Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 20. 09. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jacob van Blom
Vlk, který kandiduje na pastýře ovcí, začíná častokrát svůj volební projev prostým: Mám vás rád…

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3124x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2593x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2566x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2508x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2441x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Hudba jinak

* Cesta zvuku aneb kronika jednoho roku


Tušják Štěpán - Hudba jinak - 16. 01. 2004 (4456 přečtení)

Moje zkušenosti s alikvótním zpíváním

Chtěl jsem napsat nějaký opravdu fundovaný a poutavý článek, který by ve zkratce popisoval alikvótní hudbu a zpěv, který by v kostce vysvětlil, oč tu vlastně jde, ale nakonec jsem zjistil, že píšu jen to, co jsem zažil a co zažívám, což může být možná i stejně poučné, než pouhý technický výčet a popis něčeho bez toho, aniž bych k tomu měl vnitřní vztah. Takže tento článek neberte jako další z několika popisů "co to jsou alikvóty a jak je zpívat", spíš to berte jako jakousi kroniku osudů jednoho člověka a jedné skupinky lidí.


Můj vztah k hudbě je prakticky celoživotní. S alikvótní hudbou jsem se setkal ale až poměrně nedávno. Respektive - bylo to již před nějakou dobou, ale tehdy jsem ani neměl pojem o tom, že vůbec nějaké alikvóty existují. Když jsem poprvé uslyšel hrdelní zpěv Tuvinců, byl jsem jím naprosto unešen. Pořád jsem ovšem nevěděl, že se jedná o alikvótní zpěv.
Na internetu jsem se snažil získat nejrůznější informace, poslouchal jsem různé nahrávky a byl jsem takový samouk, až jednoho dne jsem narazil na zmínku o tom, že v Praze funguje Alikvótní sbor. A od ledna 2003 jsem začal do Alikv. sboru chodit. Poprvé v životě jsem věděl, že to, co dělám, má smysl. Trochu mě zarazilo, že neprobíráme alikvóty i z hlediska vnitřního působení na člověka, spíš si jen tak hrajeme a pilujeme zvuk, ale ještě jsem to nijak zvláště neřešil. Teprve návštěva alikvótního zpěváka Chrise Amrheina v Praze mi ukázala to, že se to dá dělat i jinak.
Někteří lidé okolo Alikvótního sboru se scházeli ještě zvlášť, bez sbormistra, aby si jen tak zazpívali a zažili alikvóty trochu jinak, ale až do prázdnin 2003 fungovalo vše tak nějak souběžně. Po soustředění s Alikvótním sborem ve Sloupu však již bylo jasné, že se naše cesty rozejdou a další akce, tentokrát s Chrisem Amrheinem napověděla, kam se bude (staro)nově vzniknuvší skupina ubírat. Tashi Deley, jak jsme se nazvali, se rozhodla jít cestou vnitřní proměny skrze hudbu.
O tom, jaký na nás měl a má vliv Chris Amrhein a že to byl převážně on, který nám pomohl uvědomit si, co od hudby čekáme a co chceme, o tom snad ani není třeba mluvit. Je ale dobré vědět, že Tashi Deley nejsou jen doprovodná skupina Chrise Amrheina, i když to tak občas vypadá. Když se to vezme tak a tak, tak vedle tak zářivé osobnosti, jakou Chris je, by byl téměř každý automaticky tak trochu v pozadí.
Do naší skupiny přicházejí i odcházejí různí lidé, někteří měli svoji představu, která jim byla zbořena, někteří čekali jen krásné tóny. Tato forma hudby je ale především tvrdá řehole. Já osobně jsem toho názoru, že nejpřímější - a také nejnáročnější - Cesta (k sobě, k Bohu, k osvícení....) je právě cesta zvuku. Uvědomme si prosím: hudba tu není pro nás, my tu jsme pro hudbu. Jinak řečeno, nezpíváme, ale "jsme zpíváni". Kdo si toto neuvědomí, ten ono křehké kouzlo hudby a zpěvu, zejména toho alikvótního, nepochopí.
Pro velké množství lidí je setkání s tímto druhem muziky jak překrásné a povznášející, tak i divné až traumatizující. Protože alikvótní zpívání člověka ovlivňuje hned na několika úrovních. Sám z vlastní zkušenosti vím to, že kromě neopakovatelných pocitů má tato hudba schopnost vyplavit na povrch opravdu hluboké a zasunuté zážitky a bloky. Otevírá čakry, harmonizuje především tu srdeční a co se týče spravování emocí, neznám dokonalejší lék. Je dobré si uvědomit, že zpívání opravdu funguje a že působí velmi velmi silně. Není to samozřejmě o tom, že vás osvítí duch svatý a dostane se vám extáze. Jde to po kapkách...
Další věc - v této hudbě neexistují žádné "stars", kdo se zajímá o alikvóty jen z důvodu, aby pak někoho oslnil, ten poměrně rychle zjistí, že je vedle. Víc, než cokoliv jiného, je zpívání alikvót spjato se stavem vědomí a s duševním rozpoložením. Pokud v sobě někdo nemá pokoru a není v pohodě, pak se může snažit, jak chce, ale nebude zpívat...lépe řečeno, nestane se písní, nesplyne s ní. Bude možná hezky znít, ale to je tak všechno.
Je několik druhů hudby. Technicky dokonalá, s krásnými harmoniemi a bezchybným zvukem, ale když tu hudbu slyšíte, je to, jako byste poslouchali zprávy. Další hudba může být i trochu falešná, nemusí se v ní nic složitého dít, a přesto vás posadí na zadek. V čem je asi tak rozdíl?
Zažil jsem toho za ten alikvótní rok poměrně dost, ono s naší skupinou a s Chrisem se toho nedá nezažít dost, nicméně teprve budoucnost ukáže, jestli cesta, po které nyní jdeme, je ta správná. Kdo by chtěl vědět víc, ať už o alikvótech samotných nebo o naší skupině, popřípadě kdo má zájem navštěvovat naše "setkání se zvukem" (nechceme tomu říkat koncert), tak zpíváme a hrajeme (si) zhruba jednou za měsíc v neděli okolo úplňku, občas se vyskytne i mimořádnější akce, většinou s Chrisem Amrheinem. Letos na podzim se také chystá jedna poměrně zásadní akce, a to První Český Alikvótní Festival (máme přislíbenu účast od cca dvaceti alikvótních zpěváků zvučných jmen, např.Wolfgang Saus, Christian Bollmann, Christian Zender atd.). Bližší informace se můžete dozvědět ZDE .
Přeji Vám, ať vás zvuk provází a ať srdce odpovídá.
Štěpán Tušják.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Andrej Babiš - bývalý premiér?
Zdeněk Zbořil: "Tentokrát v ČT překročili míru nejenom slušnosti, ale i povinností, které jsou jim uloženy ze zákona. Nějaký zdroj informací, o kterém si můžeme myslet, že není nejserióznější, někteří novináři ho označují za "Bakalapress", tak vypustí informaci, že premiér Babiš byl zbaven nařčení, že se dopouštěl trestného činu, a tu zprávu převzala ČT, Český rozhlas i ČTK a v podstatě tak způsobí stav, který může vyvolat šíření poplašné zprávy.
A tak "opisovali" redaktoři veřejnoprávních médií i dalších médií jeden od druhého, až se jeden redaktor možná spletl a mluvil o Andreji Babišovi už jako o bývalém premiérovi, a o tom už by měla jednat mediální Rada, ale nedělám si iluze, že tomu tak je nebo bude...
"

Celý článek...


03. 09. 2019:

Ivan Lehotský: "USA před měsícem vypověděli smlouvu INF s Ruskem o omezení raket středního a krátkého doletu. Prý proto, že Rusko smlouvu porušovalo. Prošly sotva dva týdny a Američané provedli test takové rakety, kterou mají s mírně jinými nastaveními už dávno rozmístěnou ve více východoevropských zemích. Že by šlo o zázračně rychlý technický vývoj? Nebo to bylo jinak a kdosi se právě nechtěně přiznal ke lži a podvodu?..."

Celý článek...


24. 08. 2019:

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová: "...jsou tu skupiny, k nimž se stát chová macešsky, a které nemají ani sílu se nějak viditelněji bránit, protože na to nemají síly nebo čas. Osobně vidím zátěž, která se klade na samosprávu, jako by jí tu samosprávu někdo chtěl zase sebrat, vnímám rodiny s dětmi, jak se těm pracujícím neulehčuje nic, zatímco se strká do dávek těm, kteří nikdy pracovat nebudou, seniory, kterým se říká, ať se zabezpečí hlavně sami, drobné živnostníky, kteří za chvíli budou rušit živnosti, protože ten tlak neustojí, máme málo lékařů, policistů..."
"...Roztrhání Ústavy je z mého pohledu neomluvitelné gesto. Podobně jako česká vlajka ve vagíně a trenýrky na Pražském hradě. Máme demokracii, rozhodujme ve volbách, a aby ty výsledky byly jiné, pokud se nám současné nelíbí, tak pro to sakra něco dělejme. V Americe by něco takového znamenalo doživotní diskvalifikaci z veřejného života. Roztrháním Ústavy roztrhal Minář i svobodu slova a jiná práva v Ústavě obsažená. Je to cíl Milionu chvilek? Jen jedna pravda?..."

Celý článek...


15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!