Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 09. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Fareed Zakaria:
Katastrofální problém současného lékařství je v tom, že Hippokratova přísaha nic neříká o fakturaci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1736x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1620x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1583x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1535x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Bylinné čaje a přípravky

* Choroby pohybového aparátu


Ukázka z knihy - Bylinné čaje a přípravky - 26. 07. 2008 (16737 přečtení)

Přinášíme ukázku z knihy známého bylináře J. A. Zentricha.



Choroby revmatického charakteru

Zevně se osvědčily koupele, at již celkové, nebo jen koupele rukou a nohou, o teplotě asi 38 ° C v nálevu z mateřídoušky ne­bo tymiánu, případně v nálevu z pelyňku černobýlu.

Bolestivé klouby je možno střídavě obkládat naklepaným zelným listem, namočeným v horkém oleji a obklady z horké jílové kaše. Také strouhaná mrkev, případně kostival dovedou v tomto směru dost pomoci. (Modifikováno podle dr. Alfreda Vogela - CH)

Vezmeme kořen jehlice trnité a nati přesličky po 120 g, dr­cených jalovčinek 60 g a po 4š0 g krušinové kůry a semene kopru. Do 1/2 litru vroucí vody vhodíme 3 polévkové lžíce smě­si, vaříme 3 minuty. Necháme půl hodiny vyluhovat a přecedí­me do termosky. Užíváme 3 x denně čtvrt hodiny před jídlem a 3 x denně 1/2 hodiny po jídle, vždy po jednom pohárku (100 ml). Při vleklém průběhu je třeba čaj podávat až 2 roky; v takovém případě asi po 3 měsících změníme jeho recepturu. (Dr. Dimitar Pamukov - BG)

Vezmeme 100 g listu černého rybízu, 50 g květu tužebníku jilmového a 30 g kůry černého bezu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi na sklenici odvaru, vařit 2 minuty, vylu­hovat 20 minut. Podáváme 3 x denně, před jídlem. (Dr. Jerzy Lutomski - PL)

 
Protirevmatická mast faráře Kneippa

účinkuje i proti neuralgiím, svalovému revmatismu apod. 8 g rozmarýnové silice, 4 g mentolu a 4 g kafru vmícháme do 84 g vhodného maltového základu, např. lanolinu (může provést každá lékárna). Používáme k masážím a ke vtírání při boles­tech. (Prelát Šebastián Kneipp - D)

 
Mast faráře Weidingera proti bolestem v zádech

se může použít i proti bolestem kloubů, nervů, svalů úponů. Je velmi jednoduchá. Časně na jaře, před olistěním, nebo na pod­zim po opadání listů uřízneme několik mladých vrbových vět­viček - letorostů, oloupeme z nich kůru, usušíme ji důkladně a rozemeleme na prášek, který v přiměřeném množství vmí­cháme do libovolného maltového základu, třeba sádla. Boles­tivá místa touto mastí ošetřujeme 2-3 x denně. (Farář H. J. Weidinger - A)

 
Jiná mast proti bolestem v zádech

Celou páteř natlusto namažeme „hnědou" INDULONOU A 85. Pás vaty v potřebné délce navlhčíme slivovicí a přiložíme na pomazané místo. Potom vše překryjeme igelitem, ten fixuje­me leukoplastí a ještě překryjeme froté ručníkem. Aby vše dr­želo, natáhneme si nakonec ještě těsné tričko. Zábal nesmí pálit, jen mírně hřát. Pokud pálí, je vrstva INDULONY slabá. Při dobré snášenlivosti zábal ponecháme celou noc, ale napřed odzkoušíme hodinovou aplikací reaktivitu naší pokožky. Po­kud zábal pálí, raději jej odstraníme. Aplikujeme nejméně 8 dní, ale raději 10-14 dní. Vatu nevyměňujeme, poslouží po celou proceduru. Nejdříve použijeme více slivovice, asi 1,5 dcl na celou páteř, pak již postačí menší množství. Není-li slivovi­ce dostupná, je možno použít Alpy nebo lihu, denaturovaného benzínem. (Slovenský lidový - CS)

 
Ochrana páteře

Proti opotřebování chrupavky a plotének v páteři je třeba za­včas bojovat. Až se projeví kruté bolesti, je už dost pozdě. Kloub nebo díl páteře, který začíná pobolívat, je potřeba tro­chu natáhnout nebo napnout a potom krouživými masážními pohyby do bolestivého místa vtírat třezalkový olej. (Čerstvé květy třezalky vyluhovat v olivovém nebo slunečnicovém oleji v poměru 1 : 5 hmotnostních dílů tak dlouho, až zčervená; lá­hev s médiem vystavíme na sluníčko, ale jinak vyluhování má probíhat při pokojové teplotě. Někteří autoři doporučují v prů­běhu vyluhování přidávat čerstvou drogu anebo dokonce sta­rou vyjmout a dát jednou až dvakrát úplně novou) Masíruje­me odspodu nahoru, 20 minut, asi 4 měsíce. Tato kúra je sice časově dosti náročná, ale dokonale utlumí začínající páteřní nebo kloubní záněty a chrupavky i ploténky si tak zachovají svoji pružnost, případně ji i získají nazpět. Bolesti ustoupí. (Páter Simon Ašič -YU)

 
Různé kloubní bolesti a potíže,

které vždy nemusí být revmatického charakteru, někdy dosti účinně pomáhá odstranit čaj, sestavený z 20 g březového listu, 20 g kořene pampelišky s natí, po 15 g vrbové kůry , fazolo­vých lusků a květu černého bezu a po 10 g drcených jalovčinek a přesličkové nati. Jednou polévkovou lžíci směsi zalijeme půllitrem vroucí vody, vaříme 1-2 minuty a po krátkém vylu­hování scedíme. Podáváme 3 x denně, nalačno. (Dr. Duška Staneva - BG)

Čerstvé květy a listy petrklíče přelijeme přiměřeným množ­stvím olivového oleje tak, aby byly zcela ponořeny. Necháme vyluhovat 24-48 hodin, potom přecedíme, smícháme s tro­chou jablečného nebo vinného octa a používáme k masážím bolavých kloubů a svalů. (Farář H. J. Weidinger - A)

Při kloubních zánětech

Vezmeme 70 g listu vrbky úzkolistéa po 10 g listu rozma­rýny, nati tymiánu a květu levandule. Jednu polévkovou lžíci směsi dáme na 350 ml nálevu, namočíme obklad a ovážeme nemocný kloub. Sám nemocný by měl určit, jaká teplota zába­lu mu nejlépe vyhovuje. Vhodné jsou i koupele postižených kloubů. Na dílčí lázeň používáme 1 polévkovou lžíci směsi asi na 1 litr nálevu. Chceme-li použít celkovou lázeň, tedy asi 100 litrů vody, použijeme nálevu malé koncentrace. 50-100 směsi nejprve spaříme 3 litry vroucí vody, po půlhodině scedí­me, nálev vylijeme do lázně a filtrát - vyluhované byliny, vlo­žíme do plátěného váčku k dalšímu vyluhování v lázni. Vstup­ní teplota lázně budiž 38 °C, doba lázně asi 15 minut. (Dr. M. I. Borisov - BSSR, SU)

 
Bolesti kolene

nemusí vždy znamenat utržený meniskus nebo jinou hrůzu. Pokud jsou bolesti silné nebo dlouhodobé, vyhledáme co nej­dříve lékaře. Při prvním zabolení však nemusíme zrovna sa­hat pro léky. Zkusíme s pevně nataženýma nohama chvílí pře­šlapovat z jedné nohy na druhou, několikrát denně. Někdy tato jednoduchá praktika pomůže sama, bez další léčby. (Páter Simon Ašič - YU)

Plody jalovce dobře roztlučeme a smísíme s jablečným oc­tem na kaši. Pak vše vaříme, až se bobulky rozvaří. Potom vezmeme kvalitní jíl a rozmísíme ho s jablečným octem a ja­lovcovým vývarem na hustou kaši. Vzniklou hmotu namaže­me na 2-2,5 cm silně na textilii a obalíme nemocné koleno, případně přiložíme na záda. Ponecháme několik hodin. (Vidar Jovo Mijatovič - YU)

 
Voda v koleně

Večer naneseme na větší čistý hadřík dobře pomletý česnek včetně slupek a trochu poprášíme mletým (nejlépe bílým) pepřem se solí. Vše navlhčíme lihovinou (v originále: rakija), např. brandy nebo slivovicí. Připravíme obklad na koleno a dobře převážeme, ráno odstraníme. Pokud se vyskytnou pu­chýřky, tyto sterilní jehlou na několika místech propícháme, vodu sterilní gázou vytlačíme a ranky ošetříme měsíčkovou mastí. Když se vyrážka neobjeví - půjde asi o zranění kolena úderem či uhozením. Upečeme kousek cibule se světlou slup­kou, podrtíme a hmotu lehce „pocukrujeme" (nejlépe bílým) pomletým pepřem a solí - přiložíme další noc formou obkla­du. Když nic nepomáhá, bývá vhodné zkusit otoky kolene od­stranit kašovitým obkladem z nati komonice. Poznámka: Pře­dem doporučujeme vyzkoušet reaktivitu pokožky krátkodo­bým přiložením obkladu. (Bylinář Ivan Maršič - Škofljica pri Lublane - YU)

 
Podvrtnutí a pohmoždění

Nejlepším prostředkem je kostival - tedy jeho kořen. Přiklá­dáme jej čerstvě strouhaný přímo anebo ještě lépe s přídav­kem nati mochny husí. Můžeme též připravit z obou drog ja­kousi náplast, a to smícháním se slepičím nebo husím sádlem. Velmi dobrou službu udělá při nedostupnosti kostivalu i kašo­vitý obklad z drcených listů kapusty nebo i zelí. Po sejmutí těchto obkladků, které přikládáme zpravidla na noc, namaže­me postiženou plochu dostatečně tlustou vrstvou obyčejné bílé

vazelíny a zavážeme pevným a mírně tlačícím obvazem. (Lu­žickosrbské lidové rady osobně tlumočil Franz Zweretzki, Bautzen - DDR)

 
Naražená žebra

Hrudní koš namažeme těstíčkem, získaným rozmícháním žloutků a hladké mouky. Tělo ovineme nějakým papírem a te­prve pak obvazovým materiálem. Ponecháme několik dní a potom postup opakujeme. Do směsi je vhodné přidat také jemně strouhaný kořen kostivalu. Naražená žebra někdy bolí víc než zlomená. Zkusme tuto léčbu, urychluje normalizaci stavu! (Léčitel Petr Ivanov Dimkov - BG)

 
Zánět kostí

Vezmeme po 40 g nati přesličky rolní, podbělového listu, listu kostivalu a březové kůry, 20 g listů rozmarýny a 10 g listů šalvěje. Pokud onemocnění trvá delší dobu, je třeba ze směsi vyřadit list kostivalu a změnit i některé jiné složky, např. takto: po 40 g nati tymiánu a listu jitrocele, po 30 g nati řebříčku, nati meduňky, nati zeměžluči, nati přesličky a po 20 g květu měsíčku a mletého semene řeckého sena.

V obou případech vezmeme 10 g směsi na litr studené vody, povařit 1 minutu a po chvíli scedit. Pít 3 x denně 100 ml před jídlem, 3 x denně 100 ml po jídle a zbylých 400 ml po doušcích během dne, nejlépe z termosky.

Dále je třeba bolavý úd koupat 15 minut ve vlažném čaji ře­píkovém nebo z květů měsíčku, případně v odvaru senných trusek, a potom ještě 15 minut lehce masírovat směsí vinného nebo jablečného octa a vody. Po uschnutí pak ošetřit olivovým olejem, zabalit do plátna a nechat v klidu.

Denně je třeba cvičit - v lehu na zádech asi 10-15 minut „jezdit na kole". Po „jízdě" krátkou koupel postiženého údu ve studené vodě. Strava má být pestrá, vydatná, s množstvím vitamínů, radě­ji bezmasá. Prospívá telecí polévka s celerem. Fyzickou náma­hu nelze doporučit. Zákaz kouření, kávy, alkoholu, konzervo­vaných jídel a uzenin. Je vhodné zařadit do diety denně asi 100 g směsi pšenice, ovsa a ječmene. Léčivý čaj podáváme bud' hořký, nebo slazený medem s pří­davkem citrónové nebo pomerančové šťávy. Někdy prospívá i rybí tuk - jeden den až 2 polévkové lžíce rybího tuku, druhý den až 2 polévkové lžíce olivového oleje ­podle reakce organismu a osobní snášenlivosti. Večer můžeme bolavý úd namazat třezalkovým olejem, za­ječím nebo kočičím sádlem.

Tento postup má vysloveně pomocnou roli vedle kauzální léčby vedené lékařem! (Modifikace podle Rade Marušíče, Mostar - YU)

 

Ukázka z knihy J. A. Zentrich, J. Jonáš: Věčně zelené naděje, nakladatelství Dialog 1990

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Léčivé rostliny - Botanická poradna 31. (07.09.2010)
Nadýmání (24.02.2010)
Nadledvinky (18.02.2010)
Mozková příhoda (16.02.2010)
Nespavost (12.02.2010)
Léčivé rostliny - botanická poradna 30. (05.05.2009)
Opěvování daru nebes (22.10.2008)
Několik bylinářských zásad a poučení (18.09.2008)
Speciální lékové formy (07.09.2008)
Podlitiny a pohmožděniny (24.07.2008)
Olšová mast na hemoroidy (01.04.2008)
Kopřiva jako léčivá rostlina (20.03.2008)
Léčivé rostliny - botanická poradna 22. (14.03.2008)
Popenec břečťanovitý jako léčivá rostlina (11.03.2008)
Jarní pročištění s kopřivou (05.03.2008)
Přírodní kosmetika – vypadávání vlasů (15.02.2008)
Léčivé rostliny - botanická poradna 21. (14.02.2008)
Topolová mast na hemoroidy (30.01.2008)
Kuklíkové recepty (22.01.2008)
Přírodní kosmetika - přípravky na vlasy (07.11.2007)
Nevyvinuté klouby u novorozenců (15.08.2007)
Plíseň mezi prsty na nohou (02.08.2007)
Migréna (01.08.2007)
Bylinná krev (30.07.2007)
Kašel (24.07.2007)
Zlepšení zraku (22.07.2007)
Čaj při vyčerpání (20.07.2007)
Kúra na vzkříšení mrtvého (18.07.2007)
Přírodní kosmetika - ovocné pleťové masky (15.07.2007)
Měsíčkový olej (12.07.2007)
Přírodní kosmetika a lilie (09.07.2007)
Přírodní kosmetika - péče o nehty (06.07.2007)
Zelený nápoj (28.06.2007)
Hojivý třezalkový olej na spáleniny (25.06.2007)
Byliny pro ženy (2.) (19.06.2007)
Všeobecné posílení a pročištění (13.06.2007)
Koupel posilující (30.04.2007)
Popencový sirup a jiné bylinné sirupy (28.04.2007)
Do boje proti zápachu (26.04.2007)
Přírodní kosmetika na ruce (23.04.2007)
Jarní očistné kúry - očista a posílení ledvin (14.03.2007)
Jarní očistné kúry - detoxikace a posílení jater (11.03.2007)
Recept na jarní únavu (10.03.2007)
Podbělový sirup proti kašli (06.03.2007)
Léčivé rostliny - botanická poradna 16. (28.02.2007)
Zdravotní čatní (26.02.2007)
Mistrův balzám (25.02.2007)
Přírodní kosmetika – mastná pleť, akné, uhry (20.02.2007)
Pampeliškový likér na hubnutí (18.02.2007)
Posílení močového měchýře - močové koblihy (15.02.2007)
Meduňkové víno pro dobrou pohodu (14.02.2007)
Přírodní kosmetika - barvy na vlasy (13.02.2007)
Likér zvaný bylinářské koště (11.02.2007)
Přírodní kosmetika - tonizace pokožky a prevence na vrásky (10.02.2007)
Prostata a léčivé rostliny (09.02.2007)
Bolest v krku (08.02.2007)
Recept na kašel (07.02.2007)
Angína a bolest v krku (05.02.2007)
Nervové sušenky - technologie a dávkování (03.02.2007)
Zastrašené víno (29.01.2007)
Kašel, chrapot a pastinák (28.01.2007)
Posílení před operací (26.01.2007)
Ruský recept na horečku - obklady (25.01.2007)
Afrodisiaka VI. (24.01.2007)
Cikánské recepty na nachlazení (23.01.2007)
Další recepty pro zlepšení paměti (23.01.2007)
Bolesti zad (20.01.2007)
Víno pro udržení zdraví (19.01.2007)
Afrodisiaka V. (19.01.2007)
Lékové formy 2. (18.01.2007)
Likér věčné svěžesti a sirup duševní čilosti na zkouškové období (17.01.2007)
Svatá Hildegarda podruhé (17.01.2007)
Čaj pro zlepšení paměti (16.01.2007)
Žaludeční a dvanácterníkové vředy (15.01.2007)
Petrželové víno (15.01.2007)
Jak připravit lektvar (14.01.2007)
Lékové formy 1. (13.01.2007)
Základní lékové formy (12.01.2007)
Rostlinné jedy a lidský organismus (11.01.2007)
Jedovatost rostlin (11.01.2007)
Přírodní kosmetika - něco pro krásu (11.01.2007)
Abatyše Hildegarda z Bingenu (11.01.2007)
Nervové sušenky (11.01.2007)
Sušenky proti nevolnosti (10.01.2007)
Dva recepty na hubnutí (09.01.2007)
Recept abatyše Hildegardy proti chrapotu (06.01.2007)
Podpora soustředění (05.01.2007)
Vajíčko abatyše Hildegardy (03.01.2007)
Nejen na vánoce. (11.12.2006)
Elixír života (01.12.2006)
Byliny pro ženy (1.) (18.08.2006)
Ako vyčistiť cievy II. (10.04.2005)
Jak vyčistit cévy? (09.04.2005)
Česneková tinktura a další recepty (27.03.2005)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!