Dějiny vývoje světového názoru přinášejí mnoho poučného, mnoho podnětného a také hodně zábavného. Kdo nikdy neslyšel o omylech vědy? O tom jak z nebe nemohou padat kameny, protože tam žádné nejsou, jak neexistuje vakuum, nebo snad nejslavnější "veselost" piltdownský člověk. Tvor, který desítky let mátl vývojový žebříček člověka. Paleontologie je vůbec proslavená dáma. Občas člověk neví, zda to není nějaký svérázný druh humoru. Svého času paleontologie druhohor přispěla řadou neskutečných rekonstrukcí dinosaurů, kteří hromadu let strašili v učebnicích, obtěžovali studenstvo a přitom vůbec nikdy neexistovali. Brontosaurus! Jeden nejslavnějších omylů paleontologie druhohor. Kdo z nás o něm neslyšel? Nakonec ho museli zrušit. Je to kostra diplodocida, ke které omylem přidali hlavu kamarasaura. Po takových ostudách bych čekal zvýšenou opatrnost celého oboru. Ale chyba lávky. Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní. Věnoval jsem tento článek další paleontologické ostudě, ostudě jménem archaeoraptor.
Nejdříve pár slov úvodem. Dinosauři se nacházejí po celém světě. Dokonce už i u nás byl nalezen. Jsou však naleziště, která překonávají všechno, co si lze jen představit. Jsou to naleziště snů. Dnes snad nejslavnější je naleziště Jehol. Znamé také jako Křídová země divů. Jedná se o lokalitu velkou asi jako Anglie. Nalézá se na území provincie Che-pej v Číně a zasahuje až do jihovýchodního čínského Mongolska. Souvrství má uváděnou mocnost přes jeden kilometr. Zahrnuje tak éru trvající asi 20 miliónů let. Je rozděleno na starší formaci Yixian a mladší Jiufotang. Celá fauna je dále rozdělena mezi pět dobře rozlišitelných časových horizontů. Přesné datování je u takto starých lokalit problémem, ale snad bude stačit údaj 110 - 130 miliónů let. Díky této lokalitě zažívá dnes svět čínskou dinosauří horečku.
Od tohoto naleziště se očekává opravdu hodně. Jistě si ze školy vzpomínáte na jméno Darwin. Pověstný autor teorie evoluce. Bohužel, není všechno tak, jak říkají školní učebnice. Nebo to alespoň není jednoznačně prokázáno. Právě od lokality Jehol se očekává projasnění problému přechodných forem. Všech těch chybějících článků ve vývoji druhů. Zatím musím s úsměvem konstatovat, že Jehol spíše problém zamotává. Možná si vzpomenete na teorie o původu ptáků. Na tu pohádku jak malý dráček utíkal tak rychle, až se mu z předních tlapiček stala křídla a on nejdříve poskakoval a pak vzlétl. Teorie o původu ptáků z malých pozemních dravých dinosaurů se držela neochvějně v čele a konkurenční teorie už byly téměř zapomenuty. Teorie zdola nahoru ovládla svět. Starší z vás si však možná ještě vzpomenou na legendární kresby mistra Buriana. Ten před mnoha roky nakreslil "proavise" hypotetického předka ptáků. Tenkrát měli ptáci vzniknout z plachtivých stromových plazů ( teorie arboreální). Zdálo se, že s touto teorií je konec a obrovská množství nálezů pozemních opeřených dinosaurů už nenechávají místo pro pochyby. Byla to právě lokalita Jehol, která arboreální teorii vrátila opět do hry. Čím? Nálezem dinosaura, který je dnes veden pod názvem Microraptor. Bylo to malé zvířátko, ne větší než kos a žilo pravděpodobně v korunách stromů. Akorát problém. Jeho opeření (letky) už jsou pravá asymetrická pera, zcela vhodná pro let. Žel, pro dnešní teorie, byl to tak trochu "extremista". Pořídil si křídla nejenom z předních končetin, ale i ze zadních. A dokonce i ocas už připomínal spíše palmový list. Dinosaurus, mající dva páry křídel. Svět byl poněkud šokován. A tak v době, kdy už se zdál původ ptáků objasněn, začíná vše znovu. No, snad se jednou dozvíme jak se tu zobáčci objevili.
Asi už je vám jasné, že Jehol je lokalita snů. Doslova lokalita, které bude přepisovat dějiny vývoje druhů. Řada vědců na této lokalitě začala stavět svou kariéru. V oblasti se objevily peníze. Domorodí sběrači mají doslova žně. A samozřejmě chtějí vydělat. Největší poptávka je po přechodných formách. Přechodné články. Čím přechodnější, tím lepší. S tím jsou samořejmě spojeny řady podvodů. Jeden z nich se jmenuje archaeoraptor.Tenhle příběh jsem našel v časopise Vesmír z loňského roku. Domorodý sběrač vytvořil přechodnou formu, prapředka ptáků! Jak to udělal? Lepidlem! V Jeholu se dost často nachází confuciusornis sanctus. To je prapták žijící v hejnech. Vezmete otisk přední půlky tohoto praptáka a přidáte k němu otisk zadní části těla dromeosauridního teropoda ( prostě malý dráček) . Pak už stačí jenom trochu klihu a přechodný článek je na světě. Kuriózní je, že se tahle příšernost dostala, přes řetězec překupníků, až do USA k manželům Czerkasovým, kteří vedou malé dinosauří muzeum. Czerkas nic nepoznal a uvědomil jednoho z uznávaných kanadských paleontologů. Ten se na to ani pořádně nepodíval a uvědomil společnost National Geographic. Než si někdo všimnul, že archaeoraptor je podvod, vypuklo pravé nadšení. Vrchol přišel v listopadu 1999, kdy National Geographic uvedl s velkou pompou svůj článek o opeřených dinosaurech. Tento podvrh tam byl vyfotografován přes dvě stránky s nadpisem "To je chybějící článek". Archaeoraptor doslova "ovládl" svět! Naštěstí se však nemusíte bát. V učebnicích otravovat nebude. O měsíc později zasáhl jeden z čínských paleontologů (Xu Xing). Celý slavný nález doslova rozmetal do všech stran. Archaeoraptor by prohlášem za podvod. Holt další brontosaurus nebude. Je obveselující jak jeden domorodý sběrač dokázal tahat za nos celou slavnou vědu.
A tak až někde uslyšíte jméno archaeoraptor, nenechte se nachytat. Je zajímavé, že i lidé s dost velkým rozhledem tento příběh dosud nezaznamenali. Nedávno se mi tento "přechodný článek ve vývoji ptáků" pokoušel jeden známý propašovat jako argument v debatě o evoluci.