Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 05. 10. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
předseda Ústaního soudu Pavel Rychetský:
Mé šestileté působení u Ústavního soudu mne poučilo o tom, že ani Parlament nemá absolutní moc a většina nemusí mít vždy pravdu a základní hodnoty demokratického právního státu je třeba chránit i před zákonodárci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1776x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1658x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1628x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1574x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Víra

* Bohové Egypta - Hathor


Ukázka z knihy - Víra - 24. 11. 2009 (5773 přečtení)

V egyptském pantheonu se dnes potkáme s bohyní lásky a nebe, bohyní Matkou.


Hathor

Hathor (paní Egypta)
Původ: Egyptský. Bohyně matka, bohyně lásky a nebe.
Známé období uctívání: Pravděpodobně od období Staré říše (asi 2700 ), zřejmě ale ještě dříve, do konce starého Egypta (asi 400).
Synonyma: Hathýr (řec).
Centrum kultu: Tentore (dnešní Dendera); Kúset, Gíza, Veset (Théby); slavná je její kaple v chrámu královny Hatšepsovet v Dér el-Bahrí z období Nové říše a chrám v Abú Simbelu z téhož období, který jí nechal postavit Ramesse II.
Umělecké památky: Nástěnné reliéfy z jejího hlavního chrámu v Dendeře, sochy a reliéfy včetně vynikajícího díla z chrámu krále Menkaurea u Gízy a v kapli chrámu královny Hatšepsovet v Dér el-Bahrí a mnohé další.
Literární prameny: Kniha mrtvých, Texty pyramid, Velký Harrisův papyrus aj.
Laskavá mateřská Hathor byla jednou z hlavních a současně nejsložitějších egyptských bohyní s mnoha funkcemi a velmi těsným spojením s bohem slunce a oblohou. Egypťané ji zobrazovali téměř výlučně v podobě krávy. Byla považována za matku boha slunce Rea a tedy za matku všech egyptských faraonů. Podle nejstarších pramenů byla také matkou boha Hora, jakmile se však proslavila legenda o Usirovi, začala mít k Horovi spíše ochranitelské než mateřské vztahy Protichůdná tradice Horova kultovního centra v Behdetu (dnešní Edfú) ji však uvádí jako jeho manželku. V legendě o „Reově oku" vystupuje do popředí její destruktivní aspekt, jedná se však jen o ojedinělý případ.
V umění je nejčastěji zachycena jako kráva, jak se pase v houštinách papyru nebo jak kojí krále; její podoba také zdobí hlavice sloupů i pilířů (chrám královny Hatšepsovet v Dér el-Bahrí). Někdy má lidskou podobu ženy s korunou na hlavě zdobenou slunečním diskem mezi dvěma kravskými rohy.
Kromě bohyně matky měla řadu jiných funkcí, např. ve Vesetu (Thébách) byla uctívána jako ochránkyně mrtvých a spojována se slunečním bohem Reem, když se sklání k západnímu obzoru. Také byla považována za bohyni lásky a sexuality a všeho, co k lásce patří, tedy i hudby a tance. Její kněží nosili sistrum - kovové chřestítko s tyčemi a zvonky - a kolem krku menat a oba tyto perkusní hudební nástroje užívali při kultovních rítuáIech. Jako „matka krále“ nebo „kojná krále“ byla považována za matku faraona a každá egyptská princezna se automaticky stávala její kněžkou. Řada hrobek faraonů obsahovala papyry s magickými formulemi vzývajícími „sedm Hathor", sudiček, které předpovídaly osud novorozenci. K jejím symbolům vedle krávy patřil lev, papyrus a had.
Hathor byla oblíbenou bohyní i u Řeků, kteří mnoho jejích rysů přisoudili Afrodítě a posléze s ní a nebo s Hérou Hathor ztotožnili.
 

Ukázka z knihy Encyklopedie Bohů, Michael Jordan, Volvox Globator 1997, ISBN 80-7207-087-8

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!