Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 08. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Schwarzemberg:
Tragedií této země je skutečnost, že nemůžete věřit ani těm, které jste osobně podplatil

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Země se posouvá, čas se mění
(21. 08. 2016, 3422x)
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3047x)
Povzbuzení
(08. 09. 2016, 2963x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2697x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2508x)

kulatý roh  Poslední komentářekulatý roh
.:
"odpověd momentálně nedokážu sesmolit, ale na youtube..."
(Léčení vnitřního dítěte)
půl na půl:
"ano, článek je užitečný, informuje o tom, jak funguj..."
(Manuál pro extroverta: Pravidla komunikace s introvertem )
bez titulku:
"Super!!! Přesně tak to je. Míla"
(Nebojte se Božích Zákonů)
Jedná se totiž o to, že ...:
"... pokud byste si nechali příjmení svého expartnera..."
(Zamyšlení pro dnešní den)
bez titulku:
"Dobrý den, podařilo se mi nedávno spojit se svým vni..."
(Léčení vnitřního dítěte)
Dotaz:
"Dobrý den, mám dotaz. Shamkhalaprashalanu jsem poprv..."
(Šankhaprakšálana)
výroba nemocných:
"Nemocní se vyrábí i jinak. Například diagnoza cukrov..."
(Jak nám vyrábějí nemoci, abychom se stali jejich zákazníky)
Životopis Míly a Eduarda Tomášových:
"Dobrý deň, pán Miloš. Som veľmi rada, že som našla ..."
(Životopis Míly a Eduarda Tomášových)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Lamí joga - 1. pokračování


Převzato - Sebepoznání - 09. 09. 2010 (3217 přečtení)

LamaFJZ

II - základ dechu
 

Pokračuji v seriálu. Začal jsem od základů. To, přiznávám, může být pro někoho nudné. Na druhou stranu bych čtenáře nerad připravil o souvislosti.

Jen krátce o dechu. Průměrně dýcháme 14 nádechů a výdechů za minutu. V jogovém kurzu by Vás měli naučit takzvanému plnému jogovému dechu, což je způsob využití kapacity plic. To má blahodárné účinky nejen na kvalitu života, ale samozřejmě i na uvolnění. Je to hned za relaxací druhá důležitá věc z jogy.

Využitím kapacity plic klesne frekvence dechu nejméně na polovinu. Všimněme si, že jakmile se soustředíme na dech, automaticky zpomalíme dýchání.

Když se naučíme být nezaujatým pozorovatelem, náš dech se nezmění.

Poznámka: Je to takový testík toho, zda skutečně jste nezaujatým pozorovatelem svého těla. Pokud dochází po chvíli k pocitům "nuceného dodechnutí" – je tu kontrola, nikoliv pozorování.
 K rozvoji plného jogového dechu joga využívá sady cvičení od fyzicky náročnějších až po jednoduché pozice prstů na rukou (takzvané mudry. Vysvětlivka: Mudry ale nejsou jen pozice prstů na rukou). Takovým cvičením se říká Hatény a jejich popis přesahuje možnosti tohoto seriálu.

V podstatě je dech rozdělen na 3 části podle skupin svalů, které tu kterou část ovládají.

Dolní – břišní – brániční
Střední – hrudní
Horní – podklíčkový (klíční kosti)

Hatény ovlivňují a rozvíjejí jednak každou fázi zvlášť a jednak celkový způsob dýchání.
Zajímavé je například to, že i tradiční čínská medicína se opírá o správné dýchání a tvrdí, že dech je základ všeho zdraví. Objevují se i hlasy, že si bereme (západní kultura) z tradiční čínské medicíny kde co od stravování, cvičení až po léčení, ale jak správně dýchat, to přehlížíme. Jeden ze základů čínské medicíny tkví ve vyjádření:

Tělo, které nedýchá, nežije.

Začal jsem trochu obšírněji, abychom měli alespoň vzdálenou představu o souvislostech. To důležité pro nás je to, že jakékoliv soustředění na dech nás uvolní. Jednak to je tím, že automaticky zpomalíme dechovou frekvenci, a jednak obrácením pozornosti "dovnitř".
 

III - uvolnění pomocí dechu aneb souvislosti s pranajámou
 

Tělo, které je naší blízkou součástí, obsahuje spoustu zajímavých orgánů.
Funkci řady z nich neumíme ovládat přímo a nemáme nad jejich funkčností kontrolu. Např. vylučování žluči apod. Nejsme k tomu primárně uzpůsobeni. Nicméně jsou zde funkčnosti těla, které je možné vědomě v reálném čase ovlivnit a přitom, když si jich nevšímáme, pracují samovolně. Jednou z těchto funkcí je dech. Můžeme dech ovlivňovat přímo, nebo si jej nevšímat a on pracuje sám. Podle jogy je dech pomyslný můstek mezi světem hmotným a vědomě ovlivnitelným a světem nehmotným (energetickým, mimosmyslovým). Mezi světem vůle a světem přirozenosti, samovolnosti. Pokud tedy chcete začít ovládat svět energií, je to možné a kontrolou dechu získáme zkušenosti ke kontrole energie.

Vraťme se ale k uvolnění. Vliv dechu na uvolnění je průhledný. S nádechem dochází k napětí, s výdechem dochází k uvolnění. Pokud dokážeme jednoznačně sledovat napětí a uvolnění ve svalech (napětí a uvolnění), můžeme vnímat napětí a uvolnění v jednotlivých orgánech. Tady nám, alespoň z počátku, půjde vědomé uvolnění podstatně hůře. A k tomu se právě používá dech a trocha vizualizace. Je výhodné, když víme, kde který orgán v těle máme, ale můžeme pracovat i bez těchto vědomostí. Uvolněme celé tělo a soustřeďme se na určitou část uvnitř těla. Sledujme, jak v místě, kam se soustředíme, s nádechem vzrůstá napětí a s výdechem se napětí uvolňuje.

Je to, jako když máme houbu (orgán nebo místo soustředění) a dáme ji pod vodu (tok energie). Výdechem houbu zmáčkneme a energii vypudíme, s nádechem houbu pustíme a ona nasaje novou čistou energii. Promýváme místo, na které se soustředíme energií. Pokud se nám to daří, budeme po chvilce vnímat rozdíl mezi částí těla, na kterou se soustředíme, oproti ostatním částem. Takto jemně a nenápadně můžeme ovlivňovat svoje vnitřní orgány. Pokud vytrváme dostatečně dlouho, zjistíme, že soustředění na konkrétní orgán nebo místo v těle nám půjde samovolně (a to posléze nejen u sebe), aniž bychom potřebovali kontrolovat nebo pracovat s dechem – ale to je již jiná kapitola.

Zatím jsme si ukázali, jak dech může být branou mezi materiálním a nemateriálním světem, mezi vědomím a nevědomím, mezi napětím a uvolněním
 

IV - uvolnění bez dechu
 

Mezi nádech a výdech (a výdech a nádech) je možné zařadit zádrž dechu – to je jen pro zkušené. Jedná se spíše o nedýchání (pasivitu) než o násilné zadržení.

Lze rozlišit zádrž dechu po nádechu a zádrž dechu po výdechu. Znamená to zůstat v napětí (po nádechu) a zůstat v uvolnění (po výdechu).

S pranajámou se také pracuje například tak, že se počítají doby (ideálně tepy srdce) - například se běžně začíná na nádech 4 doby, zádrž 4 doby, výdech 4 dob, zádrž 4 doby - to už je ale opravdu vyšší dívčí (jogová) a neradno si s tím bez vedení hrát.

Proč to zmiňuji.

Výsledek dlouhodobějšího cvičení pranajámy může vypadat např. 6 nádech, 6 zádrž, 12 výdech, 24 zádrž (po výdechu).

Tím chci naznačit, že lze zásadním způsobem ovlivnit uvolněnost. Dechový cyklus pak vychází asi na 1,5 dechů za minutu.

To je proti 14 dechům už dost velký rozdíl. Samozřejmě má takové cvičení vliv i na tepovou frekvenci a všechny vnitřní pochody (včetně mysli).
 

Přirozené zastavení dechu - zatajení dechu
 

Dech většinou zatajíme při venkovním impulsu. Otevření výhledu do krajiny, uvidění krásy, většinou doprovázené výrazně kladnými emocemi. Co se při tom děje? Vše se zastaví. Mysl ztichne, takzvaně zkoprníme a vnímáme ono "něco", kvůli čemu "stojí za to žít". Většinou si myslíme, že je to z důvodu venkovního impulsu - ten stav "vnímání Toho" při zatajení dechu. Ale zkusme se na to podívat obráceně. Co když je to naopak? Co když tím, že se při zatajení dechu uvnitř uvolníme, uklidníme a jakoby "přestaneme vnímat" změny, pohyby, napětí, nastává ten správný obrat?

A to je prosím celý fígl zádrží dechu. Pokud se nedostaví stav "jemného okouzlení", "jemné blaženosti", "všeobjímající lásky", nejsme dostatečně uvolněni a používáme násilí. Jakmile násilí ustane, objeví se tento "stav" samovolně.

Mezi námi, tento stav je naší přirozeností a podstatou, nemůžeme o něj přijít. Jen jej přes neustále vnímané napětí, pohyb nevnímáme.

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...


07. 08. 2019:

Zakladatel ODS a hudebník Petr Štěpánek: "Když policie mlátí lidi v Moskvě nebo v Hongkongu, naše média se mohou přetrhnout. Když policie mlátí lidi v Barceloně nebo v Paříži, není třeba to ukazovat...
Když policie mlátí lidi v Moskvě, ministr zahraničí Petříček spěchá psát protestní nótu. Když policie mlátí lidi v Paříži, ministr zahraničí Petříček ani nemukne. Už tomu rozumíte?
Vítejte v Zemi dvojího metru!
"

Celý článek...


24. 07. 2019:

Ivan Hoffman: "Osobní zkušenost je nepřenosná, a ti, kteří pamatují časy, kdy si u nás lidé byli vcelku rovni, byť v nedostatku, jsou nekompatibilní s generacemi, které už za samozřejmost považují hlubokou sociální nerovnost a nespravedlnost a mají za přirozené, že je člověk člověku vlkem. Kdo pamatuje časy, kdy „bez práce nebyly koláče“, těžko akceptuje generace, které pracujícím člověkem pohrdají. Budoucnost samozřejmě patří mladým, ale nějaký čas ještě, zahleděni do mobilů, budou zakopávat o nás, co jsme tu zbyli jako svědci zaniklého světa...
Odkaz 17. listopadu je dávno „zavražděn“ jeho protagonisty, takže by zmínění pánové
(Zeman a Babiš) museli zamordovat mrtvolu. Přiznávám, že mi to nekonečné okopávání premiérových a prezidentových kotníků už připadá trapné...
To, co se označuje termínem liberální demokracie, není nic jiného, než starý známý kapitalizmus, který dnes má globální ambice. Liberální demokracie je prorežimní ideologie, podporovaná mediálním mainstreamem a jak je tomu za všech režimů, i ten liberálně demokratický je o sobě pevně přesvědčen, že je něco lepšího, respektive to nejlepší, k čemu společnost mohla dorůst...
Z jedné strany jsme svědky toho, jak se bagatelizují tradice a boří přirozený řád, z druhé strany dostávají zelenou nejrůznější deviace a devianti. Považuji liberální demokracii za politický nešvar, kterému je nejvyšší čas se vzepřít obranou přirozeného světa..
"

Celý článek...


22. 07. 2019:

Vidlák: "Před několika dny jsem si přečetl u Terezy Spencerové, že americké děti se nejvíc chtějí stát youtubery a čínské děti se nejvíc chtějí stát astronauty. Tedy tchaikonauty. Petr Kubáč uváděl v jednom ze svých článků krásný příklad proč dnes tolik lidí studuje sociologii, ale skoro nikdo se nechce stát instalatérem. Inu, pokud vám jako instalatérovi potečou trubky, tak všichni vědí, že jste blbec. Když jako sociolog budete celý život kecat kraviny, nikdo to nepozná...
Inu, všichni chtějí být youtubery, sociology, manažery a to proto, aby se nepoznalo, že nic neumějí a k ničemu vlastně nejsou...
"

Celý článek...


20. 07. 2019:

Sobotní postřehy Terezy Spencerové:
• nejvíc amerických a britských dětí se chce stát youtubery, zatímco nejvíc čínských dětí astronauty… fascinující…
• Huawei už nehledá náhradu za operační systém Android od Googlu… vlastní operační systém Hongmeng ponechá pro použití mimo smartfouny… znamená to, že Trumpova administrativa Googlu povolila s tím „supernebezpečným“ Huawei dál spolupracovat?...
• Rusko vede tajné rozhovory s Nizozemskem v souvislosti s vyšetřováním tragédie malajsijského boeingu z roku 2014 nad Donbasem… o čem? nikdo neví, je to tajné…
• jen co USA kvůli nákupu ruských protiraketových systémů S400 vyřadily Turecko z programu stíhaček F35, přišlo Rusko s nabídkou stíhaček Su35…

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!