Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 10. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Paul Kingsnorth :
Obávat se, že po kolapsu současné civilizace se dostanou k moci psychopaté, je omyl. Ti nám už přece dávno vládnou!

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1798x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1680x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1650x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1599x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Víra

* Bohové Egypta - Amon


Ukázka z knihy - Víra - 06. 01. 2010 (11318 přečtení)

Nejvyšší bůh stvořitel, otec každého faraona. Naše další zastávka na procházce egyptským pantheonem. 



Amon

AMON (skrytý)
Původ: Egyptský. Nejvyšší bůh - stvořitel.
Známé období uctívání: Pravděpodobně již v předdynastickém období, historicky zhruba od 2400 př.n.l. do konce starého Egypta (asi 400 n.l.).
Synonyma: Amun, Amon Kematef (hadí bůh), Amon Kamutef (bůh plodnosti) a mnohá další.
Centrum kultu: Veset (řec. Théby) - velký Amonův chrám v Karnaku, chrám v Luksoru zasvěcený Amonovi v jeho ithyfalické podobě boha plodnosti, mnohé další chrámy po celém Egyptě.
Umělecké památky: Řada portrétů v chrámech, reliéfy, sochy, obelisky, včetně známého obelisku královny Hatšepsovet, stély.
Literární prameny: Texty pyramid z konce V. dynastie (asi 2494 až 2345 př.n.l.), chrámové hymny, Kniha mrtrých, Velký Harrisův papyrus ze sklonku Nové říše a mnoho dalších písemných památek.

Amon byl bohem slunce, pánem nebes a vládcem egyptského světa. Jako člen Osmera bohů, tzv. Ogdoády, byl chápán jako prvotní božstvo v chaosu počátků a tvoření vesmíru. Za manželku měl původně bohyni Amaunet (Amunet) a představoval zde boha vzduchu.
Egypťané jej nejčastěji zobrazovali jako faraona s modrou pletí a vysokou korunou se dvěma dlouhými pštrosími péry, která symbolizovala jeho nadvládu nad Horním i Dolním Egyptem. Jeho posvátným zvířetem byl většinou beran se zahnutými rohy, který měl někdy podobu lva s beraní hlavou, doprovázela ho také posvátná husa. Byl bohem města Vesetu (řec. Théby), kde měl také svůj největší chrám; kromě něho mu byla zasvěcena celá řada dalších svatyní, např. v Mennoferu (řec. Memfis), Džaanetu (řec. Tanis), Amádě, Solebu, Abú Simbelu a jinde.
Byl považován za božstvo, které je sice skryté, neviditelné, avšak všudypřítomné. Ačkoli ho umělci zachycovali v lidské podobě, v chrámových hymnech jej ostatní božstva líčila jako boha „neviditelné podoby a záhadného zjevu". V Nové říši, asi od poloviny 16. stol. př.n.l., byl Amon vybrán jako manifestace mnohem staršího onského (héliopolského) boha slunce, což značně zvýšilo jeho prestiž a vyneslo mu titul „Král bohů". Byl také považován za otce každého faraona. Ve Vesetu (Thébách) byl rovněž uctíván jako nesmrtelné hadí božstvo, které má schopnost věčného znovurození. Jako člen Ogdoády, tedy Osmera, byl zobrazován s hadí hlavou.
Jeho ithyfalická podoba pravděpodobně vznikla z myšlenky, že byl-li vůbec prvním bohem, který vznikl, nemohl mít otce a musel tudíž sám oplodnit svou matku. Všeobecně byl považován za boha s velkými sexuálními atributy V chrámu královny Hatšepsovet v Dér el-Bahrí se zachoval reliéf s vyobrazením královniny matky oplodněné Amonem. Podobná scéna je zachycena v chrámu Amenhotepa III. v Luksoru. V proslulé „Velké sloupové síni" je celá řada Amonových obrazů a soch.
Od 12. století př.n.l, se Amonovi kněží postupně stali velmi mocnou vrstvou egyptské společnosti, což nakonec za vlády Amenhotepa IV, známějšího pod jménem Achnaton, vedlo k vážnému konfliktu, když se faraon v rámci svých reforem snažil nahradit Amonův kult uctíváním boha Atona. Amonův ústup ze slávy měl však jen krátké trvání a ;,Pán světa" se záhy opět zařadil na čelné místo egyptského panteonu, kde setrval až do konce egyptské říše.
 

Ukázka z knihy Encyklopedie Bohů, Michael Jordan, Volvox Globator 1997, ISBN 80-7207-087-8

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!