Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 22. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Karel Schwarzemberg:
Tragedií této země je skutečnost, že nemůžete věřit ani těm, které jste osobně podplatil

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2607x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2412x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2365x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2305x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Koloběh zodpovědnosti


Petr Kubala - Společnost a vztahy - 09. 03. 2012 (3560 přečtení)

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.KOLOBĚH ZODPOVĚDNOSTI

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.

Může zde fungovat podobný princip jako ve velkých organizacích, kdy se vám v pozici zákazníka můžete dostat do zajímavé situace. Mluvíte např. s někým na přepážce a žádáte změnu v nějaké části smlouvy, nebo byste si přáli upravit cenu. Obchodník vám odpoví: „To je tak nastavené, do toho já nemůžu zasáhnout. To já nemohu změnit.“ Vám by pomohlo jednat s někým, kdo věc změnit může, ale ten člověk je pro vás nedostupný. Chtěli byste se zlobit, ale na toho člověka, který s vámi jedná, se zlobit nemá smysl, protože ten za to nemůže a zlobit se na někoho, ke komu se nemůžete dostat, nemá smysl. Tak se vám stane, že pokrčíte rameny a dané podmínky přijmete za hotové a neměnné. Stanete se obětí rozložené zodpovědnosti.

Jak to funguje v koloběhu společnosti? Lidé většinou mají nějakou primární motivaci, která řídí jejich jednání a ostatní faktory se k ní nějakým způsobem přidružují. Zkusme si pojmenovat některé společenské skupiny.

Motivace „mocných“ je více moci a bohatství. Tito vlastně mohou být na začátku, nebo v rozhodujícím článku řetězce, neboť mají největší podíl vlivu na uskutečnění nebo zabrzdění realizace nějakých nápadů. Kde ale hledat zodpovědnost u lidí, jejichž primárním motivem je získat více moci a bohatství?

Ale začněme od začátku. Vědci a vynálezci mají motivaci na něco přijít, něco pochopit, něco vynalézt. Bylo pro mě zajímavé slyšet na jedné debatě o jaderné energii, kde byly různě zaměřené strany. Zástupce vědeckých kruhů podotkl: „My se nezabýváme tím, jestli je to správné nebo špatné. My se zabýváme otázkou: „Za jakých podmínek to bude fungovat?“ Od jiných vědců můžete slyšet: „Mým úkolem není řešit, jak konkrétně se můj výzkum využije. Mně zajímá to, že na to přijdu a že posunu poznání dál.“ Poznání samo o sobě je v pořádku.

Jenže, pak se do věci vloží „kalkulátoři“ a ti spočítají, jestli a za jakých podmínek je možné na dané věci vydělat. Pokud najdou cestu jak ano, „mocní“ dají pokyn „manipulátorům“, aby vytvořili poptávku u spotřebitelů. Manipulátoři si „hrají“ - tvoří kampaně, reklamy, svou práci často dělají proto, že je baví, líbí se jim dělat hezky vypadající, oslovující, ohromující věci. Pokud se jim povede vytvořit poptávku, objeví se „výrobci“. (Do této části se někdy vloží i „zákonodárci“, kteří určitou potřebu lidí mohou uzákonit a nařídit – např. přilby na kole nebo dětské sedačky v autě.) Motivace výrobců je vyrábět a na otázku „proč?“ nebo „k čemu je to dobré?“ odpoví: „Lidi to chtějí. My „jen“ uspokojujeme přání a touhy lidí.“ „Prodejci“ už to pak „jen“ prodávají a dodávají.

Tak nějak se stává, že je na světě spoustu zbytečných a nesmyslných věcí, které lidí kupují a mají pocit, že je potřebují.

Logicky by člověk řekl, že nebýt manipulátorů a mocných, celý koloběh by se vůbec nerozběhl. Jenže u těchto dvou skupin jde zodpovědnost za celek, případně jiné oblasti etiky, do pozadí a nelze je očekávat. Jaká tedy zbývá šance? Že koloběh přeruší lidé na jiných úrovních. Říká se, že zodpovědný může být spotřebitel, ale jak, když je zmanipulovaný? Zodpovědný by mohl být výrobce, kdyby řekl, že danou věc nebude vyrábět, protože mu přijde zbytečná, nevhodná, škodlivá... Ale když to lidi chtějí...

Zodpovědný by mohl být prodejce, ale ten se jen z toho, co je k mání, snaží vybrat to nejlepší, ale po smyslu celého prodeje a dopadu na okolí se ptá málokdy, neboť by neměl z čeho žít. A vědec či vynálezce? Ten přece posouvá poznání a nepřísluší mu rozhodovat o tom, jak bude využito.

Každý má v tom koloběhu možnost říci „ne“ a svým dílem zastavit nějaký řetězec. Akorát v tom množství zúčastněných si jednotlivec připadá často tak bezvýznamný, že radši mávne rukou a přidá se k ostatním. Jenže ať to probírám, jak to probírám, největší šance na zodpovědné „ne“ můžeme hledat právě u jednotlivce, neboť ten je nejsvobodnější ve své volbě. Svobodnější než organizace či skupina, která už vždy zohledňuje a zastupuje určité zájmy. Proto mám pocit, že jsme každý z nás velmi významný a že na našem drobném „ano“ či „ne“, která denně dáváme desítkám věcí v našem životě, hodně záleží.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!