Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 05. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
G. Lichtenberg:
Nejlépe poznáme člověka podle vtipu, nad kterým se pohoršil.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2345x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2312x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2290x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2266x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Hra o moc


Ukázka z knihy - Duchovno - 19. 09. 2009 (2577 přečtení)

boj o moc

Protože v partnerství jde vždy o nějakou formu závislosti, rozehrává se v něm i hra o moc. Na tomto faktu samotném vlastně není nic špatného, je to jen důkaz, že vztah nespočívá na dokonalé nezávislosti a čiré lásce. Ale všechny těžkosti ve vztahu nám dovolují krok za krokem se přibližovat právě k tomuto cíli.
 
Hra o moc se projevuje na všech rovinách; obvykle si ale tento zápas, který slouží k uspokojení našich přání a potřeb, ani neuvědomujeme. Přísně vzato jakákoliv podmínka a požadavek na partnera, jakékoliv přání změnit ho je už bojem o moc…


NESMÍM DO NIČEHO MLUVIT
Pro člověka je velmi příjemné mít partnera, který nikdy neodporuje a udělá vždycky všechno, co chceme. Vzniká tak velké pokušení vytěžit z toho pro sebe výhody. Není to nutně výraz čisté lásky, ale zato častá realita. Pro druhou stranu už to tak příjemně nevypadá. Cítí se využívaná a neví, co si má počít. Jakýkoliv opatrný pokus o změnu je hned v zárodku potlačen a zanechává po sobě jen frustraci a beznaději. 

Jaké jsou příčiny?
Mnoha lidem je příjemné, když za ně rozhodují jiní. Nepotřebují pak přebírat odpovědnost. Většinou jeden partner přebírá ve vztahu odpovědnost za druhého a zaujímá tak zvanou dominantní roli. Když tento vývoj nic nebrzdí, dospějeme jednou k bodu, kdy jeden z nich už nesmí do ničeho mluvit. Některým lidem to dělá docela dobře, protože už nenesou žádnou odpovědnost, na druhé straně jim ale bude dříve či později těsno. Jakmile tento pocit jednou převládne, začnou být nespokojení. Pokud se vám to stalo, zeptejte se sebe sama, proč nechcete o ničem rozhodovat a proč nechcete v životě přejímat žádnou odpovědnost. Důvodem je strach, že se rozhodnete špatně. Museli byste se pak – kdyby se všechno nedařilo podle vašich přání – chytit za nos, vždyť jste tak sami rozhodli.

Co dělat?
Ať už v životě uděláte cokoliv, nesete za to vždycky odpovědnost. Pokud necháte rozhodování na někom jiném, i to je vaše odpovědnost, protože jste to dovolili. Je proto rovnou lepší, když odpovědnost převezmete vědomě… Pokud ve vztahu nesmíte do ničeho mluvit a chcete to změnit, musíte se rozhodnout a být ochotni nést i důsledky. Rozhodněte se převzít odpovědnost za svůj život: stejně ji máte, tak ji neste vědomě… Poznejte, že máte moc sami utvářet svůj život, a pak vám rozhodování bude dělat radost.

 

NEUMÍM ŘÍKAT NE
Kdo neumí říkat ne, nemá to v životě vůbec lehké. Nelze dávat za pravdu všem současně. Dosvědčit to mohou mnozí, kteří se o to pokusili. Když se budete pokoušet neříkat nikomu ne, dostanete se do situací, které si sami přihrajete. A i když se vám to bude dařit relativně dobře a okolí s vámi bude docela spokojené, ba možná vás bude i chválit jako příjemného a vždycky ochotného člověka, budete stále cítit, že nejste tak docela spokojení. Kdo dává neustále za pravdu jiným, potlačuje svoje vlastní potřeby. Trvá-li to dlouho, dostaví se nespokojenost a především to stojí námahu.

Jaké jsou příčiny?
Neumět říkat ne vlastně znamená nechtít říkat ne. Potřeba uznání jinými lidmi je tak velká, že se pokoušíme dát za pravdu všem. Myslíme si, že nás budou mít rádi jen tehdy, když splníme všechna jejich přání a potřeby. „Ne“ by mohlo znamenat, že nám odepřou svou lásku a že nás odmítnou, a tak se tomu snažíme vyhnout. Mnozí lidé navíc pochybují, jestli vůbec smějí pro vlastní užitek říkat jiným ne, jestli vůbec mohou prosazovat svá přání.

Co dělat?
Uvědomte si, že říkat ne vám přijde zatěžko jen proto, že se sami nedokážete brát takové, jací jste. Kdybyste se uznávali a měli rádi takoví, jací jste, nepotřebovali byste tolik uznání a lásky od ostatních. Mít se rád, to znamená dbát svých vlastních potřeb. Jistě, může se stát, že někdo neuslyší vaše odmítnutí rád, jenže to neznamená, že by vás miloval, kdybyste mu přitakali. Vaši bližní jsou vždycky zrcadlem vás samých. Když budete mít rádi sebe sama, budou vás mít rádi i ostatní. Pokud nebudete dbát svých potřeb, těžko můžete chtít na ostatních, aby je respektovali. „Miluj bližního svého jako sebe sama“ – to není jen výzva, to je zákon. Jen ten, kdo miluje sebe sama, může milovat i své bližní.

 

MŮJ PARTNER DĚLÁ VŠECHNO, CO CHCI
Jsou lidé, pro které to je velice žádoucí stav, zatímco jiné to upřímně nudí. Možná že dlouho usilovali, aby partner byl povolnější, ale teď poznávají, že je to vlastně nuda.

Jaké jsou příčiny?
Na všechny partnerské problémy jsou vždycky dva. Je nesmysl říkat, že ten druhý má problém, se kterým nemáme nic společného, a přitom jím trpět…

Co dělat?
Vlastnost nebo postoj, proti nimž se bráníte, je přesně to, co odmítáte u sebe samých. To, že s tím jste teď konfrontováni zvenčí, svým partnerem, to je výzva, abyste to akceptovali a smířili se s tím. Pak to přijmete i u svého partnera a to už možná bude počátek změny. Položte si tedy otázku, co to vlastně přesně odmítáte. Je to odmítání odpovědnosti a kontroly, což vy si nedopřejete? Nechtěli byste se také jednou zbavit starostí a nechat toho druhého, ať se snaží? Možná byste někdy nechali rádi běžet věci svou cestou a nenutili se kontrolovat je, ale zatím se toho neodvážíte? Jste ochotni nechat věcem volný průběh? Když budete zároveň zjišťovat, jaké postoje a zábrany vám přivodily nynější situaci, příčiny se vám brzy ukážou. Už jen proto, že budete připraveni, stane se spouštěcí mechanismus zbytečným, a tak brzy dojde ke změně.

 

NEMŮŽU SI DĚLAT, CO CHCI
I když bychom čekali, že takové jevy patří už dávno minulosti, přesto se stále setkáváme s řadou párů, jejichž vztah se podobá spíš hře na pána a otroka než soužití dvou rovnoprávných lidí. Ale i na tuto hru musejí být vždycky dva. Kde není otrok, není ani pán, a bez pána zase není otrok. Pánovi se zpravidla daří dobře, od něj stížnosti neslýcháme, ale otrok ve své nesvobodě trpí. Je neustále poučován, jak má vypadat společný život, co se bude dělat ve volném čase, s kým se smí stýkat, a vůbec co vlastně smí dělat, a hlavně, co dělat nesmí. „Když nebudeš ... , tak ... !“ To je varování, někdy vyslovované a jindy ne, před případnými následky.

Jaké jsou příčiny?
Pokud se cítíte omezováni a myslíte si, že nemůžete dělat, co chcete, pak bych vás na tomto místě rád upozornil na jeden omyl. Někdy to tak sice vypadá, ale ve skutečnosti tu není žádné „nemůžu“, ale spíše „nechci“. Jistěže můžete dělat, co chcete, musíte být ale připraveni nést následky. Když je strach z následků příliš velký, pak raději setrváte v nesvobodě. Uvědomte si ale, že je to vaše rozhodnutí.

Co dělat?
Rádi byste dělali, k čemu vás srdce táhne, ale brání vám v tom strach před následky. No, a právě tohoto strachu se musíte zbavit. Představte si celou situaci a vypište si všechny následky, které by mohly nastat, kdybyste opravdu dělali to, co chcete. Když vám bude nápadné, že jste si vypsali jen negativní následky, doplňte si laskavě seznam i o všechno příjemné, co by z vašeho rozhodnutí mohlo vyplynout. Když budete sledovat jen negativní následky, mohlo by vás to uvrhnout do pasivity. Jakmile se rozhodnete změnit svou situaci a jste připraveni nést následky, promluvte otevřeně s partnerem o svém problému a sdělte mu své rozhodnutí. Možná to všechno dopadne docela jinak, než jak jste očekávali. Nezapomeňte ani na pozitivní možnosti. Stane se to, na co zaměříte pozornost. Tu situaci jste si přivodili, abyste se naučili opět stát na svém a být věrni sami sobě. Když se s tím smíříte a rozhodnete se pro tuto cestu, pak vnější situace, jejímž úkolem bylo přivést vás právě k takovému rozhodnutí, začne být zbytečná. Svou úlohu splnila a může se teď změnit.

 

VŠEDNÍ DEN
„Nikdy nevymačká pořádně zubní pastu.“ „Všechno nechá ležet, jak mu to z ruky vypadne.“ „Nic nemůže udělat v klidu.“ „Copak musí pouštět hudbu tak nahlas?!“ A tak podobně. Tyto různé představy a návyky se projeví v každém soužití. Čím jsme si blíž a čím více času spolu trávíme, tím víc nabývají na důležitosti. Někteří se takovým problémům dokážou šikovně vyhnout, protože si ponechají nějaký koutek, kam se mohou stáhnout, a tak vlastně nikdy nejsou stále jen spolu. I když mohou tyto problémy na začátku vztahu vypadat docela nevinně, přece na nich už ztroskotalo nejedno manželství.

Jaké jsou příčiny?
Na cestě za jednotou jsme stále znovu konfrontováni se svým druhým pólem, který ještě není integrovaný a který bychom měli udělat součástí svého vědomého já. Všechno, co prožíváme jakoby zvnějšku, se dříve či později stane součástí našeho bytí. Proto nás přitahují lidé, kteří se od nás tolik liší. To neznamená, že bychom měli být stejní jako oni, ale že i my v sobě neseme jejich vlastnosti. Potom už tyto lidi nebudeme z nějakého důvodu ani odmítat, ani stavět na piedestal, ať už jsou čímkoli zvláštní. Naučíme se je brát a mít rádi takové, jací jsou.

Právě malé, zdánlivě nevýznamné problémy máme tendenci odsouvat stranou, vždyť přece nestojí za to, abychom se jimi zabývali. Jenže tím je bohužel nevyřešíme, jen je potlačíme. A jak tak leží, začnou narůstat, až sud plný maličkostí přeteče. Využijte drobných nesrovnalostí, abyste se později naučili zacházet s velkými problémy. Čím déle budete vyčkávat, než se do něčeho pustíte, tím těžší se to bude zdát…Bez ohledu na konkrétní podobu problému jde především o to naučit se partnera přijímat i s jeho odlišnými návyky. Má na ně stejně tak právo, jako vy na své. Nikdo není lepší nebo horší. Když kritizujete druhého, je to, jako byste kritizovali svoje vlastní zvyklosti. Promluvte si s partnerem o všem, co vám vadí. Neobviňujte ho, jen mu řekněte, co vám vadí a s čím se nemůžete srovnat. Někdy jsou vaše zvyky tak protichůdné, že to vypadá, že je kompromis vyloučený. Když se ale oba budete snažit najít řešení, pak ho také najdete.

 

Vybráno z knihy Kurta Tepperweina „Jsem z tebe nemocný!“ 

Vydalo nakladatelství EUGENIKA

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!