Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 23. 09. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Deborah Eisenbergová, americká spisovatelka:
Američané jsou jediný národ na světě, který věří své vlastní propagandě.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2774x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2720x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2718x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2638x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2384x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Dej mi to, o čem doma nevíš


Lída Mandelová - Sebepoznání - 13. 03. 2010 (5830 přečtení)

warrior

Pohádky často symbolicky vyjadřují některé skutečnosti, které nám život přináší. Situace podobné té, v níž se ocitne pohádkový hrdina: „Dej mi to, o čem doma nevíš!“ Obvykle ochotně kývne… aby pak následovalo dlouhé a hořké „Kdybych to jen býval věděl…“

Jak často se něco podobného stává i nám?  
Častěji, než bychom si mysleli. 
 Tradiční duchovní nauky člověka nabádají ke sledování obsahů vědomí a neztotožňování se s nimi. Vliv nevědomí (podvědomí) ale působí, že někdy i mnohaletý výcvik v prohlubování všímavosti k mysli a nad myslí v buddhistických klášterech nevede k cíli. Podobnou zkušenost udělali i dva současní významní duchovní učitelé, Jack Kornfield a Stephen Wolinsky. Vystudovali rovněž psychologii, která vysvětluje a umožňuje rozpoznat, proč tomu tak je, a ukazuje různé cesty, jak lze nevědomé obsahy převést do vědomí.

Z toho, co se v našem životě děje, si ve svém vědomí totiž uvědomíme jen velmi malou část; daleko víc se toho průběžně ukládá v nevědomí (podvědomí). Uvědomujeme si jen to, na co zaměříme svou pozornost; uloží se nám ale komplexní obraz, tedy i to, čeho jsme si nevšimli. Podstatné je, že i to nepovšimnuté, co jsme už dávno zapomněli a o čem tedy nevíme, se v nás každodenními situacemi aktivuje a my tak reagujeme nejen vědomě, ale i podvědomě: naše myšlenky jsou podbarvovány instinktivními reakcemi, které tvoří stálý nenápadný doprovod našeho myšlení. Jaké emoce to budou, závisí na tom, jaké archetypy se v nás okolnostmi zaktivují.

Archetypy coby projevy dynamiky kolektivního nevědomí se v nás aktivují v podobě sklonů, tendencí; jsou to instinktivní apriorní formy, které se mohou stát vědomými teprve druhotně. Ovlivňují nás spontánně a určují naše vnímání a prožívání světa. Jejich vnější podoby a projevy jsou značně proměnlivé, mají kolektivní povahu a vyskytují se po celém světě. Projevují se ve snech, vizích, ve fantazii, v umění a především v životních situacích. Konkrétní obrazy archetypů jsou silně ovlivněné a modifikované naší životní zkušeností a kulturou, ve které vyrůstáme a žijeme.

Archetypů existuje celá řada: Matka, Otec, Anima, Animus, Moudrý stařec, Kejklíř, Hrdina, Panna, Dítě, Persona, Stín a další. Tyto podoby energie ožívají v našem nevědomí v jednotlivých životních situacích a my, aniž to tušíme, jednáme pod jejich vlivem.

Archetyp sám o sobě není ani dobrý, ani zlý, je neutrální jako jiné přírodní jevy, tak jako vítr nebo voda. Jeho buď pozitivní nebo destruktivní vliv záleží na tom, jestli mu podlehneme, protože si neuvědomujeme a tudíž ignorujeme jeho působení, nebo jestli si ho začneme uvědomovat, respektovat a brát ho v úvahu. Dokud si působení archetypů neuvědomujeme, ovlivňují nás mnoha způsoby. Nejvýraznější to bývá v krizových obdobích, nebo když v našem životě dochází k významným změnám, mohou nás ale ovlivňovat prakticky neustále. Vyvolávají v nás silnou citovou odezvu tak jako ve většině lidí od nepaměti.

Když se člověk snaží chovat ušlechtileji, než odpovídá jeho skutečné psychické konstituci, a potlačuje v sobě, co považuje za nežádoucí, tyto povahové rysy ožívají coby jeho Stín, který je pro dotyčného zcela neviditelný. Lze ho rozpoznat jen nepřímo: vyvolává iluzi, že příčinou nesouladu jsou osoby kolem něho, do kterých si svoje sklony promítá. Tak se náš vnitřní nesoulad zhmotňuje a začne být viditelný teprve v mezilidských vztazích a v konfliktech, které vznikají jako důsledek projekcí našich sklonů na druhé. Současně s pocitem uvolnění, provázejícím projekci, se objevuje i obava z nositele projekce. Člověk se nejvíc obává svého vlastního Stínu, a to i tehdy, když se projekcí osamostatní a objeví se tak venku, na protivné straně. Projekce nevědomých složek vlastní psychiky přináší úlevu, cenou za ni je ale ztráta schopnosti sebereflexe: méněcenní a zlí jsou teď ti kolem.

Když například žena potlačí svou mužskou, jangovou energii, není schopná ji používat uvážlivě a přiměřeně, způsobem, odpovídajícím dané situaci. Může být zpočátku naprosto poddajná, neumí dát najevo svoje vlastní touhy a potřeby, na druhé straně se ale může začít chovat direktivně a tvrdě jako muž a nakonec může dojít i k trvalé posedlosti Animem, v moderní době poměrně časté: Animus takové ženy se umí projevovat jen v nediferencované, primitivní podobě.

Analogicky to probíhá, když muž nemá rozvinuté vnímání a prožívání Animy, své ženské stránky. Je-li potlačená nebo nerozvinutá, muž nedokáže diferencovaně projevovat svou citlivost, jinovou kvalitu své energie. Kontakt s ženami v něm probouzí skrytý pocit ohrožení a jeho nevědomí zareaguje v sebeobraně zdánlivě racionálním způsobem, při němž dokáže bez skrupulí zašlapat do země každý projev, který nechápe; v případě pozitivní projekce se naopak koří ženskosti v idealizované podobě, kterou si promítne do některé vnější postavy.

Promítáme-li na druhého to, co si nechceme u sebe přiznat a co u sebe odmítáme, svůj Stín, začne nás chování druhého člověka nevysvětlitelně dráždit, objevuje se i silný pocit nevraživosti. Obluzenost spojená s projekcemi může vést dokonce až k nenávisti, končící vraždou.

Při pozitivní projekci jde o promítání vlastních nerozvinutých kvalit na druhé. Pak tím úžasným a dokonalým je ten druhý, objevují se pocity obdivu, dokonalé shody a bezmezné obětavosti a lásky k němu, vedoucí až za hrob.

C.G.Jung upozorňuje, že nevědomí se zpočátku projevuje jen v podobě projekcí a že jen touto oklikou můžeme začít rozpoznávat obsahy nevědomí a integrovat je. Čím víc nás u druhého něco dráždí nebo naopak fascinuje a okouzluje, tím je pravděpodobnější, že dotyčná vlastnost se týká především nás samých, že je v nás potlačená nebo nerozvinutá, a tím spornější je míra, v níž se vyskytuje u toho, na koho ji promítáme.

Naše vědomé já má za úkol uvědomit si způsoby, jakými nás tyto nevědomé archetypické energie ovlivňují. Projekce, k nimž dochází nevědomě, se tak postupně mohou stát nástrojem umožňujícím sebepoznání.
 

 

O archetypech, jejich charakteristikách, projevech, jak nás ovládají a jak lze je rozpoznat, se můžeme dočíst na příklad zde, v knihách C.G.Junga, jungiánských a postjungiánských psychologů. Působením archetypů na člověka, který je součástí holisticky strukturovaného vesmíru, se zabývá i transpersonální astrologie.

 

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...


10. 09. 2020:

Jaroslav Štefec: "Zajímalo by ale určitě nejen mě, jakou svobodu měl pan senátor (Vystrčil) na mysli. Svou svobodu kašlat na doporučení prezidenta, premiéra a ministra zahraničí a na ekonomické zájmy ČR? Svobodu vyhazovat peníze českých občanů za nesmyslné cesty, které nás navíc naprosto jistě o další peníze ještě připraví? Svobodu Tchaj-Wanu? Svobodu Číny? Nebo svobodu lidí v ČR? Netuším, a opět jsem si naprosto jist, že by to nedokázal vysvětlit ani on sám..."

Celý článek...


10. 09. 2020:

Pavel Černocký: „Proč popularita ANO a Babiše stále neklesá? Prosté... když "obyčejný" člověk poslouchá, co Babiš říká a dělá, a porovnává to s nenávistnými výlevy exotů jako Fiala, Vystrčil, Bartoš a nebo Rakušan, tak si říká: "No, on ten Babiš asi není nic moc, ale ono by mohlo být daleko hůř...", kdyby se dostali k lizu ti "liberální pseudodemokraté" ... "

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!