Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 04. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Paul Kingsnorth :
Obávat se, že po kolapsu současné civilizace se dostanou k moci psychopaté, je omyl. Ti nám už přece dávno vládnou!

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2875x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2280x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2217x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2088x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1908x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Boj o vlastní Já aneb Jak je dobré být malý


Teiresias - Společnost a vztahy - 10. 01. 2005 (3384 přečtení)

Když je člověk ještě malý, je ztracený v džungli velkého světa.

Všichni velcí jsou důležití a významní, protože dělají důležitou práci - chodí např. do obchodu nebo do banky, vydělávají peníze a malý člověk musí se svými požadavky na podíl na tomto světě počkat, protože nejdřív musí vždycky přijít na řadu velký. Malý si “jenom hraje”, a tomu může být věnována pozornost teprve “až jestli zbyde čas”.

Kdysi dávno ale i ti největší byli malí a taky si “jenom hráli”. Tím nemyslím přímo tatínky a maminky těch dnes malých, ale jednou i svět byl mladý a to co dnes je tak vážené a důležité, jako jsou továrny, banky a obchody, bylo jednou také jen hrou a tehdejší “velcí” to odkazovali do zbytků časů. I ta největší řeka byla jednou malým praménkem, který mohla zastavit třeba spadená větev. Ve skutečnosti ovšem nemohla, řeky jsou silnější než spadené mrtvé větve, i když jsou malé a i když to samy třeba netuší. Mají totiž směr, a přestože nevědí, kam se stočí za nejbližším kamenem, dobře vědí, kam jednou doputují.

Malý člověk ale, když jednou zatouží být také velký a důležitý, má ještě jednu možnost - totiž zapomenout na svůj směr a obléci si důležitost někoho jiného. Takových důležitých obleků je pro něj připravený veliký výběr. Vlastně mu dospělí nic jiného neříkají, než aby si konečně vybral jeden z těch honosných obleků - však když trochu nepadne, nevadí - trochu se přikrčíme, trochu natočíme - a hle, takový mrzák, a jaký má pěkný oblek!

Bojím se, že spousta nás to tak jednou v životě udělá - když už nemůžeme vydržet být pořád malí, prostě se přizpůsobíme a najednou jsme dospělí, můžeme dokonce poučovat a napomínat svoje kamarády, se kterými jsme ještě nedávno byli stejně “malí”. Bojím se, že lidé, kteří takto “dospěli”, právě v tom vidí dospívání a snaží se vytvořit pokud možno ze všech “malých” právě takové pseudodospělé.

Nevím ale, co bych měl proti tomu udělat, kromě toho, že jsem to teď napsal. To, co dělám pro Arniku, bych chtěl dělat právě proto - jen ale, jestli to tak opravdu funguje? Rád bych se také dozvěděl, co o tom soudí sami “malí” - ale oni mi to nechtějí říct, mluvím pro ně asi příliš “dospělou” řečí. Musím tedy snad méně mluvit a pozorněji naslouchat. Možná taky, že sám mám na sobě nějaké “dospělácké” brnění, o kterém ani nevím, nebo jim prostě vnucuji to svoje, které jsem si sám utvořil a padne mi proto dokonale. Myslím si proto, že je to ohebná a citlivá kůže, ale je to ve skutečnosti tvrdá krabice.

I malý člověk ale může mít svou krabici - někteří ji oblékají velice brzy. Být “malý” v tomto smyslu vlastně na věku příliš nezávisí. A jsou ještě jiní lidé - ti, kteří vůbec nemají svůj směr. Ti nejsou jako řeka, která sice vypadá na svém počátku jako kaluž, ale na dně má pramen - takoví lidé jsou opravdu jen louže, jejich vodu může kdo chce nabrat a nalít kamkoli, vždycky pasívně zaujme tvar nádoby, pokud je bláto a štěrk nepohltí.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Joseph Commel: Naslouchat přírodě, cesty k hlubšímu prožívání přírody (16.08.2007)
Přesvědčení a osobní vztah člověka k přírodě (14.08.2007)
Psí počasí (08.01.2005)
Samota (06.01.2005)
Sounáležitost (04.01.2005)
Příprava (21.12.2004)
Budoucnost (19.12.2004)
Kyvadlo (18.12.2004)
Touha (16.12.2004)
Přírodňácké eseje (14.12.2004)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 04. 2021:

Ivan Hoffman: "Chtějí (nastupující generace, deroucí se k moci, Piráti a STAN pozn.red.) vybudovat to, co už zde je, tedy globálně metastázující liberální demokracii. Do stejné řeky, jak známo, nelze vstoupit podruhé. Není už co privatizovat, lze jenom tunelovat skromné daňové příjmy demontovaného státu, respektive unijní dotace, které jsou jakýmsi bolestným za odtékající zisky nadnárodních korporací. Jednou z mála možností, jak se dnešní Piráti mohou dostat k penězům, je inventura mandatorních výdajů státního rozpočtu. Oškubat chudé, staré, přidusit státní zaměstnance, střední třídu. Obrat bohaté totiž nedává smysl, když chci patřit do jejich klubu...
Změna může přijít až s generací, která se vůči liberálně mafiánskému globálnímu kapitalismu ostře vymezí...
"

Celý článek...


05. 04. 2021:

Profesor Ivo Budil: "...Evropská unie je disfunkční, rigidní a kontraproduktivní organizace, pro jejíž další trvání není žádný opravdu racionální argument. Problém s očkováním proti covidu a čím dál absurdnější ekonomické a ideologické návrhy o tom přinášejí stále nové doklady. Evropská unie ničí kreativitu, výkonnost a svobodu evropských národů, které by se měly v zájmu svého přežití v čím dál náročnějším a tvrdším světě domluvit na přínosnější a užitečnější formě spolupráce. Pouze bezohlední kariéristé mohou hájit její další existenci...

...Úspěch Pirátů je paradoxně dokladem toho, do jaké míry se vnitropolitický vývoj v České republice sladil s politickými trendy v západní Evropě, pro něž je příznačný nástup iracionálních a aktivistických ideologických hnutí. Vláda Pirátů by bezpochyby zhoršila atmosféru ve společnosti, prohloubila by hospodářskou stagnaci a znemožnila by hledání nosných vizí dalšího rozvoje naší země..."

Celý článek...


03. 04. 2021:

Petr Žantovský: Vedle seznamů politiků a celebrit představily Evropské hodnoty i seznam tzv. občanských dezinformátorů. „Tuhle formulaci jsem ještě neslyšel, je moc ‚pěkná‘... Vyrobily z toho všeho elaborát o tom, jak jsme obklopeni nepřáteli. Jako v padesátých letech. Na každém rohu stojí imperialistický agent, viz plakáty ‚Nemluv o své práci, nevíš, kdo tě poslouchá‘. Myslím, že se tomu blížíme. Tyhle seznamy nám dávají další argument k tomu, že se nemýlíme. Jsem zvědav, kdy Evropské hodnoty přiznají vazbu na Ministerstvo vnitra a jak to bude ministr vnitra potom vysvětlovat. Zajímalo by mě, kým jsou tyto projekty placeny, s jakým cílem a proč se zveřejňují seznamy nepřátel a co ty chudáky nepřátele čeká. To nám Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty zatím nesdělilo...

Celý článek...


31. 03. 2021:

Ondřej Neff: "Je teď v těžké pozici (ANO pozn.red.), protože má odpovědnost výkonné moci a je zranitelné vůči kecalům zleva a zprava. Situace se může změnit, jakmile covidová krize pomine a Evropská unie začne prosazovat Zelený úděl a kvóty na uprchlíky plus jako přívažek zavedení patnácti pohlaví pro začátek. Už nemáme levici a pravici. Čím dál víc si myslím, že hranice se teď štěpí podle generací a ti mladší v touze po lepším světě a hlavně po „zničení starého podlého světa“ půjdou za Piráty. Ta usedlejší část se semkne – možná – znova kolem ANO. Kdyby ale ten Babiš nebyl a) posera, b) chaotik c) uměl jednat s lidmi, to by se jim jinak semkávalo!"

Celý článek...


27. 03. 2021:

Vidlák: "Většina alternativních médií tak nějak počítá s tím, že budou propíráni. Tak nějak vědí, že nemají žádný bianko šek na důvěru, že si ji budou muset nejprve vybojovat, budou muset ukázat, že věci rozumí a nebo se budou muset pokorně omluvit, že se spletli. Vědí, že nemají velký dosah, nemají k dispozici žádné technické prostředky, jen trochu postřehu a to ještě ne vždy. Pro reportéry v České televizi je samozřejmě mnohem jednodušší dojít k tomu, že lidi jsou blbí a proto věří blbinám. Kdyby třeba jen na minutku připustili, že lidi především nevěří jim a až pak věří něčemu jinému, museli by se začít ptát, jestli náhodou nedělají něco špatně. A to by mohli uhodit hřebíček na hlavičku a to by spustilo řetězec průserů, které nikdo na Kavkách nemá zapotřebí. Proto budou raději propírat horem dolem, jak lidi věří naprostým hovadinám, než aby jen připustili stín toho, že na začátku je nedůvěra k nim samotným a je to nedůvěra stále se prohlubující. Od toho se pak odvíjí všechno další, co se na mediální scéně děje."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!