Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Karel Kryl:
1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2601x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2405x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2361x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2300x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Hudba jinak

* Cesta zvuku aneb kronika jednoho roku


Tušják Štěpán - Hudba jinak - 16. 01. 2004 (4575 přečtení)

Moje zkušenosti s alikvótním zpíváním

Chtěl jsem napsat nějaký opravdu fundovaný a poutavý článek, který by ve zkratce popisoval alikvótní hudbu a zpěv, který by v kostce vysvětlil, oč tu vlastně jde, ale nakonec jsem zjistil, že píšu jen to, co jsem zažil a co zažívám, což může být možná i stejně poučné, než pouhý technický výčet a popis něčeho bez toho, aniž bych k tomu měl vnitřní vztah. Takže tento článek neberte jako další z několika popisů "co to jsou alikvóty a jak je zpívat", spíš to berte jako jakousi kroniku osudů jednoho člověka a jedné skupinky lidí.


Můj vztah k hudbě je prakticky celoživotní. S alikvótní hudbou jsem se setkal ale až poměrně nedávno. Respektive - bylo to již před nějakou dobou, ale tehdy jsem ani neměl pojem o tom, že vůbec nějaké alikvóty existují. Když jsem poprvé uslyšel hrdelní zpěv Tuvinců, byl jsem jím naprosto unešen. Pořád jsem ovšem nevěděl, že se jedná o alikvótní zpěv.
Na internetu jsem se snažil získat nejrůznější informace, poslouchal jsem různé nahrávky a byl jsem takový samouk, až jednoho dne jsem narazil na zmínku o tom, že v Praze funguje Alikvótní sbor. A od ledna 2003 jsem začal do Alikv. sboru chodit. Poprvé v životě jsem věděl, že to, co dělám, má smysl. Trochu mě zarazilo, že neprobíráme alikvóty i z hlediska vnitřního působení na člověka, spíš si jen tak hrajeme a pilujeme zvuk, ale ještě jsem to nijak zvláště neřešil. Teprve návštěva alikvótního zpěváka Chrise Amrheina v Praze mi ukázala to, že se to dá dělat i jinak.
Někteří lidé okolo Alikvótního sboru se scházeli ještě zvlášť, bez sbormistra, aby si jen tak zazpívali a zažili alikvóty trochu jinak, ale až do prázdnin 2003 fungovalo vše tak nějak souběžně. Po soustředění s Alikvótním sborem ve Sloupu však již bylo jasné, že se naše cesty rozejdou a další akce, tentokrát s Chrisem Amrheinem napověděla, kam se bude (staro)nově vzniknuvší skupina ubírat. Tashi Deley, jak jsme se nazvali, se rozhodla jít cestou vnitřní proměny skrze hudbu.
O tom, jaký na nás měl a má vliv Chris Amrhein a že to byl převážně on, který nám pomohl uvědomit si, co od hudby čekáme a co chceme, o tom snad ani není třeba mluvit. Je ale dobré vědět, že Tashi Deley nejsou jen doprovodná skupina Chrise Amrheina, i když to tak občas vypadá. Když se to vezme tak a tak, tak vedle tak zářivé osobnosti, jakou Chris je, by byl téměř každý automaticky tak trochu v pozadí.
Do naší skupiny přicházejí i odcházejí různí lidé, někteří měli svoji představu, která jim byla zbořena, někteří čekali jen krásné tóny. Tato forma hudby je ale především tvrdá řehole. Já osobně jsem toho názoru, že nejpřímější - a také nejnáročnější - Cesta (k sobě, k Bohu, k osvícení....) je právě cesta zvuku. Uvědomme si prosím: hudba tu není pro nás, my tu jsme pro hudbu. Jinak řečeno, nezpíváme, ale "jsme zpíváni". Kdo si toto neuvědomí, ten ono křehké kouzlo hudby a zpěvu, zejména toho alikvótního, nepochopí.
Pro velké množství lidí je setkání s tímto druhem muziky jak překrásné a povznášející, tak i divné až traumatizující. Protože alikvótní zpívání člověka ovlivňuje hned na několika úrovních. Sám z vlastní zkušenosti vím to, že kromě neopakovatelných pocitů má tato hudba schopnost vyplavit na povrch opravdu hluboké a zasunuté zážitky a bloky. Otevírá čakry, harmonizuje především tu srdeční a co se týče spravování emocí, neznám dokonalejší lék. Je dobré si uvědomit, že zpívání opravdu funguje a že působí velmi velmi silně. Není to samozřejmě o tom, že vás osvítí duch svatý a dostane se vám extáze. Jde to po kapkách...
Další věc - v této hudbě neexistují žádné "stars", kdo se zajímá o alikvóty jen z důvodu, aby pak někoho oslnil, ten poměrně rychle zjistí, že je vedle. Víc, než cokoliv jiného, je zpívání alikvót spjato se stavem vědomí a s duševním rozpoložením. Pokud v sobě někdo nemá pokoru a není v pohodě, pak se může snažit, jak chce, ale nebude zpívat...lépe řečeno, nestane se písní, nesplyne s ní. Bude možná hezky znít, ale to je tak všechno.
Je několik druhů hudby. Technicky dokonalá, s krásnými harmoniemi a bezchybným zvukem, ale když tu hudbu slyšíte, je to, jako byste poslouchali zprávy. Další hudba může být i trochu falešná, nemusí se v ní nic složitého dít, a přesto vás posadí na zadek. V čem je asi tak rozdíl?
Zažil jsem toho za ten alikvótní rok poměrně dost, ono s naší skupinou a s Chrisem se toho nedá nezažít dost, nicméně teprve budoucnost ukáže, jestli cesta, po které nyní jdeme, je ta správná. Kdo by chtěl vědět víc, ať už o alikvótech samotných nebo o naší skupině, popřípadě kdo má zájem navštěvovat naše "setkání se zvukem" (nechceme tomu říkat koncert), tak zpíváme a hrajeme (si) zhruba jednou za měsíc v neděli okolo úplňku, občas se vyskytne i mimořádnější akce, většinou s Chrisem Amrheinem. Letos na podzim se také chystá jedna poměrně zásadní akce, a to První Český Alikvótní Festival (máme přislíbenu účast od cca dvaceti alikvótních zpěváků zvučných jmen, např.Wolfgang Saus, Christian Bollmann, Christian Zender atd.). Bližší informace se můžete dozvědět ZDE .
Přeji Vám, ať vás zvuk provází a ať srdce odpovídá.
Štěpán Tušják.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!