Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 31. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Deborah Eisenbergová, americká spisovatelka:
Američané jsou jediný národ na světě, který věří své vlastní propagandě.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2880x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2819x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2806x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2481x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2435x)
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2399x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Čajová mysl


Ukázka z knihy - Sebepoznání - 22. 02. 2009 (4301 přečtení)

čajový obřad

Je obrovský rozdíl mezi pitím ranního šálku čaje s plným soustředěním a pitím čaje při promýšlení plánů na celý den. Výraz „čajová mysl“ vyjadřuje zenové kvality uvědomění, které byly inspirovány japonským čajovým uměním - harmonie a jednoduchost, mysl, která je v klidu, ale je bdělá - plně soustředěná na současný okamžik. V průběhu čajového obřadu se pozornost zaměřuje na současnost, protože toužíme vychutnat jednotlivé detaily celé situace: chuť čaje, aroma vonné tyčinky, zvuk metly, kterou hostitel šlehá prášek zeleného čaje…


Uklidníme se, abychom vychutnali elegantní pohyby, tichou komunikaci, jednoduchost místnosti, krásu každého předmětu, který s čajovým obřadem souvisí. Mysl se vyprázdní a každý pohyb získá na významu. Pozornost zachycená v bezčasovém prostoru se důvěrně ovíjí kolem každé činnosti. 

V čajovně nemá nikdo na ruce hodinky. Soustředíte se na přítomnost a zapomínáte na čas. Neexistuje jiné téma než to, které bezprostředně souvisí s prožitkem čajového obřadu. Není nic než přítomnost. Jste přítomni prostému okamžiku i v případě, že jste mimo čajovnu, v čajové kuchyňce, kde se všechno připravuje a umývá. Tam vás nikdo nevidí, vy si ale přesto udržujete vědomé vnímání, jako kdybyste právě servírovali misku s čajem hostům v čajovně.

Když se tato nadčasová přítomnost rozšíří mimo čajovnu, do běžného života, inspiruje vás k větší vnímavosti. Jsme schopni lépe prožívat každodenní zkušenosti - žijeme přítomností, neutíkáme k okamžiku, který nastává, ani neulpíváme na tom, který pomíjí, prostě jsme bdělí k současnosti.

Když jsem se před několika lety zabývala čajovým obřadem, stále častěji jsem byla svědkem toho, jak se čajová mysl rozlévá z čajovny do běžného každodenního života, a to dokonce i na Manhattanu, kde jsem čajový obřad studovala. Když jsem vycházela ze školy, procházela jsem ulicemi s vědomým vnímáním a uvědomovala si koláž zvuků, obrazů a pachů města. Tyto vjemy jsem dokonale rozlišovala, neútočily už na mou mysl ze všech stran najednou. Každá věc, kterou jsem míjela, se stala způsobem, jak zaměstnat smysly, jeden po druhém, a já v tom nacházela zalíbení, které vycházelo odkudsi z hloubky…

Vědomé vnímání není svázáno očekáváním a návyky, není zatíženo minulostí, a proto nám umožňuje vidět tak, jako by to bylo poprvé. Zen označuje schopnost vnímat staré a známé věci jako nové, ba dokonce překvapující, pojmem „mysl začátečníka“. Mysl začátečníka udržuje vnímání svěží.

Toto svěží vnímání má neurologický základ. Když vidíme nebo slyšíme něco, co už známe - jako například tikot hodin v ložnici, nebo dennodenně se opakující výhled cestou do práce - naše mysl to obvykle zaregistruje a vnímá pár minut, potom „vypne“ a na tento vjem už nereaguje. Našemu mozku nestojí za to investovat energii do vnímání starých známých věcí.

Mozek ale živě zareaguje vždycky, když se objeví něco nového nebo neobvyklého, jeho aktivita se při takovém soustředění vystupňuje jako u znuděného malého dítěte, které náhle zpozoruje něco vzrušujícího, třeba jiné dítě nebo psa. Zrychlení mozkové činnosti se objeví vždycky, když zaregistrujeme něco nového. Tato aktivita se nazývá orientační reakce - je to nervový ekvivalent mysli začátečníka. Zvýšený zájem trvá tak dlouho, dokud se mozek s novou věcí neseznámí. Jakmile ji mozek zařadí do odpovídající kategorie, opět vypne.

Nuda je příznak nízké hladiny pozornosti. Když se nudíme a náš zájem opadá, snižuje se i naše mozková aktivita. Jeden z příjemných rysů změny a novinky naopak spočívá ve zvýšené pozornosti - a vystupňované mozkové aktivitě, kterou přinášejí. V takovém nervovém vzruchu spočívá naše radost z novinek, ať už se jedná o nové oblečení, cestu do exotické země nebo jen jiné postavení nábytku v místnosti.

K tomu, abychom mozek probudili, nemusíme změnit prostředí - stačí, když zbystříme pozornost k tomu, co v našem okolí už je. Dokonalá soustředěnost je antidotem nudy. Vědomé vnímání mozek probudí a nastartuje orientační reakci… vnímání se stává citlivější, barvy se zdají jasnější a vnitřní svět je dosažitelnější... percepční zpracování je přesnější a rychlejší, empatie výraznější, introspekce a intuice dokonalejší.

Když se prvně setkáme s něčím, co nás zaujme, naše přirozená pozornost je otevřená a bystrá, naše soustředění absolutní. Vědomým vnímáním se můžeme rozhodnout pohlížet na život se stejně bystrou a stálou pozorností. Vědomé vnímání nám dává schopnost duševně prožívat každý okamžik tak, jako by probíhal prvně.
 

Naše emoční návyky

Vědomé vnímání zdokonaluje schopnost vidět věci takové, jaké jsou, a to od jednoho okamžiku ke druhému. Je to způsob, jak rozšířit možnost uvědomění a zdokonalit jeho přesnost. Umožňuje nám ponořit se hlouběji do podstaty okamžiku, vnímat ji přesněji, než nám umožňuje běžná pozornost…

Vědomé vnímání nás může přivést k porozumění emočním vzorcům a tím nám pomůže najít způsob, jak se oprostit od zakořeněných fixací a destruktivních návyků.

Naše pozornost obvykle divoce přeskakuje z jedné oblasti na druhou vlivem náhodných myšlenek, probleskujících vzpomínek, zajímavých nápadů, záblesků něčeho, co jsme právě viděli, slyšeli nebo vnímali nějakým jiným způsobem. Vědomé vnímání je naopak velmi odolné vůči jakémukoliv rozptylování, je to vytrvalé soustředění na pohyb, který probíhá přímo v mysli. Není zachváceno a uneseno náhlou myšlenkou nebo pocitem, ale vytrvale sleduje myšlenky a pocity v takovém sledu, v jakém přicházejí.

Klíčovým vědeckým objevem, z něhož emoční alchymie vychází, je poznání, že vědomé vnímání přesunuje mozek od rušivých emocí k pozitivním a že mozek je tvárný po celý život, je schopný se změnit, když zpochybníme staré návyky. Neurologie také odhalila, že máme zásadní možnost volby - magickou čtvrtinu vteřiny, během níž můžeme odmítnout sebezničující emoční impuls… Podrobně popíše emoční obrysy např. obavy z opuštění, při níž jsme trvale pronásledováni pocitem, že nás partner opustí, nebo pocitu zranitelnosti, iracionální obavy z toho, že sebemenší neúspěch v práci povede k tomu, že skončíme jako nezaměstnaní bezdomovci.

Existuje deset základních schémat (a bezpočet jejich variant) - většina z nás má jedno nebo dvě z těch základních, ale mnozí z nás mají do určité míry vyjádřena i další. Mezi další často se vyskytující schémata patří: neschopnost být milován - obava z toho, že nás ostatní zavrhnou v okamžiku, kdy nás opravdu poznají; nedůvěra - neustálé podezření, že ti, kteří jsou nám blízcí, nás zradí; sociální vyloučení - pocit, že nikam nepatříme; selhání - přesvědčení, že v ničem, co děláme, nejsme schopni uspět; podmanění - neustálé podvolování se přáním a požadavkům druhých; vyvolenost - pocit, že člověk je vlastně výjimečný, a tudíž se vymyká běžným pravidlům a omezením.

První aplikace vědomého vnímání spočívá v tom, že se naučíme sami v sobě rozpoznat jedno nebo více z těchto schémat - pomůže nám, když si prostě uvědomíme, jak tato schémata v našem životě fungují. Prostý fakt vědomého poznání zmenší vliv, který na nás mají. Pak máme otevřenou cestu k dalšímu oproštění se od těchto destruktivních schémat…

Uvědomění si emočních návyků je první krok; pokud je nezachytíme a nepokusíme se jich zbavit v okamžiku, kdy se spouštějí různými událostmi v našem životě, budou nám určovat, jak tyto události vnímat a jak reagovat. Čím víc nás ovládají, tím víc se nám vracejí, komplikují naše vztahy, naši práci a naši základní představu o sobě samých.

 

Z knihy Tara Bennett-Goleman: Emoční alchymie, vydalo nakladatelství COLUMBUS

(pokračování) 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
27. 10. 2020:

Profesor Ivo Budil: "Přiznám se, že neznám žádného novináře z Blesku, ale domnívám se, že nejde o poeticky naladěné a citlivé osoby chodící o půlnoci o samotě rozjímat na opuštěné hradby Vyšehradu o smyslu českých dějin. Ten člověk tam bezpochyby šel za určitým cílem, který splnil. Nenazýval bych ho jednoduše udavačem, protože prostě dělal svoji práci. Pan profesor Prymula náležel mezi mocné muže, kteří mají vlivné nepřátele. Podobné praktiky jsme v české politice zažili již mnohokrát, a to včetně svržení předsedy vlády. Pan profesor Prymula není prvním a ani zdaleka posledním, komu se něco podobného přihodilo...
Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován.
"

Celý článek...


27. 10. 2020:

Jaroslav Štefec: Něco tady smrdí. A hodně. Akce, jejímž cílem byla likvidace Romana Prymuly a jeho odstavení z postu ministra zdravotnictví má všechny atributy klasické operace bezpečnostních služeb. Prolhané, plné podivností a postavené na písku. Takže kdybych si mohl tipnout, směřovaly by moje úvahy spíše než oblíbeným „směrem Moskva“ (případně Peking) daleko pravděpodobnější českou cestou, případně směrem k našim „spojencům“. Podivností typu „agenta s kufrem plným ricinu“ je víc než dost. Počínaje otázkou, kdo poslal fotografa bulvárního plátku v daný čas na dané místo, až po „podivné“ znalosti jistého Moravce, takto naduté a arogantní hlásné trouby antibabišovské tak zvaně „veřejnoprávní“ televize...
Ten, kdo celou akci připravil a naplánoval, rozhodně počítal s reakcí „antirouškařů“ a dalších obhájců „práva na vymření půlky národa“, samozřejmě té, v níž nebudou oni...

Celý článek...


26. 10. 2020:

Zdeněk Troška: "...budou dělat haury do chvíle, než jim zemře (na covid pozn.red.) někdo blízký, někdo, koho měli rádi. Mám pocit, že snad nesledují televizi a nevidí záběry ze všech států světa, kde je to stejné, ne-li horší. Musím chránit sebe a své blízké, to je přece moje povinnost a nějaké frajerské pózy nejsou namístě. Stejně mi vadí to věčné fňukání, že nebudou mít na nájem, na jídlo, na toto a tamto, že jsou finančně úplně na dně – ale hned jak se v červenci rozvolnilo, na 105 tisíc Čechů vyrazilo do Chorvatska k moři. A na to peníze najednou měli?..."

Celý článek...


25. 10. 2020:

Exsenátor Jan Veleba: " V nadcházejícím týdnu jde v podstatě o všechno a pokud se nezklidní situace ve společnosti a na postu ministra zdravotnictví se rychle neobjeví kvalitní osobnost, pak opoziční demoblok a mediotelevizní žumpa ČT využijí všech prostředků k likvidaci vládnoucího hnutí, speciálně premiéra Andreje Babiše. Pokud by se jim to podařilo, tak tato společnost končí...
Naše společnost je nemocná, ztratila se slušnost, ztratila se elementární úcta k jakýmkoliv hodnotám, ztratil se stud. Nenajdete normální slušnou diskusi, názor proti názoru, najdete jenom urážky, zesměšňování a útoky...
"

Celý článek...


25. 10. 2020:

Sociolog Petr Hampl: "Epidemii si nemůže řešit každý sám. Výsledek je závislý na spolupráci. Jenže jsme v situaci, kdy se lidem lže téměř neustále a téměř o všem. O migraci, dluzích, Evropské unii, školství, mezi- národních smlouvách a čemkoliv jiném vás napadne...
Být ekonomickou celebritou – to dnes znamená, že dobře vypadáte, máte kontakty v médiích, a dokolečka opakujete, že řešením všeho je snížení daní pro bohaté, snížení státních výdajů a deregulace. To se naučíte za dvě minuty. K tomu nepotřebujete číst složité studie v cizích jazycích...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!