Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 14. 04. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2867x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2272x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2209x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2083x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1899x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Cesta Luny


Valpurga (Bohyně) - Witchcraft - 25. 11. 2003 (6036 přečtení)

Několik zamyšlení o Ženách, menstruaci, rytmu lunárních fází a o mysteriích a moci Luny. Se svolením Valpi převzato ze stránek Bohyně a doplněno o nabodeníčka.

Cesta Luny

(převzato ze stránek Bohyně a doplněno o diakritiku)

 

Moc Měsíce byla uznávaná a ctěna člověkem od nejdávnějších dob, jak víme z umění, mytologie a z přežívajících primitivních kultur. Luna byla uctívána jako Matka Bohyně, stvořitelka i ničitelka veškerého života. Věřilo se, že její světlo je zdrojem plodnosti rostlin, zvířat, žen; a že její fáze naznačovaly významné cykly růstu, rozkladu a znovuobnovy.

Spojení mezi ženami a měsícem je pradávné a biologické - zakořeněné v historii ženské evoluce. Jak menstruující ženy, tak dorůstající a ubývající měsíc prochází stejným cyklem 29 a půl dne.

Za přirozených podmínek ovulace probíhala za úplňkového světla a tak pradávné ženy musely mít "měsíčky" ve stejnou dobu, za temného měsíce. "Původně menstruující žena, kdykoliv se uchýlila za bezměsíčné noci stranou a vrátila se zpátky za nového měsíce, byla kalendář," říká Judy Grahnova ve své podmanivé knize Krev, chléb a růže: Jak menstruace stvořila svět.

Nejstarší lidské záznamy jsou lunární kalendářní značky na kostech a kamenech (často se zřetelně ženskými tvary), značky, které korespondovaly s fázemi měsíce. Toto propojení mezi měsícem, menstruací a měřením času bylo dávno viditelné v lunárních kalendářích prastarých civilizací a v lingvistických souvislostech. Například starý Havajský kalendář pojmenovává každý den měsíce po fázi měsíce. "Galské slovo pro menstruaci a kalendář je stejné: miosach a miosachan." Judy Grahnova míní, že menstruační vědomí s pochopením souvislosti s cyklujícím Měsícem, a s rituálními formami, které ženy vytvořily, aby učily tuto informací, vytvořilo nejen matematické vědy, ale dalo základ lidské kultuře.

Žena, Měsíc, Země/tělo a přírodní/ženské rytmy upadly do relativního zatmění v průběhu nedávných století patriarchální nadvlády. Postupně se moc ženy stala hrozbou, její tělo a její krvácení byly zatraceny, její intuitivní schopnosti potupeny, byla pronásledovaná vyznavači solárního monoteistického božstva a mužské nadvlády. Mystéria Měsíce šla do podzemí a jen zlomky jich přežily v primitivních, lidových, pohanských či mystických tradicích. S druhou vlnou feminismu a nedávným vzestupem ženské spirituality měsíční síla a ženská síla znovu vyvstaly ze stínu patriarchátu.

Co by se stalo, kdyby dnešní ženy navykly svůj menstruační cyklus na měsíc tak, jako to pro naše pramatky bylo přirozené? (třeba necháním světla v ložnici rozsvíceného každou noc kolem úplňku, jak je navržené v knize Lunaception). Jak by byl svět jiný, kdyby si menstruující a menopauzálni ženy daly každý měsíc tři dny lunární síly na duchovní posilnění, o samotě nebo v kruhu dalších žen? A co naše síla, když se společně napojíme na lunární energie, a její přispění k transformativní magii, kterou tak můžeme tomuto světu nabídnout a oslavit naše pravěké spojení s věčně proměnlivou Lunou?

Coby kněžka noci Luna vládne vnitřním rozměrům nevědomí a je naší spojenkyní na cestách neznámem. Svým neustálým aktem transformace nám odhaluje jednotu s Duchem, která není odsouzena k pevným limitům formy. Ve "stahování měsíce dolů" (Drawing down the moon) se napojíme na mocný zdroj alternativní energie. Přinesení této energie do světa je prací žen, životně důležitou v této době velkých změn, kdy život na zemi závisí na rovnováze. Učíme se kráčet mezi světy.

Lunární moc je síla, která pracuje na repolarizaci zemské energie k tomu, aby byla nastolena celost, aby byly znovu nabyty části naší zkušenosti/vědomí, které byly popřené, a aby se změnila rovnováha moci tak, aby byly ctěny všechny bytosti. Zatímco Měsíc rotuje tímto rokem, tisíce nás žen studují lunární moudrost, hledí na nebe i do vlastní duše a oceňují svoji měsíční přirozenost. Vytváříme obrovský kruh žen okolo země s La Lunou v centru. Jak poznáváme její moc, kéž poznáváme i svoji. Buďme požehnány.

(Musawa a Bethroot 98)

Lunární rytmus

Všechno, co plyne, plyne v rytmu Měsíce - Luny. Ona vládne živlu vody na zemi. Táhne k sobě příliv a odliv oceánu, počasí, ženský reprodukční cyklus a životní tekutiny rostlin, zvířat a lidí. Ovlivňuje podzemní proudy v zemské energii, změny nálad mysli, těla, chování a emocí. Luna je zemi blíž než jakékoli jiné nebeské těleso. Země má ve skutečnosti dva hlavní vztahy k vesmíru: jeden k Luně, která kolem ní koluje, a jeden ke slunci, okolo něhož koluje ona. Oba jsou si v jejích očích rovni. Fáze Luny odráží tanec všech tří: měsíce, slunce i země , kteří spolu tkají síť světla a tmy v našich životech. Není divu, že tolik našeho života na zemí je blízce spojeno s fázemi měsíce!

(Musawa 98)

Osm lunárních fázi

Jako v nebi, tak i na zemi. Podívej se na nebe a zjisti, ve které fázi je měsíc. Pak budeš vědět, ve které fázi růstu každého lunárního měsíce právě jsi. Fáze, ve které byla Luna při Tvém narození, odráží Tvůj smysl života, osobnost a přednosti.

1) NOVÝ MĚSÍC je jako SEMÍNKO zasazené do země. Nevidíme jej, ale ono se chystá k růstu, plné potenciálu a energie na svou novou cestu. Ženy narozené v této fázi jsou impulzivní, vášnivé a intuitivní. Berou na sebe rizika a jsou průkopnice nových věci.

2) DORŮSTAJÍCÍ SRPEČEK MĚSÍCE je KLÍČEK. Semínko prorazilo zemí a natahuje se vzhůru na své cestě ven z temné, vlhké země, kterou znalo. Ženy narozené v této fázi se musí osvobodit od minulosti, od podmiňování z dětství, aby vytvořily svůj vlastní osud. Reprezentují novou generaci, nový řád, který zlepšuje minulost.

3) DORŮSTAJÍCÍ PŮLMĚSÍC je fáze RŮSTU. Kořeny jdou do hloubky, stvol vylétává vzhůru a utváří se listy, jak se formuje nové silné tělo. Ženy narozené v této fázi žijí život naplno, s mnoha aktivitami a vzrušením, kdy staré struktury jsou odstraněny, aby vytvořily prostor novému vývoji.

4) TŘÍČTVRTEČNÍ MĚSÍC je POUPĚ rostliny, puls života pevně zabalený, toužící po rozšíření. U žen narozených v této fázi jejich talenty spočívají ve schopnosti kultivovat, organizovat a zdokonalovat. Jsou hledajícími, kteří využívají duchovní nástroje jako vůdce a spojence na své cestě k sebeobjeveni.

5) Luna se otevírá a vykvétá v ÚPLŇKU do KVĚTU, s touhou podělit se o svou krásu s ostatními. Ženy narozené v této fázi mají blízká přátelství a společníky a touhu hluboce splynout. Naplnění, hojnost a osvícení jsou jejich cílem.

6) Jak vstupujeme do tmavnoucí fáze UBÝVAJÍCÍHO (couvajícího) MĚSÍCE, dostáváme OVOCE životního cyklu rostliny, ovoce moudrosti a zkušenosti. Pro ženy narozené ve fázi ubývání musí život mít význam a smysl. Rády se dělí o svá přesvědčení s druhými a často jsou učitelky.

7) UBÝVAJÍCÍ PŮLMĚSÍC je fáze SKLIZNĚ, kdy rostlina dává svůj život pro pokračování života druhých. Ženy narozené v této fázi žijí silným vnitřním životem reflexe a transformace. Zaujímají různé role a oblékají mnohé masky, zatímco vyvažují svůj vnitřní a vnější život.

8) SRPEČEK UBÝVAJÍCÍHO MĚSÍCE je fáze KOMPOSTU, kdy výživa jde do země, aby tak vyživila příští semínko. Ženy narozené v této fázi mají potenciál k tomu, aby byly moudré, s vhledem, chápající a trpělivé. Mají schopnost věštby a jsou jedinečné a pochodují do rytmu svého vlastního bubnu.

(Susan Lewitt 95)

 

Zdroje:

1) Blood, Bread and Roses: How menstruation created the world, Judy Grahn, (Beacon Press, Boston, 1993); 2) The Woman's Encyclopedia of Myths and Secrets, Barbara Walker, (HarperSanFrancisco, 1983); 3) Moon, Moon, Anne Kent Rush, (Random House, 1976); 4) Lunaception, Louise Lacey, (Coward, McCann, Geohegan, 1970s).

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Bohyně a čarodějky (09.06.2006)
Ženy versus muži (14.03.2006)
Bohyně a čarodějky (15.02.2006)
Zemřela Monica Sjöö (06.11.2005)
Mystérium Kréty (15.07.2005)
Chvála ženy (08.07.2005)
Seminář pro ženy (11.05.2005)
Krchnička - aneb moc Tvé levé ruky (09.12.2004)
Třináctá komnata (27.11.2004)
Oslava ženy (24.11.2004)
Sebepožehnání (22.11.2004)
Vzývání božstva (08.11.2004)
Radost ze života (02.11.2004)
Ženy, přineste zprávy (01.11.2004)
Cesta k temné Bohyni (20.10.2004)
Monica Sjöö: Marx a matriarchát (06.10.2004)
Jeskyně (1.) (07.09.2004)
Vzpomínka na FESTIVAL BOHYNĚ (20.08.2004)
Řeč Bohyně - Bohyně na Krétě IV. (26.07.2004)
Zázračný strom - Bohyně na Krétě III. (23.07.2004)
Ochutnej sladkost života - Bohyně na Krétě II. (22.07.2004)
Nahoru do hloubi Země - Bohyně na Krétě I. (21.07.2004)
Mystérium krétské Bohyně - dovolená na Krétě pro ženy v září 2004 (20.07.2004)
Uzemnit se v Gaie (06.07.2004)
Oslava svátku Lammas (29.06.2004)
Moudrá krev (21.06.2004)
Američanka ve Věstonicích a jiné Venuše (18.06.2004)
Zpívají Tvoji píseň (12.06.2004)
Vzývání božstva (08.06.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 od Valpi (19.05.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 (14.05.2004)
Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě (30.04.2004)
Festival Bohyně - rej ženského principu (08.04.2004)
Program Festivalu Bohyně 2004 (07.04.2004)
Festival Bohyně 2004 (29.03.2004)
Tisíc tváří Ženy (24.03.2004)
Tančení se Starhawk (17.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (2.) (08.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (1.) (03.03.2004)
Rituál sebepřijetí (27.02.2004)
Meditace Ty jsi Bohyně (18.02.2004)
Rituální chuťovky (02.02.2004)
Meditace: Jak vidět, slyšet a cítit Zdroj (17.12.2003)
Rituál jako stavební jednotka nové kultury (15.12.2003)
Šamanka, kněžka, čarodějnice: Země je mým tělem (05.12.2003)
Vyrobte si kopřivovou panenku (03.12.2003)
Sebezasvěcení kněžky Bast (01.12.2003)
Cornwall - země Bohyně (28.11.2003)
Strach mít sílu (27.11.2003)
Kdo nebo co je Bohyně? (25.11.2003)
Svatí synové (23.11.2003)
Ta s oběma prsy (21.11.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 04. 2021:

Ivan Hoffman: "Chtějí (nastupující generace, deroucí se k moci, Piráti a STAN pozn.red.) vybudovat to, co už zde je, tedy globálně metastázující liberální demokracii. Do stejné řeky, jak známo, nelze vstoupit podruhé. Není už co privatizovat, lze jenom tunelovat skromné daňové příjmy demontovaného státu, respektive unijní dotace, které jsou jakýmsi bolestným za odtékající zisky nadnárodních korporací. Jednou z mála možností, jak se dnešní Piráti mohou dostat k penězům, je inventura mandatorních výdajů státního rozpočtu. Oškubat chudé, staré, přidusit státní zaměstnance, střední třídu. Obrat bohaté totiž nedává smysl, když chci patřit do jejich klubu...
Změna může přijít až s generací, která se vůči liberálně mafiánskému globálnímu kapitalismu ostře vymezí...
"

Celý článek...


05. 04. 2021:

Profesor Ivo Budil: "...Evropská unie je disfunkční, rigidní a kontraproduktivní organizace, pro jejíž další trvání není žádný opravdu racionální argument. Problém s očkováním proti covidu a čím dál absurdnější ekonomické a ideologické návrhy o tom přinášejí stále nové doklady. Evropská unie ničí kreativitu, výkonnost a svobodu evropských národů, které by se měly v zájmu svého přežití v čím dál náročnějším a tvrdším světě domluvit na přínosnější a užitečnější formě spolupráce. Pouze bezohlední kariéristé mohou hájit její další existenci...

...Úspěch Pirátů je paradoxně dokladem toho, do jaké míry se vnitropolitický vývoj v České republice sladil s politickými trendy v západní Evropě, pro něž je příznačný nástup iracionálních a aktivistických ideologických hnutí. Vláda Pirátů by bezpochyby zhoršila atmosféru ve společnosti, prohloubila by hospodářskou stagnaci a znemožnila by hledání nosných vizí dalšího rozvoje naší země..."

Celý článek...


03. 04. 2021:

Petr Žantovský: Vedle seznamů politiků a celebrit představily Evropské hodnoty i seznam tzv. občanských dezinformátorů. „Tuhle formulaci jsem ještě neslyšel, je moc ‚pěkná‘... Vyrobily z toho všeho elaborát o tom, jak jsme obklopeni nepřáteli. Jako v padesátých letech. Na každém rohu stojí imperialistický agent, viz plakáty ‚Nemluv o své práci, nevíš, kdo tě poslouchá‘. Myslím, že se tomu blížíme. Tyhle seznamy nám dávají další argument k tomu, že se nemýlíme. Jsem zvědav, kdy Evropské hodnoty přiznají vazbu na Ministerstvo vnitra a jak to bude ministr vnitra potom vysvětlovat. Zajímalo by mě, kým jsou tyto projekty placeny, s jakým cílem a proč se zveřejňují seznamy nepřátel a co ty chudáky nepřátele čeká. To nám Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty zatím nesdělilo...

Celý článek...


31. 03. 2021:

Ondřej Neff: "Je teď v těžké pozici (ANO pozn.red.), protože má odpovědnost výkonné moci a je zranitelné vůči kecalům zleva a zprava. Situace se může změnit, jakmile covidová krize pomine a Evropská unie začne prosazovat Zelený úděl a kvóty na uprchlíky plus jako přívažek zavedení patnácti pohlaví pro začátek. Už nemáme levici a pravici. Čím dál víc si myslím, že hranice se teď štěpí podle generací a ti mladší v touze po lepším světě a hlavně po „zničení starého podlého světa“ půjdou za Piráty. Ta usedlejší část se semkne – možná – znova kolem ANO. Kdyby ale ten Babiš nebyl a) posera, b) chaotik c) uměl jednat s lidmi, to by se jim jinak semkávalo!"

Celý článek...


27. 03. 2021:

Vidlák: "Většina alternativních médií tak nějak počítá s tím, že budou propíráni. Tak nějak vědí, že nemají žádný bianko šek na důvěru, že si ji budou muset nejprve vybojovat, budou muset ukázat, že věci rozumí a nebo se budou muset pokorně omluvit, že se spletli. Vědí, že nemají velký dosah, nemají k dispozici žádné technické prostředky, jen trochu postřehu a to ještě ne vždy. Pro reportéry v České televizi je samozřejmě mnohem jednodušší dojít k tomu, že lidi jsou blbí a proto věří blbinám. Kdyby třeba jen na minutku připustili, že lidi především nevěří jim a až pak věří něčemu jinému, museli by se začít ptát, jestli náhodou nedělají něco špatně. A to by mohli uhodit hřebíček na hlavičku a to by spustilo řetězec průserů, které nikdo na Kavkách nemá zapotřebí. Proto budou raději propírat horem dolem, jak lidi věří naprostým hovadinám, než aby jen připustili stín toho, že na začátku je nedůvěra k nim samotným a je to nedůvěra stále se prohlubující. Od toho se pak odvíjí všechno další, co se na mediální scéně děje."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!