Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 15. 06. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jaroslav Hašek:
Národ český dodnes ještě pro tanec se získá,
bohužel však vždycky tančí, jak mu jiný píská.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2250x)
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1496x)
Co se po nás chce?
(01. 07. 2021, 1424x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1413x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Buddha a smyslnost


Válek Roman - Sebepoznání - 17. 03. 2006 (4793 přečtení)

Askeze nebo sex? Kolik sexu? Kde je hranice mezi láskou a nenasytností, mezi dáváním a braním?

Lidé si často pod pojmem buddhismus představují přísnou střídmost, tichou meditaci, jídlo bez chuti, mluvu bez humoru, muže a ženy bez sexuální přitažlivosti. Existuje koan, ve kterém mnicha honí hladový tygr. Mnich před tygrem utíká až na kraj propasti. Tam mu nezbývá než skočit dolů, ale v poslední chvíli se zachytí za jakousi větev. Tygr nad mnichem otvírá tlamu dokořán, ale nemůže na něho dosáhnout. Větev pod tíhou mnicha pomalu praská. Co teď? Mnich si najednou všimne, že na dosah jeho volné ruky je sladká, zralá jahoda. Natáhne se pro ni a strčí ji do pusy: Jaká božská chuť!
 
Tohle je nesmírně důležitý okamžik pro jakéhokoliv buddhistu - nejen pro onoho mnicha. Žijeme ve světě, který je na jedné straně plný lákadel – ženy chodí od jara po ulicích téměř nahé, krámy jsou dnes plné lahůdek, v tabáku je na pultech víc pornografie než seriózních novin, reklamy nabízejí nejrůznější hračky pro dospělé. Málokdo se v takovém světě dokáže pohybovat s lehkostí víly, která si nenaříká na nedostatek peněz a sexu. Idealisty takový svět obtěžuje a materialisté zase nemohou nikdy získat dost věcí, aby byli spokojeni. A přitom se nabízí řešení. Nabízí se řešení, které ovšem vyžaduje, abychom nebyli ani lakomí jako materialisté, ani úzkoprsí jako idealisté. Když vidíme krásnou ženu nebo krásného muže, neměli bychom ani odvracet zrak jako jeptiška, ani začít naříkat a fňukat, že naše partnerka není Naomi Campbell. Každá krásná žena, každá jahoda, každá kapka čisté vody, každý paprsek slunce, každé stéblo trávy, každý tón naší kytary  - to vše jsou božské dary, vesmírné dary, které mají  naprosto nevyčíslitelnou hodnotu. Je jen na nás, jestli tu krásu umíme přijímat. Sebemenší náznak pomyšlení typu „já chci“ nám ovšem okamžitě dar vezme. Vesmír si ho vezme zpět, protože nejsme připravení ho přijmout. Protože co je pouze naše, to není celistvé - je to okleštěné. A co je pouze někoho jiného, na to nemůžu dosáhnout, a tak jen tupě zírám a slintám jako nemocný člověk. Sexuchtiví muži nechápou, že všechny krasavice světa tu jsou jen pro ně! Ovšem druhá věc je ta, že pokud tito muži na někoho musí nutně sahat, neocení skutečnou smyslnost ženy. Neříkám, že se máme zříkat tělesné lásky. Ale dotek, který nepřesahuje rozdíl mezi „ty“ a „já“, není vlastně dotek. Je to spíš neohrabanost a barbarství. Sprostota není v sexu. Sprostota vzniká, když muže a ženu rozdělíme na dvě oddělené bytosti, které spolu souloží. To je smutné a sprosté, hrubé. Je to zoufalá lakota a nenasytnost. Snaha uchopit a vlastnit. Snaha zneužít a odhodit. Když lidé lakotní a nenasytní objekt své touhy osahají, jejich smysly se otupí a oni usnou. Na druhou stranu je možné milovat očima, ušima, všemi smysly a ztratit své „já“ v  opravdu smyslné lásce. Nejde o to, abychom celý den vyhledávali sexuální podněty nebo mysleli na sex. Ten mnich také nemyslel na jahody, dokud na ně nenarazil. Ale když se jahoda nabídne, není třeba ji odmítat. Když se žena nabídne, není třeba ji odmítat – a to propána neznamená nutně se s ní vyspat! Já mám na mysli onen těžko popsatelný půvab, který může ocenit jen ten, kdo zapomíná na hranice mezi sebou a jí. Takové spojení není třeba odmítat a není třeba se za ně stydět. Takové spojení také nevede k pocitu prázdnoty a smutku. Potkat krásnou ženu je příležitost přijmout dary vesmíru, stejně jako když se procházíme po louce nebo sedíme v lese u potoka. 
 
Toužit po někom umí každý. Brát a vlastnit umí každý. Stát se krásou neumí skoro nikdo. Stát se krásou druhého člověka. Stát se sladkou, šťavnatou jahodou…   
 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 88 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!