnicích. Dnes je zde dochováno jen pár zdí a jedna hradní věž. Problémem hradu bylo zásobování vodou. Ta byla podle nejpravděpodobnější teorie získávána z asi 1km vzdáleného zřídla. Voda byla na hrad dopravována potrubím.

Dutý kámen, neboli dutá skála, označuje jeskyni, která se skutečně pod dnes již neexistujícím hradem nachází a které se říká Hladomorna. Název není původní a vznikl z teorie, že tato jeskyně má spojení s hradem, a tak mohla sloužit za hladomornu. Teorie se také opírá o velké množství lidských kostí nalezených v prostorách této jeskyně a zazděný vchod. 

Hrad Holštejn

Původní název, který se ještě dochoval v povědomí pamětníků, zněl Lidomorna. Pohrajme si trochu s názvy, daty a popusťme uzdu své fantazii. Název si rozdělme na Lido - morna. Morna se dříve říkalo chladné místnosti a skutečně tato jeskyně patří k nejstudenějším moravským jeskyním. 

Profesor Absolon o jeskyni píše: "V létě při zevní teplotě 20 až 21 stupňů bývá uvnitř jen 5,8 až 6,8 stupňů. Na jaře Hladomorna bývá proměněna v opravdu ledovou jeskyni posetou kyjovými stalagmity. V tomto rouše poskytuje čarovnou podívanou, na níž nikdo nezapomene." 

Tento abnormální chlad musel mít samozřejmě nějakou příčinu, která pravděpodobně sehrála svoji roli v účelu i názvu jeskyně. Bohužel se nedochovaly záznamy o tom, kdy a proč byl vchod do jeskyně zazděn a kdy rozbořen.

jeskyně Hladomorna jeskyně Hladomorna Dr. Wankel v literatuře uvádí, že ještě okolo roku 1850 byly patrny stopy zdí, kterými byl vchod do jeskyně uzavřen a dodává, že všichni badatelé, kteří tu kopali, nacházeli vždy velké množství lidských kostí smíchaných s úlomky ostruh, šípů atd. V roce 1840 vykopávali tyto kosti domorodci a na fůrách je vozili do Boskovic do spódiárny. Tato továrna na spódium byla po určitý čas zásobena lidskými kostmi jako jednou z hlavních surovin. Podle informací pamětníků to byly žebřiňáky plné lidských kostí, které do továrny přijížděly. Není jasné, kolik jednotlivých koster se na takový vůz dá naložit, ale vzhledem k tomu, že fůr bylo více, a to plných, patrně se muselo jednat o tisíce. Vchod do jeskyně byl vytvořen uměle, výška vchodu 2,2 metry je totiž ideální pro vstup vzpřímeného muže (šířka = 8,7 m). Poté následuje souměrná, přibližně 14 metrů dlouhá chodba, na jejímž konci se před námi otevírá ohromný, 35 metrů široký a 25 metrů dlouhý dóm s nedohledným stropem. Je také možné název jeskyně zkrátit a rozdělit na lido - mor. Uměle vytvořeným vchodem, do chladných prostor rozsáhlé jeskyně, byla přinášena a ukládána těla mrtvých z celého širokého okolí za morové epidemie, a pak uzavřen vchod. Avšak lidské kosti byly odvezeny a již se asi nikdy nedovíme, jaká byla příčina úmrtí oněch stovek či tisíců mrtvých z jeskyně Hladomorna.

netopýr ušatý

Jeskyně je zimovištěm netopýra velkého, který je jedním z našich největších a nejznámějších netopýrů a patří mezi druhy významné pro EU. Zimuje zde také netopýr ušatý (na obrázku vlevo).

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 06. 2020:

Bývalá europoslankyně Jana Bobošíková: " Neexistuje žádný faktický ani procedurální důvod, proč by se měl Evropský parlament zabývat volbou členů Rady ČT. Existují jen důvody mocenské a ideologické. Nepřekvapuje mě, že konzervativní katolička v radě veřejnoprávní televize členské země EU není v progresivistických bruselských kruzích vítána a vzbuzuje tam obavy. Navíc, když rozumí ekonomii a její akademická činnost je ověnčena mezinárodními cenami.
Překvapuje mě ale, že europoslanci, zvolení českými občany, se snaží zpochybňovat v Bruselu rozhodnutí poslanců českého parlamentu. Neuvědomují si, že si tak vyslouží především pohrdání, a to i od těch, kteří jim nyní přikyvují. Zrada a hledání vrchnostenského biče, namísto domácí diskuse a argumentů, je projevem zbabělosti a slabosti.
"

Celý článek...


05. 06. 2020:

Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková: "Nedávno jsme mj. ve Sněmovně rozhodovali o vydání poslankyně SPD, Karly Maříkové. Hrozily jí tři roky vězení! Za jednu jedinou napsanou větu... Africký migrant za znásilnění dostal roky pouze dva! Takové jsou u nás tresty, taková je spravedlnost..."

Celý článek....


31. 05. 2020:

Poslanec Jiří Kobza: "George Orwell musí rotovat v hrobě jako vrtule, protože kdyby byl tady mezi námi, tak by určitě křičel nahlas, říkal by: "Proboha, lidi, já jsem svůj román 1984 psal jako varování, ne jako návod!""

Celý článek...


23. 05. 2020:

Režisér Zdeněk Troška: "Byli jsme zemědělskou velmocí, naprosto soběstačnou a navíc jsme ještě spoustu úrody vyváželi. Ať to bylo v rostlinné či živočišné výrobě. Každý řekne – proč máme draze dovážet brambory, mrkev, zelí či obilí ze zahraničí, když si můžeme vypěstovat svoje? Proč brambory ze Španělska? Proč mrkev z Itálie? A za jaké ceny? Před třemi týdny jsem se nestačil divit ve volyňském COOPu ceně za žlutou papriku... 172,90 korun! A dneska květák za stovku a bakelitová rajčata za dvě stě? Myslíte, že to běžný občan na vesnici či v maloměstě koupí?"

Celý článek...


06. 05. 2020:

Profesor Milan Zelený: " Jen malá Česká republika má přes 250 registrovaných stran a hnutí; rozpolcenost, nenávist a nespolupráce jsou markantní...
Není nic naivnějšího než „Ekonomická diplomacie“ politického pózování, domluv, vydírání a rozdrcení toho, co nám všem dnes chybí nejvíce: spolupráce – ne „spoluprátse“ – na globální úrovni.
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!