Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 23. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
G.B.Shaw:
Jaká demokracie? V dnešní době se hlasy poslanců dají prostě koupit.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2863x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2803x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2790x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2461x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2418x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Co je emoční alchymie?


Ukázka z knihy - Sebepoznání - 23. 02. 2009 (6260 přečtení)

alchymistV emoční alchymii se skrývá prostý, ale geniální tah: Pojmout veškeré zkušenosti jako součást transformačního procesu a udělat z nich předmět vědomého vnímání. Měli bychom si uvědomit, že místo abychom vnímali chaos a zmatek jako rozptýlení pozornosti, můžeme je chápat jako předmět bedlivého soustředění. „Tím způsobem,“ poznamenává Nyauaponika, „proměníme nepřátele v přátele, protože veškeré rušivé a antagonistické síly se stanou našimi spojenci.“Naše mysl má sklon zhodnotit celý obraz na první pohled, předpokládá, že tím ho obsáhla beze zbytku a spěchá dál, aniž by se zastavila u podrobností; někdy ale s překvapením zjistí, že při podrobnějším pozorování nachází mnohem víc, než by na první pohled očekávala. Příliš často se necháváme zmást prvním dojmem a závěry učiněné na základě zběžného pohledu považujeme za pravdivý obraz okamžiku.

Když se ale díváme dál a vnímáme to, co vidíme, uvědomíme si mnohé detaily a drobné nuance, které nám odhalí, změny, nové pohledy a ještě mnohem víc. Jsme pak schopni vidět věci takové, jaké jsou, nejen takové, jaké se zdají být. Získáme schopnost některým okamžikům dokonaleji porozumět.

Když se někdy zahledíme dovnitř, náš pohled může odhalit bolest, ukrytou pod maskou, kterou stavíme na odiv. Když pohled neodvrátíme, můžeme přijít na to, jak právě struktura této bolesti pomáhá utvářet naši masku; a při podrobnějším zkoumání odhalíme, jak se její struktura mění a přetváří. Můžeme objevit, jak nás reakce na naše emoce vzdalují od nás samých. Když zahledíme soustředěně a otevřeme se tomu pohledu, naše uvědomění se dostane ještě hlouběji, odhalí povrch a pronikne do hlubin, kam se propracuje vrstvu po vrstvě. Najdeme spojení se skutečnými součástmi sebe sama, i když jsou to zpočátku jen záblesky. Když vydržíme soustředěně hledět dál, najdeme spojení se zdrojem, který naplní každou část našeho bytí uvědoměním…Taková transformace začíná schopností soustředěně pohlížet na věci jako na takové, jaké jsou. Můžete si klást otázku: „Kdo jsem, když se zbavím svých obvyklých premis a vzorců sebeurčení?“ Tuto otázku si můžeme klást z psychologického i spirituálního hlediska - je to proces vnitřního sebeobjevování…

Vědomé vnímání znamená, že vidíme věci takové, jaké jsou, a nesnažíme se je změnit.

Smyslem je pochopit naše vlastní reakce na rušivé emoce, ale dát pozor, abychom nezavrhli emoce jako takové. Vědomé vnímání může změnit způsob, jakým chápeme a interpretujeme své emocionální stavy, ale v žádném případě je nemusí eliminovat.

Teplo slunečního svitu připomíná teplo vědomého vnímání, které vysušuje emoční mračna, halící naši vnitřní podstatu. Působení takových okamžiků jasnozřivosti může být přechodné a pomíjivé - mnohdy trvá jen do té doby, než se vytvoří další emoční mrak. Schopnost vracet se k tomuto uvědomění, používat je k rozehnání našich vnitřních mračen, umožnit mu jimi proniknout a rozpustit mlhy v naší mysli, tato schopnost spočívá v praxi, které se můžeme aktivně učit…

Všichni máme předpoklad stát se vnitřními alchymisty s přirozenou schopností proměnit okamžiky zmatenosti v jasný náhled. Postupem času, když se naučíme takto zacházet s rušivými emocemi, můžeme pochopit jejich příčinu.

Jasný náhled je především psychologická záležitost, zejména při prvních pokusech. Když v tomto procesu budeme pokračovat, získáme náhled na to, jak pracuje naše mysl, a tento náhled je sám o sobě spirituálně osvobozující. Jako by v našem životě existovaly dvě různé roviny reality: jedna, které dominují hluboce zakořeněné emoční vzorce, druhá, která je od takových podmíněných vzorců oproštěná. Vědomé vnímání nám dává možnost oprostit se od těchto podmíněných vzorců. Dává příležitost proměnit chaos a zmatek v průzračnou jasnozřivost. „Téměř v každé obtížné situaci,“ říká buddhistický mnich Nyanaponika Thera, „existuje možnost transformace, jíž se nežádoucí promění v žádoucí.“ V emoční alchymii se skrývá prostý, ale geniální tah: Pojmout veškeré zkušenosti jako součást transformačního procesu a udělat z nich předmět vědomého vnímání. Měli bychom si uvědomit, že místo abychom vnímali chaos a zmatek jako rozptýlení pozornosti, můžeme je chápat jako předmět bedlivého soustředění. „Tím způsobem,“ poznamenává Nyauaponika, „proměníme nepřátele v přátele, protože veškěré rušivé a antagonistické síly se stanou našimi spojenci.“

Fyzikové nám vysvětlují, co se stane, když se nahromadí velké množství tekutiny ve formě páry a vytvoří mraky, které jsou zpočátku tak husté, že jimi sluneční paprsky neproniknou. Zpočátku se doslova odrážejí od jednotlivých kapiček vody, z nichž každá působí jako malé kulovité zrcadlo, které rozptýlí sluneční paprsky do všech směrů. Když ale sluneční paprsky ohřejí vodu, která mraky tvoří, začne se voda pomalu vypařovat. Mraky se časem rozplynou.

Tento proces můžeme použít k popisu emoční alchymie - transformace od emočního stavu, plného matoucích myšlenek, ke stavu průzračnosti a lehkosti bytí. Vědomé vnímání, zdokonalené uvědomění působí v této vnitřní alchymii jako oheň. To jistě neznamená, že vnitřní mlha se rozplyne vždycky, když si ji uvědomíme. Ale co se může změnit, je způsob, jakým vnímáme a interpretujeme různé stavy mysli, které prožíváme.

 

Z knihy Tara Bennett-Goleman: Emoční alchymie, vydalo nakladatelství COLUMBUS

(pokračování)

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 10. 2020:

Ladislav Petráš: " Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet... "

Celý článek...

Pozn. red.:  U všech afér, dezinformací i "informací" je vždy na místě stará otázka: Kdo z toho má prospěch?


26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...


18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!