Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 26. 06. 2022     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Čapek:
Pravými otci zákonů jsou darebáci, ne právníci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Slávy dcera - Předzpěv
(08. 09. 2019, 1918x)
Odpočítávání se rozběhlo
(01. 03. 2021, 1849x)
Láska přebírá kontrolu
(01. 08. 2019, 1731x)
Následovat cestu duše
(10. 09. 2019, 1646x)
Klid léta
(13. 07. 2019, 1595x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Atlantida a současnost - téma paralel


Od čtenáře - Společnost a vztahy - 18. 01. 2008 (3671 přečtení)

Jako fyzikovi mi nedá, abych nepoužila fyzikálních příměrů. Stav celku je vždy ovlivněn stavem jeho jednotlivých součástí. Jestliže někam kráčí slon, kráčí s ním i všechny jeho buňky, molekuly DNA a také všechny atomy jeho těla. Jestliže se narodí slůně, je ve stádiu zrodu a růstu i jeho biologická tkáň a také energetická hladina. Když slon umírá, dochází k rozpadu buněčných součástí a energetické pochody ustávají..


Stejně tak vývoj i výchova jedince je závislá na stupni vývoje společnosti. Výchova malého Adama, budoucího lovce mamutů by měla zcela jiný průběh a jiné požadavky než výchova Adama III. tisíciletí. Hodnota člověka pro společnost je přímo úměrná schopnosti zapojit se do jejího dění a něco nového přinést. I když si každý člověk více či méně zachovává svou individualitu, z velké části se přizpůsobuje trendům a požadavkům společnosti ve které žije a s níž také poměřuje své vlastní schopnosti a kvality.

V tomto kontextu se vlastní – byť sebelepší - dispozice v určité oblasti   stávají nezajímavé a nemají hodnotu, pokud nejsou společností právě žádané a uznávané. Tak to vždy bylo a patrně i zůstane, alespoň na této Zemi, kde člověk není soliterem, obývajícím svůj vlastní ostrov, ale kde se musí o své místo na Zemi umět rozdělit.

Jedinci, kteří svými schopnostmi či způsobem života vybočovali, se vesměs dostali na její okraj, kde živořili nebo dokonce zahynuli. To platí i o těch mimořádně nadaných, protože i ti často skončili v bídě a zapomnění nebo na hranici. Jejich názory, dílo nebo i geniální vynálezy se začaly používat až ve chvíli, kdy na to byla společnost jako celek připravená, ne dříve a ne později. Proto i osobní vývoj, spokojenost a štěstí každého jedince jsou závislé na schopnosti vystihnout aktuální trendy a požadavky a naplnit je tak nejlépe, jak je toho schopen.

Jestliže je tedy modelem společnosti úspěch, chytrost nebo bohatství, bude většina lidí považovat za štěstí dosáhnout právě těchto met. Je-li společností žádané hrdinství, fyzická zdatnost a odvaha, je ctí a snem mladistvích vybojovat své vítězství právě na tomto poli.

Nehostinné životní podmínky vedou v počátečních stádiích vývoje společnosti k preferenci fyzické síly, odolnosti a odvahy. Zajištění obživy a uhájení si života bylo vždy snazší ve větším kolektivu a vedlo proto k nutnosti semknout se a držet spolu, v rámci rodu, státu nebo rodiny. To se vždy potvrzuje i v krizových situacích, v obdobích válek, epidemií nebo přírodních katastrof.

Naše vyspělé stádium společnosti je schopno zajistit dostatek jídla, tepla a dokonce nadstandartních požitků prakticky každému jednotlivci, který o ně stojí a usiluje. Jestliže staří lidé dostávají od společnosti od určitého věku důchod, není již nutné zachovávat vícegenerační rodiny a děti necítí povinnost postarat se o své rodiče. Často je nemají ani čas navštěvovat a udržovat s nimi užší kontakt. Ale výchova jedince byla po předchozí tisíciletí vždy z největší části dílem širší rodiny, ne školy nebo zástupných institucí. Osobní příklad ať už při práci nebo jako model chování byl tím pozitivních motorem, který vedl dítě k touze naučit se něco nového, aby se vyrovnal těm velkým a dospělým a byl jednou jako oni.

Zaneprázdněnost rodičů za nepřítomnosti prarodičů   dělá ve výchově nových generací příliš velkou mezeru, která se zaplňuje nevhodným balastem. Důležitost osobního příkladu dokládají i hrdinské báje, které přežily stovky i tisíce let.

Za doby mého mládí byli hrdinové osobnosti z pohádek, schopní přemoci zlo a pomoci k vítězství pravdě a spravedlnosti. Hloupý Honza, Statečný kovář nebo Vinetou žili v dětských snech a probouzeli víru v lepší zítřky a smysluplné naplnění života. Časem se tyto sny mohly proměnit v touhu léčit zvířátka, postavit mrakodrap nebo jen založit vlastní šťastnou rodinu.

Jací jsou však dnešní   hrdinové, kteří žijí v hlavách dětí a mládeže a které oni touží následovat? Je to  skandály proslulá Britney Spears, „šikovný“ pan Krejčířík nebo nezničitelný akční hrdina, jež se  prostřílí všemi policejními zátarasy a za odměnu ho čeká tučné bankovní konto a atraktivní modelka?

Pokud se vrátíme zpátky k fyzice, pak hmota se skládá z částic a energie. Avšak od určité úrovně pozorování se částice stávají opět jen energií. Výsledky pokusů s elementárními částicemi jsou ovlivněny předpokladem vědců, jak pokus dopadne. Každý čin je nejdříve myšlenkou a naopak, každá realita se promítá i ve světě vizí. Svými myšlenkami tedy ovlivňujeme svět kolem nás i směr, kterými se vývoj společnosti ubírá.

O Atlantidě víme již jen málo. Byla to vysoce vyspělá civilizace, s mnoha technickými vymoženostmi a se schopností lidí komunikovat spolu na intuitivní úrovni. Úroveň naší společnosti se Atlantidě   již v mnohém podobá. Výdobytky vědy a techniky dosáhly takové úrovně, o které se nám ještě před 20 lety ani nezdálo. Komunikujeme spolu prostřednictvím mobilních telefonů, webových kamer a internetu a vytvořili jsme obrovský virtuální svět vědomostí, ve kterém může být propojen každý s každým. Svět iluzí, myšlenek a nápadů. V tomto světě žijí svou virtuální podobou věci, které jsme vytvořily, domy, stroje, knihy, ale i skutky.

Jestliže se ale také každý čin se nejdříve odehrává v našich představách, jak bude naše společnost vypadat za pár let, až tyto sny začnou „upadat do hmoty“? Až se začnou zhmotňovat představy našich dětí, vzniklé nad počítačovými hrami, akčními filmy a televizními zprávami?

Atlantida zanikla, protože virtuální svět, který vytvořila, se naplnil touhou po moci, po ovládání druhých, zlem a špatností. Zatím jen slepě jdeme v jejích šlépějích. Ale můžeme to ještě možná změnit. (?) Změnou myšlení, změnou našich snů, výchovou mladé generace.

Alena Bratková
http://astracoeli.sweb.cz
http://alenabratkova.sweb.cz
http://www.volny.cz/afrodite

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!