Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 04. 08. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Rudyard Kipling:
Moc bez odpovědnosti je odvěkou výsadou kdejaké běhny.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2586x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2541x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2541x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2437x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Dej mi to, o čem doma nevíš


Lída Mandelová - Sebepoznání - 13. 03. 2010 (5764 přečtení)

warrior

Pohádky často symbolicky vyjadřují některé skutečnosti, které nám život přináší. Situace podobné té, v níž se ocitne pohádkový hrdina: „Dej mi to, o čem doma nevíš!“ Obvykle ochotně kývne… aby pak následovalo dlouhé a hořké „Kdybych to jen býval věděl…“

Jak často se něco podobného stává i nám?  
Častěji, než bychom si mysleli. 
 Tradiční duchovní nauky člověka nabádají ke sledování obsahů vědomí a neztotožňování se s nimi. Vliv nevědomí (podvědomí) ale působí, že někdy i mnohaletý výcvik v prohlubování všímavosti k mysli a nad myslí v buddhistických klášterech nevede k cíli. Podobnou zkušenost udělali i dva současní významní duchovní učitelé, Jack Kornfield a Stephen Wolinsky. Vystudovali rovněž psychologii, která vysvětluje a umožňuje rozpoznat, proč tomu tak je, a ukazuje různé cesty, jak lze nevědomé obsahy převést do vědomí.

Z toho, co se v našem životě děje, si ve svém vědomí totiž uvědomíme jen velmi malou část; daleko víc se toho průběžně ukládá v nevědomí (podvědomí). Uvědomujeme si jen to, na co zaměříme svou pozornost; uloží se nám ale komplexní obraz, tedy i to, čeho jsme si nevšimli. Podstatné je, že i to nepovšimnuté, co jsme už dávno zapomněli a o čem tedy nevíme, se v nás každodenními situacemi aktivuje a my tak reagujeme nejen vědomě, ale i podvědomě: naše myšlenky jsou podbarvovány instinktivními reakcemi, které tvoří stálý nenápadný doprovod našeho myšlení. Jaké emoce to budou, závisí na tom, jaké archetypy se v nás okolnostmi zaktivují.

Archetypy coby projevy dynamiky kolektivního nevědomí se v nás aktivují v podobě sklonů, tendencí; jsou to instinktivní apriorní formy, které se mohou stát vědomými teprve druhotně. Ovlivňují nás spontánně a určují naše vnímání a prožívání světa. Jejich vnější podoby a projevy jsou značně proměnlivé, mají kolektivní povahu a vyskytují se po celém světě. Projevují se ve snech, vizích, ve fantazii, v umění a především v životních situacích. Konkrétní obrazy archetypů jsou silně ovlivněné a modifikované naší životní zkušeností a kulturou, ve které vyrůstáme a žijeme.

Archetypů existuje celá řada: Matka, Otec, Anima, Animus, Moudrý stařec, Kejklíř, Hrdina, Panna, Dítě, Persona, Stín a další. Tyto podoby energie ožívají v našem nevědomí v jednotlivých životních situacích a my, aniž to tušíme, jednáme pod jejich vlivem.

Archetyp sám o sobě není ani dobrý, ani zlý, je neutrální jako jiné přírodní jevy, tak jako vítr nebo voda. Jeho buď pozitivní nebo destruktivní vliv záleží na tom, jestli mu podlehneme, protože si neuvědomujeme a tudíž ignorujeme jeho působení, nebo jestli si ho začneme uvědomovat, respektovat a brát ho v úvahu. Dokud si působení archetypů neuvědomujeme, ovlivňují nás mnoha způsoby. Nejvýraznější to bývá v krizových obdobích, nebo když v našem životě dochází k významným změnám, mohou nás ale ovlivňovat prakticky neustále. Vyvolávají v nás silnou citovou odezvu tak jako ve většině lidí od nepaměti.

Když se člověk snaží chovat ušlechtileji, než odpovídá jeho skutečné psychické konstituci, a potlačuje v sobě, co považuje za nežádoucí, tyto povahové rysy ožívají coby jeho Stín, který je pro dotyčného zcela neviditelný. Lze ho rozpoznat jen nepřímo: vyvolává iluzi, že příčinou nesouladu jsou osoby kolem něho, do kterých si svoje sklony promítá. Tak se náš vnitřní nesoulad zhmotňuje a začne být viditelný teprve v mezilidských vztazích a v konfliktech, které vznikají jako důsledek projekcí našich sklonů na druhé. Současně s pocitem uvolnění, provázejícím projekci, se objevuje i obava z nositele projekce. Člověk se nejvíc obává svého vlastního Stínu, a to i tehdy, když se projekcí osamostatní a objeví se tak venku, na protivné straně. Projekce nevědomých složek vlastní psychiky přináší úlevu, cenou za ni je ale ztráta schopnosti sebereflexe: méněcenní a zlí jsou teď ti kolem.

Když například žena potlačí svou mužskou, jangovou energii, není schopná ji používat uvážlivě a přiměřeně, způsobem, odpovídajícím dané situaci. Může být zpočátku naprosto poddajná, neumí dát najevo svoje vlastní touhy a potřeby, na druhé straně se ale může začít chovat direktivně a tvrdě jako muž a nakonec může dojít i k trvalé posedlosti Animem, v moderní době poměrně časté: Animus takové ženy se umí projevovat jen v nediferencované, primitivní podobě.

Analogicky to probíhá, když muž nemá rozvinuté vnímání a prožívání Animy, své ženské stránky. Je-li potlačená nebo nerozvinutá, muž nedokáže diferencovaně projevovat svou citlivost, jinovou kvalitu své energie. Kontakt s ženami v něm probouzí skrytý pocit ohrožení a jeho nevědomí zareaguje v sebeobraně zdánlivě racionálním způsobem, při němž dokáže bez skrupulí zašlapat do země každý projev, který nechápe; v případě pozitivní projekce se naopak koří ženskosti v idealizované podobě, kterou si promítne do některé vnější postavy.

Promítáme-li na druhého to, co si nechceme u sebe přiznat a co u sebe odmítáme, svůj Stín, začne nás chování druhého člověka nevysvětlitelně dráždit, objevuje se i silný pocit nevraživosti. Obluzenost spojená s projekcemi může vést dokonce až k nenávisti, končící vraždou.

Při pozitivní projekci jde o promítání vlastních nerozvinutých kvalit na druhé. Pak tím úžasným a dokonalým je ten druhý, objevují se pocity obdivu, dokonalé shody a bezmezné obětavosti a lásky k němu, vedoucí až za hrob.

C.G.Jung upozorňuje, že nevědomí se zpočátku projevuje jen v podobě projekcí a že jen touto oklikou můžeme začít rozpoznávat obsahy nevědomí a integrovat je. Čím víc nás u druhého něco dráždí nebo naopak fascinuje a okouzluje, tím je pravděpodobnější, že dotyčná vlastnost se týká především nás samých, že je v nás potlačená nebo nerozvinutá, a tím spornější je míra, v níž se vyskytuje u toho, na koho ji promítáme.

Naše vědomé já má za úkol uvědomit si způsoby, jakými nás tyto nevědomé archetypické energie ovlivňují. Projekce, k nimž dochází nevědomě, se tak postupně mohou stát nástrojem umožňujícím sebepoznání.
 

 

O archetypech, jejich charakteristikách, projevech, jak nás ovládají a jak lze je rozpoznat, se můžeme dočíst na příklad zde, v knihách C.G.Junga, jungiánských a postjungiánských psychologů. Působením archetypů na člověka, který je součástí holisticky strukturovaného vesmíru, se zabývá i transpersonální astrologie.

 

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
22. 07. 2020:

Spisovatel a etnolog Mnislav Zelený-Atapana: "Dřív byl v tramvaji či autobusu řidič, konduktér a revizor. Ve vlaku byl mašinfíra, konduktér a revizor. Každý se staral o svůj díl práce celého provozu. Jak začneme na jednu osobu navlékat další a další činnosti, abychom takzvaně ušetřili, nemohou se soustředit na tu svou hlavní činnost a mohou přijít závratné chyby a neštěstí..."

Celý článek...


24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!