Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 15. 09. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Romain Rolland:
Nejhorší chorobou, kterou svět trpí, není síla zlých, ale slabost dobrých.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3115x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2767x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2585x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2555x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2498x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Bagrista s duší kněze


Anson - Duchovno - 11. 07. 2009 (3675 přečtení)

Když jsem dneska četl tvůj e-mail, že chceš za námi zase přijet, tak jsem si říkal, že už opravdu musím něco udělat. Atmosféra, která byla tento víkend na semináři, mě v tom ještě víc podpořila, protože jsem mohl vidět, jak se oproti těm lidem stále motáš v kruhu. Budu proto jasný, snad se tě to dotkne dost hluboko a zároveň tě to zbytečně nevystraší.


Přestože lidé, se kterými jsem strávil víkend, mají svoje stíny a vnitřní konflikty, mohou se uvolnit, když napětí dosáhne vrcholu, mohou vidět za tohle napětí a odpočinout si. Ale tvoje psychika se zhoršuje, tvoje konflikty se zesilují a vypadá to, že neprocházíš přirozeným procesem. Nic z toho netěžíš, tvoje duchovní myšlenky jsou příliš vzdálené každodennímu životu. Měl bys to všechno nechat plavat, dodělat školu, najít si holku, nevynechat tyhle důležité věci kvůli ideologiím od léčitelů a falešných proroků, se kterými se setkáváš. Tak budeš možná růst rychleji, než když jsi zakousnutý do svých duchovních představ.

Přichází sem spousta informací o tajných naukách, ale kromě pár skutečných učitelů přišlo také moře charismatických byznysmenů a bláznů, kteří se ohánějí moudrými slovy, ale nevezmou za své následovníky zodpovědnost.

Hodně lidí pak končí s nějakou duševní nemocí. Jednak proto, že nauky jsou pokřivené osobnostmi těch interpretátorů a taky proto, že jsou aplikované v nesprávný čas na nesprávném místě. A hlavně proto, že jsou aplikované bez dohledu. Takové silné zbraně, volně šířené a deformované, jsou pro mnoho lidí zničující.

Falešní učitelé často slibují osvícení, jako top-nabídku, aby natáhli zákazníky. A samozřejmě mají úspěch, protože na to mysl běžného chamtivého člověka slyší. Nevnímá nebo si nevšímá prosté maličkosti, že tomu předchází dvacet let života v ohni, na hranici šílenství.

Podobně jako někteří křesťané preferují víru bez toho, že by také vyčistili mysl od osobních představ a přání, čímž způsobí, že se pak oddávají halucinacím, které je izolují. Nebo se tak orientují na budoucnost po smrti, že přítomnost zanedbávají. Konají dobré skutky stejně automaticky jako pokladní v supermarketu, protože království boží bude až po směně, stejně jako pro někoho pivo a televize. Tohle dělá chamtivá mysl.

Abys skutečně neonemocněl, bylo by lepší začít od začátku. Tím, že nic nevíš. Protože když to neuděláš teď, tak se dostaneš do situace, kdy se ti život rozpadne pod rukama a budeš to muset udělat v daleko obtížnější době. Můžeš se ještě nějaký čas krmit představou, že tvoje hledání někam směřuje, že jdeš po duchovní cestě k světlým zítřkům, ale nebudeš připravený na realitu a všechny její odstíny.

Lidé, kteří žijí v téhle duchovní iluzi příliš dlouho, potom už zkrátka realitu neunesou. Nedokážou se pustit role duchovního člověka, se kterou nepozorovaně srostli a obviňují všechny kolem sebe z povrchnosti, nebo je s blahosklonným úsměvem litují. Což není nic jiného, než že se oddělují. Čím větší vzdělání a čím delší praxi mají, tím méně mohou zažít sami sebe a svoje tělo jako prostou bytost spojenou s ostatními, mohou to cítit jen jako halucinaci při modlitbě, meditaci nebo vůbec.

Když obyčejný člověk přijde o peníze, o ženu, o děti, o iluze, tak má šanci začít znovu, protože si nikdy na nic nehrál a je otužilý, takže může potom vytvořit něco skutečného.

Jenomže když si někdo hraje například na duchovního učitele a nemá zdravé spojení se světem, potom všechno, co se mu v životě přihodí, ho ještě více utvrdí v jeho výjimečnosti. Jeho duchovní ego sílí s každým nezdarem, za každou těžkost si udělí metál za statečnost, každou deziluzi pokládá za osvícení. Všechno mu zapadá do jeho duchovní rovnice a příliš brzy to chápe, aniž by skutečně rozuměl. To je nebezpečné. Jeho mysl nikdy nepocítí skutečnou pokoru, na všechno má vysvětlení nebo výmluvu, všechno otočí ve svůj prospěch. Takový člověk se z iluzí nevymotá a strhává s sebou i okolí.

A ty s takovými představami koketuješ, věříš ve svou výjimečnost, věříš takovým lidem, věříš knihám. Ale musím tě upozornit, že každá kniha, kterou ti nečte její autor, je lživá, protože je filtrovaná tvou osobností. Jen sám autor svou energií může její slova oživit. To platí i pro tuhle situaci, kdy mě teď posloucháš a možná to pak někdo bude zase jen číst.

Všechny svaté knihy jsou lživé, jsou to nehorázné nesmysly, dokud nejsou podepřené energií autora. Dokud ti sám autor nenabízí to, co je pro tebe v tu danou chvíli nejvhodnější a neposkytne ti také servis v případě nesprávného zacházení.

Chováš se jako doktor, který nerozumí lékům. Vezmeš si jejich seznam, porovnáš příznaky a často se otrávíš jedem. Tvoje mysl už je toxická z jedů, které jsi neuváženě požil.

Přirovnáš nějakou situaci v písmu ke své vlastní životní konstelaci, aplikuješ ji a potíže se stokrát zhorší. Obyčejný člověk, který nezná písmo, se zachová podle své přirozenosti, podle svého srdce, a je tam mnohem větší naděje, že se trefí. Ale znalec je tak zaměstnaný písmem, že ztrácí kontakt se životem.

Ty nejsi člověk, který ctí autority. Chceš radu, ale ne kontrolu nad její aplikací, jsi dobrý zákazník, ale špatný uživatel. Proto se dostáváš do potíží, proto naletíš na reklamu v čajovnách a duchovních časopisech.

Staň se mistrem světa v bagrování, potom si zatancuj a vyspi s hezkou holkou. A budeš na tom duchovně mnohem líp, než teď. Až tě to omrzí a zatoužíš po klidu, bude se ti mnohem lépe hledat učitel, budeš ho cítit na dálku a ctít. Nenaletíš přerostlým puberťákům, jako jsi sám, kteří si hrají na tvoje zkušenější kamarády.

Opravdu se můžeš dostat do ještě větších těžkostí, ze kterých už nevede cesta ven. Jestli dál budeš trvat na svém odporu ke společnosti, místo jejího zahrnutí do duchovní cesty, můžeš se ocitnout v nějaké militantní skupině, která hlásá lásku, ale provozuje násilí. A v tomhle směru má tvůj táta oprávněný strach.

Rozumím tvému postoji, mám tě rád a chtěl bych, abys rozvíjel své citlivé vnímání. Musíš ale nejdřív udělat tu nepříjemnou práci, kterou se tvá citlivost vybrousí a nasměruje ke konkrétním cílům, aby se dala prakticky využít. Je to zamotaný kruh, ve kterém jsi uvíznul.

Chtěl bys vystoupit z divadla, které ti rodina a společnost vnucují a zároveň se oháníš společností proti rodině. Kritizuješ společnost, kterou vytváří také tvoji nejbližší, ale když jde do tuhého, vyhrožuješ jim pravidly společnosti. To způsobuje stále více konfliktů venku i uvnitř.

Nedávno jsi napsal obsáhlou slohovou práci o míru a lásce, kde popisuješ, co je potřeba udělat, aby svět byl lepší, a zároveň neudržíš mír ve vlastním srdci. Jsem si jistý, že tvůj táta je stejně tvrdohlavý jako ty. Když se jednou zasekne, už s ním nic nepohne. A čím víc na něj tlačíš, tím má větší odpor, protože jste si podobní.

Nemůžeš po něm chtít, aby se v jeho letech vydal na duchovní cestu. Jednak proto, že o to nestojí, ale hlavně proto, že on to nemá zapotřebí, už v životě něco dokázal. Přivedl na svět syna, který přežil a zajímá se o osvobození. Až tohle dokážeš, budeš mít šanci udělat kvantový skok a udělit lekci všem otcům. Můžeš synovi říct, nevychoval jsem tě nejlíp, jsem starý blázen, ale poskytuju ti úplnou svobodu mě překročit a udělat to, co se mi nepodařilo. Zbavit se nadvlády vlastní pomatené mysli.

Tohle bys pravděpodobně chtěl slyšet od svého táty, který je ale bohužel pořád dvakrát dál než ty. On má šanci to udělat, vytvořil tu možnost, ale ty ještě ne.

Takže se staň třeba bagristou, najdi si paní bagristovou, zploďte potomky a po večerech se učte spolu meditovat. A až od nich za dvacet let uslyšíš: „Kašlu ti na tvoje duchovno, je to impotentní, chci se opít a skákat na gumě, chci adrenalin, chci se zabít a je to moje volba.“, můžeš se zachovat jinak než tvůj otec, a dovolit jim to.

Z pohledu tvého otce je krajně nebezpečné, když se vystavuješ vlivu náboženských ideologií, je to pro něj a jeho rodinu ohrožující a je jedno, jaké k tomu má důvody. A nespadni teď prosím do filozofických úvah, čí důvody jsou závažnější nebo správnější, to bys zase pokračoval chřastěním pokladničkou, kterou tvoje hlava je.

Jak říkáš, bojuješ za svou pravdu, dokazuješ mu, že se mýlí, že tě nezná, že nezná ty lidi. Ale to je hodně slepý způsob komunikace. Všechno zbytečné utrpení mezi lidmi vzniká z falešné představy, že existuje nějaká pravdivější pravda a ještě bohužel spojená s představou, že je právě na tvé straně. Pravda je jen momentální označení tvé konstelace, je velice dynamická, nestabilní. Můžeš si dovolit říct, že tvoje poloha ve světě teď způsobuje tvé mysli tyhle potíže, tuhle extázi, nebo tenhle druh porozumění, ale neříkej, že máš pravdu. Rázem jsi nebezpečný ortodoxní fanatik, i když budeš jen prodávat Coca-colu.

Zařiď věci tak, aby zůstal mír, přestože nebudeš mít pocit pravdy, potom se prostředí pro tvé tělo zlepší a odpočineš si. Pravda je psychologický polštář pro mysl, ale mysl není víc než tělo. Dostane polštář a zmlkne. Můžeš jí ten komfort poskytnout, ale nechtěj, aby to pro ní dělali i všichni kolem. Kdyby nám tady v komunitě šlo o pravdu, tak se opravdu pobijeme. Nám jde hlavně o energetické pole, které nás spojuje, ne rozděluje. Takže je hodně pravděpodobné, že když sem přijdeš, bude tady mír. A když se budeme hádat, pak ne o to, kdo má pravdu, ale o gauč nebo jídlo.

Ano, říkal jsem ti, buď pravdivý, ale ty se s tátou hádáš o smyslu ideologií, které vyznáváš. Říkej mu pravdu, která vychází z tvého těla, ne z tvé mysli. Řekni mu, že tě mrzí, jak mezi vámi vzniká napětí, že bys byl rád, kdyby ti víc důvěřoval, že jsi možná zmatený a cítíš k němu odpor, ale zároveň ho máš rád a potřebuješ od něj svobodu. Že si s tím vším nevíš rady, tak to budeš řešit odchodem a že mu slibuješ, že si dáš pozor, abys nedělal něco nepřirozeného. Řekni mu něco podobného, co se v tobě děje. Možná, že tě nebude poslouchat, když už se teď vaše neshody dostaly příliš daleko a jste oba moc chyceni do svých rolí, ale alespoň to bude nějaký obrat. Musí nastat změna, abyste ze zoufalství nevyvedli nějakou extrémní chybu, která by vás na dlouho rozdělila.

Uvědom si, že bojuješ proti části systému, ve které žiješ a zastáváš se jiné části, které věříš. Ale obě části patří do stejného systému. Tvoji přátelé i rodiče do něj patří a jejich živost pochází ze vzájemného napětí. Jestli chceš vystoupit ze systému a jeho omezení, potom z něho musíš vystoupit jako z celku a tím vystoupíš i z jeho napětí. Ale systém tě už nebude živit. Ani energií z napětí, ani energií z žádné speciální skupiny, ke které se hlásíš.

To zatím nechceš udělat, protože máš stále ještě stádový instinkt. Chtěl by ses osvobodit, ale nechceš být sám. Uvědom si, že se pokoušíš o nemožné. Ze systému nikdy nemůže vystoupit skupina lidí, jen jednotlivci. Tantristé, jogíni, křesťané, anarchisté ani programově slušní občané nemohou udělat hromadný výstup, protože jsou příliš provázáni a závistivě dohlížejí jeden na druhého. Z takové skupiny dostaneš dostatek energie pro život, ale jen přesně tolik, abys jim nepláchnul. To platí stejně tak pro tvoji rodinu jako pro jakoukoliv sektu nebo partu sprayerů.

Jediným zdrojem, kde můžeš dostat energii na přestup a nikdo tě nebude brzdit na cestě ke svobodě, je skutečný učitel, kterému jde jen o to, aby tě z té bryndy dostal, bez ohledu na své osobní zájmy. Ale napřed musí jít stranou i tvé osobní zájmy, tvoje vyčtené pravdy, tvoje psychologické pohodlí. Taková kombinace je neskutečně vzácná. Ale kdo ví, možná právě ty…

Anson
Karhule 20. dubna 2009
© Rozkvétání 2009

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Útržky II (30.07.2010)
Útržky I (28.07.2010)
Extáze a řemeslo (06.08.2009)
Pravdivost (01.08.2009)
Ještě nejsi obyčejný (29.07.2009)
Smysl života (25.07.2009)
Ticho (21.07.2009)
Na zápraží (17.07.2009)
Zvyk, nebo svoboda (14.07.2009)
Mysl jako čerpadlo (07.07.2009)
Proud života (04.07.2009)
Kontrasty (30.06.2009)
Tělo (25.06.2009)
Jak na to? (18.06.2009)
Díra v plotě (16.06.2009)
Úvod k přednáškám a rozhovorům z Rozkvétání (12.06.2009)
[Akt. známka: 3,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Andrej Babiš - bývalý premiér?
Zdeněk Zbořil: "Tentokrát v ČT překročili míru nejenom slušnosti, ale i povinností, které jsou jim uloženy ze zákona. Nějaký zdroj informací, o kterém si můžeme myslet, že není nejserióznější, někteří novináři ho označují za "Bakalapress", tak vypustí informaci, že premiér Babiš byl zbaven nařčení, že se dopouštěl trestného činu, a tu zprávu převzala ČT, Český rozhlas i ČTK a v podstatě tak způsobí stav, který může vyvolat šíření poplašné zprávy.
A tak "opisovali" redaktoři veřejnoprávních médií i dalších médií jeden od druhého, až se jeden redaktor možná spletl a mluvil o Andreji Babišovi už jako o bývalém premiérovi, a o tom už by měla jednat mediální Rada, ale nedělám si iluze, že tomu tak je nebo bude...
"

Celý článek...


03. 09. 2019:

Ivan Lehotský: "USA před měsícem vypověděli smlouvu INF s Ruskem o omezení raket středního a krátkého doletu. Prý proto, že Rusko smlouvu porušovalo. Prošly sotva dva týdny a Američané provedli test takové rakety, kterou mají s mírně jinými nastaveními už dávno rozmístěnou ve více východoevropských zemích. Že by šlo o zázračně rychlý technický vývoj? Nebo to bylo jinak a kdosi se právě nechtěně přiznal ke lži a podvodu?..."

Celý článek...


24. 08. 2019:

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová: "...jsou tu skupiny, k nimž se stát chová macešsky, a které nemají ani sílu se nějak viditelněji bránit, protože na to nemají síly nebo čas. Osobně vidím zátěž, která se klade na samosprávu, jako by jí tu samosprávu někdo chtěl zase sebrat, vnímám rodiny s dětmi, jak se těm pracujícím neulehčuje nic, zatímco se strká do dávek těm, kteří nikdy pracovat nebudou, seniory, kterým se říká, ať se zabezpečí hlavně sami, drobné živnostníky, kteří za chvíli budou rušit živnosti, protože ten tlak neustojí, máme málo lékařů, policistů..."
"...Roztrhání Ústavy je z mého pohledu neomluvitelné gesto. Podobně jako česká vlajka ve vagíně a trenýrky na Pražském hradě. Máme demokracii, rozhodujme ve volbách, a aby ty výsledky byly jiné, pokud se nám současné nelíbí, tak pro to sakra něco dělejme. V Americe by něco takového znamenalo doživotní diskvalifikaci z veřejného života. Roztrháním Ústavy roztrhal Minář i svobodu slova a jiná práva v Ústavě obsažená. Je to cíl Milionu chvilek? Jen jedna pravda?..."

Celý článek...


15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!