Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Karel Kryl:
1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2612x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2418x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2368x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2308x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Blessed be, Poland!


Zahrada (zahrada.bloguje.cz) - Witchcraft - 26. 10. 2005 (4246 přečtení)

Z domova i ze světa Je příjemné vědět, že také v sousedních zemích to jaksepatří žije. Nedávno ke mně spletitými cestičkami doputoval kontakt na čarodějnici žijící v Polsku, která je zasvěcenkyní alexandrijské tradice a podniká u našich severních sousedů celou řadu zajímavých pohanských aktivit. Jmenuje se Ennena (27 let), bydlí přímo ve Varšavě a já mám tu velikou čest vám ji představit prostřednictvím následujícího rozhovoru.

Můžeš prosím napřed sdělit několik základních informací o sobě?

Odpovím tak, jak na podobné otázky odpovídá většina čarodějnic. Jsem docela obyčejná osoba. Mám zaměstnání a jsem občankou dodržující zákony. Stejně jako většina čarodějníků si ráda přečtu dobrou knížku, podívám se na dobrý film, dobře se najím nebo si užívám ostatních potěšení, která život nabízí.


Díky. To pro mě není žádné překvapení a počítám, že to nebude nijak převratné pro většinu čtenářů. Jaké knihy nebo filmy máš ráda, když už jsme u toho. Na jakou hudbu ráda tancuješ?


Mám ráda věci o sociologii, studiu kultury nebo o problematice rovnoprávnosti mužů a žen. Když jsem hodně ve stresu, čtu cestopisy. Mám ráda knihy o Japonsku. Tak jako většina čarodějnic mám ráda fantasy, scifi a samozřejmě knihy o čarodějnictví. Mám hodně ráda knihu What Witches Do (vyšlo v češtině jako Čarodějství dnes, pozn. aut.), protože se z ní dá docela dobře vyčíst, o čem vlastně čarodějnictví je. K mým dalším oblíbeným patří Wicca: The Old Religion in the New Millenium od Viviany Crowleyové i knihy o méně tradičním čarodějnictví: The Spiral Dance od Starhawk a Book of Shadows od Phyllis Currott. Taky můžu knihy o starých náboženstvích všeobecně.

K tanci si vybírám jak přiblblé hitovky z osmdesátých let, tak třeba hudbu arabských břišních tanců nebo hudbu bhangra.

A fimy se mi líbí asi takové, jako se líbí všem. Nebo aspoň myslím. Almodovar, Greeneway, Lynch a tak. Zrovna si procházím obdobím obliby asijských filmů.


Jak ses vůbec dostala k Wicce? Co jsi pro to musela udělat?

O Wicce jsem se poprvé dozvěděla přes internet. Ty webové stránku už neexistují, řekla bych. Zezačátku jsem byla velmi eklektická co do přístupu. Četné rozhovory s ostatními zájemci mi postupně ukázaly cestu až k britské tradiční Wicce. Jelikož v Polsku nejsou žádné coveny, musela jsem odcestovat do zahraničí. Sehnala jsem práci v Británii a hned první coven, který se mi podařilo kontaktovat se ukázal být dokonalou volbou. Mám silný pocit, že v tom má své prsty Bohyně.


Jsi gardnerovská nebo alexandrijská kněžka? Jak vnímáš rozdíly mezi těmito dvěma tradicemi?

Patřím do alexandrijské tradice. Ale mimo jiné i vzhledem k tomu, jak dlouho do ní patřím, tak o rozdílech nedokážu říct mnoho. Dokonce jsem jednou na nějakém webu četla, že rozdíl je v tom, že alexandrijská tradice používá více kadidla. Teď vážně, myslím, že tyto dvě tradice dělají podobnou práci pro stejný záměr.


Vím od tebe, že se ve Varšavě po nějaký čas vyskytovala wiccanská velekněžka. Bylo to někdy v létě 2004, pokud si to pamatuju dobře. Jak reagovala varšavská scéna?

Byla to senzace! Lidi očekávali výcvik a chtěli se od této osoby naučit co možná nejvíc, aniž by však zároveň nutně toužili po iniciaci jako takové. Brzy se začala situace zhoršovat. Lidé začali být nepřátelští, těžce ztráceli své iluze a šířily se pomluvy. V té době jsem byla v Anglii, takže jsem o většinu přišla. Myslím, že to byla pro všechny zúčastněné neobyčejně poučná zkušenost.


Proč myslíš, že lidé reagovali tímto způsobem?

Myslím si, že lidé, kteří se zajímají o pohanství jsou obvykle individualisti. Každý má svou vlastní osobnost. Jejich tématem je často moc a současně chtějí i nechtějí být členy skupiny. Často mají problémy s autoritami všeho druhu. Jsou také velmi zranitelní. Dovedeš si jistě představit, jaké to je být v pozici "opravdového Wiccana", kdy se na tebe lidé dívají s úctou a závistí zároveň a očekávají, že je budeš vyučovat, avšak autority odmítají. Takové situace se zvládají velmi obtížně.


To mi připadá neuvěřitelně zajímavé, ačkoliv do velké míry přirozené. Rozsvítilo se mi ale nejedno světýlko, vážně. Ten scénář mi rozhodně není zcela nepovědomý. Jak vlastně vypadá pohanská scéna v Polsku? Má nějaká výrazná specifika?

V Polsku je dobře zavedená hlavně slovanská scéna. Tři slovanské organizace jsou zaregistrovány u Ministerstva vnitra jako náboženské společnosti s právní subjektivitou. Slovanské společenství je velmi variabilní a vydává dokonce několik časopisů. Organizují také veřejné rituály. Někteří lidé jsou čistě rekonstrukcionisté a jiní mají tendence k modernějšímu pojetí. Slované si u nás říjaí "rodzimowiercy", což se dá přeložit do angličtiny jako "Native Believers" (jsem si jistá, že existuje přesný ekvivalent v češtině)(neexistuje, pozn. aut.), čímž se vymezují od "novopohanů".

Novopohané nemají žádnou organizační strukturu. Jsou to new age pohani či druidové, někteří z nich mají čilé kontakty s OBOD (druidský řád v Anglii, pozn. aut.). Někteří jsou osamělí rekonstrukcionisté nebo působí ve skupinách, které obnovují staré obyčeje. Najdeme samozřejmě i eklektické čaroděje nebo ty, kteří hledají vstup do wiccanského kněžstva. Společenství je mladé a individualistické. Existuje celá řada různých diskuzních skupin a dokonce i "internetových covenů" stejně jako mnoho setkávání v reálu, ale většina lidí má vůči veřejným rituálům předsudky. Většinou říkají, že je to příliš osobní. Tím pádem tu existují jak malé skupinky dobrých přátel, kteří spolu dělají eklektické rituály, tak i větší skupiny, které sedávají u ohně, povídají si a kalí pivo.


Zdá se, že Polsko je Čechám v mnoha ohledech podobné. Máš ponětí, kolik je v Polsku pohanů?

Tak to je těžká otázka. Co vlastně znamená "pohan"? A od jaké úrovně zájmu lidí chceš toto slovo používat? Slované říkají, že jich samotných je něco okolo tisíce. Když pomineme slovany, máme tu pak skupinu čtyř až pěti set lidí, kteří se vyskytují na všech možných fórech a internetových skupinách, ale netroufnu si odhadnout, co je to za lidi.


Víš něco o dalších Wicca v Polsku?

S jedinou výjimkou nevím o nikom, kdo by žil tady v Polsku natrvalo.


Jaký očekáváš vývoj polské Wiccy?

Za několik let se tu jistě objeví další lidé, kteří budou moci založit coveny. Je to zcela nevyhnutelné. Předpokládám také, že i další odejdou na čas do ciziny a vrátí se jako čarodějnice. Je to jako lavina. Jeden kamínek, dva kamínky a najednou už to nejde zastavit.


Co vlastně teď děláš pro pohanské společenství?

Mám stránky velmi podobné těm Zahradovým (http://www.wicca.pl pozn. aut.). Moderuju dvě diskusní skupiny. Jedna se zabývá čistě tradiční Wiccou a druhá, která je mimochodem mnohem méně úspěšná, se zabývá pohanstvím obecně. Čas od času organizuju různé dýchánky, takže lidé se spolu můžou seznamovat. Zbytek je na ostatních. Snažím se dát lidem možnost, aby poznali jeden druhého a něco se naučili. Odpovídám na otázky (některé e-maily, které dostávám, jsou vskutku prapodivné a z údivu už prakticky nevycházím) a půjčuju knížky. Jelikož mám stránky, čas od času mě kontaktuje tisk. Ráda bych dala samozřejmě žurnalistům možnost vyváženého a pokud možno pozitivního pohledu na pohanství, ale to zajímá jen skutečně málokteré z nich. Ale jsou i nějaké ty výjimky.

Nedávno jsem začala komunikovat se slovany a lépe je poznávat. Jsem ráda, když vidím na obou stranách toleranci. Doufám, že "rodzimowiercy" a "novopohané" budou navazovat více takových kontaktů, neboť vím, že mají obě skupiny mnoho společného.


Máš v tomto ohledu ještě nějaké další plány?

Jsou určité hranice v tom, co můžeš dělat pro ostatní. Pokud se jedná o spiritualitu, domívám se, že lidi by měli dělat víc práce a ti, kteří mají zkušeností víc, je mohou tu a tam trochu popostrčit, ale nemohou za ně udělat všechno. Mým pravidlem je, že nikoho neobracím na víru a výcvik zásadně nenabízím. Stejně by to nebylo oprávněné. Na to abych někoho vyučovala nejsem sama dost pokročilá.

Budu určitě nadále komunikovat s různými lidmi, organizovat setkání a dávat lidi dohromady. Někteří si již vytvářejí okruhy přátel, se kterými se na mých dýcháncích potkávají, takže ve svých aktivitách rozhodně nepolevím. Budu prostě dělat to, co už dělám teď. Po nějakém čase budu mít dost znalostí a zkušeností, abych založila vlastní skupinu. Mohla bych mít studijní skupinu o čarodějnictví a za pár let vlastní coven, ale to je opravdu jen hudba budoucnosti.


Jak vypadají tvá setkání?

Jsou to takové konverzační večery. Někdy vedou dobrovolníci či pozvaní hosté přednášky na různá témata, po kterých obvykle následují diskuse. Jsou také mezi námi muzikanti, kteří nás občas zabaví hudbou. Napříšte plánuju promítání fimu Wicker Man. Vřele doporučuji (netřeba, pozn. aut.). Nebudeš litovat. To je skutečně pohanský film.


Spolupracuješ také s PFI?

(Pagan Federation International, pozn. aut.)

Byla jsem členem v roce 1999. Myslím ale, že je to celkem zbytečné, když je společenství takto mladé a roztříštěné.


Byla jsi někdy v Čechách?

To bych řekla. Když jsem byla malá, jezdívala jsem s rodiči na českou stranu hor. Mám velmi pěkné vzpomínky ze zimního táboru ve Vrchlabí. Bylo mi tenkrát šestnáct, takže si jistě umíš představit, jak jsem si to užívala. Byla jsem i v Praze a autem jsem projela Čechy několikrát křížem krážem.


Co si o naší zemi myslíš?

Samé dobré věci! Praha je naprosto úžasná, plná života a má také krásné okolí. Malá města jsou v Čechách kouzelná. Jídlo je fajn a o pivu ani nemluvím.

Tak jako většina poláků mé generace mám nejsilnější dojmy z českých krátkých animovaných filmů (Líbí se mi víc Krteček, než třeba A je to, ale je to samozřejmě otázkou osobních preferencí. Nebudu se zlobit, jestli třeba zrovna ty dáváš přednost A je to před Krtečkem.) (Ajeťáci vedou, pozn. aut.), které pěstují lásku k Čechám v našich dětech už od útlého mládí.


Je něco, co by jsi chtěla touto cestou vzkázat pohanům a čarodějům Boiohaema?

Nejste v tom sami, lidičky! Podle toho, co jsem se zatím dozvěděla od okouzlujícího autora stránek Wiccangarden, vaše situace dokonale kopíruje situaci v Polsku. Z toho, co jsem se dočetla o začátcích pohanských společenství po světě se zdá, že je to všude podobné.

V úvodním poučení (které je součástí iniciační ceremonie, pozn. aut.) najdete slova, která tuto situaci vystihují dokonale. "Své ideály udržuj v dokonalé čistotě. Vždy o ně usiluj. Nechť tě nic nezastaví ani neobrátí." Nezáleží na tom, jakým jazykem mluvíte, kde jste se narodili, jaké máte zaměstnání, jestli je okolo vás tisíc učitelů nebo vůbec žádný. Vždy budeme ono volání následovat a nic není nemožné. Je úplně jedno, co dělají ostatní nebo co si o nás myslí. Nakonec jste to vy, na kom nám nejvíc záleží.

Samozřejmě když jsme teď v té Evropské unii, spousta věcí je tóóólik jednodušších. ;-)


Děkuju moc za tvá vřelá a povzbudivá slova.

Moment, můžu se taky na něco zeptat?

Jasně.

Co znamená "Zahrada"?


Totéž, co v "garden" angličtině.

Aha, polsky tedy ogród. Zagroda totiž znamená v polštině výběh pro zvířata.

Zahrada, Jakub Achrer ? 2005 http://www.wiccangarden.com

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!