Klanění se zlatému teleti je stále tím nejrozšířenějším náboženstvím, i když se některé státy tak ohání svými křesťanskými tradicemi. A ve jménu ekonomiky se opravdu dějí věci, že zdravý selský rozum zůstává v údivu stát! Nová úmluva o klimatických změnách, tajně připravená bohatými zeměmi to jenom dokazuje. Podle hesla "Po nás potopa". Ono totiž zdaleka nejde jen o skleníkový efekt, o který se tak často vede spor.
PROZRAZENÝ NÁVRH ÚMLUVY O KLIMATICKÝCH ZMĚNÁCH ROZTRPČIL ROZVOJOVÉ ZEMĚ Summit o ochraně klimatu v Kodani se otřásl po odhalení, že bohaté země tajně připravily koncept dohody, která by odsunula chudší země a OSN na vedlejší kolej. Koncept této úmluvy, který se objevil v úterý v novinách The Guardian, předkládá pro rozvinuté a rozvojové země v roce 2050 v přepočtu na obyvatele nerovné emisní limity. To znamená, že lidé žijící v bohatých zemích by měli povoleno produkovat téměř dvakrát tolik znečištění než lidé v zemích chudých. The Guardian v úterý zveřejnil detaily úmluvy, kterou měly připravovat Spojené státy americké, Velká Británie, Dánsko a několik dalších zemí. Úmluva postrádá závazné limity pro snižování emisí a poskytuje pouze relativně malý fond, který má rozvojovým zemím pomáhat v jejich snižování. Po odhalení dokumentu desítky afrických pozorovatelů na summitu zorganizovaly v konferenčních sálech protestní demonstrace.
9/12/09
V KODANI SE VEDLE OFICIÁLNÍHO KONÁ I ALTERNATIVNÍ SUMMIT O KLIMATU V pondělí zahájili v Kodani aktivisté bojující za životní prostředí summit Klimaforum, který je prezentován jako projev světové občanské společnosti a tvoří protějšek oficiálních jednání o klimatických změnách. Na úvodním zasedání Klimafora navrhla známá kanadská autorka Naomi Kleinová klimatické odškodnění rozvojovým zemím a zdůraznila důležitost zdola organizovaného masového hnutí za životní prostředí: „Musíme nějak vykompenzovat všechen ten uhlík, který jsme vyprodukovali cestou na tuto schůzi. Jak to uděláme? Uděláme to tak, nebo se o to pokusíme, že využijeme tohoto prostoru, tohoto historického setkání, abychom vybudovali celosvětové hnutí, které již nikdy nedovolí našim vůdcům, aby se chovali s tak trestuhodnou nedbalostí. To je náš úkol, přátelé! Nahání až strach. Chápejte to jako tu největší ze všech uhlíkových kompenzací!“
7/12/09

Popírači "oteplování" ještě nedávno argumentovali mimo jiné i tím, že úbytek ledu v Arktidě byl během letošního léta menší, než rekord z roku 2007. Jenže další vývoj už vypadá trochu jinak. Nárůst ledové plochy je pomalejší a stav ledové přiktávky Arktidy odpovídá s nepatrnou odchylkou rekordnímu roku. Graf vlevo je aktualizován denně.
Na následujícím grafu je vývoj zalednění Arktidy vidět v souvislostech včetně statistických standardních odchylek.

Souvislosti
V listopadu je velká část Arktidy zcela nebo téměř úplně ve tmě. Teploty vzduchu dramaticky klesnout a množství mořského ledu rychle roste. V průběhu listopadu 2009, přibývaly v průměru 82.000 čtvereční kilometry za den. Tempo růstu v plochy mořského ledu bylo nižší v první polovině listopadu a rychlejší během druhé poloviny.
Figure 2. The graph above shows daily sea ice extent as of December 6, 2009. The solid light blue line indicates 2009; dark blue shows 2006, dashed green indicates 2007; and solid gray indicates average extent from 1979 to 2000. The gray area around the average line shows the two standard deviation range of the data. Sea Ice Index data.
Zdroj: http://nsidc.org/arcticseaicenews/index.html