Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 04. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Fareed Zakaria:
Katastrofální problém současného lékařství je v tom, že Hippokratova přísaha nic neříká o fakturaci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2098x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 2017x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1610x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1486x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Chvála dočasnosti


Vlastimil Marek - Společnost a vztahy - 09. 02. 2008 (4952 přečtení)

Člověk překvapivě snadno podléhá rutině: chodí pak známými ulicemi, dělá obvyklou práci a žije v jakési mlze zvyku. Stále se opakujícími činnosti mu v mysli (většinou nevědomě) rozostřují vnější svět. A tak, pokud není nějakou tou metodou natrénován k plnému a bdělému vědomí, míjí všednodenní krásy světa a možnosti tichých vnitřních radostí. Pomůže třeba právě vědomí dočasnosti: když jsem v roce 1979 byl na dva měsíce v Japonsku, věděl jsem, že je to poprvé a taky naposledy. Chtěl jsem tedy vychutnat a zapamatovat si každičkou vteřinu toho výjimečného času (a např. jsem se dopředu naučil systém metra a hlavně okružní Jamanote line, abych pak neztrácel čas blouděním).Možností, jak nezabřednout do zvyku a udržet si onen úžas dítěte, které právě uvidělo něco nového a hodně zajímavého (a pro batole je „nové“ prakticky všechno) je nepřeberně. Každá činnost, jakkoliv vypadá nepříjemně, může být, je-li vykonávána na 100%, dokonalou meditací a tichou vnitřní radostí z existence. Ano, i mytí nádobí, škrábání brambor, žehlení, úklid, luxování (to z hlediska ženy), ale také různé pochůzky, nákupy, vynášení odpadků, oprava motoru nebo udržování tepla domova, tedy např. štípání dříví (to z hlediska muže), to vše by mohlo a v ideálním případu mělo být meditací. Každá takto stoprocentně vykonávaná činnost by pak, tak jako stěrač na předním skle auta, mohla a měla mysl (respektive onu jakoukoli předchozí činnost), obvykle zamlženou a orosenou emocemi nebo naprogramovanými reakcemi, jaksi automaticky očistit.

Když jsem končil svou sedmnáctileté období nočního hlídání, poslední měsíc jsem chodil do práce pěšky (z Vinohrad na Hradčanské náměstí) a vědomě si naplno užíval nádhery turisty z celého světa obdivovaného vltavského nábřeží, panorama Hradčan, Karlova mostu, Mostecké ulice (tenkrát ještě s pekárnou a cukrárnou naproti), a Nerudovky nebo starých nebo nových zámeckých schodů: věděl jsem, že to je dočasné. A pokud si to teď vychutnám, na sto procent, budu mít na co vzpomínat.

Bydleli jsme pět let v Široké ulici, tedy velmi blízko Staroměstského náměstí, a já jsem každý den v sedm ráno odemkl velké těžké dveře a rázem byl v centru historické Prahy: šel jsem koupit pečivo ke snídani a noviny. Už během prvních deseti metrů jsem v sobě nastartoval onu vnitřní, tichou ,ale o to intenzivnější radost z možnosti žít tu teď a tady (a když jsem odemykal domovní dveře v průběhu dne, často jsem zachytil obdivné a vlastně závistivé pohledy kolemjdoucích turistů: ten se má, on tu přímo bydlí).

Podobně jsem si užíval o pár let později, kdy jsme bydleli v Lázeňské ulici, sto metrů od Karlova mostu. Měl jsem ve sklepě kolo a jezdil přes ten či onen most a užíval si města o sto šest. Když pak v roce 2002 přišla povodeň (a my pár týdnů bydleli u příbuzných a pak přišli o sklep), vychutnával jsem si, určitě tak jako mnozí další vyplavení obyvatelé Kampy, téhle dočasnosti všeho o to víc.

Každý den ráno jsem si šel pro pečivo a noviny a přečetl si titulky na Karlově mostě.

V době návštěvy japonského císaře v Praze mi tehdy přátelé, kteří ví o mém obdivu japonské kultury, „v žertu“ telefonovali, jestli se s japonským císařem potkám. Odpovídal jsem, že rozhodně ne. Oficiální část návštěvy pak (dle zprávy v televizních novinách) už skončila, a tak mne další den ráno, když jsem si četl noviny na mém od 60. let oblíbeném místě Karlova mostu (poblíž schodů na Kampu) celkem překvapilo, když jsem uviděl japonského císaře, který se bez ochranky, jen se svou manželkou císařovnou a jednou dvorní dámou, procházel po Karlově mostě. Ví se o něm, že miluje Prahu, zvláště její starou část, že sbírá knihy o pražské architektuře, a že nejvíc miluje právě pohled na malostranské věže a Hradčany z Karlova mostu (jenž donedávna zdobil etiketu každé lahve piva jednoho velkého japonského pivovaru). Jak tak ke mně přicházeli (na mostě jsme byli v tu ranní hodinu prakticky sami), naše oči se potkaly a já spatřil v očích japonského císaře závist: co by za to dal, kdyby mohl bydlet v Praze a každé ráno si dojít pro noviny a přečíst si je na Karlově mostě! I pro něho byla tahle neoficiální procházka výjimečnou příležitostí vychutnat si i pro něho tak exotickou dočasnost.

Právě tak jsem se naučil vychutnávat nejen všechny cesty do ciziny, ale i jízdy vlakem nebo autobusem na přednášky nebo koncerty. Právě tak jsem si vychutnával detaily ze života dvou dcer (a byl jsem tehdy, koncem 70. a začátkem 80. let, často jediný tatínek v parcích a na pískovištích, kam jsem s nimi jezdil): věděl jsem (a když přišla nějaká chvilková krize, připomínal jsem si), že se nic z toho nikdy nezopakuje. Své dcery jsem často fotil, a fotky pak zvětšoval na velký formát a nechával vázat do různých šátků: věděl jsem, že si někdy v budoucnu budeme všichni rádi fotky, zvěčňující neustále proměnný život, prohlížet (a pokaždé v jiné barvě a vzoru šátku vázaná alba už na první pohled onu výjimečnost a dočasnost budou navždy evokovat).

Právě tak by si ovšem mohla a měla každá těhotná žena vychutnat své těhotenství (tak jako si je vychutnávají ženy mnohých i domorodých společností: jako vrchol života ženy), protože oněch devět měsíců je zázrakem a příroda se sama postará, aby psychika ženy byla neustále zaplavena pocity štěstí a výjimečnosti (těhotenství a mateřství ženě doslova přestaví mozek).

Právě tak by si mohla a měla maminka vychutnat první rok dva života toho až překotně se vyvíjejícího se zázraku nového života: i každá činnost týkající se dítěte by totiž mohla a měla být meditaci (a tedy i dokonalou relaxací mysli). Všechno kolem dítěte je dočasné a tedy výjimečné. A ženy to intuitivně vědí: kromě toho, že kojí (a užívají si záplavy endorfinů a blaha), se také umí radovat z každého podařeného hovínka (které jindy a jindy vzbuzuje spíš odpor). A například mluví maminkovštinou (kterou nikdy nikde nestudovaly, ale intuitivně vědí, že ono šišlání poskytne miminu dostatek těch správných frekvencí pro optimální rozvoj jeho mysli i slyšení).

Právě tak jsou výjimečné první pokroky v lezení a později první krůčky.

Naznačuji, že ženy, na rozdíl od mužů, jimž rutina života většinou dokonale převrství onu původní klukovskou schopnost si hrát a radovat z obyčejného klacku, mají daleko víc příležitostí nacházet a vychutnávat si ony drobné výjimečnosti, ze kterých je utkána látka kvalitního života. A ony pro jiné lidi běžné a bezvýznamné příhody a situace tak pro ně mohou být výjimečnými korálky na individuální šňůrce žití.

Právě těhotenství, narození a život dítěte jsou a mohly by být dokonalými připomínkami jak oné dočasnosti, o které tady uvažuji, tak také velmi efektivní pomůckou nácviku a využívání metody bdělého vědomí. Ví se, že schopnost radovat se (z dočasně výjimečných chvil) a žít teď a tady (tedy ne v iluzi nějaké budoucnosti, ve stylu „užiju si, až…“, ale ani ne pod tíhou negativních vzpomínek z minulosti, ve stylu „kde jsem mohla být, kdybych tenkrát…“) je léčivá právě tak jako těhotenství samo o sobě (miminko svými kmenovými buňkami těhotnou ženu spolehlivě vyléčí i z chronických zdravotních potíží).

Člověk tak nakonec dojde k převratnému, ale vlastně logickému závěru: každý život každého člověka je výjimečný zázrak, a je-li vnímán, vteřinu po vteřině, jako něco dočasného, poskytuje dost příležitostí a detailů k možnosti si jej jako výjimečný zázrak a dar také vychutnat.

A být tak neustále šťastný (a tedy i, v rámci ekologických možností, zdravý).

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Proč ženy (24.01.2009)
Nezvládnuté hormony (19.01.2009)
Změny (14.01.2009)
V pytli (11.01.2009)
Emancipovaná (21.12.2008)
Otázky (16.12.2008)
Čtyři pravdy (pro pokročilé) (14.12.2008)
Čas se zrychluje (12.12.2008)
Duchovní probuzení (ve čtyřech minutách) (10.12.2008)
Čtení o koláči (07.12.2008)
Black-out (04.12.2008)
Indie aneb Šivanandovo dvacatero (20.11.2008)
Syndrom seminářové bohyně (16.11.2008)
Nedorozumění (08.11.2008)
Shoda (01.11.2008)
Být sama (sebou) (29.10.2008)
Mysl je potvůrka (25.10.2008)
Skvrny na Slunci a vztazích (22.10.2008)
Rozhovor s Henry Marshallem (28.09.2008)
Případ Hykes (27.09.2008)
Šetři (ČEZky) (16.09.2008)
Vtípky? (13.09.2008)
Omleté pokrytecké moudrosti (11.09.2008)
Žolík (09.09.2008)
Omega-3 (31.08.2008)
Pro člověka (28.08.2008)
Psychopatologie na internetu (25.08.2008)
Děti vědí (18.08.2008)
Z penze nevyžiju (15.08.2008)
Rané Extempore (z let 1974 a 1975) (11.08.2008)
Pochvala (08.08.2008)
Radost z blogování (06.08.2008)
Vypustit (01.08.2008)
Já tomu moc nevěřím (27.07.2008)
Pocit vítězství (22.07.2008)
Agnihotra (20.07.2008)
Tajemství (18.07.2008)
Lepší časy (15.07.2008)
Zesilovač (08.07.2008)
Proč znovu? (04.07.2008)
Litera nebo literatura? (25.06.2008)
Cesta ženy ze Západu za osvícením (20.06.2008)
Kulhající muž (15.06.2008)
Na větvi (14.06.2008)
2012 jinak (13.06.2008)
Svobodná a volná (09.06.2008)
Užívejme si života, dokud to ještě jde (07.06.2008)
Násilí v médiích (28.05.2008)
Zvedám ruku (23.05.2008)
Trhlina v realitě (20.05.2008)
Bohyně se dvěma obličeji (19.05.2008)
Co (píp) my jen víme? (15.05.2008)
Bludné balvany (14.05.2008)
Zázrak jménem voda (12.05.2008)
Good for you (07.05.2008)
Emil Pospíšil a sítár (04.05.2008)
Letěl? Neletěl? (25.04.2008)
Kostely bez Boha (22.04.2008)
Bez komentáře (19.04.2008)
Demagogie (16.04.2008)
Bigoti a šatnářka (14.04.2008)
Vrabci a dravci (09.04.2008)
Nebijme své děti (02.04.2008)
Obchodníci s žumpou (31.03.2008)
Kostel (29.03.2008)
Rozpaky (26.03.2008)
Kde končí svoboda a začíná žumpa (22.03.2008)
Proč funguje proutek (19.03.2008)
Háj moudrosti 2008 (13.03.2008)
Respekt (12.03.2008)
Líbí, nelíbí (08.03.2008)
To jsem si dal (06.03.2008)
Stranovláda (04.03.2008)
Tanečnice z Filipín (01.03.2008)
Teplý únor (28.02.2008)
Zkreslený pohled na zázrak zrození (25.02.2008)
Zázrak (23.02.2008)
Hovořit s anděly (04.02.2008)
Dudy techna (24.01.2008)
Noblem (20.01.2008)
Muška jenom zlatá (16.01.2008)
Něha, ne sex (13.01.2008)
Nedomazlení (08.01.2008)
Nepasuje (06.01.2008)
Burdychova sauna (03.01.2008)
Hudba buněk a tkání (01.01.2008)
Dalajlama (28.12.2007)
Přijetí (25.12.2007)
Mozek nás šálí (23.12.2007)
Těžké odbourávání (21.12.2007)
Ani písničkáři už nejsou, co bývali (19.12.2007)
Prostřený stůl (17.12.2007)
I guru je jen člověk (13.12.2007)
Kvalita (na které záleží) (04.12.2007)
Druhé strany mincí (01.12.2007)
Lež jako norma (29.11.2007)
Zvuky (27.11.2007)
Mozek dítěte, obliny a pokleslá prsa (22.11.2007)
Bůh je sloveso (20.11.2007)
Podzim v Hudlicích (17.11.2007)
Slepé střevo a ovulace (14.11.2007)
Gejts a stěhování (08.11.2007)
Skryté důvody (15.10.2007)
Pasteur kontra Bechamp (13.10.2007)
Zužitkování náhod (09.10.2007)
Slyšet tvary (06.10.2007)
Pleš a bomba (04.10.2007)
Ani rouru (22.09.2007)
Koncept kontinua (20.09.2007)
Tuňák v olivovém oleji (18.09.2007)
Vystrčit hlavu (16.09.2007)
Homo sapiens emocionalis stupidus (politicus) (14.09.2007)
Pro jsou Židé nejchytřejší? (12.09.2007)
Muži ještě netuší (09.09.2007)
Hugo (06.09.2007)
Kouzlo (04.09.2007)
Hlásím se o Nobelovu cenu (27.08.2007)
Kde končí hudba? (25.08.2007)
Hloupost (23.08.2007)
Ach ti vědci (07.08.2007)
Oka mžik (03.08.2007)
Jistota (29.07.2007)
Nocebo skeptiků (26.07.2007)
Nirvána z walkmana (23.07.2007)
Děti a ekologie (12.07.2007)
Plácnutí (10.07.2007)
"Duševní" práce (07.07.2007)
Proletářem (02.07.2007)
Pod nos (23.06.2007)
Požitek z násilí (10.06.2007)
Magické obřady (08.06.2007)
Akce s Tamarou a Vlastimilem Markovými v létě 2007 (05.06.2007)
Korálky zadostiučinění (31.05.2007)
Středověk trvá (30.05.2007)
Milovice (27.05.2007)
Stojící ženy (26.05.2007)
Štafle (23.05.2007)
Zamrzlí vědci (19.05.2007)
Zpomalit (18.04.2007)
Poučení (17.04.2007)
Štěstí (15.04.2007)
Mantry III. kategorie (14.04.2007)
Události před narozením a jejich důsledky (04.04.2007)
Šmouhy na nebi a IQ (02.04.2007)
Temné proudy (31.03.2007)
Prohrou k vítězství (26.03.2007)
Povolání: žena v domácnosti (24.03.2007)
Lékař léčí, příroda uzdravuje (22.03.2007)
Žáci nenávidí matematiku (20.03.2007)
Obřízka na rádiu Jerevan (19.03.2007)
Bubliny (18.03.2007)
Porod a jeho důsledky (17.03.2007)
Po porodu se změnil? (16.03.2007)
Interpretace (15.03.2007)
Kdo řídí? (14.03.2007)
Sjíždět (13.03.2007)
Bohužel, bohudík (20.02.2007)
První vztahy (15.02.2007)
Á (11.02.2007)
Odpočinek (31.01.2007)
Velké matení pojmů (18.01.2007)
V pubertě (15.01.2007)
Holotropní terapie (13.01.2007)
Chůze přes oheň (11.01.2007)
Alkohol nemůže za alkoholismus? (20.12.2006)
Může (17.12.2006)
Flop a horečka omladnic (15.12.2006)
Hlas jako zázrak (05.12.2006)
Ladění (29.11.2006)
Chybějící dialog (27.11.2006)
Sedm let (24.11.2006)
Lucidní snění (22.11.2006)
Osvícení (28.10.2006)
Nelehké téma (20.10.2006)
Nepožehnal (18.10.2006)
Vakcína (31.08.2006)
Vypadá to (aneb nepřekážejme svým dětem) (29.08.2006)
Pasti tantry (16.08.2006)
Nemoc je jen špatná písnička (14.08.2006)
Kde domov můj (06.08.2006)
Něco navíc (31.07.2006)
Cesta muže a ženy: žebřík a kruh (24.07.2006)
Podfuk (23.07.2006)
Prkýnko (20.07.2006)
Trénink (06.07.2006)
Posun (02.07.2006)
Fotbal i politika (25.06.2006)
Vědecké nocebo (22.06.2006)
Století bez lásky (18.06.2006)
Respekt (15.06.2006)
Příště zvolte ženy (06.06.2006)
Změňme zadání (03.06.2006)
Kroužkování a preference (29.05.2006)
Hudba v kostele (26.05.2006)
Kouzlo žen (24.05.2006)
Nezodpovědnost (20.05.2006)
Špína na síti (11.05.2006)
Což takhle pozitivní lobbing? (11.05.2006)
Nepoučitelní (07.05.2006)
Souvislost (04.05.2006)
Žena in (02.05.2006)
Mluvené a psané (30.04.2006)
Recenze na amatérský způsob (25.04.2006)
Zaplatí za sex (23.04.2006)
Zatím dobrý? (20.04.2006)
Hlavní podezřelý (17.04.2006)
Příčiny a následky (14.04.2006)
Holčičky (11.04.2006)
Mužské (po)hnutí (09.04.2006)
Ženské časopisy škodí (06.04.2006)
Nemůžeš mít všechno (02.04.2006)
Není cesta k duchovnosti, duchovnost je Cesta (31.03.2006)
Pindy o nádherných zážitcích (29.03.2006)
Duchovní puberta (27.03.2006)
Hladina mysli (25.03.2006)
Vy v něco věříte? (22.03.2006)
Chvála kóanů (19.03.2006)
Makyo a Ježíš (17.03.2006)
Chybějící obliny a HNP (15.03.2006)
Volte ženy (06.03.2006)
Marek vysílá na Vltavě (18.09.2005)
Kdo s čím zachází (26.05.2005)
Pětiminutová a půlvteřinová mája (22.05.2005)
Holka z Playboye (13.05.2005)
Menstruace (09.05.2005)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Informační e-mailVytisknout článek

Diskuse ke článku je moľná zde.

 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!