Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 25. 02. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Hercule Poirot, detektiv:
Víte proč nás mají politici za idioty? Protože jsme je volili!

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Odpočítávání se rozběhlo
(01. 03. 2021, 2984x)
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2003x)
Jaká je ta správná cesta?
(18. 03. 2021, 1933x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 1906x)
Vzkříšení víry a naděje
(05. 04. 2021, 1734x)
Trhliny v mlze
(30. 03. 2021, 1643x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Hudba jinak

* Cesta zvuku aneb kronika jednoho roku


Tušják Štěpán - Hudba jinak - 16. 01. 2004 (5312 přečtení)

Moje zkušenosti s alikvótním zpíváním

Chtěl jsem napsat nějaký opravdu fundovaný a poutavý článek, který by ve zkratce popisoval alikvótní hudbu a zpěv, který by v kostce vysvětlil, oč tu vlastně jde, ale nakonec jsem zjistil, že píšu jen to, co jsem zažil a co zažívám, což může být možná i stejně poučné, než pouhý technický výčet a popis něčeho bez toho, aniž bych k tomu měl vnitřní vztah. Takže tento článek neberte jako další z několika popisů "co to jsou alikvóty a jak je zpívat", spíš to berte jako jakousi kroniku osudů jednoho člověka a jedné skupinky lidí.


Můj vztah k hudbě je prakticky celoživotní. S alikvótní hudbou jsem se setkal ale až poměrně nedávno. Respektive - bylo to již před nějakou dobou, ale tehdy jsem ani neměl pojem o tom, že vůbec nějaké alikvóty existují. Když jsem poprvé uslyšel hrdelní zpěv Tuvinců, byl jsem jím naprosto unešen. Pořád jsem ovšem nevěděl, že se jedná o alikvótní zpěv.
Na internetu jsem se snažil získat nejrůznější informace, poslouchal jsem různé nahrávky a byl jsem takový samouk, až jednoho dne jsem narazil na zmínku o tom, že v Praze funguje Alikvótní sbor. A od ledna 2003 jsem začal do Alikv. sboru chodit. Poprvé v životě jsem věděl, že to, co dělám, má smysl. Trochu mě zarazilo, že neprobíráme alikvóty i z hlediska vnitřního působení na člověka, spíš si jen tak hrajeme a pilujeme zvuk, ale ještě jsem to nijak zvláště neřešil. Teprve návštěva alikvótního zpěváka Chrise Amrheina v Praze mi ukázala to, že se to dá dělat i jinak.
Někteří lidé okolo Alikvótního sboru se scházeli ještě zvlášť, bez sbormistra, aby si jen tak zazpívali a zažili alikvóty trochu jinak, ale až do prázdnin 2003 fungovalo vše tak nějak souběžně. Po soustředění s Alikvótním sborem ve Sloupu však již bylo jasné, že se naše cesty rozejdou a další akce, tentokrát s Chrisem Amrheinem napověděla, kam se bude (staro)nově vzniknuvší skupina ubírat. Tashi Deley, jak jsme se nazvali, se rozhodla jít cestou vnitřní proměny skrze hudbu.
O tom, jaký na nás měl a má vliv Chris Amrhein a že to byl převážně on, který nám pomohl uvědomit si, co od hudby čekáme a co chceme, o tom snad ani není třeba mluvit. Je ale dobré vědět, že Tashi Deley nejsou jen doprovodná skupina Chrise Amrheina, i když to tak občas vypadá. Když se to vezme tak a tak, tak vedle tak zářivé osobnosti, jakou Chris je, by byl téměř každý automaticky tak trochu v pozadí.
Do naší skupiny přicházejí i odcházejí různí lidé, někteří měli svoji představu, která jim byla zbořena, někteří čekali jen krásné tóny. Tato forma hudby je ale především tvrdá řehole. Já osobně jsem toho názoru, že nejpřímější - a také nejnáročnější - Cesta (k sobě, k Bohu, k osvícení....) je právě cesta zvuku. Uvědomme si prosím: hudba tu není pro nás, my tu jsme pro hudbu. Jinak řečeno, nezpíváme, ale "jsme zpíváni". Kdo si toto neuvědomí, ten ono křehké kouzlo hudby a zpěvu, zejména toho alikvótního, nepochopí.
Pro velké množství lidí je setkání s tímto druhem muziky jak překrásné a povznášející, tak i divné až traumatizující. Protože alikvótní zpívání člověka ovlivňuje hned na několika úrovních. Sám z vlastní zkušenosti vím to, že kromě neopakovatelných pocitů má tato hudba schopnost vyplavit na povrch opravdu hluboké a zasunuté zážitky a bloky. Otevírá čakry, harmonizuje především tu srdeční a co se týče spravování emocí, neznám dokonalejší lék. Je dobré si uvědomit, že zpívání opravdu funguje a že působí velmi velmi silně. Není to samozřejmě o tom, že vás osvítí duch svatý a dostane se vám extáze. Jde to po kapkách...
Další věc - v této hudbě neexistují žádné "stars", kdo se zajímá o alikvóty jen z důvodu, aby pak někoho oslnil, ten poměrně rychle zjistí, že je vedle. Víc, než cokoliv jiného, je zpívání alikvót spjato se stavem vědomí a s duševním rozpoložením. Pokud v sobě někdo nemá pokoru a není v pohodě, pak se může snažit, jak chce, ale nebude zpívat...lépe řečeno, nestane se písní, nesplyne s ní. Bude možná hezky znít, ale to je tak všechno.
Je několik druhů hudby. Technicky dokonalá, s krásnými harmoniemi a bezchybným zvukem, ale když tu hudbu slyšíte, je to, jako byste poslouchali zprávy. Další hudba může být i trochu falešná, nemusí se v ní nic složitého dít, a přesto vás posadí na zadek. V čem je asi tak rozdíl?
Zažil jsem toho za ten alikvótní rok poměrně dost, ono s naší skupinou a s Chrisem se toho nedá nezažít dost, nicméně teprve budoucnost ukáže, jestli cesta, po které nyní jdeme, je ta správná. Kdo by chtěl vědět víc, ať už o alikvótech samotných nebo o naší skupině, popřípadě kdo má zájem navštěvovat naše "setkání se zvukem" (nechceme tomu říkat koncert), tak zpíváme a hrajeme (si) zhruba jednou za měsíc v neděli okolo úplňku, občas se vyskytne i mimořádnější akce, většinou s Chrisem Amrheinem. Letos na podzim se také chystá jedna poměrně zásadní akce, a to První Český Alikvótní Festival (máme přislíbenu účast od cca dvaceti alikvótních zpěváků zvučných jmen, např.Wolfgang Saus, Christian Bollmann, Christian Zender atd.). Bližší informace se můžete dozvědět ZDE .
Přeji Vám, ať vás zvuk provází a ať srdce odpovídá.
Štěpán Tušják.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!