Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 15. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Machiavelli:
Cizí vojsko je nejhloupější obranné opatření, jaké svět zná.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2521x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2494x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2483x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2385x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Odpovědi 14. dalajlámy na otázky, položené obyvateli kontinentální Číny během videokonference 4. ledna 2011.


Anna Servanská (překlad) - Duchovno - 26. 01. 2011 (4191 přečtení)

Kdo  má chuť, může pojmout tyto odpovědi jako čítankový příklad, jak zásady Buddhovy Spásné osmidílné stezky uplatnit ve světě jedenadvacátého století.


Otázky, které byly položeny Jeho Svatosti Dalajlámovi lidmi z různých měst kontinentální Číny 

1. Vaše Svatosti, jaký je váš názor naNgabo Ngawang Jigme? To byl delegát, jehož jste vyslal k vyjednávání  s Lidovou republikou Číny a také člověk, který podepsal 17 ti bodovou Dohodu  (z roku 1951). I když jste mu neudělil plnou moc (k podpisu Dohody), později jste tuto dohodu akceptoval. Nakonec byl vůči vám  nejčastěji v opozici a ve sporu o Tibet jednal jako kdyby  byl mluvčí čínské vlády.

Jeho Svatost Dalajláma: Znal jsem Ngaboa již před rokem 1950. Lidé, kteří tehdy Ngaboa znali, ho považovali za čestného člověka, bezúhonnou osobu. Také já jsem pokládal Ngaboa za pokrokového a důvěřoval jsem mu. Patřil tehdy mezi hlavní osoby, které měly mou důvěru a spoléhal jsem na něho. Když jsem se s Ngaboem setkal ve Lhase  po podpisu Dohody, řekl mi, že byli dohnáni k podpisu Dohody, protože pokud by odmítli podepsat, vyústilo by to v „ozbrojené osvobození“ Tibetu.  Cítil proto, že „mírové osvobození“ bylo lepší, než „ozbrojené osvobození“. Zároveň řekl, že ačkoli měli oficiální pečeť guvernéra Čhamdo, nepoužili ji. Místo toho museli použít padělanou pečeť,  kterou opatřila čínská vláda.

Podobně, když Teng Siao Ping  v roce 1979  ukázal značnou flexibilitu, vyslal jsem do Tibetu delegaci, která měla zjistit faktický stav. Když se tehdy moji vyslanci  setkali s Ngaboem, řekl jim, že si je vědom skutečnosti, že ani v časech dynastie Quing ani  za vlády Kuomintangu místní území na teritoriu Ganden Phodrang (vláda Tibetu) nikdy neplatila daně. Ngabo tak zcela jasně projevil svůj patriotismus.

Podobně  během zasedání Lidového kongresu Tibetské autonomní oblasti v roce 1989 Ngabo vyvrátil jako fakticky nekorektní tvrzení oficiálního čínského listu, že všechna rozhodnutí o dosazení 14. Dalajlámy a o záležitostech,  souvisejících s jeho identifikací a uznáním   učinila vláda v Nankingu (Kuomintang). Ngabo prohlásil, že reinkarnace Dalajlámy byla uznána regentem Tibetu v souladu s náboženskou tradicí  a že se ustanovujícímu obřadu nepředsedal nikdo cizí. Ngabo řekl, že výše zmíněná tvrzení nejsou pravdivá, jak též  oficiálně prohlásil Kuomintang. Přestože jsem v době instalace nebyl plnoletý,  stále si živě vzpomínám na reprezentanty Britské Indie, Číny, Nepálu a Bhútánu, kteří seděli všichni bez výjimky v jedné řadě.  Ngabo tak postupoval v této věci  jak nejlépe mohl, aby objasnil, co se skutečně událo. Po jeho úmrtí jsme organizovali vzpomínkovou slavnost. Někteří z našich přátel vzpomínkovou slavnost na něj  kritizovali jako nepatřičnou. Všichni víme, že lidé  v obavách  jsou vzhledem k okolnostem nuceni hovořit diplomaticky. To je důvod, proč jsem mu vždy zcela důvěřoval. Přestože není  mezi námi, vždy se za něj modlím. 

2. Vaše Svatosti,  ztratil jste kontrolu nad chováním některých Tibeťanů v exilu? Co si o tom myslíte, pokud k tomu dochází a jak s tím naložíte?

Jeho Svatost Dalajláma: Více než 150.000 Tibeťanů žije v exilu, z toho patrně 99% sdílí společné a opravdové obavy  o vývoj v Tibetu.  Samozřejmě bude rozdíl v názorech  a musí být, když je zde demokracie . Říkám svému národu, že mají právo na svobodu slova a svobodu myšlení a že se mají vyjadřovat svobodně. Takže   vzniknou různé názory. Například Kongres tibetské mládeže. Bojují o nezávislost a kritizují naši politiku střední cesty. Během mých příležitostech setkání s nimi jim říkám: “Čínská vláda se domnívá,  že bych měl některé z vás zatknout”, ale zde ve svobodné zemi to nemůžeme učinit a já bych nikdy takovou věc neudělal.

3. Další otázka, můj učiteli, je zápas s komunistickou Čínou pomocí  nenásilí a pravdy (ne- spolupráce) efektivní?

Jeho Svatost Dalajláma: Říkám Tibeťanům stále  totéž. A chci zde připomenout, že i když stále zastáváme politiku střední cesty založenou na nenásilí, jež dosud neměla hmatatelné výsledky v dialogu s čínskou vládou, pomohla nám získat silnou podporu čínské inteligence, studentů a těch, které zajímá realita a uvědomují si ji. To je výsledek mého úsilí.

Jednání  s čínskou vládou je obtížné, myslím ale, že navzdory naší nemožnosti udržovat širší kontakty s čínskými intelektuály a veřejností, naše stanovisko získává jejich podporu, která dále poroste. Bylo to několik měsíců po události v  Tchien-an-men, kdy jsem byl shodou okolností v USA  a na Harvardské univerzitě jsem se setkal s několika čínskými přáteli. Poté, co jsem jim vysvětlil náš postoj, ujistili mě, že kdyby stanovisko dalajlámy znal, celý čínský národ by jej podporoval.

4. Vaše Svatosti,  vysvětlete prosím, zda je dovoleno reformovat systém reinkarnace lamů? Neodporuje takováto reforma Buddhovu učení?

Jeho Svatost Dalajláma: Úvodem bych požádal tazatele, aby si přečetl něco z Buddhova učení, obsaženého v Kagyur  (učení Buddhy) a v Tengyur (Komentáře buddhistických mistrů). Obyčej poznávání reinkarnovaných lamů nevznikl v Indii. Tradice  reinkarnace lamů se nevyvinula také v mnoha buddhistických zemích – v Thajsku, Barmě a v Číně. Je tam systém, podle něhož se pozná někdo jako reinkarnace osvícené bytosti, ale uznání někoho jako tulkua nebo lamy neexistuje. V Tibetu  došlo k vůbec  prvnímu uznání  reinkarnace  u malého dítěte, jež si jasně vzpomínalo na svůj minulý život a to se prokázalo také jako pravdivé. Časem se tento systém pomalu a postupně přeměnil v téměř sociální strukturu  společnosti. To je důvod, proč jsem dal na vědomost, že mezi tulkuem a lamou je rozdíl. Lama nemusí být tulku a tulku nemusí být lama, někdo však může být obojí, lama i tulku. V důsledku vlastního studia a praxe může být někdo označen jako lama. Některý tulku i bez této standardní výchovy požívá sociální status ve jménu dřívějšího lamy .Existují mnozí, jimž chybí kvalifikace lamy a způsobují dokonce pohoršení. Takže jsem již přibližně před čtyřiceti lety začal říkat, že je  třeba mít systém, který by reguloval uznání tulku. Čili mít množství nekvalifikovaných není dobré. 

To, že se  zabývám  systémem reinkarnace, považuji  za službu Buddhovu učení. V případě reinkarnace Dalajlámy  čtyřsetletá tradice uznávání Dalajlámy jako duchovního a zároveň světského vůdce skončila přímou volbou politického vedení,  uskutečněnou Tibeťany v exilu v roce 2001. V mém  oficiálním prohlášení v roce 1969 jsem oznámil, že pokračování nebo zrušení instituce Dalajlámy bude rozhodnutí Tibetského lidu.  V budoucnosti se rozhodne, zda mít reinkarnaci Dalajlámy a zda je jí třeba, vždyť není nutné vždy následovat předešlé precedenty, můžeme jednat v souladu se vzniklými okolnostmi. To je v souladu s Buddhovým učením a nejde to proti němu. Pokud se vyjadřuji  k možnostem reinkarnace lamů obecně a k reinkarnaci dalajlámy zvláště, někteří Tibeťané sídlící v Tibetu a někteří čínští přátelé pochybují, zda je to v souladu s naší náboženskou tradicí.

5. V současnosti je v Číně dost lidí, u nichž je hluboce zakotvena zloba a nepřátelství vůči vám. Co  byste jim řekl?

Jeho Svatost Dalajláma: V jednu dobu byl dalajláma označen jako démon. Několikrát jsem byl dotázán, co si myslím o tom, že je dalajláma nazýván démonem, takže jsem jim v dobré náladě řekl: „Jsem démon a mám na hlavě rohy“.

Je to pochopitelné, protože čínskému lidu jsou dostupné pouze jednostranné a překroucené informace. Při štafetě olympijské pochodně jsem zvlášť zdůrazňoval odpovědným činitelům, že Olympijské hry jsou chloubou  1.3 bilionů čínského lidu a  požadoval, aby v žádném případě nevznikl problém. Ještě dříve, než Čína získala právo uspořádat Olympijské hry, se mě novináři během mé návštěvy v hlavním městě USA,Washingtonu, D.C., dotazovali na mé stanovisko. Pravil jsem jim, že vzhledem k tomu, že Čína jako nejlidnatější země s bohatým kulturním dědictvím a dějinami si pořádání Olympijských her zaslouží.  To je konstatování faktu.

Přesto čínská vláda masivně publikovala, že jsme vytvářeli překážky Olympijským hrám. Vzhledem k takové propagandě čínský lid nemůže mít přehled o celé situaci a tak jim to nemůžeme mít za zlé.

Na druhé straně je ve světě mnoho lidí, kteří mě respektují. 

Proto bych rád požádal čínské bratry a sestry, aby pečlivě ověřovali podrobnosti a zkoumali informace, které získáváte ze všech zdrojů. Když se setkávám s čínskými studenty, říkám jim,že by,  jsouce ve svobodné zemi, měli naplno používat jak svých očí, tak uší.

6. Pokud víme, ústřední vláda Čínské republiky se zúčastnila výběru a instalování reinkarnovaného dalajlámy. Takže, Vaše Svatosti, Čínskou republiku, sídlící na   Tchaj-wanu uznáváte,  a jaký podle vás bude zase mít tchajwanská vláda vliv na proces reinkarnace?

Jeho Svatost Dalajláma:  To je podobné, jako výše uvedené vysvětlení k Ngaboovi. Když jsem na Tchaj-wanu,  obvykle podporuji heslo „jedna Čína“. Ale rozhodnutí jestli chtějí být v budoucnosti spojeni,  záleží koneckonců na lidu kontinentální Číny a Tchaj-wanu. Co je důležitější, je  plně uchovat tchajwanskou demokracii, jeho silnou ekonomiku a dobrou úroveň vzdělání. To je to, co obvykle zdůrazňuji.

Wang Lixiong: Na tomto virtuálním setkání  s dalajlámou jsme se jen nemohli, jak pravila Jeho Svatost, očichat. Použití internetu v 21. století považujeme ve stycích s Vaší Svatostí za velmi důležité. Jestliže se domníváme, že jsou tato setkání pro  čínsko-tibetské vztahy  a pro vzájemné porozumění významné, pak myslím a doufám,  že se jich v budoucnosti čínští vzdělanci a zainteresovaní lidé zúčastní.Tashi Delek.

Jeho Svatost Dalajláma:  Velmi dobře. Jestli vám to vyhovuje, jsem vždy k dispozici a plně připraven ke spolupráci s využitím moderní technologie a připraven vyjasnit pochybnosti čínských přátel. Vždy říkám:  “Han zang da tuan jie” (přátelství mezi Číňany a Tibeťany).

Jestliže budeme mít příležitost  často uspořádat podobná setkání a interakce, pomůže nám to vybudovat skutečnou důvěru a vzájemné porozumění. Nejsme schopni vybudovat důvěru pokud zůstáváme navzájem vzdáleni. Čím jasněji budeme diskutovat o našich východiscích, tím více vzájemné důvěry získáme. Je-li důvěra,  budou také přátelské vztahy a s přátelstvím lze vyřešit i problémy, které se vyskytnou.

Vidíte jasně mou tvář? Vidíte mé šedivé obočí?  Na shledanou Tashi Delek. Děkuji vám

Poznámka překladatele do angličtiny: Přeloženo z tibetského originálu. V případě jakékoli  nejasností považujte prosím tibetštinu za  finální a autorizovanou

 

Zdroj:http://bit.ly/gbm2Qm)
Český text: Anna Servanska

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!