Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 17. 04. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Francouzský osvícený právník a spisovatel Françoise de Pitaval (*1673 - 1743):
Jakékoliv setkání s právem znamená katastrofu pro každého, ať je již vinen nebo ne.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2878x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2285x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2220x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2093x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1909x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Být


Jari - Sebepoznání - 09. 11. 2004 (4834 přečtení)

Je hloupé konat dobré skutky. Je naopak přirozené být dobrým a přirozeně činiti nevědomě dobro. Je hloupé být věřícím. Je přirozené důvěřovat a padnout Bohu do náruče, ač ho nemůžeme v tomto stavu rozpoznat. Je hloupé být mistrem. Je přirozené být šťastný ze svého života a štěstím nakazit lidi okolo sebe. Je hloupé přemýšlet nad nebezpečím začínajícího vztahu. Je přirozené vztah prožít intenzivně a přijmout i vlastní rozchod.

Nakonec, co je vlastně komplikované v našem životě ? Komplikovaná je zástava dechu, srdce, těžká nemoc. Naše vlastní duše obývá neuvěřitelně dokonalý nástroj, tělo. Duše je vybavena vlastními končetinami emocí a citů a srdce je mozkem duše. Je-li duše spokojená, srdce o tom mluví. Duše si v nebi zapůjčí vozidlo, tělo, a jede na výlet do tohoto světa. Chce si to užít, procítit, ochutnat. Duše se tělem zhmotňuje a to jediný účel našeho narození.

A co je to duše? Proč to potřebujeme vědět. Náš začátek a náš konec je velice nejasný. Prožíváme malou výseč své fyzické existence. Bůh prožívá tuto existenci v našem těle. A pokud necítíme svoji božskou podstatu, musíme prožívat muka osamění a ztracení. Ovšem, jak se lze na tomto světě ztratit ? Jak ? Nemůžeme se vypařit, ani kdybychom odletěli do vzdálené galaxie, tak zde stále budeme. Svůj svět si stále nosíme sebou a náš svět je součástí všech světů. Těch zrozených, i těch nenarozených.

Nemuseli bychom trpět, být nešťastní a smutní. Pokud by neexistovaly jednotlivé polarity. Neštěstí se vidí ve štěstí, zlo v dobru, přátelství v nenávisti, láska v odmítání, černá v bílé.

Má přítelkyně mi vyprávěla sen. Nesmírně pravdivý. Byla ve velké místnosti, kde byla pouze bílá a černá barva. A také obrovský závěs. Rozdíly byly zřetelně viditelné.Náhle přišel Ježíš a rozhrnul závěs. Světlo zalilo prostranství. Černá barva zmizela se světlem a bílá splynula. Náhle nebylo nic, jen světlo. Tak Bůh stvořil svět. On je světlo. Ovšem světlo samo se nemůže vidět a tak vznikly všechny polarity. Černá a bílá. Ale tyto polarity nakonec vůbec neexistují. Možná proto nejsou ani jiné živé bytosti ve vesmíru. Možná jen my lidé, zvířata a fauna umíme vidět tuto existenci. Jedno zrnko na poušti a nekonečné množství jiných dimenzí v dalších zrnkách. Nám již neviditelných.

My máme velice omezený svět našeho smyslového vnímání a rozpoznávání. Abychom mohli prožívat tuto existenci, musí existovat i protipóly. Proto Bůh nemůže zasahovat proti zlu. Pokud by zlo zmizelo, zmizelo by i dobro. Nebylo by nic. Vůbec nic, co bychom mohli uvidět, osahat, z čeho se učit. Bible má pravdu. Bůh může zničit ďábla, kdykoliv. Pokud by to udělal, tento svět, tato nastavená dimenze, prostě zmizí. Nebude. A pokud je zlo obrácenou stranou dobra a tato mince je původním světlem, nelze odstranit pouze jednu stranu. Buď obě najednou, nebo to nechat tak, jak to je. Lidé netrpí zlem, neštěstím, nenávistí. Lidé trpí osamělostí. Nedokážou uchopit celou minci. Touží pouze po jedné straně a v tomto nelze pomoci.

Tento svět je pískoviště. Nic jiného. Existence trpělivě zkouší různé varianty. Lidé stojí většinou pouze na jedné straně a nadávají na druhou. To je nepochopení. Přemíra dobra bude vyrovnána zlem. Pouze v okamžiku prozření všechny formy splynou do jediného, původního oceánu. Říká se tomu blaženost, naplnění, rozpuštění. Zde mizí protiklady a nakonec, je to obrovské vítězství Boha. Oslava a extáze. Protože forma získala vlastnosti oceánu a to je největší dokonalost. Tam Bůh směřuje, ke středu mezi protiklady, přitom stále ve projeveném. A v tomto středu je ona prázdnota. Pohyb se zastaví, protože protipóly splynou v jednotu.

Aby bylo možné dosáhnout tohoto vrcholu, je potřeba smíření a pochopení se samotným modelem tvoření a vstřebání, nasáknutí vlastního procesu. Je potřeba najít střední cestu, která nemůže být nazývána ani cestou, snad ostřím břitvy. Slučovat protiklady a neutralizovat je. Ponořit se do oceánu a vidět jinak než předtím. Poté zmizí všechny boje o smysl naší existence, vlastní integritu, pravdivost názorů a přesvědčení. Mysl není součástí tvoření, mysl je sen. A jako sen skončí.

Můžeme dělat hodně. Můžeme splynout, můžeme cítit spoluúčast, můžeme hluboce porozumět bolestem světa, můžeme na sebe zapomenout. A hlavně, vroucně milujme vše, protože my jsme vše a nejsme osamoceni. Jsme celkem a vším. Samotné poznání je velice jednoduché a přirozené. Srdce nám bude neomylně udávat směr pohybu a natáčet kormidlo. Veškeré motivace zmizí, zbude jen hra. Hra na člověka a to je skvělá hra. Člověk sám o sobě je dokonalým tvorem a má neuvěřitelné schopnosti a kapacity. Není třeba tyto kapacity cele odevzdat ve prospěch imaginárních, byť hmotně a prožitkově příjemných vzdálených cílů. Měli bychom tuto kapacitu věnovat každému dnu zvlášť. Počet dní má každý omezen a pouze spontánnost, hravost a hýčkání sebe sama má význam. Význam onoho přítomného okamžiku, kdy jsme naplněni radostí a nadšením z vlastní tvořivosti a bezstarostnosti. Říká se, že jediné co musíme, je umřít. Proč nevyplnit zbývající čas věcmi, které nás pohladí a zaplní ? Protože to, co cítíme jako vzrušivé, hezké a příjemné je správné a výživné. Proč by se Bůh tolik namáhal, tak zkoušel a experimentoval, kdybychom odcházeli z tohoto světa nešťastní, opuštění a nespokojení ? K čemu by celý svět byl ?

Jsme sami sobě, v hranicích našeho vnímání a schopností, tou nejdůležitější bytostí ve vesmíru. My jsme světem, jiné světy se nepočítají. My jsme vesmírná laboratoř, takové pokusné milované zvířátko, vzrušující expedice. Pokud uspějeme, existence se pohne dál, protože ví, že se to prostě povedlo. A motivací existence je šťastný, milující a spokojený človíček. Proto máme dar svobodné vůle, dar myšlení a dar cítění. A to jsou mocné nástroje k opodstatnění hmotné existence. Někteří velikáni to dokázali a nakonec, není to složité. Mysl je složitá, výchova, tlaky, manipulace jsou škodlivé. Ty skutečně zabíjejí. Život je poté přehlédnut a pouze mechanicky prožit. Duše s hrůzou prchá z tohoto šíleného vězení, které bylo vytvořeno strachem a hrozbou z imaginárního nebezpečí.

Bůh je oceán. Bůh je projevené i neprojevené. Není to třetí osoba, není to bělovlasý a bělovousý mocný stařeček. Ďábel neexistuje, je pouhou a nutnou polaritou. Ráj je vše projevené. Ráj je hmotný i nehmotný. Do ráje nikdo nedojde, je v našem srdci a je stále přítomen. Ráj si nelze zasloužit, pouze prožít. Náboženství je směsice modlářství a strachu. Svaté knihy obsahují důležité klíče, promluvy bytostí, které pochopili a procitli. Mysl obsadí vše, zkroutí do své pochopitelné formy a porozumění. Co je na tom špatného ? Sen může být krásný i děsivý. Ale, je to sen. Ztratí se.

Buddhisti vidí chybně Buddhu a křesťani Ježíše. Oni zde nebyli. Nebyli součástí svého myšlení. Stáli mimo něj. Pouze intuice, láska, cit, srdce formovalo esoterickou bytost, která se stala součástí celku. Vysvětlit jejich stav nelze, jen proto, že scházejí opěrné body mysli a to jsou protiklady. Proto existovala pouze symbolika, naznačování a řeč nevyřčeného. Spodní proud, prázdnota pod písmeny. Oči, pohyb, úsměv. Toto poselství se nedá slovy předat. Slova nejdou nikam jinam než zpět do mysli, kde jsou proprány poznanou minulostí a stupněm dosaženého pochopení. Mysl v knize, mysl vyřčeného se smísí s myslí přijímajícího. K ničemu nedojde. Něco projde, něco je odmítnuto.

Svět mysli stojí mimo existenci. Dostává svůj příděl energie, protože mysl je důležitá k přežití. Může být mocným pomocníkem. Může být pavučinou zachycující hmyz, plnit svůj účel. Ale nesmí omotat pavouka. Pavouk musí zůstat volný.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 04. 2021:

Ivan Hoffman: "Chtějí (nastupující generace, deroucí se k moci, Piráti a STAN pozn.red.) vybudovat to, co už zde je, tedy globálně metastázující liberální demokracii. Do stejné řeky, jak známo, nelze vstoupit podruhé. Není už co privatizovat, lze jenom tunelovat skromné daňové příjmy demontovaného státu, respektive unijní dotace, které jsou jakýmsi bolestným za odtékající zisky nadnárodních korporací. Jednou z mála možností, jak se dnešní Piráti mohou dostat k penězům, je inventura mandatorních výdajů státního rozpočtu. Oškubat chudé, staré, přidusit státní zaměstnance, střední třídu. Obrat bohaté totiž nedává smysl, když chci patřit do jejich klubu...
Změna může přijít až s generací, která se vůči liberálně mafiánskému globálnímu kapitalismu ostře vymezí...
"

Celý článek...


05. 04. 2021:

Profesor Ivo Budil: "...Evropská unie je disfunkční, rigidní a kontraproduktivní organizace, pro jejíž další trvání není žádný opravdu racionální argument. Problém s očkováním proti covidu a čím dál absurdnější ekonomické a ideologické návrhy o tom přinášejí stále nové doklady. Evropská unie ničí kreativitu, výkonnost a svobodu evropských národů, které by se měly v zájmu svého přežití v čím dál náročnějším a tvrdším světě domluvit na přínosnější a užitečnější formě spolupráce. Pouze bezohlední kariéristé mohou hájit její další existenci...

...Úspěch Pirátů je paradoxně dokladem toho, do jaké míry se vnitropolitický vývoj v České republice sladil s politickými trendy v západní Evropě, pro něž je příznačný nástup iracionálních a aktivistických ideologických hnutí. Vláda Pirátů by bezpochyby zhoršila atmosféru ve společnosti, prohloubila by hospodářskou stagnaci a znemožnila by hledání nosných vizí dalšího rozvoje naší země..."

Celý článek...


03. 04. 2021:

Petr Žantovský: Vedle seznamů politiků a celebrit představily Evropské hodnoty i seznam tzv. občanských dezinformátorů. „Tuhle formulaci jsem ještě neslyšel, je moc ‚pěkná‘... Vyrobily z toho všeho elaborát o tom, jak jsme obklopeni nepřáteli. Jako v padesátých letech. Na každém rohu stojí imperialistický agent, viz plakáty ‚Nemluv o své práci, nevíš, kdo tě poslouchá‘. Myslím, že se tomu blížíme. Tyhle seznamy nám dávají další argument k tomu, že se nemýlíme. Jsem zvědav, kdy Evropské hodnoty přiznají vazbu na Ministerstvo vnitra a jak to bude ministr vnitra potom vysvětlovat. Zajímalo by mě, kým jsou tyto projekty placeny, s jakým cílem a proč se zveřejňují seznamy nepřátel a co ty chudáky nepřátele čeká. To nám Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty zatím nesdělilo...

Celý článek...


31. 03. 2021:

Ondřej Neff: "Je teď v těžké pozici (ANO pozn.red.), protože má odpovědnost výkonné moci a je zranitelné vůči kecalům zleva a zprava. Situace se může změnit, jakmile covidová krize pomine a Evropská unie začne prosazovat Zelený úděl a kvóty na uprchlíky plus jako přívažek zavedení patnácti pohlaví pro začátek. Už nemáme levici a pravici. Čím dál víc si myslím, že hranice se teď štěpí podle generací a ti mladší v touze po lepším světě a hlavně po „zničení starého podlého světa“ půjdou za Piráty. Ta usedlejší část se semkne – možná – znova kolem ANO. Kdyby ale ten Babiš nebyl a) posera, b) chaotik c) uměl jednat s lidmi, to by se jim jinak semkávalo!"

Celý článek...


27. 03. 2021:

Vidlák: "Většina alternativních médií tak nějak počítá s tím, že budou propíráni. Tak nějak vědí, že nemají žádný bianko šek na důvěru, že si ji budou muset nejprve vybojovat, budou muset ukázat, že věci rozumí a nebo se budou muset pokorně omluvit, že se spletli. Vědí, že nemají velký dosah, nemají k dispozici žádné technické prostředky, jen trochu postřehu a to ještě ne vždy. Pro reportéry v České televizi je samozřejmě mnohem jednodušší dojít k tomu, že lidi jsou blbí a proto věří blbinám. Kdyby třeba jen na minutku připustili, že lidi především nevěří jim a až pak věří něčemu jinému, museli by se začít ptát, jestli náhodou nedělají něco špatně. A to by mohli uhodit hřebíček na hlavičku a to by spustilo řetězec průserů, které nikdo na Kavkách nemá zapotřebí. Proto budou raději propírat horem dolem, jak lidi věří naprostým hovadinám, než aby jen připustili stín toho, že na začátku je nedůvěra k nim samotným a je to nedůvěra stále se prohlubující. Od toho se pak odvíjí všechno další, co se na mediální scéně děje."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!