Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
G. B. Stern:
Jak optimisté, tak pesimisté jsou přínosem pro společnost. Optimisté vynalezli letadlo, pesimisté padák.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2612x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2416x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2368x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2308x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Dej mi to, o čem doma nevíš


Lída Mandelová - Sebepoznání - 13. 03. 2010 (5547 přečtení)

warrior

Pohádky často symbolicky vyjadřují některé skutečnosti, které nám život přináší. Situace podobné té, v níž se ocitne pohádkový hrdina: ?Dej mi to, o čem doma nevíš!? Obvykle ochotně kývne? aby pak následovalo dlouhé a hořké ?Kdybych to jen býval věděl??

Jak často se něco podobného stává i nám?  
Častěji, než bychom si mysleli. 
 Tradiční duchovní nauky člověka nabádají ke sledování obsahů vědomí a neztotožňování se s nimi. Vliv nevědomí (podvědomí) ale působí, že někdy i mnohaletý výcvik v prohlubování všímavosti k mysli a nad myslí v buddhistických klášterech nevede k cíli. Podobnou zkušenost udělali i dva současní významní duchovní učitelé, Jack Kornfield a Stephen Wolinsky. Vystudovali rovněž psychologii, která vysvětluje a umožňuje rozpoznat, proč tomu tak je, a ukazuje různé cesty, jak lze nevědomé obsahy převést do vědomí.

Z toho, co se v našem životě děje, si ve svém vědomí totiž uvědomíme jen velmi malou část; daleko víc se toho průběžně ukládá v nevědomí (podvědomí). Uvědomujeme si jen to, na co zaměříme svou pozornost; uloží se nám ale komplexní obraz, tedy i to, čeho jsme si nevšimli. Podstatné je, že i to nepovšimnuté, co jsme už dávno zapomněli a o čem tedy nevíme, se v nás každodenními situacemi aktivuje a my tak reagujeme nejen vědomě, ale i podvědomě: naše myšlenky jsou podbarvovány instinktivními reakcemi, které tvoří stálý nenápadný doprovod našeho myšlení. Jaké emoce to budou, závisí na tom, jaké archetypy se v nás okolnostmi zaktivují.

Archetypy coby projevy dynamiky kolektivního nevědomí se v nás aktivují v podobě sklonů, tendencí; jsou to instinktivní apriorní formy, které se mohou stát vědomými teprve druhotně. Ovlivňují nás spontánně a určují naše vnímání a prožívání světa. Jejich vnější podoby a projevy jsou značně proměnlivé, mají kolektivní povahu a vyskytují se po celém světě. Projevují se ve snech, vizích, ve fantazii, v umění a především v životních situacích. Konkrétní obrazy archetypů jsou silně ovlivněné a modifikované naší životní zkušeností a kulturou, ve které vyrůstáme a žijeme.

Archetypů existuje celá řada: Matka, Otec, Anima, Animus, Moudrý stařec, Kejklíř, Hrdina, Panna, Dítě, Persona, Stín a další. Tyto podoby energie ožívají v našem nevědomí v jednotlivých životních situacích a my, aniž to tušíme, jednáme pod jejich vlivem.

Archetyp sám o sobě není ani dobrý, ani zlý, je neutrální jako jiné přírodní jevy, tak jako vítr nebo voda. Jeho buď pozitivní nebo destruktivní vliv záleží na tom, jestli mu podlehneme, protože si neuvědomujeme a tudíž ignorujeme jeho působení, nebo jestli si ho začneme uvědomovat, respektovat a brát ho v úvahu. Dokud si působení archetypů neuvědomujeme, ovlivňují nás mnoha způsoby. Nejvýraznější to bývá v krizových obdobích, nebo když v našem životě dochází k významným změnám, mohou nás ale ovlivňovat prakticky neustále. Vyvolávají v nás silnou citovou odezvu tak jako ve většině lidí od nepaměti.

Když se člověk snaží chovat ušlechtileji, než odpovídá jeho skutečné psychické konstituci, a potlačuje v sobě, co považuje za nežádoucí, tyto povahové rysy ožívají coby jeho Stín, který je pro dotyčného zcela neviditelný. Lze ho rozpoznat jen nepřímo: vyvolává iluzi, že příčinou nesouladu jsou osoby kolem něho, do kterých si svoje sklony promítá. Tak se náš vnitřní nesoulad zhmotňuje a začne být viditelný teprve v mezilidských vztazích a v konfliktech, které vznikají jako důsledek projekcí našich sklonů na druhé. Současně s pocitem uvolnění, provázejícím projekci, se objevuje i obava z nositele projekce. Člověk se nejvíc obává svého vlastního Stínu, a to i tehdy, když se projekcí osamostatní a objeví se tak venku, na protivné straně. Projekce nevědomých složek vlastní psychiky přináší úlevu, cenou za ni je ale ztráta schopnosti sebereflexe: méněcenní a zlí jsou teď ti kolem.

Když například žena potlačí svou mužskou, jangovou energii, není schopná ji používat uvážlivě a přiměřeně, způsobem, odpovídajícím dané situaci. Může být zpočátku naprosto poddajná, neumí dát najevo svoje vlastní touhy a potřeby, na druhé straně se ale může začít chovat direktivně a tvrdě jako muž a nakonec může dojít i k trvalé posedlosti Animem, v moderní době poměrně časté: Animus takové ženy se umí projevovat jen v nediferencované, primitivní podobě.

Analogicky to probíhá, když muž nemá rozvinuté vnímání a prožívání Animy, své ženské stránky. Je-li potlačená nebo nerozvinutá, muž nedokáže diferencovaně projevovat svou citlivost, jinovou kvalitu své energie. Kontakt s ženami v něm probouzí skrytý pocit ohrožení a jeho nevědomí zareaguje v sebeobraně zdánlivě racionálním způsobem, při němž dokáže bez skrupulí zašlapat do země každý projev, který nechápe; v případě pozitivní projekce se naopak koří ženskosti v idealizované podobě, kterou si promítne do některé vnější postavy.

Promítáme-li na druhého to, co si nechceme u sebe přiznat a co u sebe odmítáme, svůj Stín, začne nás chování druhého člověka nevysvětlitelně dráždit, objevuje se i silný pocit nevraživosti. Obluzenost spojená s projekcemi může vést dokonce až k nenávisti, končící vraždou.

Při pozitivní projekci jde o promítání vlastních nerozvinutých kvalit na druhé. Pak tím úžasným a dokonalým je ten druhý, objevují se pocity obdivu, dokonalé shody a bezmezné obětavosti a lásky k němu, vedoucí až za hrob.

C.G.Jung upozorňuje, že nevědomí se zpočátku projevuje jen v podobě projekcí a že jen touto oklikou můžeme začít rozpoznávat obsahy nevědomí a integrovat je. Čím víc nás u druhého něco dráždí nebo naopak fascinuje a okouzluje, tím je pravděpodobnější, že dotyčná vlastnost se týká především nás samých, že je v nás potlačená nebo nerozvinutá, a tím spornější je míra, v níž se vyskytuje u toho, na koho ji promítáme.

Naše vědomé já má za úkol uvědomit si způsoby, jakými nás tyto nevědomé archetypické energie ovlivňují. Projekce, k nimž dochází nevědomě, se tak postupně mohou stát nástrojem umožňujícím sebepoznání.
 

 

O archetypech, jejich charakteristikách, projevech, jak nás ovládají a jak lze je rozpoznat, se můžeme dočíst na příklad zde, v knihách C.G.Junga, jungiánských a postjungiánských psychologů. Působením archetypů na člověka, který je součástí holisticky strukturovaného vesmíru, se zabývá i transpersonální astrologie.

 

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!